Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ τελωνείο


mpiftekisxxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, karaLRS είπε

Μάλλον δεν γίνομαι κατανοητός. 

Έστω αγοράζω κάτι που έχει 149€. Αν το πάρω με τζάμπα μεταφορικά δεν έχει δασμούς ενώ αν δώσω πχ αλλά 2€ για tracking number το αντικείμενο θα έχει δασμούς. 

Το θεωρείς λογικό αυτό το σύστημα με τις αξίες cif? 

Έχεις χάσει το νόημα αυτών που γράφω 

Δεν μπορω να καταλαβω τον λογο αυτης της συζητησης. Εσυ θελεις να αγορασεις κατι πιο φθηνα χωρις να πληρωσεις τους φορους που αναλογουν σε ενα κρατος.

Αν η συζητηση δεν ειναι για τους φορους, αλλα για τους δασμους, δεν ειναι μονο η Ελλαδα που εχει δασμους.

πχ https://www.gov.uk/goods-sent-from-abroad/tax-and-duty

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Δεν μπορω να καταλαβω τον λογο αυτης της συζητησης. Εσυ θελεις να αγορασεις κατι πιο φθηνα χωρις να πληρωσεις τους φορους που αναλογουν σε ενα κρατος.

Αν η συζητηση δεν ειναι για τους φορους, αλλα για τους δασμους, δεν ειναι μονο η Ελλαδα που εχει δασμους.

πχ https://www.gov.uk/goods-sent-from-abroad/tax-and-duty

Ειλικρινά με τρολλάρεις τώρα;

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΤΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ/ΔΑΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΝΑΛΟΓΟΥΝ.

Ρωτάω ΓΙΑΤΙ θα πρέπει τα έξοδα αποστολής να παίζουν ρόλο στο τελικό πόσο που θα πληρώσω στο κράτος μου; 

Γιατί εσύ που το φέρνεις με απλό ταχυδρομείο χωρίς tracking και το CIF είναι 149€ (εδώ το Freight από το CIF είναι 0€) δεν θα πληρώσεις δασμούς;

Γιατί εγώ που φοβάμαι μην το χάσω και το φέρνω με απλό ταχυδρομείο με tracking number και το CIF είναι 151€ (εδώ το Freight από το CIF ειναι 2€) θα πληρώσω δασμούς;

Η ερώτηση μου προσπαθεί να αναδείξει το ΠΑΡΑΔΟΞΟ των νόμων, που ο νομοθετης βάζει ΦΟΡΟ στα χρήματα που έδωσες σε μια υπηρεσία ταχυδρομείου τρίτης χώρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, karaLRS είπε

Ειλικρινά με τρολλάρεις τώρα;

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΤΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ/ΔΑΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΝΑΛΟΓΟΥΝ.

Ρωτάω ΓΙΑΤΙ θα πρέπει τα έξοδα αποστολής να παίζουν ρόλο στο τελικό πόσο που θα πληρώσω στο κράτος μου; 

Γιατί εσύ που το φέρνεις με απλό ταχυδρομείο χωρίς tracking και το CIF είναι 149€ (εδώ το Freight από το CIF είναι 0€) δεν θα πληρώσεις δασμούς;

Γιατί εγώ που φοβάμαι μην το χάσω και το φέρνω με απλό ταχυδρομείο με tracking number και το CIF είναι 151€ (εδώ το Freight από το CIF ειναι 2€) θα πληρώσω δασμούς;

Η ερώτηση μου προσπαθεί να αναδείξει το ΠΑΡΑΔΟΞΟ των νόμων, που ο νομοθετης βάζει ΦΟΡΟ στα χρήματα που έδωσες σε μια υπηρεσία ταχυδρομείου τρίτης χώρας.

Ξανα, οχι κατι που ισχυει μονο Ελλαδα αρχικα 

image.png.392925ccc1a67c7357a6f06a7a0af345.png

Γιατι το συνολικο κοστος καθοριζει την αξια ενος προιοντος. Εσυ οταν αγοραζεις καποιο προιον απο εδω, η τιμη του εχει καθοριστει με τον ιδιο τροπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SabotazNic είπε

Ξανα, οχι κατι που ισχυει μονο Ελλαδα αρχικα 

image.png.392925ccc1a67c7357a6f06a7a0af345.png

Γιατι το συνολικο κοστος καθοριζει την αξια ενος προιοντος. Εσυ οταν αγοραζεις καποιο προιον απο εδω, η τιμη του εχει καθοριστει με τον ιδιο τροπο. 

Παντού ισχύει το ξέρω. 

Το θέμα είναι ΓΙΑΤΙ; Γιατί το κάθε κράτος σε διαχωρίζει έτσι;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, karaLRS είπε

Παντού ισχύει το ξέρω. 

