Προς το περιεχόμενο

Χρειάζομαι άδεια για χρήση RSS Feed άλλων ιστοσελίδων;


NickStavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.

Δημιουργώ μια εφαρμογή συλλογής ειδήσεων και χρειάζεται να αντλώ τις ειδήσεις από διάφορα ελληνικά ειδησεογραφικά sites.

Μέσα στις προηγούμενες εβδομάδες έστειλα email στα site αυτά προκειμένου να πάρω την άδεια τους για αναδημοσίευση, επισημαίνοντας τους τρόπους που θα χρησιμοποιήσω τις ειδήσεις τους. Από όσους έλαβα απάντηση ήταν θετική, αλλά οι υπόλοιποιδεν απαντάνε σε όσα email και να τους στείλω.

Μέσα στην απόγνωση μου ήρθε η φλασιά ότι οι περισσότερες από αυτές τις ιστοσελίδες παρέχουν τα νέα τους και μέσω RSS Feed και σκέφτηκα μπας και μπορώ να το χρησιμοποιήσω χωρίς κάποια άδεια. Στο ίντερνετ δεν μπόρεσα να βρω κάποια (ελληνική) νομοθεσία περί αυτού, αλλά ούτε οι όροι χρήσης της κάθε ιστοσελίδας θίγουν το θέμα του RSS Feed.

Γνωρίζει κάποιος με κάποια σχετική σιγουριά αν μπορώ να το προσεγγίσω με αυτόν τον τρόπο την συλλογή των ειδήσεων; Ή μια άδεια είναι απαραίτητη όπως και να 'χει;

-

υ.γ.1 Έχω μια μικρή αμφιβολία αν είναι αυτό το κατάλληλο sub forum για να κάνω την ερώτηση, αν δεν είναι sorry for the spam
υ.γ.2 Θα προβάλλω μόνο τον τίτλο της είδησης, με αναφορά στην πηγή, παραπομπή στο άρθρο και η εφαρμογή δεν έχει εμπορικό σκοπό

Επεξ/σία από NickStavr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή, πιστεύω πως δεν θα πειράξει κανέναν από τη στιγμή που έχεις μόνο τον τίτλο, παρέχεις link στην αρχική δημοσίευση, δεν κρίνεις τα άρθρα και τις πηγές αλλά απλά τα δείχνεις στον ιστότοπό σου και όπως λες δεν έχεις έσοδα από αυτά. Ίσα ίσα, τους βοηθάς δίνοντάς τους συνδέσμους.

Από την άλλη, όσοι σου έδωσαν τη συγκατάθεσή τους οκ, αλλά όσοι δεν απάντησαν (αν και μπορεί απλά να μην κοιτάνε τα mail τοθς) δεν είναι υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν πως δεν έχεις τη συγκατάθεσή τους (αυτό θα πρέπει να το δεις σαν default).

Σίγουρα και σε κάθε περίπτωση, από τη στιγμή που τα βάλεις στον ιστότοπό σου  θα πρέπει να είναι ξεκάθαρο ότι δεν δεν είναι δικό σου περιεχόμενο αλλά άλλων (δεν σου ανήκει και δεν έχεις πνευματικά δικαιώματα).

Μερικοί σύνδεσμοι που μπορείς να διαβάσεις σχετικά:

  1. http://elawyer.blogspot.com/2006/02/blog-post_14.html
  2. https://www.lawspot.gr/nomika-blogs/sofia_georgiadi/blogging-kai-prostasia-pneymatikon-dikaiomaton
12 ώρες πριν, NickStavr είπε

υ.γ.1 Έχω μια μικρή αμφιβολία αν είναι αυτό το κατάλληλο sub forum για να κάνω την ερώτηση, αν δεν είναι sorry for the spam

Πιστεύω πως καλά έκανες και postαρες εδώ (είναι το πιο σχετικό με το θέμα σου).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, elvizakos είπε

Για αρχή, πιστεύω πως δεν θα πειράξει κανέναν από τη στιγμή που έχεις μόνο τον τίτλο, παρέχεις link στην αρχική δημοσίευση, δεν κρίνεις τα άρθρα και τις πηγές αλλά απλά τα δείχνεις στον ιστότοπό σου και όπως λες δεν έχεις έσοδα από αυτά. Ίσα ίσα, τους βοηθάς δίνοντάς τους συνδέσμους.

Από την άλλη, όσοι σου έδωσαν τη συγκατάθεσή τους οκ, αλλά όσοι δεν απάντησαν (αν και μπορεί απλά να μην κοιτάνε τα mail τοθς) δεν είναι υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν πως δεν έχεις τη συγκατάθεσή τους (αυτό θα πρέπει να το δεις σαν default).

Σίγουρα και σε κάθε περίπτωση, από τη στιγμή που τα βάλεις στον ιστότοπό σου  θα πρέπει να είναι ξεκάθαρο ότι δεν δεν είναι δικό σου περιεχόμενο αλλά άλλων (δεν σου ανήκει και δεν έχεις πνευματικά δικαιώματα).

Μερικοί σύνδεσμοι που μπορείς να διαβάσεις σχετικά:

  1. http://elawyer.blogspot.com/2006/02/blog-post_14.html
  2. https://www.lawspot.gr/nomika-blogs/sofia_georgiadi/blogging-kai-prostasia-pneymatikon-dikaiomaton

Πιστεύω πως καλά έκανες και postαρες εδώ (είναι το πιο σχετικό με το θέμα σου).

