Προς το περιεχόμενο

Αγορα υπολογιστη για MS Flight Simulator 2020


minions

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια, ενδιαφέρομαι για αγορά υπολογιστή με κύριο ενδιαφέρον να παίζω MS Flight Simulator 2020. Δεν διαθέτω κανένα κομμάτι καθώς έχω λαπτοπ. Σχετικά με το χρόνο αγοράς, θα ήθελα τώρα, αλλά αν υπάρχει κάποιος κάλος λόγος να περιμένω κάτι τον ακούω ευχαριστα. 

Φόρμα Αγοράς

Ποσό που διαθέτουμε : 1500-1800e

Χρήση υπολογιστή : Gaming

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Κυρίως για MS Flight Simulator 2020

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Χρειάζομαι 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο, ηχεία, ποντίκι? Χρειάζομαι  (κατι απλο)

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Αθήνα

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι από ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά από διαφορετικά καταστήματα? Θα προτιμούσα Πλαίσιο (για τις δόσεις ) αλλά και από μαγαζιά σκρουτζ αν η διαφορά είναι ικανοποιητική.

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί από τον ενδιαφερόμενο? Δεν έχω πρόβλημα σε αυτό

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . Δεν επιθυμώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, minions είπε

Καλησπέρα και ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια, ενδιαφέρομαι για αγορά υπολογιστή με κύριο ενδιαφέρον να παίζω MS Flight Simulator 2020. Δεν διαθέτω κανένα κομμάτι καθώς έχω λαπτοπ. Σχετικά με το χρόνο αγοράς, θα ήθελα τώρα, αλλά αν υπάρχει κάποιος κάλος λόγος να περιμένω κάτι τον ακούω ευχαριστα. 

Φόρμα Αγοράς

Ποσό που διαθέτουμε : 1500-1800e

Χρήση υπολογιστή : Gaming

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Κυρίως για MS Flight Simulator 2020

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Χρειάζομαι 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο, ηχεία, ποντίκι? Χρειάζομαι  (κατι απλο)

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Αθήνα

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι από ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά από διαφορετικά καταστήματα? Θα προτιμούσα Πλαίσιο (για τις δόσεις ) αλλά και από μαγαζιά σκρουτζ αν η διαφορά είναι ικανοποιητική.

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί από τον ενδιαφερόμενο? Δεν έχω πρόβλημα σε αυτό

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . Δεν επιθυμώ

Case 60-100€

Psu 600-750w 60-100€

Mobo B550 100-160€

Cpu 5600x 350-400€

Ram 16Gb 3600MHz 65-85€

Gpu Rtx 3070 600-700€

Δίσκος Nvme 1tb 100-140€ 

Αν περιμένεις θα είναι για την Rx 6800 ή για να πέσει η τιμή του επεξεργαστή. 

Οθόνη θα πρότεινα 34 ultrawide. Συνήθως βάζουν 3 στη σειρά σαν σεταπ αλλά αυτό αν το κάνεις θα γίνει σταδιακά. Πάρε μια γνώμη απ'τον @pnick για τη σύνθεση και τον @Sakiz105 που έχω την εντύπωση ότι είναι ψαγμενος για το μόνιτορ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θέμα της οθόνης το flight simulator είναι από τα λίγα παιχνίδια που λόγο του αργού transition στις σκηνές δεν θα υποφέρει από το black smearing των VA. Σε συνδυασμό με το καλύτερο contrast και της φθηνότερης τιμής από τα αντίστοιχα IPS έχει αρκετές επιλογές.  Με βάση τα 1800 θεωρώ τα 500 της Gigabyte G34WQC καλή επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

Στο θέμα της οθόνης το flight simulator είναι από τα λίγα παιχνίδια που λόγο του αργού transition στις σκηνές δεν θα υποφέρει από το black smearing των VA. Σε συνδυασμό με το καλύτερο contrast και της φθηνότερης τιμής από τα αντίστοιχα IPS έχει αρκετές επιλογές.  Με βάση τα 1800 θεωρώ τα 500 της Gigabyte G34WQC καλή επιλογή.

Δε βρήκα review έχεις άποψη; 

https://www.skroutz.gr/s/25550927/Philips-E-line-345E2AE-34.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, minions είπε

αλλά αν υπάρχει κάποιος κάλος λόγος να περιμένω κάτι τον ακούω ευχαριστα. 

