Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση εκτυπωτή σε δίκτυο


kostas_six

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα συμφορουμίτες

Δεν ήμουν σίγουρος αν έπρεπε να κάνω την ερώτηση σε αυτή την κατηγορία ή στους εκτυπωτές.Νομίζω όμως ότι εδώ ταιριάζει περισσότερο.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το εξής.

Στο σπίτι έχω πρόσβαση στο Internet από ασύρματο πάροχο ο οποίος μου καταλήγει ένα καλώδιο ethernet. Στο καλώδιο αυτό έχω ένα switch της TP Link και έχω πάνω κουμπωμένα δύο access point και ένα Nas drive. Όταν ο υπολογιστής μου είναι συνδεδεμένος στο ίδιο access point με τον εκτυπωτή(συνδεση wifi) τον αναγνωριζει. Όταν είναι όμως συνδεδεμένος στο άλλο access point δεν μπορώ να τον δω. Υπάρχει δυνατότητα ανεξαρτήτως σε ποιο access point ειμαι συνδεδεμένος να βλέπω τον εκτυπωτή??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o wisp σου μαλλον σου εχει δωσει ενα TP-LINK TL-WR841N v14 και παιζει με λειτουργια access point.

Διευθυνσεις σου δινει ο ρουτερ του wisp.

Τωρα οσο αφορα οτι δεν τον βλεπεις πως το εψαξες; ετρεξες καποιο scanner οπως το advance ip scanner να δεις τι ip πηρε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, poulinos είπε

μαλλον δεν παιζεις με access points αλλα με router? μοντελα;

Με rooter σε wireless rooter mode

Airties 5340 και tp link 9960 

Επεξ/σία από kostas_six
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα Airties 5340 και tp link 9960 το internet έρχεται στις WAN θύρες? εάν ναι, σύνδεσε τα καλώδια σε κάποια άλλη θύρα, διότι στις WAN θύρες κατά πάσα πιθανότητα να γίνεται NAT/routing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, kostas_six said:

Με rooter σε wireless rooter mode

Airties 5340 και tp link 9960 

αν παιζεις με wan τοτε εχεις 2 nat οποτε ειναι σαν δυο δικτυα. και λογικα αμα κανεις ipconfig θα πρεπει να δινουν και διαφορετικες ip .πχ το ενα 192.168.1.χ και το αλλο 192.168.2.χ.οποτε καλο θα ηταν να παιξεις με lan  στο ιδιο δικτυο ολα και μονο ενας dhcp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, madrivermadonus είπε

δεν καταλαβαινω παντως γιατι σου εβαλαν 2 ρουτερ...

Δεν μου έβαλε ο παροχος.Ο παροχος καταλήγει σε ένα καλώδιο ethernet το οποίο μπορείς να το κουμπώσεις στο pc. Εγω είχα την ανάγκη 2 access point και χρησιμοποίησα 2 παλιά router που ειχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τα δύο τα έχεις σε wireless router mode?

μην μπερδέυεις τα δίκτυά σου. άσε το ενα να κάνει το routing και να μοιράζει Ips Και το άλλο απλό access point.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Αν βάλω τον εκτυπωτή στη usb που έχει το speedport plus της COSMOTE θα μπορώ να τυπώνω δικτυακα;

2. Σύνδεσα ένα speedport entry (COSMOTE) με ένα Speedport plus και έχω internet και από τα 2 ρούτερ. Όμως κάτι δεν έχω κάνει μάλλον σωστά και όταν συνδέομαι στο speedport entry καθυστερεί να δώσει internet, μπορεί και 3-4 λεπτά. 
Τι έχω κάνει λάθος;

Επεξ/σία από mkougis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 12/12/2020 at 14:09, kostas_six said:

Δεν μου έβαλε ο παροχος.Ο παροχος καταλήγει σε ένα καλώδιο ethernet το οποίο μπορείς να το κουμπώσεις στο pc. Εγω είχα την ανάγκη 2 access point και χρησιμοποίησα 2 παλιά router που ειχα

για καθε ενα που παιζει με wan θυρα εχεις και ενα Nat αρα και αλλο δικτυο.εσυ θες ενα router και μετα access points.αν εχεις router τοτε απλα δεν συνδεεις το ethernet σε wan αλλα σε lan και κλεινεις τον Dhcp ωστε να ειναι ολο ενα ενιαιο δικτυο και να υπαρχει μονο ενας dhcp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω speedport plus (αυτό με τη USB) και 2 access points Tenda N300 https://m.indiamart.com/proddetail/tenda-wireless-n300-easy-setup-router-20799800588.html

Έχω συνδέσει τη LAN του speedport στη WAN του Tenda. 
1. Είναι σωστή η συνδεση;

2. Μπορώ να συνδέσω εκτυπωτή κάπως;

3. Μπορώ να συνδέσω σκληρό δίσκο κάπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, mkougis said:

Έχω speedport plus (αυτό με τη USB) και 2 access points Tenda N300 https://m.indiamart.com/proddetail/tenda-wireless-n300-easy-setup-router-20799800588.html

Έχω συνδέσει τη LAN του speedport στη WAN του Tenda. 
1. Είναι σωστή η συνδεση;

2. Μπορώ να συνδέσω εκτυπωτή κάπως;

3. Μπορώ να συνδέσω σκληρό δίσκο κάπως;

χρησιμοποιησες την wan οποτε το tenda παιζει ως router αρα αυτοματως εχει και αλλα Nat οποτε ειναι και αλλα δικτυα.πρεπει να παιξεις με Lan του tenda.αν το ρουτερ του παροχου ειναι 192.168.1.1 τοτε θα βαλεις τα αλλα δυο 192.168.1.253 και 192.168.1.252 με κλειστο dhcp.και ολα θα ειναι σαν ενα δικτυο οποτε θα βλεπεις και τον εκτυπωτη κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα συνδέσω στη LAN του Tenda. 
1. Θα κλείσω το DHCP στο Speedport? ή στο Tenda?

2. Το Tenda θα το ορίσω ως τι από τα παρακάτω;

3. Τον εκτυπωτή ή το σκληρό δίσκο που θα τον συνδέσω;

B0E083E4-4BE3-44DD-96A3-21C4CAD54AFF.png

Επεξ/σία από mkougis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, mkougis said:

Θα συνδέσω στη LAN του Tenda. 
1. Θα κλείσω το DHCP στο Speedport? ή στο Tenda?

2. Το Tenda θα το ορίσω ως τι από τα παρακάτω;

3. Τον εκτυπωτή ή το σκληρό δίσκο που θα τον συνδέσω;

B0E083E4-4BE3-44DD-96A3-21C4CAD54AFF.png

πριν το ειχες ως router? αν ναι το βαζεις ap. τυπικα δες και για firmware update.dhcp on σε speedport. κλειστο στα tenda

ο εκτυπωτης και ο δισκος ειναι usb ή ethernet?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...