Προς το περιεχόμενο

samba Δεν υπάρχει επικοινωνία μεταξύ wired - wireless συσκευών


Sant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω εγκαταστήσει το samba ακολουθώντας το Arch Wiki. 

Το smb.conf είναι : https://drive.google.com/file/d/1D3UpsyhVC8GtqeaoczcENlx9e2KggXuf/view?usp=sharing

Η εκτέλεση της testparm δεν μου δίνει σφάλμα. 

 

Πάμε στις  συνδέσεις τώρα...

Το router μου είναι το Speedport Entry 2i της cosmote. Στις συσκευές έχω δώσει static ip ως ακολούθως: 

laptop with wireless  connection 192.168.1.2  το ίδιο laptop with ethernet 192.168.1.7

desktop with ethernet 192.168.1.8

smartphone 192.168.1.4

Το smartphone με χρήση MiXplorer και addon Mix SMB μπορεί και συνδέεται κανονικά με το laptop το οποίο είναι συνδεδεμένο wireless με ip 192.168.1.2

To smartphone όμως δεν βλέπει το desktop 192.168.1.8

Το laptop με wireless 192.168.1.2 δεν βλέπει το desktop 192.168.1.8

Το laptop όμως αν συνδεθεί με ethernet και πάρει την 192.168.1.7 τότε βλέπει το desktop 192.168.1.8  Σε αυτή τη περίπτωση όμως το smartphone δεν βλέπει ούτε το laptop ούτε το desktop.

Δηλαδή η επικοινωνία που υπάρχει μεταξύ των συσκευών είναι μόνο μεταξύ αυτών που είναι στο ethernet ή μόνο αυτών που είναι στο wifi. 

Δοκίμασα και αυτές τις οδηγίες https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2168540 https://askubuntu.com/questions/427292/how-to-specify-samba-network-adapter https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=186737 χωρίς να αλλάξει κάτι στην όλη κατάσταση.

Υπάρχει τρόπος επικοινωνίας συσκευής συνδεδεμένης με ethernet με συσκευή wireless μέσω της samba;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο firewall του 2i δεν έχω πειράξει κάτι. Ήταν στο level middle , το πήγα στο low αλλά δεν το πρόβλημα παραμένει.

Υπάρχει τρόπος να το απενεργοποιήσω το firewall για να δω αν αυτό δημιουργεί το πρόβλημα ;

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να δω αν το firewall δημιουργεί το πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συσκευες μεταξυ τους ping-αρονται οταν ειναι σε διαφορετικες συνδεσεις (ενσυρματες/ασυρματες) ?
Αν βαλεις τις συσκευες να παιρνουν ip με dhcp ειτε ειναι ενσυρματες , ειτε ασυρματες , "βλεπονται" αν ειναι σε διαφορετικο ειδος συνδεσης?

Πφφ βλεπω στο arch μου δεν εχω σεταρει samba..τελευταια φορα που ειχα ασχοληθει , μου ειχε ζαλισει τον ερωτα...κατσε να ασχοληθω μιας και μιλαμε για αυτο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συσκευές δεν ping-άρονται μεταξύ τους όταν είναι διαφορετικά συνδεδεμένες (wired/wireless).

Τις στατικές ip τις έχω ορίσει με βάση το MAC των συσκευών  στο router. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Sant είπε

Τις στατικές ip τις έχω ορίσει με βάση το MAC των συσκευών  στο router. 

Γιατι οχι απο το λειτουργικο της καθε συσκευης ? Εκτος και αν δεν καταλαβα καλα τι εννοεις με το παραπανω.
 

3 λεπτά πριν, Sant είπε

Οι συσκευές δεν ping-άρονται μεταξύ τους όταν είναι διαφορετικά συνδεδεμένες (wired/wireless).

Μηπως τοτε υπαρχει θεμα στα subnets/masks της καθε δηλωμενης static ip?

Aν για δοκιμη βαλεις να παιρνουν ip μεσω dhcp , μια συσκευη με καλωδιο και μια ασυρματα και δουλεψει η φαση , παει να πει οτι στην δηλωση των static ip απο το router κατι δεν γινεται σωστα.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέω στατικές ip εννοώ ότι το laptop με wireless σύνδεση θα πάρει την 192.168.1.2  ενώ με wired σύνδεση θα πάρει την 192.168.1.7

Αντίστοιχα το desktop θα πάρει την 192.168.1.8 ενώ το smartphone παίρνει πάντα την 192.168.1.4 

Για να μπορέσω να κάνω αυτό, χρησιμοποίησα τα MAC των συσκευών.

