Προς το περιεχόμενο

Μικροτερο τροφοδοτικο σε λαπτοπ τι αποτελεσματα εχει?


sils

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα στην παρεα εχω ενα λαπτοπ σχετικα καλο HP PAVILION CPU A10 EXTREME EDITION 6GB RAM R8 ME 2GB DDR5.

Μοντελο  15-ab103nv

Το λαπτοπ το εχω χρησιμοποιήσει ελαχιστα αλλα ειχα παιξει καποια παιχιδια μια χαρα ολα τωρα εβαλε ο μικρος το terraria και το λαπτοπ σερνοταν! 

Λοιπον ειδα οτι εχω μπερδεψει των φορτιστη του με καποιον αλλον hp που ειναι 45w ενω ο δικος του ειναι 65w αποτι ειδα στο επισημο σαιτ τους.

Το προβλημα στα χαμηλα γραφικα ειναι ο μικρότερος φορτιστης-αν δεν τον αλλαξω θα εχω καποια επιπλοκη?

Αν τον αλλαξω να παρω 65w h 90w?

Ευχαριστώ πολύ 

Επεξ/σία από sils
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτα να δεις. Αρχικα φαντασου οτι τα watts στα τροφοδοτικα εχουν την εννοια του "εως xx watts". Τι σημαινει αυτο ? Αν το μηχανημα (σαν συνολο) απαιτησει π.χ. στην περιπτωση σου 50watts το τροφοδοτικο του μπορει να τα δωσει , ενω το αλλο των 45watts δεν μπορει.
Αν ανοιξεις το μηχανημα και απλα καθεσαι και κοιτας την επιφανεια εργασιας , και καταναλωνει ας πουμε 5-10watts συνολο , τοτε ακομα και με τον 45αρι φορτιστη δεν θα εχει προβλημα.
Στην περιπτωση που παιζεις παιχνιδια , οπου επεξεργαστης και καρτα γραφικων μαξαρουν την καταναλωση τους , εκει ισως υπαρξουν προβληματα. Δεν μπορουμε να πουμε με ασφαλεια αν τα "χαμηλα γραφικα" οφειλονται εκει εκτος και αν βλεπαμε εκεινη την στιγμη τι γινοταν με την καταναλωση/ταχυτητα επεξεργαστη/χρονισμους καρτας γραφικων.

Το ασφαλες ειναι να βαλεις τον δικο του φορτιστη που εχει τις προδιαγραφες που πρεπει. Αν δεν τον εχεις , που κατι τετοιο υποπτευομαι παρε απο 65αρι και πανω. 

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mphxths είπε

Κοιτα να δεις. Αρχικα φαντασου οτι τα watts στα τροφοδοτικα εχουν την εννοια του "εως xx watts". Τι σημαινει αυτο ? Αν το μηχανημα (σαν συνολο) απαιτησει π.χ. στην περιπτωση σου 50watts το τροφοδοτικο του μπορει να τα δωσει , ενω το αλλο των 45watts δεν μπορει.
Αν ανοιξεις το μηχανημα και απλα καθεσαι και κοιτας την επιφανεια εργασιας , και καταναλωνει ας πουμε 5-10watts συνολο , τοτε ακομα και με τον 45αρι φορτιστη δεν θα εχει προβλημα.
Στην περιπτωση που παιζεις παιχνιδια , οπου επεξεργαστης και καρτα γραφικων μαξαρουν την καταναλωση τους , εκει ισως υπαρξουν προβληματα. Δεν μπορουμε να πουμε με ασφαλεια αν τα "χαμηλα γραφικα" οφειλονται εκει εκτος και αν βλεπαμε εκεινη την στιγμη τι γινοταν με την καταναλωση/ταχυτητα επεξεργαστη/χρονισμους καρτας γραφικων.

Το ασφαλες ειναι να βαλεις τον δικο του φορτιστη που εχει τις προδιαγραφες που πρεπει. Αν δεν τον εχεις , που κατι τετοιο υποπτευομαι παρε απο 65αρι και πανω. 

Σορρυ ρε παιδια αλλα εφαγα φλας οταν ειδα πχ το τερραρια στα 20 fps εχω παιξει πολυ καλητερα παιχνίδια στο  λαπτοπ..... επομενως να παρω ενα στα 65 watt ή 90 οκ θα παρω ενα της hp εκτος και εαν υπαρχει ξερει καποιος κατι αλλο πιο αξιοπιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/12/2020 στις 11:42 ΜΜ, sils είπε

Σορρυ ρε παιδια αλλα εφαγα φλας οταν ειδα πχ το τερραρια στα 20 fps εχω παιξει πολυ καλητερα παιχνίδια στο  λαπτοπ..... επομενως να παρω ενα στα 65 watt ή 90 οκ θα παρω ενα της hp εκτος και εαν υπαρχει ξερει καποιος κατι αλλο πιο αξιοπιστο.

Δες λίγο και τι παράγουν τα 65w σε αμπέρ 

Χρειάστηκα ν αγοράσω για Dell κ έβρισκα 90w αλλά όχι τα 4.62Α που χρειαζόμουν 

Επίσης μπορεί το μικρότερο τροφοδοτικό να σου άλλαξε το power plan στο laptop

Τελικά επέλεξα universal τροφοδοτικό κ όλα οκ

https://gagas.gr/gr-ag-90wl-τροφοδοτικο-laptop-anga-90w-15v-20v-με-10-tips-42574.html

Επεξ/σία από trainer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...