Προς το περιεχόμενο

OLED 65CX6LA ή QELD 65Q95T


Kalaitzos2324

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δυο τηλεοράσεις ! Η χρήση που τις θέλω είναι για ταινίες και ps5 που θα αγοράσω !! Ποια πιστεύετε ότι είναι καλύτερη ??
Θα έχω θέμα με το burn in στην OLED αν παίζω με το ps5 ?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H καλύτερη από άποψη εικόνας είναι η oled. Το burn in όμως είναι πάντα μια πιθανότητα έστω κι αν έχουν προσθέσει οι εταιρίες βαθμίδες ασφαλείας. Εσύ έχεις να σταθμίσεις τι είναι πιο σημαντικό για σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το burn in φίλε μου θα υπάρχει πάντα στο πίσω μέρος του κεφαλιού σου και είναι πιθανότητα υπαρκτή για τη διάρκεια ζωής της oled.ακομα κ σβήσιμο ανά 3 ώρες που αναφέρουν αρκετοί δεν είναι λύση αλλά ίσως παράταση στο προβλημα.

 

Για εμένα αν έχεις σκοπό να κρατήσεις την τηλεόραση για πάνω από 3 με 5 χρόνια καλύτερα άσε την oled στην άκρη.αν είσαι άνθρωπος που ανανεώνει τον εξοπλισμό του συχνά η oled έχει σαφώς ποιοτικότερη εικόνα από οτιδήποτε άλλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Kekro88 είπε

Το burn in φίλε μου θα υπάρχει πάντα στο πίσω μέρος του κεφαλιού σου και είναι πιθανότητα υπαρκτή για τη διάρκεια ζωής της oled.ακομα κ σβήσιμο ανά 3 ώρες που αναφέρουν αρκετοί δεν είναι λύση αλλά ίσως παράταση στο προβλημα.

Για εμένα αν έχεις σκοπό να κρατήσεις την τηλεόραση για πάνω από 3 με 5 χρόνια καλύτερα άσε την oled στην άκρη.αν είσαι άνθρωπος που ανανεώνει τον εξοπλισμό του συχνά η oled έχει σαφώς ποιοτικότερη εικόνα από οτιδήποτε άλλο 

Δεν νομίζω να ισχύει αυτό που λες φίλε μου για το τακτικό κλείσιμο της τηλεόρασης να κάνει το cc ανά 4 ώρες, ότι απλά παρατείνει το πρόβλημα!

Είμαι κάτοχος OLED ενάμιση χρόνο τώρα και πραγματικά την έχω λιώσει και δεν έχει βγάλει το παραμικρό!

 Και το service της lg είναι πραγματικά απίστευτο!Στην δική μου περίπτωση με 1 καμένο πίξελ όπου μπορεί να τύχει στον καθένα και σε κάθε συσκευή,μου κάνουν αντικαταστήσει την τηλεόραση με νεότερο μοντέλο!

 

Για μένα μονόδρομος η cx!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και επισης οπως εχουν αναφερει και αλλοι οπου εχουν αγορασει απο public και media (κανε και εσυ μια ερωτηση σε αυτα τα καταστηματα για σιγουρια η τους ορους της εγγυησης )καλυπτει η 5ετη τους το burn in και συν την επεκταση της lg

Επεξ/σία από jok
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Maroutas είπε

Δεν νομίζω να ισχύει αυτό που λες φίλε μου για το τακτικό κλείσιμο της τηλεόρασης να κάνει το cc ανά 4 ώρες, ότι απλά παρατείνει το πρόβλημα!

Είμαι κάτοχος OLED ενάμιση χρόνο τώρα και πραγματικά την έχω λιώσει και δεν έχει βγάλει το παραμικρό!

 Και το service της lg είναι πραγματικά απίστευτο!Στην δική μου περίπτωση με 1 καμένο πίξελ όπου μπορεί να τύχει στον καθένα και σε κάθε συσκευή,μου κάνουν αντικαταστήσει την τηλεόραση με νεότερο μοντέλο!

