Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση tablet για θέαση ταινιών και σειρών


EverythingYouBelieve

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, JDROGAS είπε

Mηπως ηταν καλυτερο να σκεφτεις τη λυση ενος οικονομικου λαπτοπ;

Ειτε καποιου καλομεταχειρισμενου; Τι ταινια να ευχαριστηθεις στις 10 ιντσες,και με υποτιτλους αν την παλευουν δεν ξερω.

Απ'οτι βλεπω ηδη χρειαζεσαι πχ jack,εαν αρχισεις να παιρνεις ανταπτορες κλπ 250-300 για αγορα νομιζω ειναι ασυμφορο.

 

Μεταχειρισμένα λαπτοπ επειδή τυχαίνει να έχω λύσει πολλά υποφέρουν από θερμοκρασίες και κάποια στιγμή η gpu αφήνει χρόνους αν δεν σε αφήσει κάτι άλλο.Κατα τα άλλα είναι καλύτερη λύση allaround αλλά πιο δύσχρηστο και τα πιο καινούργια που είναι λεπτά κρατάνε 2-3 ώρες η μπαταρία τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/3/2021 στις 4:08 ΜΜ, DRIFT_KING είπε

Δεν θα έχουν υποστήριξη φαντάζομαι εννοείς.

Επειδή δεν έχω εμπειρία καθόλου από ταμπλετ παρα μόνο από ένα μικρό άθλιο 7'' το οποίο από κάπου το είχα πάρει δώρο και στραβωνόμουν από την άθλια οθόνη του,ήθελα κυρίως αφού το κοιτάω συνέχεια να έχει μια καλή οθόνη.Τώρα το κινητό μου είναι ένα meizu pro 6 plus που έχει 2k super amoled με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής για Κινέζο με κακή μπαταρία πλεον (κατα τα άλλα το έχει εγκαταλείψει η εταιρεία από ενημερώσεις αλλά την παλεύει) και ήθελα κάτι αντίστοιχο σε οθόνη αν πάω σε ταμπλετ έστω να ανέβω λίγο σε τιμή.

Έχει ένας φίλος το tab a7 με τα 3gb αλλά έλεγα μήπως στα λεφτά αυτά παίρνω κάτι με καλύτερα specs σε Κινέζικο.

Απ'ότι βλέπω σε samsung το πιο φθηνό με amoled είναι το Tab S5e αλλά πάει 400€ και έχει 4gb ram.

Το lenovo p11 που βγαίνει 250€ από Κίνα αξίζει;Αυτό έχει 6gb η έκδοση από Κινα και ips αλλά θέλει φλασαρισμα απότι λένε.Επίσης θέλω να έχει 3.5mm jack που δεν έχει.Λύνεται με αντάπτορα από usb-c ή δεν θα δουλέψει;

 

Καλησπέρα, το lenovo p11 το έχω εδώ και δέκα μέρες περίπου.απο απόδοση/ποιότητα κτλ δεν έχω κανένα παράπονο...στο θέμα του φλασαρισματος ναι έρχεται από Κίνα με παλιά rom(Οκτωβρίου) και δεν παίρνει OTA..μέσω της εφαρμογής της lenovo (rescue κάτι λέγεται) εύκολα περνάς rom Ιανουαρίου αλλά OTA δεν έχει πάρει ακόμη....Το μόνο αρνητικό είναι ότι θέλει sideload το Netflix.(από browser).

 

Φυσικά μιλάμε για ένα τάμπλετ σαφώς ανώτερο ποιοτικά από τα αντίστοιχα teclast onda κτλ...Περιμένω αυτές τις μέρες και ένα alldocube 40 8/128 για να το δω και αυτό.

 

Edit:με usb adaptor παίζει κανονικά με ακουστικά.επισης σε δοκιμή με ένα usb c dongle to ethernet δεν το είδε χωρίς να μπορώ να πω αν φταίει το τάμπλετ ή το κινεζοdongle.

Επεξ/σία από Takis_Mpouniaz
Προσθήκη σχολίου
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση :

Γιατί δεν κοιτάς για Galaxy Tab?

Εγώ που το έχω για την ίδια χρήση, είναι ταμαμ. Δεν είναι το γρηγοροτερο του κόσμου φυσικά, αλλά βλέπω ταινίες-netflix-youtube χωρίς κόλλημα.

Δεν έχουν AMOLED αλλά σε αυτά τα χρήματα είναι λογικό.