Όταν λες από το λειτουργικό της κάθε συσκευής, τι ακριβώς εννοείς;  Να υποθέσω ότι εννοείς ότι αντί να γίνεται το σετάρισμα των στατικών IP μέσω του ρούτερ, να γίνεται ατομικά από κάθε συσκευή μόνη της;

Αυτό που ανέφερες με τα subnets/masks το έχω σαν υποψία αλλά δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη.

Στο https://drive.google.com/file/d/1Bpcp-j2J2niPKTloQWmi-JHDV6p9m8Ox/view?usp=sharing είναι το output της ip a  

Στη πρώτη παράγραφο είναι τα στοιχεία της ασύρματης σύνδεσης. Στη δεύτερη με ethernet

Αν απενεργοποιήσω το setup για τις στατικές IP μέσω router, πως θα ορίσω static IP μέσω dhcp; Κάποιο link-οδηγός υπάρχει;

 

Για τη σύνδεση μέσω ethernet χρησιμοποιώ το systemd-networkd  ενώ για τη σύνδεση με wireless χρησιμοποιώ το netctl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Sant είπε

Όταν λες από το λειτουργικό της κάθε συσκευής, τι ακριβώς εννοείς;  Να υποθέσω ότι εννοείς ότι αντί να γίνεται το σετάρισμα των στατικών IP μέσω του ρούτερ, να γίνεται ατομικά από κάθε συσκευή μόνη της;

Αυτο ακριβως λεω , μεσα απο το λειτουργικο της καθε συσκευης , λινουξ , windows , οτιδηποτε τρεχει η καθεμια . Ρυθμιση ανα "adapter". Ετσι θα εισαι σιγουρος και για τα subnet masks/gateways που θα μπουν.
 

10 λεπτά πριν, Sant είπε

Αν απενεργοποιήσω το setup για τις στατικές IP μέσω router, πως θα ορίσω static IP μέσω dhcp; Κάποιο link-οδηγός υπάρχει;

Δεν ξερω αν γινεται αυτο που ρωτας. Προσωπικα τι κανω στο σπιτι μου. Πες οτι εχω 1-2 συσκευες που πρεπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να εχουν στατικη ip . Π.χ. δικτυακος εκτυπωτης ( ασυρματος ) και π.χ. ενα πισι σερβερ.
Παω στο ρουτερ και δηλωνω , ethernet θα δινεις π.χ. απο 192.168.1.10 εως 192.168.1.20(θες να πας μεχρι το 30? πας , ποσα ethernet να εχει πια στο ρουτερ :)  ) .
Wireless ip , θα δινεις ολα τα υπολοιπα , δηλ 192.168.1.21 ( 31 ) εως τελος δηλ 192.168.1.254.
Eχω αφησει λοιπον στην αρχη 8 ip . 192.168.1.2 εως 192.168.1.9 , μιας και το 192.168.1.1 ειναι το router μου.
Παω στις συσκευες λοιπον που θελω να βαλω στατικες ip και ΣΕ ΑΥΤΕΣ κανω τις ρυθμισεις , ip / subnet mask / gateway(=dns=router) και αν ζηταει broadcast address την 192.168.1.255.
Δεν υπαρχει περιπτωση τετοιο setup να μην δουλεψει , με οποιον συνδυασμο συνδεσεων και αν δουλευουν οι συσκευες.
Ο μονος λογος να ασχοληθω με mac addresses στο ρουτερ ειναι να θελω να κλειδωσω την συνδεση μη εξουσιοδοτημενων συσκευων , και να δηλωσω ποια mac να συνδεονται. Ειναι λιγο ακραιο βεβαια κατι τετοιο , για τους πολυ κρυψινους :)
Περα απο συγκεκριμενα μηχανηματα με συγκεκριμενη χρηση που πρεπει οπωσδηποτε να παιρνουν στατικες ip , δεν νομιζω να εχει νοημα οτιδηποτε αλλο να μην παιρνει "τυχαια" ip μεσω dhcp. Που το τυχαια σε ενα μικρο δικτυο που συνδεονται συγκεκριμενες συσκευες ειναι λιγο πολυ σχετικο. Αναλογα ποια συσκευη πρωτο-συνδεθει , παιρνει το πρωτο διαθεσιμο ip. Αρα στο τελος καταληγει η φαση οι συσκευες να χρησιμοποιουν τα ιδια 2-3 ips εναλλαξ , οπως ειπα αναλογως ποια θα πρωτοσυνδεθει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα να θέσω στατικές ip μέσω DHCP όπως μου είπες.

