Προς το περιεχόμενο

TP-Link VR400 Archer v3 - Nova VDSL 50MBPS


kataramenoc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σήμερα έκανα την αλλαγή από το Technicolor TG589v3 στο TP-Link VR400 Archer v3 και έχω παρατηρήσει μια μείωση στην ταχύτητα.Υπάρχει κάποια ρύθμιση που πρέπει να κάνω για να συγχρονίζει στα ίδια ή καλύτερα από το παλιό?Το παλιό σαν Current είχε 32 και στο speedtest γύρω στα 27-28.

image.png.bb44f30004d9d117c2762224aebbb736.pngimage.png.3bf2888218688f2c8bf2e5b1ce95ce21.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, kataramenoc said:

Καλησπέρα σήμερα έκανα την αλλαγή από το Technicolor TG589v3 στο TP-Link VR400 Archer v3 και έχω παρατηρήσει μια μείωση στην ταχύτητα.Υπάρχει κάποια ρύθμιση που πρέπει να κάνω για να συγχρονίζει στα ίδια ή καλύτερα από το παλιό?Το παλιό σαν Current είχε 32 και στο speedtest γύρω στα 27-28.

image.png.bb44f30004d9d117c2762224aebbb736.pngimage.png.3bf2888218688f2c8bf2e5b1ce95ce21.png

το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να περασεις το τελευταιο firmware.απο ρουτερ σε ρουτερ υπαρχουν διαφορες στο chipset και πολλες φορες αυτο μεταφραζεται σε διαφορετικο sync.

και η καλωδιωση σου να ειναι χωρις bridge tap για να παρεις τα μεγιστα. 

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι γράφει ο poylinos παραπάνω.

Επίσης επειδή έχω το VR200 σε vdsl 50 , μπορώ να επιβεβαιώσω οτι πιθανώς λόγω ασυμβατότητας chipset εμφανίζει αυξημένο attenuation σε σχέση με αυτό της nova. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να χαμηλώνει το attainable και συνεπώς το κλείδωμα. Στην δικιά μου περίπτωση όταν βάζω το VR200 βγάζει attainable  80max και της Nova 120max. βεβαια και στις 2 περιπτώσεις ο συγχρονισμός παραμένει σταθερός down 55/ up5.5 (αγνωστο το γιατί παραπάνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχει παρουσιαστεί ένα άλλο θέμα.Μέσα στην μέρα μου μαζευέι περίπου 2 εκατομύρια Errors(pkts) , μίλησα με Nova για τις ρυθμίσεις και πέρα από το vlan_id δεν μου είπαν κάτι άλλο για το θέμα.Έχω δοκιμάσει να το συνδέσω κατευθείαν στην γραμμή χωρίς Splitter και τα λοιπά χωρίς κάποια αλλαγή στα πόσα errors μου βγάζει.Αυτοί μου είπαν ότι δεν είναι θέμα ασυμβατότητας τα errors , κάποια άλλη ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, kataramenoc said:

Μου έχει παρουσιαστεί ένα άλλο θέμα.Μέσα στην μέρα μου μαζευέι περίπου 2 εκατομύρια Errors(pkts) , μίλησα με Nova για τις ρυθμίσεις και πέρα από το vlan_id δεν μου είπαν κάτι άλλο για το θέμα.Έχω δοκιμάσει να το συνδέσω κατευθείαν στην γραμμή χωρίς Splitter και τα λοιπά χωρίς κάποια αλλαγή στα πόσα errors μου βγάζει.Αυτοί μου είπαν ότι δεν είναι θέμα ασυμβατότητας τα 

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

sto vdsl δεν θελουμε παραλληλα δηλαδη bridge taps

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...