Το θέμα είναι ΓΙΑΤΙ; Γιατί το κάθε κράτος σε διαχωρίζει έτσι;;; 

Γιατι η αξια του προιοντος καθοριζεται ΚΑΙ απο την αποστολη του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Γιατι η αξια του προιοντος καθοριζεται ΚΑΙ απο την αποστολη του. 

Μα το θεό νομίζω ότι μιλάω με bot από chat εξυπηρέτησης. 

Έχει κολλήσει η βελόνα. 

Πως αλλάζει η αξία του προϊόντος αν εσύ πάρεις ένα κουτί κιλότες με απλό ταχυδρομείο και εγώ πάρω τις ίδιες κιλότες με tracking number??? 🤔 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, karaLRS είπε

Μα το θεό νομίζω ότι μιλάω με bot από chat εξυπηρέτησης. 

Έχει κολλήσει η βελόνα. 

Πως αλλάζει η αξία του προϊόντος αν εσύ πάρεις ένα κουτί κιλότες με απλό ταχυδρομείο και εγώ πάρω τις ίδιες κιλότες με tracking number??? 🤔 

Δεν μπορω να σου απαντησω κατι παραπανω.

Αν στην Ελλαδα οι ιδιες κιλοτες ερθουν και με πλοιο και με αεροπλανο, σιγουρα οι του αεροπλανου θα εχουν αυξημενη τιμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, karaLRS είπε

Μα το θεό νομίζω ότι μιλάω με bot από chat εξυπηρέτησης. 

Έχει κολλήσει η βελόνα. 

Πως αλλάζει η αξία του προϊόντος αν εσύ πάρεις ένα κουτί κιλότες με απλό ταχυδρομείο και εγώ πάρω τις ίδιες κιλότες με tracking number??? 🤔 

Με απλα λογια>

Στον υπολογισμο του τελωνειου πρεπει να μπουνε και τα μεταφορικα. Τελος. Τελεια. Παυλα-

Ετσι οριζει ο νομοθετης ετσι γινεται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Makatsoras είπε

Με απλα λογια>

Στον υπολογισμο του τελωνειου πρεπει να μπουνε και τα μεταφορικα. Τελος. Τελεια. Παυλα-

Ετσι οριζει ο νομοθετης ετσι γινεται.

 

Πάμε πάλι.

το γνωρίζω τι λέει ο νομοθέτης.

Το θεωρείς δίκαιο/λογικό; επειδή εσύ πήρες ταχυδρομείο χωρίς tracking number να μην πληρώνεις δασμούς ενώ επειδή εγω επέλεξα δυο ευρώ ακριβότερο ταχυδρομείο να πληρωσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, karaLRS είπε

Πάμε πάλι.

το γνωρίζω τι λέει ο νομοθέτης.

Το θεωρείς δίκαιο/λογικό; επειδή εσύ πήρες ταχυδρομείο χωρίς tracking number να μην πληρώνεις δασμούς ενώ επειδή εγω επέλεξα δυο ευρώ ακριβότερο ταχυδρομείο να πληρωσω;

Βρε ασε τι θεωρουμε εμεις λογικο και τι οχι.

Με αυτην την λογικη και εγω δεν θεωρω λογικο να πληρωνω  τελη κυκλοφοριας 385 ευρω και ο ξαδερφος μου μονο 145.

στους ιδιους δρομους οδηγουμε.

(Δεν ξερω αν σε καλυψε το παραδειγμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, karaLRS είπε

Πάμε πάλι.

το γνωρίζω τι λέει ο νομοθέτης.

Το θεωρείς δίκαιο/λογικό; επειδή εσύ πήρες ταχυδρομείο χωρίς tracking number να μην πληρώνεις δασμούς ενώ επειδή εγω επέλεξα δυο ευρώ ακριβότερο ταχυδρομείο να πληρωσω;

Γιατί αν δεν ίσχυε αυτό, αν αγόραζες κάτι από Κίνα που κάνει πχ 500€ με δωρεάν μεταφορικά, θα δηλώνονταν ως 20€ με 480€ μεταφορικά για να γλιτώσεις το τελωνείο.

Νομίζεις δεν θα γινόταν αυτό;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Zepp999 είπε

Γιατί αν δεν ίσχυε αυτό, αν αγόραζες κάτι από Κίνα που κάνει πχ 500€ με δωρεάν μεταφορικά, θα δηλώνονταν ως 20€ με 480€ μεταφορικά για να γλιτώσεις το τελωνείο.

Νομίζεις δεν θα γινόταν αυτό;

Οπότε επειδή θα υπάρξουν οι λαμογιές ας καούν όλοι μαζί με τα ξερά;

 

18 λεπτά πριν, Makatsoras είπε

Βρε ασε τι θεωρουμε εμεις λογικο και τι οχι.