 

Για μένα μονόδρομος η cx!

Γτ μπερδευομαστε χωρίς λόγο ; Μιλάμε για αυτό καθεαυτό το πρόβλημα το burn in .το οποίο είναι πιθανό και υπαρκτο.το ότι εσύ έχεις λιώσει 1 μισή χρόνο την oled σου σημαίνει ότι τα oled  πάνελ ως δια μαγείας έπαψαν να παρουσιάζουν πρόβλημα;

 

Επίσης δεν μίλησε κάποιος για service και δεν έχει ο καθένας την ίδια όρεξη να τρέχει να αλλάζει τηλεορασεις λόγω βλάβης είτε υπάρχει κάλυψη είτε εγγύηση προμηθευτή είτε αντιπροσώπου

Μην μπερδεύετε καταστασεις και γνωμες

 

Το πρόβλημα επαναλαμβάνω είναι υπαρκτό και ΠΙΘΑΝΟ είτε με μέτρια χρήση είτε με λιωσιμο είτε με διάλειμμα είτε χωρις.εχει να κάνει με το hardware.

Εγώ το ανέφερα σαν κάτοχος oled ίσως νιώθει μια ανασφάλεια ότι κάποια στιγμή ίσως του παρουσιαστεί πρόβλημα πράγμα που ξανά λέω είναι βάσιμες πιθανότητες.

 

Το αν έχει την διάθεση κ την όρεξη κ είναι προετοιμάσμενος για αλλαγες!,αντικαταστάσεις , αντιπροσωπείες και αν τον καλύπτει κάποια εγγύηση ειναι ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ που δεν ρώτησε για αυτό. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά θέλω να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας . Δεν ήξερα ότι σου κάνουν αντικατάσταση την τηλεόραση και έχετε δίκιο πρέπει να πάρω τα public να δω τι περιλαμβάνει η εγγύηση και η επεκτάση ! Γιατί όντος θέλω να πάω στην OLED γιατί τόσα χρόνια ακούω τα καλύτερα σχολεία και ότι έχει την καλύτερη εικόνα !! 
Επίσης όμως συνέχεια άκουγα  για τις OLED ότι βγάζανε θέματα , αλλά λέω πλέον θα το έχουν προσέξει περισσότερο μετά από τόσα μοντέλα που έχουν βγάλει !! 

Πιστεύετε η διαφορά ανάμεσα σ’ αυτές τις δύο τηλεοράσεις θα είναι εμφανές στο μάτι γιατί έχω ακούσει ότι πλέον Q95 Τ  σχεδόν έχει φτάσει στην OLED  το μαύρο της ???

Καποιος από εσάς έχει OLED και χρειάστηκε να την αλλάξουν λόγω burn in ;; Τι έγινε με το σέρβις εξυπηρετική ;;
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και έχουν γίνει πάρα πολλές αλλαγές ακόμη και σε τηλεοράσεις εκτός εγγύησης! Τώρα από πάνω ο φίλος είναι υπερβολικός!!!!

https://avclub.gr/forum/showthread.php/172388-Poll-Burn-In-σε-Oled

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείρα στα public που δίνουν 5 χρόνια εγγύηση και με 55€ αλλά 5 χρόνια = 10 χρόνια εγγύηση και μίλησα με έναν και μου είπε ότι το καλύπτει το το burn in !! Η αλήθεια είναι ότι δεν μου φάνηκε πολύ γνώστης για αυτό θα ξανά πάρω αύριο να ρωτήσω , γιατί αν το καλύπτουν τότε σίγουρα θα πάω για την OLED με 10 χρόνια και ας γίνει ότι θέλει !! 
Ευχαριστώ πολύ όλους θα κάτσω να διαβάσω τα links που στείλατε να δω τι λένε και οι άλλοι !! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kekro88 είπε