Υπάρχει πολύ καλός λόγος να περιμένεις. Δεν υπάρχουν διαθεσιμότητες σε επεξεργαστές και κάρτες γραφικών, οι τιμές είναι πολύ ψηλά και συμπαρασύρουν και τα μεταχειρισμένα. Οπότε, ό,τι και να πάρεις τώρα σίγουρα θα χάσεις χρήματα σε σχέση με την απόδοση που θα πάρεις. 

 

Ως προς το που πρέπει να κινηθείς, μη βάλεις πολύ ψηλά τον πήχη σε ανάλυση και FPS γιατί θα απογοητευτείς. Μια οικονομική οθόνη στα 1440p και 60hz θα ήταν ταιριαστή στο budget σου. Πολλαπλές οθόνες ή ultrawide θα απαιτούσαν άλλο budget.

Στόχος είναι στην καλύτερη περίπτωση τα 60fps. 

Τα κομμάτια που πρότεινε ο @radiohead είναι λογικά από όσο μπορώ να γνωρίζω, γιατί με το καινούργιο fs20 δεν έχω ασχοληθεί πολύ, απλά έχω δει πάνω κάτω πως κινούνται χρήστες στα δικά τους συστήματα και τί καταφέρνουν να πιάσουν σε απόδοση.

Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο. Απλά μπήκα για να προσγειώσω λίγο τις προσδοκίες.

Επεξ/σία από pnick
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για το χρόνο τους μέχρι τώρα έχω καταλήξει σε αυτά 

Cpu: 5600x 430€

Mobo: B550 181€ 
Ram: TridentZ 16gb 109€ ( πιθανώς και 32gb αν δω προβλήματα)

τροφοδοτικό & κουτί : bequiet 650w και κουτί κάτι στα 100€.

Η κάρτα είναι το μεγάλο μου πρόβλημα , γιατί δε βλέπω να παίζω πριν το Πάσχα αν περιμένω να βγουν οι καινούργιες και να πέσουν κιόλας , όποτε λέω μήπως πάρω την RX 5700 από το πλαίσιο στα 419 και την πουλάω μετά βάζω μια καλύτερη. 
 

Τέλος για οθόνη αν υπάρχει καμία πρόταση 27’’ , εκεί στα 300-400 πιστευω θα ήταν ότι πρέπει, θα συμφωνήσω και εγώ ότι πολλαπλές και ultra wide δε θα τις σηκώσει το budget μου.

 

 


 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, radiohead είπε

Case 60-100€

Psu 600-750w 60-100€

Mobo B550 100-160€

Cpu 5600x 350-400€

Ram 16Gb 3600MHz 65-85€

Gpu Rtx 3070 600-700€

Δίσκος Nvme 1tb 100-140€ 

Αν περιμένεις θα είναι για την Rx 6800 ή για να πέσει η τιμή του επεξεργαστή. 

Οθόνη θα πρότεινα 34 ultrawide. Συνήθως βάζουν 3 στη σειρά σαν σεταπ αλλά αυτό αν το κάνεις θα γίνει σταδιακά. Πάρε μια γνώμη απ'τον @pnick για τη σύνθεση και τον @Sakiz105 που έχω την εντύπωση ότι είναι ψαγμενος για το μόνιτορ.

Αν και γενικά συμφωνώ συνήθως με τις τις προτάσεις σου, για τον 5600x την συγκεκριμένη στιγμή διαφωνώ. Καλός και χρυσός, αλλά δεν αξίζει 400+ ευρώ.. Ίσως σε μερικούς μήνες να πάει κάτω από τα 300 και να αξίζει, τώρα είναι ο ορισμός του αντι-vfm.

Ειδικά από την στιγμή που μιλάμε για gaming pc, κατά τη γνώμη μου καλύτερα να βάλει κανέναν 10700Κ (ή ακόμα και 10600Κ αν θέλει να μειώσει το κόστος) και να φάει τα υπολοιπα σε σουβλάκια και μπύρες (όταν μπορέσει...). 