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Πολύ χρήσιμα τα links, θα τα κοιτάξω μπας και βρω κάτι ξεκάθαρο που ταιριάζει στην περίπτωση μου.

Στην περίπτωση όμως που "νομικά" είμαι καλυμμένος -και φαντάζομαι εκείνοι γνωρίζουν αν είμαι ή όχι- δεν θα έπρεπε να μου απαντήσουν αρνητικά;

Γενικά δεν νομίζω να έχω θέμα. Απλά δεν θέλω ένα project πτυχιακής που το έχω απλά up για να δείχνω την δουλειά μου, να μου γυρίσει μπούμερανγκ και να την πατήσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, NickStavr είπε

Στην περίπτωση όμως που "νομικά" είμαι καλυμμένος -και φαντάζομαι εκείνοι γνωρίζουν αν είμαι ή όχι- δεν θα έπρεπε να μου απαντήσουν αρνητικά;

Μπορεί να μην βλέπουν καν το mail τους.

11 λεπτά πριν, NickStavr είπε

Γενικά δεν νομίζω να έχω θέμα. Απλά δεν θέλω ένα project πτυχιακής που το έχω απλά up για να δείχνω την δουλειά μου, να μου γυρίσει μπούμερανγκ και να την πατήσω...

Κι εγώ δεν το πιστεύω. Για να έχεις θέμα θα πρέπει να το κυνηγήσει ο δημιουργός/υπεύθυνος για τα δικαιώματα του άρθρου. Και ειδικά για θέμα πτυχιακής δεν νομίζω να κάνουν κάτι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, papmel είπε

Οτι θες μπορεις να παιρνεις αρκει κατω κάτω να λες πηγη ταδε και να εχεις link Που να παραπεμπει στο αρθρο.

Παρ΄ όλο που η λογική αυτό λέει, ιδανικά ψάχνω και μια νομική παραπομπή ώστε να μπορέσω να στηριχτώ πάνω... γιατί στους όρους χρήσης όλοι πετάνε ένα γενικό "απαγορεύεται η αναδημοσίευση..." και δεν διευκρινίζουν τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για ένα νόμιμα δημοσιευμένο κείμενο (όχι «υποκλοπή» δηλαδή), επιτρέπεται η αναπαραγωγή χωρίς άδεια του δημιουργού και χωρίς αμοιβή:

 

  1. για ιδιωτική χρήση εκείνου που την κάνει (άρθρο 18).
  2. αλλά μόνο ως παράθεση σύντομων αποσπασμάτων για τη υποστήριξη γνώμης εκείνου που παραθέτει ή την κριτική της γνώμης του άλλου, εφόσον η παράθεση είναι σύμφωνη προς τα χρηστά ήθη και η έκταση των αποσπασμάτων δικαιολογείται από τον επιδιωκόμενο σκοπό. Η παράθεση του αποσπάσματος πρέπει να συνοδεύεται από την ένδειξη της πηγής και των ονομάτων του δημιουργού, εφόσον το όνομα [ή ψευδώνυμο, εννοείται] εμφανίζεται στην πηγή (άρθρο 19).
  3. σε σχολικά βιβλία και/ ή για διδασκαλία μόνο όμως εφόσον πρόκειται για μικρό τμήμα της συνολικής δημιουργίας του συγγραφέα και εφόσον δεν εμποδίζει την κανονική εκμετάλλευση του έργου, με ένδειξη της πηγής κλπ (άρθρα 20,21).
  4. ενός πρόσθετου αντιτύπου από μη κερδοσκοπικές βιβλιοθήκες ή αρχεία, που έχουν αντίτυπο του έργου στην μόνιμη συλλογή τους, προκειμένου να διατηρήσουν το αντίτυπο αυτό ή να το μεταβιβάσουν σε άλλη, μη κερδοσκοπική, βιβλιοθήκη ή αρχείο. Η αναπαραγωγή επιτρέπεται μόνο αν είναι αδύνατη η προμήθεια ενός τέτοιου αντιτύπου από την αγορά σε σύντομο χρόνο και με εύλογους όρους. (άρθρο 22)
  5. στο μέτρο που δικαιολογείται από τον επιδιωκόμενο σκοπό: α) η αναπαραγωγή και η διάδοση στο κοινό, για λόγους περιγραφής επίκαιρων γεγονότων με μέσα μαζικής επικοινωνίας έργων, που βλέπονται ή ακούγονται κατά τη διάρκεια ενός τέτοιου γεγονότος, β) η αναπαραγωγή και η διάδοση στο κοινό με μέσα μαζικής επικοινωνίας προς το σκοπό της ενημέρωσης επί επίκαιρων γεγονότων πολιτικών λόγων, προσφωνήσεων, κηρυγμάτων, δικανικών αγορεύσεων ή άλλων έργων παρόμοιας φύσης, καθώς και περιλήψεων ή αποσπασμάτων από διαλέξεις, εφόσον τα έργα αυτά παρουσιάζονται δημόσια. Η αναπαραγωγή και η διάδοση στο κοινό πρέπει, όταν αυτό είναι δυνατό , να συνοδεύονται από την ένδειξη της πηγής και του ονόματος του δημιουργού (άρθρο 25)

    Πηγή
    http://elawyer.blogspot.com/2006/02/blog-post_14.html
Επεξ/σία από papmel
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...