Προς το περιεχόμενο

Πώς εξαιρώ προγράμματα από την Εκκαθάριση της Xiaomi (MiUI 12);


damoclesword

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι πως όταν έχω αρκετές εφαρμογές ανοιχτές να τρέχουν στο παρασκήνιο και πάω να τις κλείσω όλες, το MiUI μου σκοτώνει και το smartwatch που είναι συνδεδεμένο με Bluetooth. Έχω ψάξει τις εφαρμογές που σχετίζονται με το smartwatch, (Samsung Health, Galaxy wearable) και έχω επιλέξει στην Εξοικονόμηση Μπαταρίας - Χωρίς περιορισμούς. Όμως πάλι μου τις κλείνει. Έχει κανείς ιδέα πώς μπορώ να το διορθώσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chios είπε

Κλείδωσε τη στο παρασκήνιο να μην την κλείνει.

Κλείδωσα όλα όσα βρήκα σχετικά με smartwatch (Samsung Gear S3 Frontier) κρατώντας πατημένη την καρτέλα της εφαρμογής και επιλέγοντας το λουκέτο. Πάλι το κάνει, δυστυχώς. Υπάρχει μήπως τρόπος να κλειδώσω το Bluetooth; Γιατί ψυλλιάζομαι ότι από εκεί είναι που μου κόβει τη συνδεσιμότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 9/12/2020 στις 8:37 ΜΜ, damoclesword είπε

Κλείδωσα όλα όσα βρήκα σχετικά με smartwatch (Samsung Gear S3 Frontier) κρατώντας πατημένη την καρτέλα της εφαρμογής και επιλέγοντας το λουκέτο. Πάλι το κάνει, δυστυχώς. Υπάρχει μήπως τρόπος να κλειδώσω το Bluetooth; Γιατί ψυλλιάζομαι ότι από εκεί είναι που μου κόβει τη συνδεσιμότητα.

Εχω το xiaomi poco m3 miui 12

Πως γίνεται να βγει το λουκετακι για να κλειδώσω εφαρμογές που θέλω ωστε να μην κλείνουν οταν κάνω εκκαθάριση προσφάτων;

Οταν πατάω παρατεταμένα σε μία εφαρμογή μου βγάζει κάτι επιλογές, αλλά όχι λουκέτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, metd είπε

Εχω το xiaomi poco m3 miui 12

Πως γίνεται να βγει το λουκετακι για να κλειδώσω εφαρμογές που θέλω ωστε να μην κλείνουν οταν κάνω εκκαθάριση προσφάτων;

Οταν πατάω παρατεταμένα σε μία εφαρμογή μου βγάζει κάτι επιλογές, αλλά όχι λουκέτο.

Πρώτα θα ανοίξεις την εφαρμογή. Μετά θα την κάνεις ελαχιστοποίηση πατώντας το στρογγυλό πλήκτρο (ή κάνοντας swipe από κάτω προς τα πάνω, ανάλογα ποίο home screen χρησιμοποιείς, gestures ή  πλήκτρα στην οθόνη) . Μετά θα πατήσεις το τετράγωνο κουμπί (ή το αντίστοιχο gesture) για να σου βγάλει όλες τις εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο. Εκεί αφού βρείς την εφαρμογή που θέλεις, κρατάς την καρτέλα της πατημένη ώσπου να σου εμφανίσει μερικές επιλογές. Η πρώτη επιλογή είναι και το λουκέτο. Αν θέλεις παραπάνω βοήθεια πες μου να στείλω και κάποια screenshots.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατας το τετραγωνο κουμπάκι απο τα τρία κάτω κατω και σου βγαζει τις εφαρμογές που είναι ενεργές.Πατας παρατεταμένα επάνω σε αυτή που θες και βγαζει καμποσες επιλογές.Πατας το λουκέτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ και τούς 2!

Οταν πατάω επάνω στην εφαρμογή μου βγάζει επιλογές αλλά όχι το λουκέτο.

Βρήκα όμως να το κάνω μέσα απο την εφαρμογή ασφάλεια που έχει η miui.

Υποθέτω ότι το αφαίρεσαν από εκεί και γίνεται τώρα με αυτόν τον τρόπο!

Πάντως ευχαριστώ και καλές γιορτές εύχομαι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Tzo98 είπε

Γεια σας. Πώς προσθέτω εξαιρέσεις στην εκκαθάριση εφαρμογών στην εφαρμογή ασφάλεια? Για να μην κλείνει όταν κάνει εκκαθάριση

Καταρχήν δεν χρειάζεται να πας στην εφαρμογή ασφάλεια!

Από την αρχική οθόνη πατάς το πρόσφατες εφαρμογές. Μετά σου δείχνει τις εφαρμογές που είναι ανοιχτές. Κρατάς πατημένα (για 2-3 δευτερόλεπτα) επάνω στην εφαρμογή που ΔΕΝ θες να γίνεται εκκαθάριση της, και σου βγάζει κάτι επιλογές με σύμβολα! Πατα το σύμβολο με το ξεκλείδωτο λουκέτο και τότε η εφαρμογή θα κλειδώσει, και ΔΕΝ θα γίνεται εκκαθάριση της! Το ίδιο κάνεις και για το αντίστροφο...! Οι εφαρμογές συστήματος ΔΕΝ γίνονται εκκαθάριση όλες! Μερικές μόνο.

Επεξ/σία από metd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου υπάρχει το λουκέτο για αυτό ρωτάω άλλον τρόπο.... 🙁

16 ώρες πριν, metd είπε

Καταρχήν δεν χρειάζεται να πας στην εφαρμογή ασφάλεια!

Από την αρχική οθόνη πατάς το πρόσφατες εφαρμογές. Μετά σου δείχνει τις εφαρμογές που είναι ανοιχτές. Κρατάς πατημένα (για 2-3 δευτερόλεπτα) επάνω στην εφαρμογή που ΔΕΝ θες να γίνεται εκκαθάριση της, και σου βγάζει κάτι επιλογές με σύμβολα! Πατα το σύμβολο με το ξεκλείδωτο λουκέτο και τότε η εφαρμογή θα κλειδώσει, και ΔΕΝ θα γίνεται εκκαθάριση της! Το ίδιο κάνεις και για το αντίστροφο...! Οι εφαρμογές συστήματος ΔΕΝ γίνονται εκκαθάριση όλες! Μερικές μόνο.

Δεν υπάρχει το λουκέτο για αυτό ρωτάω άλλον τρόπο αν υπάρχει... 🙁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Tzo98 είπε

Δεν μου υπάρχει το λουκέτο για αυτό ρωτάω άλλον τρόπο.... 🙁

Δεν υπάρχει το λουκέτο για αυτό ρωτάω άλλον τρόπο αν υπάρχει... 🙁

Οπότε: εφαρμογές/ασφάλεια/πάνω δεξιά γρανάζι (ρυθμίσεις )/ενίσχυση ταχύτητας/κλείδωμα εφαρμογών, και μετά επιλεγεις όποιες εφαρμογές  θες να εξαιρούνται από την εκκαθάριση!😉

Επεξ/σία από metd
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...