'Εχουν και jack που σε ενδιαφέρει. Δεν ειναι future proof με 2 ή 3 gb ram, αλλά δεν κολλάει για κανένα λόγο με αυτή την απλή χρήση

Τώρα θα τα βρεις από Ελλάδα κάτω από 200 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Takis_Mpouniaz είπε

Καλησπέρα, το lenovo p11 το έχω εδώ και δέκα μέρες περίπου.απο απόδοση/ποιότητα κτλ δεν έχω κανένα παράπονο...στο θέμα του φλασαρισματος ναι έρχεται από Κίνα με παλιά rom(Οκτωβρίου) και δεν παίρνει OTA..μέσω της εφαρμογής της lenovo (rescue κάτι λέγεται) εύκολα περνάς rom Ιανουαρίου αλλά OTA δεν έχει πάρει ακόμη....Το μόνο αρνητικό είναι ότι θέλει sideload το Netflix.(από browser).

 

Φυσικά μιλάμε για ένα τάμπλετ σαφώς ανώτερο ποιοτικά από τα αντίστοιχα teclast onda κτλ...Περιμένω αυτές τις μέρες και ένα alldocube 40 8/128 για να το δω και αυτό.

 

Edit:με usb adaptor παίζει κανονικά με ακουστικά.επισης σε δοκιμή με ένα usb c dongle to ethernet δεν το είδε χωρίς να μπορώ να πω αν φταίει το τάμπλετ ή το κινεζοdongle.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

 

3 ώρες πριν, UncleKim είπε

Ερώτηση :

Γιατί δεν κοιτάς για Galaxy Tab?

Εγώ που το έχω για την ίδια χρήση, είναι ταμαμ. Δεν είναι το γρηγοροτερο του κόσμου φυσικά, αλλά βλέπω ταινίες-netflix-youtube χωρίς κόλλημα.

Δεν έχουν AMOLED αλλά σε αυτά τα χρήματα είναι λογικό.

'Εχουν και jack που σε ενδιαφέρει. Δεν ειναι future proof με 2 ή 3 gb ram, αλλά δεν κολλάει για κανένα λόγο με αυτή την απλή χρήση

Τώρα θα τα βρεις από Ελλάδα κάτω από 200 ευρώ.

Να σου πω την αλήθεια για την χρήση που το θέλω δεν θα δω μεγάλες διαφορές,έχεις δίκιο.Ο μόνος λόγος που κοιτάω για κάτι καλύτερο είναι για να κρατήσει λίγο περισσότερο με τον καιρό.Για super amoled μάλλον απίθανο σε αυτά τα λεφτά απ'ότι έψαξα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DRIFT_KING είπε

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

 

Να σου πω την αλήθεια για την χρήση που το θέλω δεν θα δω μεγάλες διαφορές,έχεις δίκιο.Ο μόνος λόγος που κοιτάω για κάτι καλύτερο είναι για να κρατήσει λίγο περισσότερο με τον καιρό.Για super amoled μάλλον απίθανο σε αυτά τα λεφτά απ'ότι έψαξα.

Εμενα παιζει μια χαρά. Δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα θέμα. Στα + του το τρομερό service της Samsung στην Ελλαδα σε κινητά-tablets

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/11/2020 στις 6:08 ΜΜ, EverythingYouBelieve είπε

Καλησπέρα, αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σχετικά με τη αγορά tablet θα το εκτιμούσα.

Το πιο σημαντικό χαρακτηριστικό ειναι να έχει καλή οθόνη γιατί η κύρια χρήση του θα είναι θέαση ταινιών και σειρών (Netflix, Youtube, καθώς και βίντεο που μπορεί να περαστούν μέσω της SD κάρτας μνήμης). Επίσης, θα γίνεται γενικό browsing στο ίντερνετ και ενασχόληση με διάφορα όχι ιδιαιτέρως απαιτητικά apps. Χρήματα γύρω στα 150.

Χωρίς να έχω καμία εμπειρία ή γνώση στα tablets, έχω κάνει ήδη μια σχετική αναζήτηση και το πιο σχετικό μου φάνηκε να είναι το Samsung Galaxy Tab A 10.1" T510 2019 Black Wi- Fi (170€).

https://www.skroutz.gr/s/18052528/Samsung-Galaxy-Tab-A-2019-10-1-32GB-Black.html

το εχω γαμω τα ταμπλετακια ειναι και οσων αφορα subs βαζεις vlc player και τα παιζεις ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, DRIFT_KING είπε

.Για super amoled μάλλον απίθανο σε αυτά τα λεφτά απ'ότι έψαξα.

Δεν θα βρεις σ αυτό το budget με s.amoled είναι όντως απίθανο. Πάντως κ του 2019 που έχουμε κ το 2020 galaxy tab σε καλύπτει αρκετά για ταινίες YouTube κλπ είναι όσο πρέπει. Είναι σημαντικό ότι υπάρχει σέρβις αξιόπιστο (smartec) κ η τιμή του είναι πλέον προσιτή.