Με αυτην την λογικη και εγω δεν θεωρω λογικο να πληρωνω  τελη κυκλοφοριας 385 ευρω και ο ξαδερφος μου μονο 145.

στους ιδιους δρομους οδηγουμε.

(Δεν ξερω αν σε καλυψε το παραδειγμα)

Μα αυτό ακριβώς είναι η συζητήση που κάνουμε. όλοι συμφωνούμε ότι είναι το νόμιμο. είναι όμως λογικό/ηθικό;

 

//OFFTOPIC//

Τα τέλη κυκλοφορίας πιθανών να είναι διαφορετικά γιατί εσύ εκπέμπεις περισσότερο δειοξείδιο. Παρόλα αυτά και στα τέλη σου έχω προσωπικό παράδειγμα.

Αγόρασα giulietta multiair 1.4 (1368cc) τον 8/2010 και τα τέλη ήταν με κυβικά οπότε πλήρωνα τέλη 250€ χοντρικά.

μετά από 2 μήνες η κυβέρνηση λέει "οσα οχήματα εκτελωνίζονται από τον 11/2010 θα πληρώνουν με ρύπους"

οπότε όποιος αγόρασε τον ακριβώς ΙΔΙΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ μετά από 3 μήνες πλήρωνε τέλη 120€...(εδώ βέβαια μιλάμε για ελληνική μπανανία-κράτος). που είναι η ισονομία που μιλάει το σύνταγμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, karaLRS είπε

Οπότε επειδή θα υπάρξουν οι λαμογιές ας καούν όλοι μαζί με τα ξερά;

 

Μα αυτό ακριβώς είναι η συζητήση που κάνουμε. όλοι συμφωνούμε ότι είναι το νόμιμο. είναι όμως λογικό/ηθικό;

 

//OFFTOPIC//

Τα τέλη κυκλοφορίας πιθανών να είναι διαφορετικά γιατί εσύ εκπέμπεις περισσότερο δειοξείδιο. Παρόλα αυτά και στα τέλη σου έχω προσωπικό παράδειγμα.

Αγόρασα giulietta multiair 1.4 (1368cc) τον 8/2010 και τα τέλη ήταν με κυβικά οπότε πλήρωνα τέλη 250€ χοντρικά.

μετά από 2 μήνες η κυβέρνηση λέει "οσα οχήματα εκτελωνίζονται από τον 11/2010 θα πληρώνουν με ρύπους"

οπότε όποιος αγόρασε τον ακριβώς ΙΔΙΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ μετά από 3 μήνες πλήρωνε τέλη 120€...(εδώ βέβαια μιλάμε για ελληνική μπανανία-κράτος). που είναι η ισονομία που μιλάει το σύνταγμα; 

Οχι λογικο δεν ειναι και σιγουρα δεν ειναι δικαιο.

Αλλα τι μπορουμε να κανουμε. Μαλλον τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, karaLRS είπε

Το θεωρείς δίκαιο/λογικό; επειδή εσύ πήρες ταχυδρομείο χωρίς tracking number να μην πληρώνεις δασμούς ενώ επειδή εγω επέλεξα δυο ευρώ ακριβότερο ταχυδρομείο να πληρωσω;

Ειναι δικαιο/λογικο γιατι εσυ αυξανεις την αξια του αντικειμενου. Ξαναλεω, και να το αγοραζες Ελλαδα, παλι θα αλλαζε η τελικη τιμη αναλογως με ποιο μεσο εισαχθηκε

Για να ξεκαθαρισουμε κατι, εσυ πληρωνεις εμμεσα τα μεταφορικα. Το καταστημα απλα σου εξηγει οτι η κιλοτα κανει 5 ευρω, ή 7 ευρω με +2 ευρω τρακινγκ επειση εσυ το επελεξες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SabotazNic είπε

Ειναι δικαιο/λογικο γιατι εσυ αυξανεις την αξια του αντικειμενου. Ξαναλεω, και να το αγοραζες Ελλαδα, παλι θα αλλαζε η τελικη τιμη αναλογως με ποιο μεσο εισαχθηκε

Για να ξεκαθαρισουμε κατι, εσυ πληρωνεις εμμεσα τα μεταφορικα. Το καταστημα απλα σου εξηγει οτι η κιλοτα κανει 5 ευρω, ή 7 ευρω με +2 ευρω τρακινγκ επειση εσυ το επελεξες

πως στα κομμάτια αυξάνει η αξία ενός αντικειμένου ΕΠΕΙΔΗ πληρώνω άλλα λεφτά στην μεταφορική;;;;

δηλαδή αν σου στείλω μια κιλότα με απλό ελτά ταχυδρομείο και μια άλλη κιλότα με ελτά courier έχουν άλλη αξία;

σύνελθε

 

 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...