Προς το περιεχόμενο

Κάμερες παρακολούθησης χωρίς ίντερνετ


mar8aki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!! Με ενδιαφέρει να βρω ένα κύκλωμα παρακολούθησης εσωτερικού χώρου που να λειτουργεί και χωρίς ίντερνετ.. Με ενδιαφέρει η παρακολούθηση πραγματικού χρόνου και όχι τόσο η καταγραφή. Θέλω να βλέπω το παιδί μου όταν κοιμάται, παίζει ή είναι σε κάποιο άλλο χώρο από εμένα (πχ 2-3 κάμερες σε διαφορετικά δωμάτια του σπιτιού) σε κάποιο μικρό μόνιτορ αλλά να λειτουργεί και στις περιπτώσεις που δεν υπάρχει ίντερνετ στο σπίτι . Επίσης να έχει και τη δυνατότητα σύνδεσης με κινητό μέσω εφαρμογής και ίντερνετ για απομακρυσμένη πρόσβαση. Και να είναι σε προσιτές τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Μόλις τώρα, mar8aki είπε

Καλησπέρα!! Με ενδιαφέρει να βρω ένα κύκλωμα παρακολούθησης εσωτερικού χώρου που να λειτουργεί και χωρίς ίντερνετ.. Με ενδιαφέρει η παρακολούθηση πραγματικού χρόνου και όχι τόσο η καταγραφή. Θέλω να βλέπω το παιδί μου όταν κοιμάται, παίζει ή είναι σε κάποιο άλλο χώρο από εμένα (πχ 2-3 κάμερες σε διαφορετικά δωμάτια του σπιτιού) σε κάποιο μικρό μόνιτορ αλλά να λειτουργεί και στις περιπτώσεις που δεν υπάρχει ίντερνετ στο σπίτι . Επίσης να έχει και τη δυνατότητα σύνδεσης με κινητό μέσω εφαρμογής και ίντερνετ για απομακρυσμένη πρόσβαση. Και να είναι σε προσιτές τιμές.

Αποφάσισε πρώτα τι θέλεις γιατί το να μην έχει ίντερνετ αλλά να συνδέεται και με εφαρμογή στο κινητό, δεν γίνεται. Πουλάνε συστήματα παρακολούθησης στα μαγαζιά με βρεφικά είδη που δεν χρειάζονται ίντερνετ.

Επεξ/σία από j_karigiannis
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να εχεις προσβαση απο κινητη συσκευη για προβολη η ελεγχο , θες ip camera ετσι και αλλιως οποτε το δικτυο ειναι προαπαιτουμενο.Χωρις δικτυο φυσικα και λειτουργει και καταγραφει αλλα αν εστιαζεις σε realtime προβολη  δεν εχεις επιλογες.Αν δεν εχεις ενσυρματη επικοινωνια οπως cctv , οικονομικα και ευκολα μονο με δικτυακη καμερα κανεις δουλεια.Αλλωστε με motion senson εφοσον διαθετει μπορεις να λαμβανεις ειδοποιησεις αν συμβει κατι κατα τον υπνο του παιδιου.Στην καμερα που εχω στην εξωπορτα (tp link nc450) μεσω firmware εχει προστεθει η επιλογη να στελνει ειδοποιηση και να κανει φυσικα εγγραφη βιντεο , κατα την διπιστωση "baby crying".Oλα αυτα με δικτυο.

Εκτος δικτυου το μονο που μπορεις να κανεις ειναι εκ των υστερων να δεις τα γραμμενα βιντεο , πχ συμπεριφορα baby sitter , δραστηριοτητες παιδιου κλπ.

Επεξ/σία από leolipop
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, j_karigiannis είπε

Αποφάσισε πρώτα τι θέλεις γιατί το να μην έχει ίντερνετ αλλά να συνδέεται και με εφαρμογή στο κινητό, δεν γίνεται. Πουλάνε συστήματα παρακολούθησης στα μαγαζιά με βρεφικά είδη που δεν χρειάζονται ίντερνετ.

γράφουμε "αποφάσισε πρώτα τι θέλεις..." σε άνθρωπο καθ'όλα ευγενικό που μόλις έγραψε το πρώτο του μήνυμα εδώ μέσα? Με το συμπάθειο δηλαδή... Επιπλέον είμαι σχεδόν σίγουρος ότι υπάρχουν λύσεις non-cloud, δηλαδή χωρίς πρόσβαση στο internet, που μόνο με πρόσβαση στο τοπικό WiFi/LAN (αν εννοεί αυτό η κοπέλα) του κινητού και της κάμερας/καμερών γίνεται η δουλειά... το βράδυ θα επιβεβαιώσω με τη δική μου κάμερα που πήρα πρόσφατα ότι γίνεται και θα επανέλθω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, eliasbats είπε

γράφουμε "αποφάσισε πρώτα τι θέλεις..." σε άνθρωπο καθ'όλα ευγενικό που μόλις έγραψε το πρώτο του μήνυμα εδώ μέσα? Με το συμπάθειο δηλαδή...

