Προς το περιεχόμενο

Σε HD ανάλυση από σήμερα η μετάδοση του τηλεοπτικού προγράμματος των καναλιών ΕΡΤ1, ΕΡΤ2 και ΕΡΤ3


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, sppoulis είπε

Την Φόρμουλα δεν την θέλει για να βλέπει τον Hamilton να κάνει πάρτι μόνος του ΑΛΛΑ επειδή ο ήχος του μηχανοκίνητου τον κοιμίζει...Αισθάνομαι με τέτοιες απορίες ότι κάποιοι από εσάς φυτρώσατε και δεν έχετε επαφή με τον πραγματικό κόσμο!!! 

δεν εχω απορία!!! τρολλάααρω επειδή ανεφέρθηκε ο παπους που θελει να δει F1! +1 @papoys1

Γενικά παντως να πω οτι δεν μπορεί να μείνουν πίσω τα πάντα γιατί κάποιος δεν θέλει να εξελιχθεί. δηλαδή να μην έχουμε σαιτ στο ιντερνετ για να μην χαθούν οι εφημερίδες? ΕΛΕΟΣ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, papoys1 said:

To ΕΡΤ-SPORTS  παιδιά δοκίμασε κάποιος αν παίζει σήμερα , γιατί πριν λίγο που έκανα δοκιμή έδειχνε κανένα 5λεπτο ότι φορτώνει και δεν ξεκινούσε.

Στο PC παίζει κανονικά. Σε TV δεν δοκίμασα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SeaLion είπε

Όπως λες ας κόβανε τα SD... :) (που εμένα δεν με νοιάζει κιόλας το sports hd...) Υπάρχουν όντως τηλεοράσεις με DTV δέκτη που δεν πιάνουν Full HD κανάλια;

Τους επιτρέπεται αυτό;

Γιατί ο νόμος της τηλεοπτικής αδειοδότησης τους υποχρέωνε για παράλληλη μετάδοση HD και SD.

Νομίζω ότι συζητήθηκε το 2019 σε σύσκεψη της ΕΡΤ και της Digea με τη γενική γραμματεία Τηλεπικοινωνιών και έλεγαν ότι θα το καταργήσουν αυτό, καταργήθηκε όμως;

Γιατί τότε στην ίδια σύσκεψη συζητούσαν και για μετάβαση σε DVB-T2.

Αν δεν έχει καταργηθεί από το υπουργείο Ψηφιακής Πολιτικής η υποχρέωση αυτή δεν μπορούν να κάνουν του κεφαλιού τους.

Δεν νομίζω να έχει καταργηθεί αυτό, αν είχε καταργηθεί τα ιδιωτικά θα είχαν σταματήσει την μετάδοση σε SD σε μια νύχτα για να απαλλαγούν από το κόστος μετάδοσης τους.

Και κάτι άλλο, αυτό το να εκπέμπουν κάποια κανάλια με κανονική μετάδοση και τα θεματικά ή δεύτερα με άλλους τρόπους δεν είναι κάτι που το κάνει μόνο η ERT, γίνεται παντού.

Και από δημόσιους φορείς (TVP, RTP,  BBC, RAI κλπ), μέχρι και ιδιώτες (ITV κλπ).

Μακάρι να έχουν τα 3 σε κανονική μετάδοση και να κάνουν κι άλλα θεματικά πέρα από το sports (παιδικό κανάλι, κανάλι με ειδήσεις) και να τα μεταδίδουν ιντερνετικά ή μέσα από πλατφόρμες.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, CheOnWeb είπε

Στο PC παίζει κανονικά. Σε TV δεν δοκίμασα.

Στο pc και εμένα παίζει.Δοκίμασα στην τηλεόραση να προετοιμάζομαι για δοκιμαστικά φόρμουλα και δεν φόρτωνε.Ελπίζω μέχρι την Παρασκευή να ξεπεραστούν τα προβλήματα να το δούμε σε μεγάλη οθόνη γιατί στον υπολογιστή δεν λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, elteo said:

ERT1 HD βλέπω μόνο. Τα ERT2-3 μείνανε SD?

Αν δεν κάνω λάθος, μόνο η ERT1 μπήκε αυτόματα (αντικατέστησε το ERT-Sports). Για τα άλλα δύο θέλει επανασυντονισμό.

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, aypnia είπε

Τους επιτρέπεται αυτό;

Γιατί ο νόμος της τηλεοπτικής αδειοδότησης τους υποχρέωνε για παράλληλη μετάδοση HD και SD.