Γτ μπερδευομαστε χωρίς λόγο ; Μιλάμε για αυτό καθεαυτό το πρόβλημα το burn in .το οποίο είναι πιθανό και υπαρκτο.το ότι εσύ έχεις λιώσει 1 μισή χρόνο την oled σου σημαίνει ότι τα oled  πάνελ ως δια μαγείας έπαψαν να παρουσιάζουν πρόβλημα;

Επίσης δεν μίλησε κάποιος για service και δεν έχει ο καθένας την ίδια όρεξη να τρέχει να αλλάζει τηλεορασεις λόγω βλάβης είτε υπάρχει κάλυψη είτε εγγύηση προμηθευτή είτε αντιπροσώπου

Μην μπερδεύετε καταστασεις και γνωμες

Το πρόβλημα επαναλαμβάνω είναι υπαρκτό και ΠΙΘΑΝΟ είτε με μέτρια χρήση είτε με λιωσιμο είτε με διάλειμμα είτε χωρις.εχει να κάνει με το hardware.

Εγώ το ανέφερα σαν κάτοχος oled ίσως νιώθει μια ανασφάλεια ότι κάποια στιγμή ίσως του παρουσιαστεί πρόβλημα πράγμα που ξανά λέω είναι βάσιμες πιθανότητες.

Το αν έχει την διάθεση κ την όρεξη κ είναι προετοιμάσμενος για αλλαγες!,αντικαταστάσεις , αντιπροσωπείες και αν τον καλύπτει κάποια εγγύηση ειναι ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ που δεν ρώτησε για αυτό. 

Δεν διαφωνουμε σε κατι για το burn in απλα ειναι αξιο αναφορας οτι το πιο σημαντικο κομματι στην συγκεκριμενη κατηγορια τηλεορασεων ειναι η καλυψη απο burn in.οσο για το ο καθενας δεν εχει την ορεξη να αλλαζει τηλεορασεις για αυτο το λογο ειναι η εγγυηση στο οτιδηποτε αγοραζουμε ωστε οταν καποια στιγμη γινει αστοχια υλικου να τρεξουμε να την αλλαξουμε,επισκευασουμε κλπ να μην βρεθουμε στον αερα και για αυτο παντα πρεπει να τονιζουμε της εγγυησεις για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο.και με τον τροπο που το ειπες αφησες να εννοηθει οτι περνοντας OLED τρεχεις και δεν φτανεις.φιλικα παντα 😃

2 λεπτά πριν, Kalaitzos2324 είπε

Πείρα στα public που δίνουν 5 χρόνια εγγύηση και με 55€ αλλά 5 χρόνια = 10 χρόνια εγγύηση και μίλησα με έναν και μου είπε ότι το καλύπτει το το burn in !! Η αλήθεια είναι ότι δεν μου φάνηκε πολύ γνώστης για αυτό θα ξανά πάρω αύριο να ρωτήσω , γιατί αν το καλύπτουν τότε σίγουρα θα πάω για την OLED με 10 χρόνια και ας γίνει ότι θέλει !! 
Ευχαριστώ πολύ όλους θα κάτσω να διαβάσω τα links που στείλατε να δω τι λένε και οι άλλοι !! 

Φιλε μου γνωμη μου να δεις με καποιον τροπο τωρα κατα ποσο ειναι εφικτο αυτο λογω λοκνταουν δεν ξερω μην μενεις μονο στο τηλεφωνο επειδη την εχω πατησει με εγγυηση αλλα ειπαν απο το τηλεφωνο και αλλα εγραφαν τα ψιλα γραμματα της 5ετης καλυτερα πριν προχωρησεις διαβασε να το αναφερει ξεκαθαρα την καλυψη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, jok είπε

