Προς το περιεχόμενο

ΣΥΝΔΕΣΗ 2 PC


avradim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας.

Εχω ένα pc παλιό που τρέχει windows xp και ένα καινούργιο με windows 10.

Θέλω να τα συνδέσω, έτσι ώστε να μπορώ και να μεταφέρω αρχεία απο το ένα στο άλλο και να δουλεύω και τα 2 σε μια οθόνη.

Γίνεται με τοπικό δίκτυο και πώς;

Γίνεται με κάποιο καλώδιο και ποιό;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχη, θα χρειαστεις ενα kvm switch για να συνδεσεις και τα 2 στην ιδια οθονη και στο ιδιο σετ πληκτρολογιου-ποντικιου.
Μετα θα χρεαιστεις 2 καλωδια δικτυου με τα οποια θα συνδεσιες το καθε pc στο ρουτερ σου, εφοσον και τα 2 εχουν καρτα δικτυου.

Μετα, απο πλευρας λειτουργικων, θα χρειαστει να κανεις network shares στο pc με τα xp μονο, μιας και αν κανεις στα 10 δεν θα εινια ορατα στα xp. Στα 10 κανεις εγκατασταση του smb1 για να μπορεις να δεις τα shares των xp και τερμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, δεν ξέρω κατά πόσο εφικτό είναι να γίνει, αλλά μπορείτε να εγκαταστήσετε στα windows 10 μια εικονική μηχανή όπως το vitrualbox και στην συνέχεια να εγκαταστήσετε τα windows xp μέσα στο vitrualbox. Το κατα πόσο εφικτό που ανέφερα, το είπα επειδή φαντάζομαι πως στα xp χρησιμοποιείτε προγράμματα που έχουν κάποιο κλειδί ενεργοποίησης που πιθανώς πλέον να μην έχετε. Αν όμως έχετε τα κλειδιά ή γενικά δεν έχετε προγράμματα που χρειάζονται κλειδιά, τότε πιστεύω πως θα σας ήταν πιο βολικό να έχετε τα xp μέσα στα windows 10 (και η εναλλαγή από τα xp στα win 10 και το αντίστροφο είναι πανεύκολη). Βέβαια θα χρειαστεί και κλειδί για windows xp (που δεν ξέρω αν μπορεί να βρεθεί κάπου free).

Στην περίπτωση που ασχοληθείτε με vitrualbox, αλλά θέλετε και τον αποθηκευτικό χώρο από το παλιό pc, μπορείτε είτε να το μετατρέψτε σε file server, είτε να πάρετε τον σκληρό (ή σκληρούς) που έχει μέσα το παλιό pc και να τους βάλετε στο νέο.

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, GeorgeR1_700 είπε

Καλησπέρα σας, δεν ξέρω κατά πόσο εφικτό είναι να γίνει, αλλά μπορείτε να εγκαταστήσετε στα windows 10 μια εικονική μηχανή.....

Ευχαριστώ.

Ομως, έχω στο pc με τα xp ένα σχεδιαστικό και κάποια άλλα των οποίων δεν έχω το κλειδί όπως σωστά υποθέσατε.

Θα ήθελα να το κρατήσω εκεί μαζί με λίγα σχετικά αρχεία και να κάνω όλες τις άλλες δουλειές στο pc των windows 10. 

Συνεπώς ψάχνω μάλλον για κάποιο kvm που να λειτουργεί σωστά στα 2 λειτουργικά.

Το παλιό pc έχει θύρες usb και όχι hdmi ή display ή dvi.

Το νέο έχει όλες.

Επεξ/σία από avradim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, avradim είπε

Ευχαριστώ.

Ομως, έχω στο pc με τα xp ένα σχεδιαστικό και κάποια άλλα των οποίων δεν έχω το κλειδί όπως σωστά υποθέσατε.

Θα ήθελα να το κρατήσω εκεί μαζί με λίγα σχετικά αρχεία και να κάνω όλες τις άλλες δουλειές στο pc των windows 10. 

Στην θέση σας πάντως θα έγραφα how to find key on (εδώ θα έβαζα το όνομα του προγράμματος), μπας και βρείτε κάποια λύση σε αυτό το θέμα. 

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, avradim είπε

Σε ευχαριστώ.

Για το sbm1 εννοείς να το ενεργοποιήσω απο το powershell;

Εννοω αυτο. Και τωρα ειδα οτι εχει ξεχωριστη επιλογη για client και server, οποτε αν βαλεις το σερβερ ισως να μπορεις να κανεις shares που θα φαινονται απο τα xp.
https://www.windowscentral.com/how-access-files-network-devices-using-smbv1-windows-10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...