Προς το περιεχόμενο

RMA AMD CPU και Bluescreen


mike.hatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους,

Ειχα πολυ καιρο θεματα με bluescreen και μετα απο πολυ καιρο κατεληξα οτι μαλλον ειναι CPU. Τελικα εστειλα ενα RMA request στην AMD μπας και το δεκτουν επειδη δεν ειχα αποδειξη ρωτωντας αν μπορουν να δεκτουν RMA χωρις αποδειξη. Μετα απο λιγες μου απαντανε και λενε να τους στειλω μια φοτο του επεξεργαστη, τι εχω κανει για troubleshooting και την αποδειξη που δεν εχω. Τους ξανα-απανατω και τους ρωταω πριν κανω οτιδηποτε αν μπορουν να δεκτουν RMA χωρις αποδειξη, δηλαδη μεχρι τωρα δεν εχω στειλει ουτε φοτο ουτε τιποτα. Τελος μου λενε, RMA was accepted, και μου δινουν μια διευθυνση για να στειλω. Εχω την αισθηση οτι ολα τα μυνηματα ηταν αυτοματοποιημενα, και δεν εχει δει κανεις οτι λοιπουν αυτα που ζητηθηκαν. Φοβαμαι αν στειλω, θα ειμαι 1 μηνα χωρις PC, θα εχω πληρωσει μεταφορικα, και θα μου πουν "δεν εχεις αποδειξη, αντε γεια". Εχεις κανεις μια παραπανω ιδεα τι γινετε με τα RMA της AMD?

Side note: εδω ειναι ενα thread που ειχα κανει για τα προβληματα που ειχα, αν ξερει κανεις και μπορει να ριξει μια ματια θα το εκτιμουσα. Να σημειωσω οτι με την F41 εκδοση του bios δεν εχω πλεον προβληματα με bluescreen, αλλα ειναι αργη δεν εχει επιλογες στο bios κτλ. To προβλημα περιγραφετε σχεδον ακριβως ιδιο και εδω απο αλλους χρηστες και λενε πως το ελυσαν με καινουργιο cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mike.hatz είπε

Καλημερα σε ολους,

Ειχα πολυ καιρο θεματα με bluescreen και μετα απο πολυ καιρο κατεληξα οτι μαλλον ειναι CPU. Τελικα εστειλα ενα RMA request στην AMD μπας και το δεκτουν επειδη δεν ειχα αποδειξη ρωτωντας αν μπορουν να δεκτουν RMA χωρις αποδειξη. Μετα απο λιγες μου απαντανε και λενε να τους στειλω μια φοτο του επεξεργαστη, τι εχω κανει για troubleshooting και την αποδειξη που δεν εχω. Τους ξανα-απανατω και τους ρωταω πριν κανω οτιδηποτε αν μπορουν να δεκτουν RMA χωρις αποδειξη, δηλαδη μεχρι τωρα δεν εχω στειλει ουτε φοτο ουτε τιποτα. Τελος μου λενε, RMA was accepted, και μου δινουν μια διευθυνση για να στειλω. Εχω την αισθηση οτι ολα τα μυνηματα ηταν αυτοματοποιημενα, και δεν εχει δει κανεις οτι λοιπουν αυτα που ζητηθηκαν. Φοβαμαι αν στειλω, θα ειμαι 1 μηνα χωρις PC, θα εχω πληρωσει μεταφορικα, και θα μου πουν "δεν εχεις αποδειξη, αντε γεια". Εχεις κανεις μια παραπανω ιδεα τι γινετε με τα RMA της AMD?

Side note: εδω ειναι ενα thread που ειχα κανει για τα προβληματα που ειχα, αν ξερει κανεις και μπορει να ριξει μια ματια θα το εκτιμουσα. Να σημειωσω οτι με την F41 εκδοση του bios δεν εχω πλεον προβληματα με bluescreen, αλλα ειναι αργη δεν εχει επιλογες στο bios κτλ. To προβλημα περιγραφετε σχεδον ακριβως ιδιο και εδω απο αλλους χρηστες και λενε πως το ελυσαν με καινουργιο cpu.

RMA και χωρις αποδειξη...Μαλλον το ξεχνας.

-το thread εγινε reported για να μεταφερθει στο καταλληλο category-

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου κανουν ρμα και χωρις αποδειξη γιατι βλεπουμ και με το serial τι γινεται.

Παντως δοκιμασε αλλα bios.Με το τελευταιο της μητρικης μου και εγω ετρωγα bsod.Μου πηρε λιγες μερες να καταλαβω οτι εφταιγε αυτο,αλλα μολις γυρισα στο προηγουμενο λυθηκε το θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, xoldboyx είπε

μια ραμ, ΟΧΙ XMP, στο σλοτ που λεει στο manual για χρηση με 1 dimm-

τελευταιο bios, set as default και το βλεπεις.

