Προς το περιεχόμενο

Σχετικα με το vhf QYT KT-8R


billyfs7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα λοιπον και απο μενα. Ειμαι εθελοντης πυροσβεστης σε εθελοντικη ομαδα και καθως η ομαδα οδευει στον 20ο χρονο λειτουργιας της σκεφτομαι να κανω δωρο στο κλιμακιο εναν καινουριο ασυρματο. Κοιταζω πολυ τον QYT KT-8R καθως οι 4 μπαντες ειναι μεγαλο πλεονεκτιμα στον χωρο μας οπως επισης ειναι σε μια προσιτη τιμη για αυτα που φαινεται να προσφερει. Θα ηθελα λοιπον να κανω μερικες ερωτησεις για τυχον γνωστες του θεματος. Πρωτον θελω να σας ρωτησω αν οταν θα τον αγορασω θα χρειαζεται ξεκλειδωμα η αν θα μπορω ευκολα να περασω τις συχνοτητες της πυ. Και δευτερον αν οταν θα προγραμματιστει αν εκει που γραφει τους αριθμους της καθε συχνοτητας θα γραφει τα ονοματα οπως θα εχουν προγραμματιστει, πχ ΠΥ 1. , 2 ,3  κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πομποδέκτης προορίζεται για ραδιοερασιτεχνικη χρήση; Αν ναι τότε όλα τα TX είναι κλειδωμένα στις νόμιμες ραδιοερασιτεχνικες μπάντες, οπότε αν η πυροσβεστική χρησιμοποιεί άλλες συχνότητες κυρίως στα ΤΧ πρέπει να γίνει ξεκλείδωμα. Αυτό επιτυγχάνεται με δύο τρόπους, είτε πάτημα διαφόρων πλήκτρων μαζί, αν δεν το λέει στις οδηγίες θα το βρεις σε συγκεκριμένη ιστοσελίδα είτε χρειάζεται επέμβαση από ηλεκτρονικό στο κύκλωμα με παράκαμψη του κλειδώματος υπό την προϋπόθεση ότι θα μπορείτε να έχετε ομιλία και ακρόαση στις συχνότητες της πυροσβεστικής. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συχνοτητες ΠΥ σε ποιο ευρος ειναι? Εγω εχω το https://www.skroutz.gr/s/7902497/Recent-RS-589.html

Πολυ καλη ακουστικη και ληψη, ειναι ομως dual band 136-174 MHz & 400-480MHz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΠΥ μιλάει σε v και ορισμένοι αναμεταδότες είναι σε u. Το θέμα μου είναι επειδή γνωρίζω ότι ορισμένοι είναι κλειδωμένοι σε ορισμένες συχνότητες αν έρχονται όλοι κλειδωμένοι και κατά πόσο γίνεται να τον ξεκλειδώσω και να περάσω τις συχνότητες που θέλω εγώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, billyfs7 είπε

Η ΠΥ μιλάει σε v και ορισμένοι αναμεταδότες είναι σε u. Το θέμα μου είναι επειδή γνωρίζω ότι ορισμένοι είναι κλειδωμένοι σε ορισμένες συχνότητες αν έρχονται όλοι κλειδωμένοι και κατά πόσο γίνεται να τον ξεκλειδώσω και να περάσω τις συχνότητες που θέλω εγώ. 

Όλοι κλειδωμένοι είναι. Όσοι έρχονται μη κλειδωμένοι στις συγκεκριμένες συχνότητες χρήσης προέρχονται από μαζική παραγγελία που κάνει το κρατος προς την εταιρεία παραγωγής με συγκεκριμένες απαιτήσεις και προδιαγραφές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To ευρος αυτο 136-174 MHz & 400-480MHz  καλυπτει τις συχνοτητες της ΠΥ ή ειναι σε αλλο ευρος?

Επισης με την ευκαιρια, μαλλον χαζη ερωτηση αλλα ας την κανω. Με το VHF\UHF χειρος 10W που εχω, απο Κυψελη μπορω να κανω χρηση (εκπομπτη) του UHF 434.625 αναμεταδοτη RU1 SV1C στον Υμηττο ή θελει απο 20w και πανω?

Επεξ/σία από Fotis_Greece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι αν μιλάει αλλά αν μπορείς να μιλήσεις εσύ εκεί που αν εξαιρέσεις τα 144-146 και 430-440 MHz όλα τα άλλα είναι κλειδωμένα. 

2 ώρες πριν, Fotis_Greece είπε

To ευρος αυτο 136-174 MHz & 400-480MHz  καλυπτει τις συχνοτητες της ΠΥ ή ειναι σε αλλο ευρος?

