Προς το περιεχόμενο

Monitor για επεξεργασια φωτογραφιας


Ntinlanden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοιτάζω monitor για επεξεργασια φωτογραφιας (photoshop/lightroom)

 

Παιχνίδια/ταινίες δεν με ενδιαφέρουν 

 

Εχω καταλήξει λόγο budget στην Dell ultrasharp U2415

 

Στη καλύτερη των καλύτερων ίσως να κοιταξω και την U2719D

 

Το pc μου και με τη βοήθεια του φορουμ (και σας ευχαριστω γι αυτο) ειναι πλεον

i5 4590

DDR3 16GB 1600Mhz

AMD RX Radeon 550 4GB

Εναν SSD Samsung 860 EVO

 

1. Με την U2719D θα έχω κάποιο θέμα με το σύστημα μου, θα παιξει σωστα και ικανοποιητικα; (27" 2Κ)

 

Την ειδα σε κατάστημα απο κοντα και μου άρεσε παρα πολυ η εικονα της..βέβαια ήταν και καρφωμένη σε καποιο apple..

Την U2415 δεν την εχω δει απο κοντα.

 

2. Δεν ξέρω πραγματικα εαν χρειάζομαι αρχικά το 2Κ/27" για αυτο το σκοπο και επισης μιας και τωρα εχω ηδη μια 23" οθονη (μια παλια LCD LG 23" monitor/tv)  η διάσταση μου φαινετε ικανοποιητική.

 

Γνώμες και βοήθεια ευπρόσδεκτα!..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

@jumper_

Μοντέλο του 15 ναι..αλλα ips, 99% srgb κλπ..

Προτείνετε απο πολλα site (best monitor for photo editing) απο low budget ξεκινάνε ακομα και σήμερα να προτείνουν την u2415

 

Budget 200€ έχει η 2415..

Και περίπου 350€ εαν τελικα ανέβω στην U2719D

 

Δεν εχω τρελες απαιτήσεις και να αναφέρω χρηση εντελώς ερασιτεχνική..

 

@Aris_

Tα eizo πολύ εως πολυ εκτός απο το budget μου..

Επεξ/σία από Ntinlanden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο budget σου έχω την εντύπωση ότι μπορείς να βρεις monitors 1440p (είτε 25άρι είτε 27άρι) και ακόμα και στα 10bits(έστω 8+FRC).

Δεν συζητάμε για το 99+% srgb... Η πλειοψηφία των IPS panels σήμερα - στα χαρτιά τουλάχιστον - τόσο λένε ότι έχουν.

Γιατί να προτιμήσεις ένα 25άρι monitor 5ετίας και στά 8bits(6+FRC);

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω, γι αυτό και ρωτησα...

 

Εαν καταλήξω στην 2415 δε ξερω εαν θα έβρισκα κατι καλύτερο σήμερα με αυτο το budget (200€)

 

25αρη υπάρχει λόγος για 2Κ; 

 

Επίσης δε ξερω εαν μια 27" 2Κ θα παιξει και "σωστα" στο σύστημα μου..

Επεξ/σία από Ntinlanden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα την σηκώνει την 27άρα QHD το σύστημά σου (όχι για gaming προφανώς) και θα είναι και future proof..

Η 23-24αρα είναι πολύ μικρή για editing.. Η 27αρα είναι η καλύτερη επιλογή για να μην ξεφύγεις στο budget και σε όγκο πάνω στο γραφείο..

Επίσης μία οθόνη την κρατάς πολύ περισσότερο από ένα pc build.. Αργότερα μπορεί να πας σε ένα καλό/φθηνό ryzen σετάκι ή να αναβαθμίσεις τα γραφικά σου..

Η Dell που εχεις βρει (U2719D) είναι μία επιλογή. Αν θες να πέσεις και στο budget μπορείς να δεις και την S2721DS ή P2720D οι οποίες φαίνονται αρκετά καλές και διαφέρουν κυρίως ως προς την εργονομία της βάσης και τα bezels.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολυ πιο οικονομικες αυτες οι δυο 27" που μου ειπες απο την ultrasharp U2719D

Μας κανουν για αυτη τη δουλειά; (photo editing) ?

 

Τα ενσωματωμένα ηχεια που ειδα της s2721d καλοδεχουμενα και αυτά...εχω και τωρα σε αυτο που εχω...λιγότερα καλωδια..λιγοτερα πράγματα τριγύρω...

Αλλα θα πρεπει να παραμεινω σε hdmi...δε γνωριζω αν ειναι καλύτερο το dp.

Τη διαφορά εχουν απο τη σειρα ultrasharp? 

 

Να υποθέσω η U2719D μας κανει σαφως καλύτερα αλλα αυτες οι δυο σε σχεση με την 2415;...

Και ας ειναι 24"...1080p

Επεξ/σία από Ntinlanden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε σχεδόν για όλο το entry level line up της Dell..

Δεν αποκλείεται να πάρεις στα χέρια σου μία οθόνη που να πρέπει να παίξεις πολύ με τις ρυθμίσεις για να τη φέρεις στα μέτρα σου.

Επίσης η Dell δεν νομίζω ότι προσφέρει factory color calibration σε κάποιο από τα συγκεκριμένα μοντέλα. Ίσως μόνο στη σειρά Ultrasharp.

Θα σου έλεγα διάβασε και τα παρακάτω αφού σε απασχολούν τα συγκεκριμένα μοντέλα:

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης η Dell τα τελευταία χρόνια μέσω των exclusive stores της, συμμετεχει ενεργά στην Black Friday βγάζοντας μερικά μοντέλα, τόσο σε Laptops όσο και σε Monitors, σε αρκετά σημαντική έκπτωση.

Δεν ξέρω αν θα ισχύσει αυτό με κάποιο από τα παραπάνω σχετικά οικονομικά μοντέλα της.

Φέτος ίσως κάνει κάτι αντίστοιχο στο ηλεκτρονικό κατάστημα, λόγω του lockdown. Ίσως αξίζει η αναμονή λοιπόν.

Επεξ/σία από jumper_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα συμφωνήσω οτι η 24" ειναι μικρή ή έστω οριακή για editing.

Το θέμα για μένα ειναι αν πας dell να πας σε up σειρά που μεταφράζεται σε ultrasharp premiercolor και έρχεται καλιμπραρισμένη απο το εργοστάσιο. Δεν είναι το ίδιο με το να κάνεις καλιμπράρισμα προφανώς στο χώρο σου και το δικο σου σύστημα αλλά είναι μια πολύ καλή επιλογή νομίζω αν δεν έχεις calibrator...

 

Το κασέ ανεβαίνει όμως, ήδη η 25αρα είναι στα 400+ https://www.skroutz.gr/s/7946797/Dell-Ultrasharp-UP2516D-25.html

Επεξ/σία από and_64
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι τις εχω δει τις UP..αλλα δυστυχώς ξεφεύγουν απο το budget μου..

 

Οριακα επαρκες την θεωρώ την 24αρα μιας και ήδη εχω 23" 16/9 βεβαια σε σχέση με την 2415 που ειναι 24 αλλα 16/10 που ίσως σε ξεγελαει κ δείχνει λιγο πιο μεγάλη η dell..

 

Να το λενε οι περισσότεροι ομως (που διαβαζω για photo editing  κλπ) πως καλύτερα 27" κάποιο λογο θα εχουν..

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...