Το εχω κανει αυτο, εχω τεσταρει με memtest86 και test απο windows, και περναει με και χωρις xmp σε single και dual channel.

 

18 λεπτά πριν, Dantε είπε

Παντως δοκιμασε αλλα bios.Με το τελευταιο της μητρικης μου και εγω ετρωγα bsod.Μου πηρε λιγες μερες να καταλαβω οτι εφταιγε αυτο,αλλα μολις γυρισα στο προηγουμενο λυθηκε το θεμα.

Και εμενα δουλευει με το F41 bios της μητρικης μου. Σε αυτο ομως λοιπουν ρυθμίσεις, κανει αργο boot, δεν εχει τελευταιο AGESA και γενικα μου την σπαει να μην μπορω να βαλω αυτο που πληρωσα.

 

Μου εχουν στειλει και πληρωμενο invoice απο την dhl. Αν το στειλω πιστευετε θα με πακετωσουν ή θα τον ελεγξουν κανονικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mike.hatz είπε

 

 

Και εμενα δουλευει με το F41 bios της μητρικης μου. Σε αυτο ομως λοιπουν ρυθμίσεις, κανει αργο boot, δεν εχει τελευταιο AGESA και γενικα μου την σπαει να μην μπορω να βαλω αυτο που πληρωσα.

 

Αρα δε φταιει ο επεξεργαστης.Και να τον αλλαξεις,παλι το ιδιο θα κανει.Θεμα της μητρικης ειναι και στειλε αυτην για ρμα.

Θα μεινεις 1 μηνα χωρις επεξεργαστη και πιθανοτατα θα σου κανει το ιδιο και με τον καινουργιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mike.hatz είπε

Το εχω κανει αυτο, εχω τεσταρει με memtest86 και test απο windows, και περναει με και χωρις xmp σε single και dual channel.

 

Και εμενα δουλευει με το F41 bios της μητρικης μου. Σε αυτο ομως λοιπουν ρυθμίσεις, κανει αργο boot, δεν εχει τελευταιο AGESA και γενικα μου την σπαει να μην μπορω να βαλω αυτο που πληρωσα.

 

Μου εχουν στειλει και πληρωμενο invoice απο την dhl. Αν το στειλω πιστευετε θα με πακετωσουν ή θα τον ελεγξουν κανονικα?

πριν τον στειλεις, δοκιμη με αλλο PSU/mobo εαν ειναι δυνατον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dantε είπε

Αρα δε φταιει ο επεξεργαστης.Και να τον αλλαξεις,παλι το ιδιο θα κανει.Θεμα της μητρικης ειναι και στειλε αυτην για ρμα.

Θα μεινεις 1 μηνα χωρις επεξεργαστη και πιθανοτατα θα σου κανει το ιδιο και με τον καινουργιο.

Το θεμα ειναι πως οποισδηποτε περιεγραφε το προβλημα που αντιμετώπιζα, ελεγε πως ειναι cpu. Και εγω νομιζα πως ειναι πιο πιθανο να ειναι RAM ή mobo αλλα δεν φαινετε να εχουν κανενα θεμα, και ολοι λενε για cpu. Δες ας πουμε εδω. Αυτο περιγραφει σχεδον ακριβως το προβλημα που αντιμετοπιζω. Εχω βρει και αλλα αντιστοιχα thread που προτεινουν την ιδια λυση: αλλο cpu.

5 λεπτά πριν, xoldboyx είπε

πριν τον στειλεις, δοκιμη με αλλο PSU/mobo εαν ειναι δυνατον.

PSU και GPU εχω αλαξει και παρεμεινε το προβλημα. Mobo δυστηχως δεν ειναι δυνατον 😕  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα ξανά σε όλους και χρόνια πολλά!

Τελικά μετά από 1 μήνα έχουμε ευχάριστα νέα. Έγινε όντως το RMA και μάλιστα αρκετά γρήγορα. Έστειλα τον επεξεργαστή στις 8 Δεκεμβρίου και γύρω στις 23 ήταν στην πόλη μου. Με τον χαμό που γίνετε στις μεταφορικές αυτήν την περίοδο και ταυτόχρονα που ήταν Χριστούγεννα, περίμενα να πάει πολύ χειρότερα. Εγώ μάλιστα έστειλα μόνο τον επεξεργαστή και αυτοί μου έστειλαν όλο το box πίσω, οπότε thumbs up amd, έχω ακόμα ένα cooler. Τον παρέλαβα χτες επειδή έλειπα λόγο γιορτών. Έως τώρα όλα φαίνεται να δουλεύουν ρολόι. Δεν είχα κανένα bluescreen που έπαιξα λίγο dark souls 3 χτες οπότε ελπίζω όλα να πάνε καλά. Αν κάτι λουστεί, θα ενημερώσω😊

Χρόνια πολλά και σας ευχαριστώ που με βοηθήσατε. 

Επεξ/σία από mike.hatz
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...