Προς το περιεχόμενο

Δύσκολη η επιστροφή χρημάτων που υπόσχεται η CD Projekt για το Cyberpunk


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
1 hour ago, thomason993 said:

Μιας και μιλάμε για παιχνίδια που είχαν "προβλήματα" στην κυκλοφορία τους, απλά θα αναφέρω οτι στα φετινά The Game Awards, το No Man's Sky κέρδισε το βραβείο για το Best Ongoing Game... 

Μέρα με νύχτα όμως η κατάσταση στο launch του No Man's Sky με την κατάσταση του CP2077.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Series X παίζω αψογα. Καταλαβαίνω οτι οι περισσοτεροι απο εμας το περιμεναμε για την προηγουμενη γενιά αλλά ηταν εμφανές εδω και αρκετό καιρό οτι το παιχνιδι δεν ηταν για την προηγουμενη γενια. Το λαθος της CDPR για μενα ειναι οτι επρεπε να πει απο περσι οτι τοσο καιρο που μας πηρε παμε κατευθειαν για την επομενη γενια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έπρεπε να βγει σε όλες τις πλατφόρμες απο την πρώτη μέρα.

Ας εβγαινε στο pc που διαχρονικά ήταν καλή και μετά στις κονσόλες βάσει της γενιάς τους.

Απότι φαίνεται ηταν αρκετά δύσκολο να το προσαρμόσουν στις προηγούμενες γενιές και ήθελε χρόνο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, VmpB είπε

δεν τίθεται θέμα εφόσον το παιχνίδι κατέβηκε και εγκαταστάθηκε. Η μόνη περίπτωση απ'οτι κατάλαβα θα ήταν να το έχεις βάλει να κατεβαίνει πχ και να δεις απο άλλους χρήστες τα review και να το μετανιώσεις- χωρίς να ολοκληρώσεις το download. Η πολιτική της Sony είναι ξεκάθαρη, αν και άδικη για πολλους.

Αυτό που έγραψες σου βγάζει νόημα; Αν αυτή είναι η πολιτική της Sony, πως ακριβώς είναι άδικη? Η αδικιά του οτι θα πρέπει να υποστούν οι χρήστες το μαρτύριο του download?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Brazhlias είπε

Ειναι δυο διαφορετικα πραγματα.

[.............]

Γενικά δε διαφωνώ. Συμφωνώ. Εγώ όμως σίγουρα ρίχνω μεγαλύτερο βάρος στην CDPR που προσέφερε ένα "ημιτελές" παιχνίδι.

Δε θα συζητούσαμε όλα αυτά τώρα αν η CDPR έλεγε πολύ απλά "out when ready". Και τέλος. Νομίζω αυτό που έγινε ήταν μια άνιση μάχη με τις δικές τους υποσχέσεις για την κυκλοφορία στην οποία μάχη μόνοι τους μπήκαν βέβαια. Καθώς επίσης, απορώ και για την κυκλοφορία σε PS4-XBOX, ενώ έχουμε ήδη τη νέα γενιά κονσολών. Το παιχνίδι έχει next-gen γραφικά σε δυνατά συστήματα απ'όσο έχω δει και είτε έπρεπε να βγει μόνο PC-PS5-XBOX ή να βγάλει σε ύστερο χρόνο ένα Cyberpunk 2017 για τις απερχόμενες κονσόλες

1 λεπτό πριν, EuphangeL είπε

Αυτό που έγραψες σου βγάζει νόημα; Αν αυτή είναι η πολιτική της Sony, πως ακριβώς είναι άδικη? Η αδικιά του οτι θα πρέπει να υποστούν οι χρήστες το μαρτύριο του download?

Πάντως ΝΟΜΙΖΩ πως για τα είδη που η αγορά τους γίνεται μέσω ψηφιακών και όχι φυσικών καταστημάτων, τουλάχιστον εντός Ε.Ε. πρέπει να δίνεται περιθώριο υπαναχώρησης 14 ημερών. Μπορεί να λέω και μπούρδες, αλλά κάτι τέτοιο θυμάμαι να έχω διαβάσει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Agony είπε

Οι αυτους που τις αγοράζουν ?

Αυτούς σίγουρα όχι. Ειδικά αυτούς που θύμωναν και γκρίνιαζαν συνεχώς γιατί αργεί το launch του παιχνιδιού.

Κανείς δεν τους υποχρέωσε να το αγοράσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Αυτό που έγραψες σου βγάζει νόημα; Αν αυτή είναι η πολιτική της Sony, πως ακριβώς είναι άδικη? Η αδικιά του οτι θα πρέπει να υποστούν οι χρήστες το μαρτύριο του download?