Επισης με την ευκαιρια, μαλλον χαζη ερωτηση αλλα ας την κανω. Με το VHF\UHF χειρος 10W που εχω, απο Κυψελη μπορω να κανω χρηση (εκπομπτη) του UHF 434.625 αναμεταδοτη RU1 SV1C στον Υμηττο ή θελει απο 20w και πανω?

Αν έχεις συνδέσει τον πομποδέκτη με εξωτερική κεραία στην ταράτσα ναι, με εσωτερική μέσα στο σπίτι και για Κυψέλη που είναι η πιο πυκνοκατοικημενη περιοχή στην Ελλάδα έχεις εμβέλεια λιγότερη από χιλιόμετρο. Η ισχύς δεν έχει τόσο σημασία όσο η κεραία. Με κακώς στημένη κεραία βραχέων end fed στην ταράτσα, ακομα και με 100W δεν ακούγομαι γρι στα περίχωρα Αττικής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε Βασιλη γιατι μπερδεύτηκα εγω τωρα. To Recent RS589 που εχω ειναι ξεκλειδωτο και.μπορω να κανω tune σε ολο το ευρος 136-174 MHz & 400-480MHz. Ηδη εχω ρυθμισει τα καναλια marine vhf μιας και εχω κατι πάρε δωσε με IT θεματα σε πλοια.

Γιατι δεν μπορει να παρει το ιδιο η το Midland CT990 (που ξεκλειδωνει με συνδυασμό πληκτρων) και να αποθηκευσει στις μνημες τις αναλογες συχνοτητες?

Οσον αφορα το UHF repeater, καθαρα εγκυκλοπαιδικα ρωταω, εαν βγω στην ταρατσα που έχει οπτική επαφη με Υμηττό και η αποσταση ευθεια (google maps) ειναι 9χλμ, τα φορητα των 10w δεν αρκουν να στειλουν εκπομπη στον αναμεταδοτη και αυτος με την σειρα του να το αναμεταδωσει? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσο για τα uhf repeater δεν ξέρω αν είμαι ο κατάλληλος να σου απαντήσω αλλά εγώ προσωπικά πολλές φορές το καλοκαίρι όταν χρησιμοποιούμε τις συχνότητες που έχουν και αναμεταδότη σε u μιλάω κατευθείαν στην u τις περισσότερες φορές για να μην κάθομαι να χαμηλώνω την μία σε όσα μηχανήματα είναι διμπαντα και διπλή κεραία για να μην μικροφωνιζει και δεν έχω θέμα.. Επίσης η ΠΥ δεν έχει αναμεταδότες στον Υμηττό στην Αττική, οι 2 που υπάρχουν είναι σε άλλα σημεία. Αλλά για τα υπόλοιπα δεν ξέρω να σου πω. Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς στο εύρος 136-174 . Εγώ καταλαβαίνω ότι και μια συχνότητα πχ 161.400 είναι εκεί. Αν αυτό εννοούμε τότε ναι είναι στο εύρος. Αλλά έχω την εντύπωση ότι όσοι ξέρω να έχουν πάρει τους έχουν ξεκλειδώσει για να κάνουν δουλειά. Επίσης δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ότι σε πολλές από τις συχνότητες υπάρχει υποτονο σε και άλλες όχι. 

Επεξ/σία από billyfs7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Fotis_Greece είπε

Κάτσε Βασιλη γιατι μπερδεύτηκα εγω τωρα. To Recent RS589 που εχω ειναι ξεκλειδωτο και.μπορω να κανω tune σε ολο το ευρος 136-174 MHz & 400-480MHz. Ηδη εχω ρυθμισει τα καναλια marine vhf μιας και εχω κατι πάρε δωσε με IT θεματα σε πλοια.

Γιατι δεν μπορει να παρει το ιδιο η το Midland CT990 (που ξεκλειδωνει με συνδυασμό πληκτρων) και να αποθηκευσει στις μνημες τις αναλογες συχνοτητες?

Οσον αφορα το UHF repeater, καθαρα εγκυκλοπαιδικα ρωταω, εαν βγω στην ταρατσα που έχει οπτική επαφη με Υμηττό και η αποσταση ευθεια (google maps) ειναι 9χλμ, τα φορητα των 10w δεν αρκουν να στειλουν εκπομπη στον αναμεταδοτη και αυτος με την σειρα του να το αναμεταδωσει? 

 

Δεν είπα να μην αγοράσει αυτούς που προτείνεις και ξεκλειδώνουν με τα πλήκτρα. Ας αγοράσει ότι θέλει, είπα ότι όλοι οι πομποδέκτες που κυκλοφορούν στα μαγαζιά είναι για ερασιτεχνική η επαγγελματική χρήση και ξεκλείδωτοι μόνον στις νόμιμες συχνότητες, αν θες κάτι παραπάνω πας για ξεκλείδωμα. 