Επεξ/σία από TheMechanic1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, TheMechanic1 είπε

Αν και γενικά συμφωνώ συνήθως με τις τις προτάσεις σου, για τον 5600x την συγκεκριμένη στιγμή διαφωνώ. Καλός και χρυσός, αλλά δεν αξίζει 400+ ευρώ.. Ίσως σε μερικούς μήνες να πάει κάτω από τα 300 και να αξίζει, τώρα είναι ο ορισμός του αντι-vfm.

Ειδικά από την στιγμή που μιλάμε για gaming pc, κατά τη γνώμη μου καλύτερα να βάλει κανέναν 10700Κ (ή ακόμα και 10600Κ αν θέλει να μειώσει το κόστος) και να φάει τα υπολοιπα σε σουβλάκια και μπύρες (όταν μπορέσει...). 

Στο fs έχει απόδοση καλύτερη από 10900k οπότε ας κάνει δίαιτα ;)

6 ώρες πριν, minions είπε

Ευχαριστώ όλους για το χρόνο τους μέχρι τώρα έχω καταλήξει σε αυτά 

Cpu: 5600x 430€

Mobo: B550 181€ 
Ram: TridentZ 16gb 109€ ( πιθανώς και 32gb αν δω προβλήματα)

τροφοδοτικό & κουτί : bequiet 650w και κουτί κάτι στα 100€.

Η κάρτα είναι το μεγάλο μου πρόβλημα , γιατί δε βλέπω να παίζω πριν το Πάσχα αν περιμένω να βγουν οι καινούργιες και να πέσουν κιόλας , όποτε λέω μήπως πάρω την RX 5700 από το πλαίσιο στα 419 και την πουλάω μετά βάζω μια καλύτερη. 
 

Τέλος για οθόνη αν υπάρχει καμία πρόταση 27’’ , εκεί στα 300-400 πιστευω θα ήταν ότι πρέπει, θα συμφωνήσω και εγώ ότι πολλαπλές και ultra wide δε θα τις σηκώσει το budget μου.

 

 


 

350 είχε ο 5600x μέχρι χτες σε σκρουτζομαγαζο. 399 έχει στο πλαίσιο. 609€ η 3070 επίσης πλαίσιο. Μνήμες 

https://www.skroutz.gr/c/56/mnhmes-pc-ram/f/583121/16GB.html?keyphrase=3600+ballistix+cas16&o=16gb+3600+ballistix+cas16

Αρκούν όλα https://www.skroutz.gr/comparelists/30?compare=11394987,16368678,16368765,16368563,11452924

https://www.skroutz.gr/comparelists/31?compare=23776996,24068592,23773257,24026826

Αυτά είναι καλά και οικονομικά 

https://www.skroutz.gr/comparelists/28?compare=24029712,22631274,20013567

Στο κατοσταρι κοιτάς be quiet dx500 και lancool ii mesh performance που δε το βλέπω διαθέσιμο τώρα.

Το 3440Χ1440 είναι λίγο πιο απαιτητικό από το 1440P ΔΕΝ είναι 4k και μια οθόνη την παίρνεις με προοπτική να αλλάξεις πάνω της αρκετες κάρτες γραφικών. 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καλύτερες gaming ips gsync compatible 144hz είναι αυτές αλλά δε σου ταιριάζουν εκτός αν παίζεις και racing simulator 

https://www.skroutz.gr/comparelists/43?compare=24959140,24393887

https://www.e-shop.gr/othoni-lg-27gl850-b-27-led-quad-hd-144hz-p-PER.171019

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/12/2020 στις 11:32 ΜΜ, Sakiz105 είπε

Στο θέμα της οθόνης το flight simulator είναι από τα λίγα παιχνίδια που λόγο του αργού transition στις σκηνές δεν θα υποφέρει από το black smearing των VA. Σε συνδυασμό με το καλύτερο contrast και της φθηνότερης τιμής από τα αντίστοιχα IPS έχει αρκετές επιλογές.  Με βάση τα 1800 θεωρώ τα 500 της Gigabyte G34WQC καλή επιλογή.

@Sakiz105 Επειδη μονο καρτα και οθονη δεν εχω παρει πλεον , εχω βρει την 34 curved της xiaomi (αυτη που επαιξε προσφατα στα 300ε) σφραγισμενη απο μελος στα 350, και σκεφτομαι να παρω αυτη τελικα, εχεις καποιο σχολιο για αυτη και σε αυτη τη τιμη παντα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...