Προς το περιεχόμενο

Συνδεση ανεμιστηρων σε νεο pc


lessdead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα στους γκουρου των pc builds!Ειμαι σχετικα νεος στο pc build και χρειαζομαι λιγη βοηθεια σε ενα νεο pc που ετοιμαζω.Συγκεκριμενα το hardware που θελω να συνδεσω ειναι 12 fans Corsair Ml120 Pro Led White 120mm,μια υδροψυξη Corsair H150i Pro RGB και ενα Corsair iCUE Commander PRO.Το ερωτημα μου ειναι,εαν χρησιμοποιησω y-splitters για να συνδεσω τα 12 ανεμιστηρακια στο commander pro,θα μπορω να ρυθμισω το fan speed καθενος ανεμιστηρα ξεχωριστα?

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από lessdead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, lessdead είπε

Καλησπερα στους γκουρου των pc builds!Ειμαι σχετικα νεος στο pc build και χρειαζομαι λιγη βοηθεια σε ενα νεο pc που ετοιμαζω.Συγκεκριμενα το hardware που θελω να συνδεσω ειναι 12 fans Corsair Ml120 Pro Led White 120mm,μια υδροψυξη Corsair H150i Pro RGB και ενα Corsair iCUE Commander PRO.Το ερωτημα μου ειναι,εαν χρησιμοποιησω y-splitters για να συνδεσω τα 12 ανεμιστηρακια στο commander pro,θα μπορω να ρυθμισω το fan speed καθενος ανεμιστηρα ξεχωριστα?

 

 

 

 

 

 

 

Αυτα που ειναι στο ιδιο splitter λογικα θα ελεγχονται μαζι αν αυτο ρωτας.. Εσυ μπορεις να ελεγξεις ταχυτητα 6 ανεμιστηρων που εγιναν διπλοι😁... 12 βρε θηριο? Ανεμογεννητρια😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης πανω σε αυτο το θεμα,θελω να ρωτησω κατι αλλο για τους ανεμιστηρες Corsair Ml120 Pro Led White 120mm που αγορασα.Διαβασα στο σαιτ της Corsair οτι δεν ειναι συμβατοι με το προγραμμα icue.Αυτο σημαινει οτι δε θα μπορω να ρυθμισω το fan speed μεσω του icue?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, lessdead είπε

Επισης πανω σε αυτο το θεμα,θελω να ρωτησω κατι αλλο για τους ανεμιστηρες Corsair Ml120 Pro Led White 120mm που αγορασα.Διαβασα στο σαιτ της Corsair οτι δεν ειναι συμβατοι με το προγραμμα icue.Αυτο σημαινει οτι δε θα μπορω να ρυθμισω το fan speed μεσω του icue?

Το icue ειναι κυριως το rgb κομματι της corsair κ αυτο που εννοουν ειναι πως δεν θα εχεις ελεγχο των leds.. Θα αναβουν απλα λευκα χωρις εφε.. Γι αυτο κι αυτοι οι ανεμιστηρες(ml120)  εχουν μονο ενα καλωδιο.. Αλλιως θα ειχαν δυο οπως οι rgb corsair..ελεγχο στροφων θα εχεις κανονικα. Εδω που τα λεμε το icue δεν το χρειαζεσαι..Το ιδιο αποτελεσμα θα ειχες αν τα εβαζες κατεθειαν στη μητρικη με spliter,χωρις commander pro. Ελεγχο στροφων κ να αναβουν λευκα.. Παντως το 12 ειναι υπερβολη..εγω ιδανικα θα εβαζα το aio εισαγωγη με τρια fans, ενα ακομα να βαζει φρεσκο αερα περα του ζεστου του aio k δυο να βγαζουν. Εκτος κι αν εχεις τρελο hardware μεσα... Στο λεω γιατι σε custom loop εχω 7 fans ολα κ ολα. Εννοειται δοκιμασα τα ψυγεια push/pull αλλα το κερδος των 2 με 3 βαθμους δεν νομιζω πως αξιζε το θορυβο του να τρεχουν αλλα ποσα fan.

IMG_20200904_183332_compress21.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου niko13.Παντως να ξες περιμενω το case Lian Li 011D Razer edition,το οποιο απο οσο ειδα θελει καλο και σωστα τοποθετημενο airflow,για καλες θερμοκρασιες.🤒

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...