Ζήτησα να διατυπωθεί καλύτερα το ερώτημα γιατί στη πρώτη γραμμή ζητάει κάτι χωρίς ίντερνετ και λίγες γραμμές πιο κάτω θέλει και απομακρυσμένη πρόσβαση και εφαρμογή στο κινητό. Και προσιτή τιμή. Νομίζω πως μιλάει για 2 προϊόντα, όχι 1.

Επίσης είναι το πρώτο και το τελευταίο μήνυμα του νέου μέλους. Πιθανότατα είναι μέλος φωτοβολίδα που μπήκε μια φορά και τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι κάμερα και να επιλέξεις είτε ip είτε αναλογική με DVR μπορείς να έχεις real time εικόνα από της κάμερες χωρίς να έχεις ιντερνέτ

Το ιντερνέτ το χρειάζεσαι μόνο όταν θέλεις να παρακολουθείς απομακρυσμένα

Επίσης μπορείς να σύνδεσής το DVR/NVR με την κεντρική κεραία εάν έχεις μονοκατοικία η δικιά σου κεραία αν βρίσκεσαι σε πολυκατοικία και να έχεις εικόνα σε όλες της TV στο σπίτι

Επίσης όλα τα DVR/NVR έχουν είσοδο και έξοδο ήχου οπού μπορείς να σύνδεσης ένα μικρόφωνο στο δωμάτιο του παιδιού και ένα ζευγάρι ηχεία φτηνά τον 5 ευρώ

Επίσης έχουν και alarm in και alarm out και μπορείς να οριοθέτησης μια περιοχή στην κάμερα  οπού θα σου δώσει  alarm πχ αν βγει έξω από την περιοχή που έχεις επιλέξει

Επιλογές έχεις αρκετές ,αν επιλέξεις ip κάμερες  το κόστος θα είναι λίγο μεγαλύτερο σε σχέση με της αναλογικές όμως όλα εξαρτώνται από τη ανάγκες έχεις εσύ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου ακριβώς, πάντως μπορείς να πάρεις καταγραφικό αν θες καταγραφή hkivision με τις ανάλογες κάμερες και να το συνδέσεις σε router ασύρματο και να το βλέπεις απο το κινητό σου.

Αν βάλεις ίντερνετ, θα τα βλέπεις απ οπου είσαι.

Αν θες 1-2 κάμερες, υπάρχουν της ίδιας εταιρίας που δεν χρειάζονται καταγραφικό. 

Όλα αυτά είναι κάπως δύσκολα, και αν δεν έχεις σχετικά καλή τεχνική γνωση και αντίληψη, δεν θα τα καταφέρεις και καλύτερα να πληρώσεις να στα φτιάξουν.

Αν θες κάτι φθηνό με 60€ για παράδειγμα, πάρε μια έτοιμη λύση καμερας για μωρό. Αν έχεις δηλαδή 100€ budget, μην ασχολείσαι. Δεν θα κάνεις κάτι.

Ενδεικτικό κόστος:

  • 70€/camera (POC)
  • 100€ καταγραφικό (Turbo HD POC)
  • καλώδια (0,6€/μέτρο)
  • δίσκος (100€) αν θες καταγραφή
  • 150€ αν σου κάνει κάποιος άλλος την εγκατάσταση. 
  • οθόνη για προβολή live 100€
  • Τέλος με 4 κάμερες + καταγραφικό, υπολογίζεις κατανάλωση ρεύματος 5€/μήνα (25watt/h με 0,2€/kWh). Για αυτό προτιμάμε επώνυμες εταιρίες γιατί κερδίζουμε σε βάθος χρόνου και απο κατανάλωση και απο αξιοπιστία και εργατοώρες που απαιτούν για ρυθμίσεις και προβληματα

image.png.64acae3862dd0f8647e6aff29445a8bc.png

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.. Επειδή το χρησιμοποίησα πρώτη φορά δεν έχω μάθει τη λειτουργία καλά.. Δε μου έχει έρθει κάποιο ενημερωτικό email οπότε πίστευα ότι δεν έχω απάντηση ακόμη.

Έχω ήδη μια tp link κάμερα c200 νομίζω με εφαρμογή στο κινητό είμαι πολύ ευχαριστημένη ενδιαφέρομαι και για δεύτερη σε άλλο δωμάτιο απλά αν συμβεί κάτι με το ίντερνετ έχω θέμα δε μπορώ να βλέπω πχ το μωρό όταν κοιμάται γιαυτό ρώτησα αν υπάρχει κάτι που σε μια τέτοια περίπτωση να λειτουργεί και χωρίς ίντερνετ όταν είμαι σε άλλο χώρο του σπιτιού να βλέπω το παιδί που είναι πχ στο δωμάτιο. Γιατί αυτές οι κάμερες λειτουργούν καθαρά με WiFi 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mar8aki είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.. Επειδή το χρησιμοποίησα πρώτη φορά δεν έχω μάθει τη λειτουργία καλά.. Δε μου έχει έρθει κάποιο ενημερωτικό email οπότε πίστευα ότι δεν έχω απάντηση ακόμη.

