Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα σε yoga slim 7 με HDMI Dock κατά τη φόρτιση


dio3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα αυτό το docking station https://www.skroutz.gr/s/24177785/Nordic-DOCK-101.html 

για να περνάω φόρτιση, HDMI monitor, USB mouse/keyboard απευθείας στο type-c του laptop μου Lenovo Yoga Slim 7.  (δεν ειναι thunderbolt, το type-c του υποστηριζει Power delivery και Displaylink)

πάνω κάτω όπως κάνει ο τυπάς εδώ στο 25

Όλα δουλεύουν τέλεια μέχρι να φορτίσει πλήρως η μπαταρία.

Δηλαδή έχω σήμα σε FullHD monitor, το laptop φορτίζει κανονικά την μπαταρία και τα πληκτρολόγια / mouse δουλεύουν κανονικά.

Μόλις η μπαταρία φτάσει στο 100% (κάπου μεταξύ 95-100%) το laptop δίνει σήμα να σταματήσει η φόρτιση και καπου εκει κάτι συμβαίνει και ακουγεται ηχος σαν να αποσυνδέω και να επανασυνδέω τον φορτιστή ενώ η οθόνη σβήνει και ξαναανάβει και μετά όσο το αφήνω συνδεδεμένο το κάνει συχνά κάθε ~ 5 10 λεπτα. Unusable.

Α επίσης επειδη έχω dual boot το δοκίμασα και σε Windows και σε Linux και κάνει το ίδιο ακριβώς. Λογικό..

Αν βγάλω την φόρτιση από αυτό το κολοκύθι και περνάω μονο HDMI κ USB's ενώ φορτίζω το laptop από την άλλη του USB-type C όλα παίζουν μπάλα για ώρες χωρίς κάποιο θέμα.

Είναι θέμα του dock λέτε ή έχει κάποιο ανεπαρκές implementation στο usb-c η lenovo η οποία έχει ιστορικό επι του θέματος.

Α επίσης όταν δοκίμασα να ρυθμισω το προφιλ της μπαταρίας από τα bios σε conservative mode δλδ να φορτίζει ως το 60% για να κρατάς την μπαταρία σε καλο state τότε το dock την ακούει στο 59%.

Επεξ/σία από dio3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...