Προς το περιεχόμενο

Online shopping και υποτίμηση νοημοσύνης καταναλωτή


vins

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά, ανοίγω το θέμα για να μοιραστώ μαζί σας μια ωραία ιστορία που συνέβη στην προσπάθειά μου να αγοράσω μια 3060ti.

Μπαίνω σκρουτζ και βλέπω διαθεσιμότητα σε γνωστο ηλεκτρονικο καταστημα στην Gigabyte 3060ti Eagle στα 529€. Ωραία μέχρι εδώ; Ωραία.

Κάνω λοιπόν login, τη βάζω στο καλάθι και μόλις πάω για αγορά μου πετάει τιμη 551€!

Λέω δεν μπορεί μεσα σε ένα λεπτό! Ξαναπάω πισω και ξαναδοκιμάζω, τα ίδια.

Παίρνω τηλέφωνο και λέω τον κωδικό της κάρτας και μου λένε "ναι  διαθέσιμη στα 529€!" Ωραια λεω γιατί και στο site τόσο την έχετε και μόλις πάω να την αγορασω τη βγάζει 551! "Μισο λεπτο, ααα ναι. Κοιτάξτε μου λέει αλλαξε η τιμή και μάλλον έχετε τα cookies στο browser και δεν τη βγάζει" (ενω πριν λίγο κι αυτός τα cookies είχε μάλλον που μου την είπε 529).

"Ναι κύριε οι τιμές αλλάζουν χωρίς προειδοποίηση."

Μπαίνω από αλλο browser και ωωωω τι έκπληξη! Δεν είχε αλλάξει τίποτα! 529 στη σελίδα προϊόντων, 551 στο check out! (Και φυσικά οι φθηνότεροι στο σκρουτζ για να κατευθύνεται το traffic και να λες πάλι καλά που πρόλαβα καρτα κι ας την πληρωσα με καπελάκι ένα κοσαρι μεσα σε 2').

Φυσικά εγω προσωπικά δεν την αγόρασα με 20€ καπέλο σε 2' και τέτοιες πρακτικές που υποτιμούν τη νοημοσύνη μου.

Θα αναβαθμίσω; Ναι, αλλά θα το κάνω αφενός σε τιμές με λογικά επίπεδα και αφετέρου από κάπου που δε θα με κάνουν να νιώθω βλακας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μην αγοράσεις ακόμα την κάρτα, γιατί οι τιμές είναι απαράδεκτες. Μη δεχτείς το νταβατζιλικη τους, όταν πέσει στα περίπου 440 τότε μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά στο σκρουτζ θέλει προσοχή. Πάει ο γιος του κάθε μπαρμπα-Γιώργης που είχε μαγαζί με ηλεκτρικά στην γειτονιά και το κάνει σκρουτζομάγαζο. Για μένα ενημέρωσε και το σκρουτζ παράλληλα μπας και τον πετάξει έξω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...