Νομίζω ότι συζητήθηκε το 2019 σε σύσκεψη της ΕΡΤ και της Digea με τη γενική γραμματεία Τηλεπικοινωνιών και έλεγαν ότι θα το καταργήσουν αυτό, καταργήθηκε όμως;

Γιατί τότε στην ίδια σύσκεψη συζητούσαν και για μετάβαση σε DVB-T2.

Αν δεν έχει καταργηθεί από το υπουργείο Ψηφιακής Πολιτικής η υποχρέωση αυτή δεν μπορούν να κάνουν του κεφαλιού τους.

Και κάτι άλλο, αυτό το να εκπέμπουν κάποια κανάλια με κανονική μετάδοση και τα θεματικά ή δεύτερα με άλλους τρόπους δεν είναι κάτι που το κάνει μόνο η ERT, γίνεται παντού.

Και από δημόσιους φορείς (TVP, RTP,  BBC, RAI κλπ), μέχρι και ιδιώτες (ITV κλπ).

Μακάρι να έχουν τα 3 σε κανονική μετάδοση και να κάνουν κι άλλα θεματικά πέρα από το sports (παιδικό κανάλι, κανάλι με ειδήσεις) και να τα μεταδίδουν ιντερνετικά ή μέσα από πλατφόρμες.

Δεν ξέρω τον νόμο, τι να σου πω... Δεν ξέρω αν πιο παλιά έβγαιναν τίποτα φτηνιάρικοι αποκωδικοποιητές που δεν έπαιζαν τα HD κανάλια, πάντως και οι απλές HD ready τηλεοράσεις τα πιάνουν.

Γενικά, οκ, αφού έγιναν τα 3 βασικά HD ικανοποιημένος είμαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Αν δεν κάνω λάθος, μόνο η ERT1 μπήκε αυτόματα (αντικατέστησε το ERT-Sports). Για τα άλλα δύο θέλει επανασυντονισμό.

Σε πολλές περιοχές της επαρχίας δυστυχώς δεν ισχύει αυτό. ΕΡΤ1HD στη θέση του ERTSPORTS. Τα άλλα ως έχουν μόνο SD. 

Και το ίδιο συμβαίνει και με Digea που σταδιακά σε περιοχές χρειάζεται επανασυντονισμός. 

HD για γέλια 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Αν δεν κάνω λάθος, μόνο η ERT1 μπήκε αυτόματα (αντικατέστησε το ERT-Sports). Για τα άλλα δύο θέλει επανασυντονισμό.

έκανα επανασυντονισμό εννοείται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, sski said:

Σε πολλές περιοχές της επαρχίας δυστυχώς δεν ισχύει αυτό. ΕΡΤ1HD στη θέση του ERTSPORTS. Τα άλλα ως έχουν μόνο SD.

Ναι, σε κάποιες περιοχές θα μπουν στο επόμενο διάστημα.

21 minutes ago, elteo said:

έκανα επανασυντονισμό εννοείται

Πού είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, CheOnWeb είπε

Ναι, σε κάποιες περιοχές θα μπουν στο επόμενο διάστημα.

Πού είσαι;

Χαλάνδρι Αττική. Οχι ότι καίγομαι για ΕΡΤ2 & 3. 🤣

Επεξ/σία από elteo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, elteo είπε

Χαλάνδρι Αττική. Οχι ότι καίγομαι για ΕΡΤ2 & 3. 🤣

Αν πας για manual tuning, στα "κανάλια" 21, 28 παίζουν ή συχνότητες 474000 / 530000 όπως είπε κι ο Che παραπάνω. Ανάλογα την τηλεόραση θα σου τα βγάλει διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CheOnWeb είπε

Αν δεν κάνω λάθος, μόνο η ERT1 μπήκε αυτόματα (αντικατέστησε το ERT-Sports). Για τα άλλα δύο θέλει επανασυντονισμό.

Λάθος, τα ΕΡΤ 2,3 θα μεταδοθούν σε HD στο 80% του πληθυσμού μέχρι το καλοκαίρι.Μόνο στις μεγάλες πόλεις μεταδίδονται όλα σε HD από την 1η Δεκεμβρίου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sarthron είπε

Λάθος, τα ΕΡΤ 2,3 θα μεταδοθούν σε HD στο 80% του πληθυσμού μέχρι το καλοκαίρι.Μόνο στις μεγάλες πόλεις μεταδίδονται όλα σε HD από την 1η Δεκεμβρίου

Ούτε στην Αθήνα μεταδίδονται σε HD.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...