Για το δεύτερο σκέλος σου, αν πας στην ταράτσα και βλέπεις το βουνό χωρίς εμπόδια από αλλά κτίρια τότε πιθανότατα θα επιτυχείς μια καλή επικοινωνία σε vhf/uhf, αν όμως είσαι σε μέσα στο διαμέρισμα σε χαμηλό όροφο το ξεχνάς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά οκευ εντάξει αυτό με το εύρος. Αλλά δεν έχω καταλάβει μέσα στο εύρος 136-174  υπάρχουν συχνότητες νόμιμες και μη? Γιατί ας πούμε και εγώ την 161.400 μέσα σε αυτό το εύρος την καταλαβαινω με το φτωχό μου μυαλό αλλά μπορεί ξέρω γω να είναι κλειδωμένη και να μην θεωρείται στις νόμιμες. Κατάλαβα καλά? 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νόμιμη είναι η συχνότητα εκείνη την οποία έχεις το δικαίωμα να χρησιμοποιήσεις ανάλογα την ιδιότητα σου από τον νόμο και οριζεται στο ραδιοφασμα από την ΕΕΤΤ. Εγώ που είμαι ραδιοερασιτεχνης μπορώ να ακούσω/εκπεμψω σε αυτά που είπα στο προηγούμενο post, εσύ που την θέλεις για πυροσβεστικά ως πυροσβέστης η εθελοντής θα βρεις τις αντίστοιχες συχνότητες. Ο κάθε πομποδέκτης έχει ένα εύρος σε εκπομπή και λήψη, οπότε αν σου λέει πχ 136-174 τότε η 161.4 είναι και αυτή μέσα, αλλά πρέπει να προσέξεις διότι συνήθως αυτό το εύρος που λες και πολλά άλλα είναι μόνο για ακρόαση, αν θες να εκπέμψεις δεν θα μπορείς και χρειάζεται ξεκλείδωμα, δηλαδή σε εναν πομποδέκτη το εύρος στην ακρόαση/λήψη είναι πολύ μεγαλύτερο από το εύρος στην εκπομπή το οποίο είναι αυστηρά καθορισμένο καθώς εστω και λίγο να εκπέμψεις σε συχνότητα που δεν πρέπει θεωρητικά μπορούν να σε βρουν και να σε κυνηγήσουν, πρακτικά πρέπει να κάνεις κάτι ακραίο για να κινηθεί ο μηχανισμός αλλά αν πχ γίνει αντιληπτό ότι πιθανόν παρακολουθούνται οι συχνότητες της αστυνομίας θα αρχίσουν να ψάχνουν. 

Για το πόσες και ποιες συχνότητες είναι νόμιμες και υφίστανται, τώρα δεν μπορώ να σου πω ακριβώς, έχω ένα αρχείο στο pc με όλα τα εύρη συχνοτήτων σχεδόν όλων των υπηρεσιών στην Ελλάδα, εσενα αυτές που σε αφορούν είναι της πυροσβεστικής εφόσον έχεις το δικαίωμα να ακούς και να μιλάς εκεί, στις ραδιοερασιτεχνικες πχ δεν κάνει να μιλάς. Ελπίζω να σε κάλυψα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είχα καταλάβει και γω.. Αυτο είναι μπορώ να τις βάλω να ακούσω αλλά ξεκλείδωμα να μιλήσεις. Ναι εμείς σαν εθελοντές μιλάμε κανονικά καθώς έτσι είναι η υπηρεσιακή λειτουργία μας. Μέσω ασύρματου λειτουργούμε. Άρα ναι καταλήγουμε ότι μάλλον για να μπορει να χρησιμοποιηθεί κανονικά ο ασύρματος και να μιλάμε κι ολας σε όλες τις συχνότητες ακόμα και αν είναι στο εύρος θα χρειαστεί ξεκλείδωμα. Τώρα όμως πως γίνεται αυτό? Θα γράφει στο manual? Γιστι στο Google δεν το βρίσκω πουθενά.. Αα και κάτι τελευταίο η αστυνομία πλέον μιλάει σε tetra.. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ξεκλείδωμα, είτε πατάς πλήκτρα αν γράφει κάτι στις οδηγίες είτε παρέμβαση από ηλεκτρονικό τον οποίο δεν θα βρεις και εύκολα, επίσης τυχόν παρέμβαση ακυρώνει την εγγύηση του κατασκευαστή αλλά δεν σου δίνει και απεριόριστη πρόσβαση σε κλειδωμένες συχνότητες αλλά μόνο σε περιορισμένο εύρος κλειδωμενων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...