Δεν διαφωνουμε σε κατι για το burn in απλα ειναι αξιο αναφορας οτι το πιο σημαντικο κομματι στην συγκεκριμενη κατηγορια τηλεορασεων ειναι η καλυψη απο burn in.οσο για το ο καθενας δεν εχει την ορεξη να αλλαζει τηλεορασεις για αυτο το λογο ειναι η εγγυηση στο οτιδηποτε αγοραζουμε ωστε οταν καποια στιγμη γινει αστοχια υλικου να τρεξουμε να την αλλαξουμε,επισκευασουμε κλπ να μην βρεθουμε στον αερα και για αυτο παντα πρεπει να τονιζουμε της εγγυησεις για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο.και με τον τροπο που το ειπες αφησες να εννοηθει οτι περνοντας OLED τρεχεις και δεν φτανεις.φιλικα παντα 😃

Φιλε μου γνωμη μου να δεις με καποιον τροπο τωρα κατα ποσο ειναι εφικτο αυτο λογω λοκνταουν δεν ξερω μην μενεις μονο στο τηλεφωνο επειδη την εχω πατησει με εγγυηση αλλα ειπαν απο το τηλεφωνο και αλλα εγραφαν τα ψιλα γραμματα της 5ετης καλυτερα πριν προχωρησεις διαβασε να το αναφερει ξεκαθαρα την καλυψη 

Φίλε μαζί σου αλλά όταν καει το γουνακι σου καταλαβαίνεις τι γινεται.εμενα με αρκετή προσοχή μετά από 3 χρόνια προσωπικής αυστηρά χρήσης παρουσιάστηκε burn in.συμφωνω σε όλα περί εγγύησης και αν κάποιος δεν έχει θέμα να έχει την έννοια κ το άγχος κάθε φορά που την ανοίγει μην πετύχει καμία μαυρίλα κ έχει την όρεξη να ξηλώνει setup για επισκευές εννοείται με τα χιλια. Την εικόνα της oled δεν την έθιξε κάποιος.επισημαινω την πιθανοτητα.

Τώρα εχω oled ένα χρόνο γ@μαει δουλεύει κ δείχνει κ ολα τα κανάλια δεν νομίζω ότι δίνουν σωστή εικόνα σε κάποιον που θέλει να δώσει 1500€ .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Kalaitzos2324 είπε

Καλησπέρα είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δυο τηλεοράσεις ! Η χρήση που τις θέλω είναι για ταινίες και ps5 που θα αγοράσω !! Ποια πιστεύετε ότι είναι καλύτερη ??
Θα έχω θέμα με το burn in στην OLED αν παίζω με το ps5 ?? 

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να σκεφτείς είναι ο χώρος που θα μπει η τηλεόραση και οι συνθήκες φωτισμού κατά τη θέαση.

Αν έχεις ένα σαλόνι που μπαίνει από παντού φως και εσύ βλέπεις τηλεόραση/παίζεις κυρίως την ημέρα, τότε θα έχεις χειρότερη εμπειρία θέασης με την OLED .
Αν η χρήση γίνεται το βράδυ με φώτα ανοιχτά + αντανακλάσεις πάλι δεν θα μπορέσεις να επωφεληθείς από το μαύρο της OLED .

Τα πλεονεκτήματα του OLED πανελ φαίνονται σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού ή ιδανικά στο απόλυτο σκοτάδι. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Kalaitzos2324 είπε

Πείρα στα public που δίνουν 5 χρόνια εγγύηση και με 55€ αλλά 5 χρόνια = 10 χρόνια εγγύηση και μίλησα με έναν και μου είπε ότι το καλύπτει το το burn in !! Η αλήθεια είναι ότι δεν μου φάνηκε πολύ γνώστης για αυτό θα ξανά πάρω αύριο να ρωτήσω , γιατί αν το καλύπτουν τότε σίγουρα θα πάω για την OLED με 10 χρόνια και ας γίνει ότι θέλει !! 
Ευχαριστώ πολύ όλους θα κάτσω να διαβάσω τα links που στείλατε να δω τι λένε και οι άλλοι !! 

Φιλε μου κατι δεν καταλαβες καλα. Δεν υπάρχει 10 χρονια εγγυηση. 5 χρονια πηρες. Δεν παει αρθροιστικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...