π.χ για το laptop με ethernet χρησιμοποίησα για τη σύνδεση το netctl. έφτιαξα το /etc/netctl/enp5s0  με τα παρακάτω και ενεργοποίησα με netctl

Description='A basic static ethernet connection'
Interface=enp5s0
Connection=ethernet
IP=static
Address=('192.168.1.7/24')
Gateway=('192.168.1.1')
DNS=('8.8.8.8' '8.8.4.4')

Πράγματι πήρε την 192.168.1.7  αλλά το πρόβλημα με τη samba παραμένει. 

Μάλλον όπως είπε και ο Τζιμ,  μήπως δημιουργεί κάποιο conflict το firewall του router.

Δεν βρήκα τρόπο να το απενεργοποιήσω και υποθέτω ότι δεν μπορεί να γίνει αυτό; Σωστά;

Σε κάθε περίπτωση σε ευχαριστώ  πολύ Μπήχτη για τη βοήθειά σου :) :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδη τις εβαλες μεσα απο το dhcp binding που εχει το 2i? Ωχ...
Μια φορα και ενα καιρο ειχα ΔΥΟ συσκευες ετσι, το pi zero και το λαπτοπ (και τα 2 με libreelec). Οσο το λαπτοπ ηταν ανοιχτο, το ασυρματο δεν φαινονταν καν στο ενα μου κινητο, ασχετως αν δεν εδινε εκει καποια συγκεκριμενη ip. Με το που εκλεινα το λαπτοπ, το ασυρματο φαινονταν αμεσως στο κινητο και συνδεοταν και αμεσως. Για να στρωσει, και για να ειμαι και εγω σιγουρος οτι δεν θα το ξανακανει, εκανα reset στο 2i, το ξαναστησα απο την αρχη και εβαλα σταθερη ip στο λαπτοπ μεσω του λειτουργικου. Του pi zero την αφησα, αλλα εχω να το συνδεσω απο την πρωτη καραντινα :P 

Ειναι μια απο τις παμπολλες αναπηριες του 2i που εχω ανακαλυψει btw.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς, μέσα από το dhcp binding του 2i είχα ορίσει τις static ip.

Τις κατάργησα και ακολούθησα τον οδηγό του Μπήχτη, αλλά η κατάσταση δεν άλλαξε. 

Να υποθέσω ότι έχει φάει σκάλωμα το 2i ;  

Εσύ λες να κάνω reset το 2i και έπειτα να ορίσω τις 2 στατικές ip του laptop (wired/wireless) μέσω του DHCP και του smartphone το ίδιο και να μη ασχοληθώ ξανά με το dhcp binding του 2i ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο smartphone γιατι θες σταθερη ip? Να ορισεις οποια ip θες μεσα απο το ιδιο το λειτουργικο. Βεβαια, αν εχεις network manager ο ορος "σταθερη ip" εινια μια πονεμενη ιστορια...

Του 2i καντου μια επανεκκινηση και αν δεν στρωσει, τοτε κανε reset.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το smartphone εκ παραδρομής έχει σταθερή ip.  

Χρησιμοποιώ το systemd για σύνδεση και εναλλακτικά το netctl .

Σε ευχαριστώ και σένα Τζιμ, για τη βοήθειά σου :) :) 

Υ.Γ. Πάντως κάπου κάπου τα τρώει τα σκαλώματά του το 2i....Είναι στιγμές (σχετικά σπάνια) που το νετ σέρνεται και με reset επανέρχεται...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν θα εχεις χρονο, περνα απο το adslgr και μπες στο θεμα του 2i να δεις τι μπινελικια του εχω ριξει για τις αναπηριες που εχω βρει 4 χρονια τωρα που το εχω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζιμ αυτό ήταν.....

Έκανα reboot αλλά τίποτα.  Στη συνέχεια έκανα factory reset και ........ VOILA , φαίνονται κανονικά όλες οι συσκευές στο samba (ασύρματες / ενσύρματες). Η μοναδική συσκευή που έχει αυτή τη στιγμή static ip είναι το laptop with ethernet via dhcp

Να υποθέσω ότι θα χρειαστεί ξανά σετάρισμα ο δικτυακός εκτυπωτής ; 

Αν θες γράψε μου το link στο adslgr για το 2i

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...