Προς το περιεχόμενο

UPS με μπαταρίες σε κάθετη θέση


kochi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην κοινότητα.

Αυτό είναι το πρώτο νήμα που δημιουργώ, καλή αρχή και ελπιζω να βοηθήσω και να βοηθηθώ.

Όπως θα βλέπετε και στην συνημμένη εικόνα, έχω ένα μεγάλο UPS, συγκεκριμένα το NRG PRO 3000VA, το οποίο πρόσφατα έβγαλε μήνυμα για αλλαγή συσσωρευτών. Προς όχι μεγάλη μου έκπληξη, ανοίγοντάς το είδα οτι χρησιμοποιεί 6 x 12V 9Ah lead acid τύπου μπαταρίες συνδεδεμένες σε σειρά, ίδιες με αυτές που συναντάμε και σε μικρά UPS. Οι ερωτήσεις, λοιπόν, που δημιουργήθηκαν και παραθέτω στο παρόν νήμα είναι οι ακόλουθες:

1) Αν αντικαταστήσω μόνο τις δύο επάνω που έχουν εμφανίσει διαρροή, πιστεύετε αποτελεί "έξυπνη" λύση;

2) Υπάρχει λογική στο ότι παρουσιάστηκε διαρροή μόνο στις πάνω μπαταρίες; Γενικά, δεν έχω ξαναδεί μπαταρίες αυτου του τύπου να τοποθετούνται κάθετα και δεν ξέρω αν τα στοιχεία και η εσωτερική δομή της μπαταρίας "ευνοούνται" από αυτή την διάταξη.

3) Αν βάλω χαμηλότερης χωρητικότητας μπαταρίες (7Ah ή λιγότερο) εκτός από την λογική πτώση στον χρόνο αυτονομίας, υπάρχει περίπτωση να προκύπτει κάποιο άλλο θέμα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων τις γνώμες όλων, ειδικά όσων έχουν δουλέψει με μεγάλα UPS και lead acid μπαταρίες γενικότερα και μπορούν να μας δώσουν τα φώτα τους.

Be kind, stay safe. 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_20201130_013857.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...