Έχω ήδη μια tp link κάμερα c200 νομίζω με εφαρμογή στο κινητό είμαι πολύ ευχαριστημένη ενδιαφέρομαι και για δεύτερη σε άλλο δωμάτιο απλά αν συμβεί κάτι με το ίντερνετ έχω θέμα δε μπορώ να βλέπω πχ το μωρό όταν κοιμάται γιαυτό ρώτησα αν υπάρχει κάτι που σε μια τέτοια περίπτωση να λειτουργεί και χωρίς ίντερνετ όταν είμαι σε άλλο χώρο του σπιτιού να βλέπω το παιδί που είναι πχ στο δωμάτιο. Γιατί αυτές οι κάμερες λειτουργούν καθαρά με WiFi 

Τωρα το εξηγείς σωστά!!!

Οι κάμερες που δουλεύουν μέσω δικτύου, δεν απαιτούν απαραίτητα ίντερνετ. Απαιτούν modem/router που ακόμα και αν διακοπεί η σύνδεση στο ίντερνετ πάλι μπορείς να βλέπεις.

Απλά ίσως χρειάζεται να κάνεις κάποιες βασικές ρυθμίσεις σε κάποιες από αυτές.

Συνοπτικά:

  • Χρησιμοποιούν το τοπικό δίκτυο όταν είσαι συνδεμένη με το κινητό σου σε αυτό
  • Όταν φεύγεις εκτός δικτύου, χρησιμοποιούν το ίντερνετ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα, έχω μια κάμερα που όταν είμαι σπίτι μέσω wifi βλέπεις μια χαρά, αν φύγω εκτός σπιτιού χάνεται. Τι πρέπει να κάνω για να παρακολουθώ όταν είμαι μακριά από το σπίτι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, tzotol είπε

Καλησπέρα, έχω μια κάμερα που όταν είμαι σπίτι μέσω wifi βλέπεις μια χαρά, αν φύγω εκτός σπιτιού χάνεται. Τι πρέπει να κάνω για να παρακολουθώ όταν είμαι μακριά από το σπίτι; 

Μοντέλο καμερας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/12/2023 στις 8:25 ΜΜ, gorge18 είπε

Στειλε τον συνδεσμο αν υπαρχει που να δουμε τι δυνατότητες εχει 

 

Στις 15/7/2023 στις 10:27 ΜΜ, tzotol είπε

Σωστό αυτό, αφού αν πληρώνεις μέσω Google pay βγαίνει εικονικός αριθμός πως θα βάλεις την φυσική κάρτα, θα έχει άλλον αριθμό. Με οποιαδήποτε καρταθα υπάρχει θέμα ακόμα κ αν έχεις φυσική κάρτα.

 

Στις 29/8/2023 στις 3:11 ΜΜ, ekkli είπε

Μόλις έκανα λογαριασμό, η βιντεοκλήση ήταν αστεία, 3' υπόθεση.

Έκανα top up με κάρτα, όλα καλά.

Προσπαθώ να κάνω τραπεζική μεταφορά από revolut, παίρνω μήνυμα ότι το account number είναι λάθος.

Έκανα copy paste τα στοιχεία του λογαριασμού, δεν έκανα τίποτα χειροκίνητα και τίποτα, 3 φορές δοκίμασα και η Revo δεν κάνει την μεταφορά επειδή είναι λάθος το account number.

Έχει τύχει σε άλλον;

Κάνετε εσείς κανονικά μεταφορά από revolut σε payzy;

 

Screenshot_2023-12-13-10-29-39-213_com.zzkko.jpg

Screenshot_2023-12-13-10-28-57-579_com.zzkko.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πωλούνται ακόμη κάμερες παρακολούθησης που συνδέονται με wifi (αλλά όχι απαραίτητα με το internet) και παρέχουν αυτόνομα την εικόνα τους μέσω εσωτερικής URL; Έχω παρατηρήσει ότι, άπαξ και κοπεί το internet, οι περισσότερες κάμερες παύουν να λειτουργούν για τον αγοραστή τους, επειδή δεν επικοινωνούν τον σέρβερ του κατασκευαστή.

Και, ανοίγοντας λίγο τη συζήτηση, αυτό συμβαίνει με πολλά προϊόντα με "εφαρμογή στο κινητό", όπου ο κατασκευαστής παραμένει μεσάζοντας στην λειτουργία τους. Έχει την δυνατότητα να την ελέγξει και αυτό δεν ξέρω κατά πόσον θα παραμείνει χωρίς ιδιαίτερες επιπτώσεις.

Υ.Γ. Έχω μια μισοσπασμένη κάμερα από τις αρχές των 2010s η οποία δεν επικοινωνεί με κανένα εξωτερικό σέρβερ, παρέχει μια ιστοσελίδα για να κάνεις τις ρυθμίσεις και να δεις την εικόνα. Οπότε όταν είμαι εκτός σπιτιού, από το τηλέφωνο συνδέομαι με VPN και ανοίγω την ιστοσελίδα με την εικόνα. Με wget στο URL γίνεται και το capture. Γενικά αισθάνομαι ότι ως αγοραστής της κάμερας είμαι και κύριος.

Επεξ/σία από nikolaos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...