Προς το περιεχόμενο

mac mini και monitor(HELP)


dkampi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες και καλό μήνα! Τη βοήθεια σας παρακαλώ! Έχω ενα mac mini(i5/late 2014) και θέλω να αγοράσω καινούρια οθόνη. Η χρήση θα είναι για δουλειά γραφείου κατά 90%. Επειδή έχω μπερδευτεί όσο και αν το έψαξα, σηκώνει το μηχάνημα ανάλυση 1440 και αν ναι αξἰζει ή να μείνω στα 1080? Η διάσταση που σκέφτομαι είναι 27"

Σας ευχαριστὠ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, σηκώνει και από Display Port και από HDMI.

Και εννοείται αξίζει να πας σε 1440p έχεις περισσότερο χώρο. Εξαρτάται από την απόστασή σου από την οθόνη βέβαια, θα είναι όλα πιο μικρά από ότι 1080p (για το ίδιο μέγεθος οθόνης εννοείται...) Προσωπικά 1080p 27" τα βρίσκω τεράστια αλλά και 1440p κάτω από 27" ίσως είναι μικρά για τους περισσότερους.

Επεξ/σία από SeaLion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SeaLion είπε

Ναι, σηκώνει και από Display Port και από HDMI.

Και εννοείται αξίζει να πας σε 1440p έχεις περισσότερο χώρο. Εξαρτάται από την απόστασή σου από την οθόνη βέβαια, θα είναι όλα πιο μικρά από ότι 1080p (για το ίδιο μέγεθος οθόνης εννοείται...) Προσωπικά 1080p 27" τα βρίσκω τεράστια αλλά και 1440p κάτω από 27" ίσως είναι μικρά για τους περισσότερους.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Η απόσταση υπολογίζω ότι είναι περίπου 60 cm, οπότε πιστεύω ότι σε 27"και 1440p θα είμαι οκ! Και κάτι ακόμα(σε περίπτωση που γνωρίζεις και έχεις προσωπική εμπειρία), curved monitor, με υψηλότερο refresh rate(144hz), έχει κανένα νόημα εφόσον δεν μιλάμε για gaming?

Και πάλι ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτή την απόσταση μια χαρά θα είσαι, εκτός κι αν δεν βλέπεις καλά.

Το mini δεν δίνει 144Hz έτσι κι αλλιώς. Στα 60Hz θα παίζεις λογικά.
To curved είναι θέμα προσωπικού γούστου, για δουλειά γραφείου δεν ξέρω αν βοηθάει κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιον που δεν βλέπει και τόσο καλά ποιο είναι το ιδανικό μέγεθος και ανάλυση στους 60 πόντους

για διάβασμα και δουλείες γραφείου?

Είναι ίδιες οι απαιτήσεις σε τύπο διάσταση και budget  οθόνη ενός macmini του ΄18 με το νέο του M1 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε δεν ξέρω, δεν είμαι και... οφθαλμίατρος :)
Αν έχεις κάποιο σημείο αναφοράς, σε ποια απόσταση/μέγεθος οθόνης/ανάλυση νιώθεις άνετα, τότε μπορείς να κάνεις υπολογισμούς.

Τα mini 2018 και M1 υποστηρίζουν 4Κ/5Κ ή και 6K οθόνες στα 60Hz και πάλι, μέσω USB-C, Displayport, HDMI.
Λεπτομέρειες για τους συνδυασμούς: https://www.apple.com/mac-mini/specs/

Επεξ/σία από SeaLion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χ

21 ώρες πριν, SeaLion είπε

Σε αυτή την απόσταση μια χαρά θα είσαι, εκτός κι αν δεν βλέπεις καλά.

Το mini δεν δίνει 144Hz έτσι κι αλλιώς. Στα 60Hz θα παίζεις λογικά.
To curved είναι θέμα προσωπικού γούστου, για δουλειά γραφείου δεν ξέρω αν βοηθάει κάπου.

Χίλια ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...