Προς το περιεχόμενο

edge router x και zte zxhn 267a


tyf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα. 

εχω την εξης συνδεσμολογια σε vdsl 50ara.

modem h300s -> edge router x (το οποιο κανει το qos ) και απο εκει φευγει σε 1000αρι switch και ασυρματο eap110 .

τωρα επεσε στα χερια μου τo zxhn 267a το οποιο εβαλα σαν wifi σκετο και ειδικα το 5ghz μου αρεσε πολυ μιας και το κινητο σε backup στο nas βαραει 25mb/s ασυρματα ανετα.

ασχετα απο το ασυρματο κομματι , εχω ακουσει οτι καλυτερα θα ηταν να βαλω το edge router x σε να δουλεψει σε Bridge mode  πραγμα που το h300s δεν εχει ξεκλειδωτο.

θα δω καποιο οφελος αν βγαλω το h300s και βαλω το zte να δουλεψει σε bridge mode οσον αφορα το qos και γενικα τα ping?

αξιζει να ασχοληθω?

εαν ναι πρεπει να βρω τους κωδικους voip η επειδη ειναι το modem της vodafone θα παιξει το τηλεφωνο κατευθειαν?

 

Επεξ/σία από tyf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το H267A θα μπει σε bridge για να δουλεύει σαν απλό modem για τον συγχρονισμό (και το VoIP) κι από πίσω του το Edge Router X θα κάνει την PPPoE κλήση και το routing.

Αν το H267A είναι με το οικιακό firmware κι όχι το OneNet λογικά θα τραβήξει μονο του τις ρυθμισεις/στοιχεία μέσω TR-069. Μετά θα μπεις με root και θα το κάνεις bridge.

Από την στιγμή που έχεις ήδη το Ubiquiti router, ασχολήσου, σίγουρα θα είναι καλύτερα από πλευράς διαχείρισης/QoS/Firewall/κτλπ. Απλα να ξέρεις ότι θα είσαι χωρίς WiFi μιας και δεν θα μπορεί να δώσει Internet μέσω αυτού  το H267A αφού το κάνεις bridge. Οπότε θα χρειαστείς και κάποιο Access Point.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 6/12/2020 στις 9:01 ΠΜ, tyf είπε

Καλημερα. 

εχω την εξης συνδεσμολογια σε vdsl 50ara.

modem h300s -> edge router x (το οποιο κανει το qos ) και απο εκει φευγει σε 1000αρι switch και ασυρματο eap110 .

τωρα επεσε στα χερια μου τo zxhn 267a το οποιο εβαλα σαν wifi σκετο και ειδικα το 5ghz μου αρεσε πολυ μιας και το κινητο σε backup στο nas βαραει 25mb/s ασυρματα ανετα.

ασχετα απο το ασυρματο κομματι , εχω ακουσει οτι καλυτερα θα ηταν να βαλω το edge router x σε να δουλεψει σε Bridge mode  πραγμα που το h300s δεν εχει ξεκλειδωτο.

θα δω καποιο οφελος αν βγαλω το h300s και βαλω το zte να δουλεψει σε bridge mode οσον αφορα το qos και γενικα τα ping?

αξιζει να ασχοληθω?

εαν ναι πρεπει να βρω τους κωδικους voip η επειδη ειναι το modem της vodafone θα παιξει το τηλεφωνο κατευθειαν?

 

Καλησπέρα.
Από ότι βλέπω έχεις κάνει ότι θέλω να πετύχω εγώ αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Θέλω απλά το EdgeRouter να κάνει το QoS αλλά δεν μπορώ με τίποτα να το συνδέσω με το H300S.
Το setup μου είναι: H300S για modem και VOIP -> καλώδιο από LAN1 -> PLC -> eth0 στο Edgerouter -> TP-Link WD8970 στην eth1 του Edgerouter για Wi-Fi + TP-Link CPE210 για Wi-Fi απέναντι από το σπίτι μου στην eth2 + Σταθερός υπολογιστής στην eth3.
Έκανα την διαδικασία όπως λένε οι οδηγοί και τα βίντεο αλλά τίποτα, ενώ καταφέρνω και λειτουργούν και το modem και το Edgerouter, από το Edgerouter και μετά δεν έχω καθόλου ίντερνετ στις συσκευές.
Αν μπορείς να μου πεις τι ρυθμίσεις άλλαξες ή άφησες ίδιες στο μόντεμ και έπειτα στο EdgeRouter θα με βοηθούσες ιδιαίτερα.
Το μόντεμ έχει 192.168.1.1 με ανοικτό τον DHCP και στο EdgeRouter κάνω ότι λένε τα βίντεο/guides.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...