Προς το περιεχόμενο

προβλημα με switch


kama28

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για οσους ειναι γνωστες εχω NOVA και ολοι γνωριζουμε τα τενεκεδακια που δινουν οι παροχοι για ρουτερ οποτε επελεξα να το κρατησω χωρις wifi και να το συνδεσω σε ενα ADSL router της TP-LINK (Archer D20) ολα καλα μεχρι εκει το προβλημα ξεκιναει οταν παω να συνδεσω στο δευτερο ρουτερ ενα switch γιατι εχω πολλα καλωδια, το θεμα ειναι οτι οταν συνδεσω το switch στη NOVA δουλευει μια χαρα , οταν το συνδεσω στο TP-LINK δεν δουλευει , αλλα πρεπει να δουλεψει εκει πανω γιατι εχω ολες τις συσκευες για το εξυπνο σπιτι και επικοινωνουν μεταξυ τους εχει κανεις καποια ιδεα γιατι δεν δουλευει στο δευτερο ρουτερ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, kama28 said:

Για οσους ειναι γνωστες εχω NOVA και ολοι γνωριζουμε τα τενεκεδακια που δινουν οι παροχοι για ρουτερ οποτε επελεξα να το κρατησω χωρις wifi και να το συνδεσω σε ενα ADSL router της TP-LINK (Archer D20) ολα καλα μεχρι εκει το προβλημα ξεκιναει οταν παω να συνδεσω στο δευτερο ρουτερ ενα switch γιατι εχω πολλα καλωδια, το θεμα ειναι οτι οταν συνδεσω το switch στη NOVA δουλευει μια χαρα , οταν το συνδεσω στο TP-LINK δεν δουλευει , αλλα πρεπει να δουλεψει εκει πανω γιατι εχω ολες τις συσκευες για το εξυπνο σπιτι και επικοινωνουν μεταξυ τους εχει κανεις καποια ιδεα γιατι δεν δουλευει στο δευτερο ρουτερ?

θα πρεπε να δουλευει αλλα βαλτο δοκιμαστικα πριν παει στο tp link κ το tp link πανω στο switch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, poulinos είπε

θα πρεπε να δουλευει αλλα βαλτο δοκιμαστικα πριν παει στο tp link κ το tp link πανω στο switch

ηταν το πρωτο που εκανα εδωσα παροχη απο το ρουτερ του παροχου και επανω ολα τα καλωδια συν το αλλο ρουτερ αλλα τιποτα δουλεψε μονο οταν εδωσα παροχη ξεχωριστα απο το ρουτερ του παροχου και στα 2 το κακο ειναι οτι αν το κανω ετσι το εξυπνο σπιτι δεν δουλευει γιατι δεν βλεπει η μια συσκευη την αλλη  απλα ψαχνω να δω μηπως ειναι θεμα καποιας θυρας απο το tp link γιατι οταν βαλω το switch επανω δεν μπαινει στο ιντερνετ το switch αφου στην ουσια εχουμε να κανουμε με  γεφυρα στην γεφυρα, κανεις καποια ιδεα μηπως ειναι θυρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2020 στις 4:36 ΜΜ, kama28 είπε

Για οσους ειναι γνωστες εχω NOVA και ολοι γνωριζουμε τα τενεκεδακια που δινουν οι παροχοι για ρουτερ οποτε επελεξα να το κρατησω χωρις wifi και να το συνδεσω σε ενα ADSL router της TP-LINK (Archer D20) ολα καλα μεχρι εκει το προβλημα ξεκιναει οταν παω να συνδεσω στο δευτερο ρουτερ ενα switch γιατι εχω πολλα καλωδια, το θεμα ειναι οτι οταν συνδεσω το switch στη NOVA δουλευει μια χαρα , οταν το συνδεσω στο TP-LINK δεν δουλευει , αλλα πρεπει να δουλεψει εκει πανω γιατι εχω ολες τις συσκευες για το εξυπνο σπιτι και επικοινωνουν μεταξυ τους εχει κανεις καποια ιδεα γιατι δεν δουλευει στο δευτερο ρουτερ?

μπορει να δινει τις ιδιες ip με το πρώτο μοντεμ ,βάλε χειροκινητα να δινει αλλες ip διευθυνσεις απο εκει που σταματαει το πρωτο μοντεμ να ξεκινα το δευτερο ,δεν παει κατι αλλο στο μυαλο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/12/2020 στις 8:25 ΠΜ, makis269 είπε

μπορει να δινει τις ιδιες ip με το πρώτο μοντεμ ,βάλε χειροκινητα να δινει αλλες ip διευθυνσεις απο εκει που σταματαει το πρωτο μοντεμ να ξεκινα το δευτερο ,δεν παει κατι αλλο στο μυαλο μου.

εννοεις οτι θα πρεπει να αλλαξω την ip του switch ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to switch πέρνει αυτοματα ip διευθυνσεις απο το δευτερο ρουτερ ,

το δευτερο ρουτερ θα πρέπει να δινει εσωτερικες διευθυνσεις εκει που σταματαει το πρωτο που το χρησιμοποιεις και σαν μοντεμ.

πχ το μοντεμ δινει απο 192.168.1.2 εως 192.168.1.254 ,το ρουτερ θα το κανεις να δινει π.χ απο 192.168.1.255 εως το πολυ 20 διευθυνσεις ,δεν θες παραπανω νομιζω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 12/12/2020 at 00:38, kama28 said:

εννοεις οτι θα πρεπει να αλλαξω την ip του switch ?

παμε απο την αρχη εστω και καθυστερημενα.

α λυση.καταργεις της forthnet και βαζεις το tp link να κανει τα παντα εκτος αν δεν γινεται λογω voip ή λογω vdsl οποτε παμε στην λυση β.

εχεις της forthnet πχ στο 192.168.1.1. το tp link Θα το βαλεις 192.168.1.254 και θα το συνδεσεις lan to lan με το router της forthnet. o dhcp θα ειναι κλειστος. δηλαδη το κανεις ως access point και οχι ως router.

β.τα πετας ολα πας forthnet και με 20 ευρω αγοραζεις το zte 288 που ειναι dual band.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...