Από τα του εξωτερικού που κοιτάς το teclast έχει καλά χρώματα αλλά δεν έχει μεγάλες διάφορες με τις «εδώ» συσκευές εκτός από κάποια specs όπως ram/παραπάνω..αποθ.χώρο κλπ που είναι ελαφρως ανώτερο κ ίσως τα χρειαστείς στο μέλλον.

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, aces είπε

έχουμε κ το 2020 galaxy tab σε καλύπτει αρκετά για ταινίες YouTube κλπ είναι όσο πρέπει

Μιας και είμαι αυτός που ξεκίνησε το thread να πω ότι αυτό (Samsung Galaxy Tab A7 2020 10.4" 32GB) είναι το tablet που τελικά πήρα. Για να βοηθήσω, να υπογραμμίσω τρία στοιχεία που έκαναν τη διαφορά για μένα σε σχέση με τα άλλα αντίστοιχα tablet:

- έχει 3gb ram, τόση ώστε να μην καθυστερεί στις εντολές (στο όριο είναι για την ακρίβεια) αλλά και να μην ανεβάζει την τιμή,

- έχει 4 ηχεία κατανεμημένα σε κάθε γωνία οπότε ο ήχος έχει πολύ καλή αίσθηση (σε αντίθεση με τα tablets που τα ηχεία είναι μόνο στην κάτω μεριά),

- βγήκε πρόσφατα (Σεπτέμβριος 2020) οπότε έχει μέλλον μπροστά του.

Με λίγα και απλά λόγια, είναι μια χαρά για παρακολούθηση βίντεο και απλή χρήση ίντερνετ.

Επεξ/σία από EverythingYouBelieve
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/3/2021 στις 12:17 ΠΜ, EverythingYouBelieve είπε

Μιας και είμαι αυτός που ξεκίνησε το thread να πω ότι αυτό (Samsung Galaxy Tab A7 2020 10.4" 32GB) είναι το tablet που τελικά πήρα. Για να βοηθήσω, να υπογραμμίσω τρία στοιχεία που έκαναν τη διαφορά για μένα σε σχέση με τα άλλα αντίστοιχα tablet:

- έχει 3gb ram, τόση ώστε να μην καθυστερεί στις εντολές (στο όριο είναι για την ακρίβεια) αλλά και να μην ανεβάζει την τιμή,

- έχει 4 ηχεία κατανεμημένα σε κάθε γωνία οπότε ο ήχος έχει πολύ καλή αίσθηση (σε αντίθεση με τα tablets που τα ηχεία είναι μόνο στην κάτω μεριά),

- βγήκε πρόσφατα (Σεπτέμβριος 2020) οπότε έχει μέλλον μπροστά του.

Με λίγα και απλά λόγια, είναι μια χαρά για παρακολούθηση βίντεο και απλή χρήση ίντερνετ.

Φίλε μου για τηλεκπαίδευση κάνει; WebEx κτλ;Απο μπαταρία πως πάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, 26ska είπε

Φίλε μου για τηλεκπαίδευση κάνει; WebEx κτλ;Απο μπαταρία πως πάει;

Για το WebEx δεν έχω ιδέα αλλά δε βλέπω το λόγο να μην κάνει, βεβαιώσου όμως για να είσαι σίγουρος.

Η μπαταρία κρατάει αρκετά, κανένα παράπονο. Στα θετικά να προσθέσω ότι έχει αρκετά καλή οθόνη και χρώματα για αυτό που είναι.

Ένα αρνητικό που θυμήθηκα είναι ότι στην πληκτρολόγηση παρατηρώ μια μικρή καθυστέρηση όταν γράφω γρήγορα κείμενο που είναι λίγο ενοχλητική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, george12mst είπε

Επειδή σκέφτομαι και εγώ να πάρω το ίδιο tablet για ταινίες και γενικά streaming, πό ήχο πώς είναι; Παλεύεται χωρίς ακουστικά;

Όπως έγραψα και ποιο πάνω, πέρα από την καλή ποιότητα ήχου, έχει 4 ηχεία συνολικά κατανεμημένα σε κάθε γωνία, οπότε έχει πολύ καλή αίσθηση. Βέβαια μην ξεχνάμε ότι αυτά είναι ηχεία ενός tablet με ότι αυτό σημαίνει σε απουσία μπάσου κλπ.

Επεξ/σία από EverythingYouBelieve
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, george12mst είπε

Επειδή σκέφτομαι και εγώ να πάρω το ίδιο tablet για ταινίες και γενικά streaming, πό ήχο πώς είναι; Παλεύεται χωρίς ακουστικά;

Για την τρεχουσα τιμη του ειναι μια χαρα ειναι ο ηχος δες στο 10:18 και στο 1:24 αντιστοιχα κ στο galaxy tab 2019 εκδοση ειναι ικανοποιητικος παντοτε μιλαμε για επιδοσεις ηχου σε ταμπλετ

 

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...