Δεν ξέρω τί μπορεί να σε ενόχλησε/μπέρδεψε σε αυτό που γράφω. Εγραψα ότι επικοινώνησα με την sony, και παραθέτω μια γνώμη. Ναι η πολιτική είναι ξεκάθαρη αν διαβάσεις τους όρους αναλυτικά. Ωστόσο είπα ότι είναι άδικη για πολλούς γιατί θεωρούν ότι εφόσον το προιόν που κατέβασαν δεν είναι αυτό που περίμεναν μπορούν να ζητήσουν επιστροφή, τουλάχιστον όπως φαίνεται να γράφουν σε reddit, twitter κλπ.  Απαξ κ κατεβάσεις όλο το παιχνίδι, κάνεις install και ανοίξεις το παιχνίδι δεν μπορείς να συζητήσεις καν για επιστροφή με την sony.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Makatsoras είπε

Αν πιστεύεις ότι θα την πληρώσουνε οι μεγάλοι και όχι κάτι τόποι που τους εχουνε για να τους ρίξουν στα λιοντάρια (κάτι Junior και καλά Dev‘s) τότε κάτι δεν πάει καλά με το κόσμο μας.

Δεν το πιστεύω, αλλά θα χαιρόμουν πολύ αν γινόταν.. δυστυχώς ο "μικρός" δεν φταίει σε τίποτα, τα μεγάλα κεφάλια κάνουν κουμάντο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνίδι στο PS4 είναι πραγματικά κακό αν το συγκρίνεις με πρόσφατους ΑΑΑ τίτλους. Δεν έχει δικαιολογία ο κατασκευαστής, ο κόσμος είναι δικαιολογημένα θυμωμένος και νοιώθει εξαπατημένος.

Και είναι κρίμα γιατί στο PC είναι πράγματι διαμάντι, το βάζω δίπλα στο rdr2 αν και το τελευταίο είναι σαφώς περισσότερο ραφιναρισμένο.

Πιστεύω πάντως ότι θα πουλήσει ακόμα πολλά εκατομμύρια κόπιες, το αξίζει και όταν ο κόσμος σταματήσει να είναι θυμωμένος και διορθωθούν κάποια bugs, θα πάρει την θέση που του αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η εταιρία του λαού και άλλα τέτοια διαβάζαμε ,μου αρέσει που κάποιοι κραζανε την ubisoft 😄

Επεξ/σία από nikos5800
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, polaki είπε

Επειδή είμαι στο κομμάτι του development, η αλήθεια είναι ότι ο πελάτης μπορεί να γκρινιάζει για τις καθυστερήσεις, αλλά εν τέλει καλύτερα να γκρινιάζει για καθυστέρηση παρά για προβλήματα. 

Το bottom line είναι ότι όταν ένα παιχνίδι δεν είναι έτοιμο, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ, ΤΕΛΟΣ. 

Οι μοναδικοί που έχουν ευθύνη σε όλο αυτό το ξεβράκωμα είναι οι μανατζαραίοι. Όταν οι developers (από τον πιο μικρό μέχρι τον πιο super-wow software architect) σου λένε ότι δεν είναι έτοιμο, ΣΚΑΣΕ ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΕ ΤΟΝ, ΚΟΠΑΝΕ. Πάρε τώρα τη σφαλιάρα του χρηματιστηρίου μπας και νιώσεις. 

Δεν θα υπάρξει καλύτερο νέο απ'το να διαβάσουμε ότι το διοικητικό συμβούλιο απέλυσε τα top στελέχη που έβγαλαν στην κυκλοφορία το game πριν της ώρας του. Μακάρι κάποιοι να χάσουν τη θέση τους (και φυσικά ΔΕΝ αναφέρομαι στους devs), και δεν είναι καθόλου σκληρό αυτό που λέω. Αυτό τους αξίζει.

Από κει και πέρα, ο χρήστης-gamer δεν μπορεί να έχει ευθύνη επειδή θέλει να παίξει day 1 το game. Ναι οκ, την πάτησε. Αλλά όχι ότι φταιει κιόλας.

8 χρόνια όμως τι έκαναν οι devs? 😕 Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, VmpB είπε

Απαξ κ κατεβάσεις όλο το παιχνίδι, κάνεις install και ανοίξεις το παιχνίδι δεν μπορείς να συζητήσεις καν για επιστροφή με την sony.

Ξαναδιάβασε αυτά που έχεις γράψει.

Λες:

Αν κατεβάσεις και τρέξεις το παιχνίδι δεν μπορείς να ζητήσεις επιστροφή από τη Sony. (δεκτό)
Αν κατεβάσεις και κάνεις install το παιχνίδι αλλά δεν το τρέξεις, μπορείς να ζητήσεις επιστροφή από τη Sony. (δεκτό)
Αν δεν κατεβάσεις και δεν κάνεις install το παιχνίδι δεν μπορείς να ζητήσεις επιστροφή από τη Sony. (lol wut?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DPU είπε

8 χρόνια όμως τι έκαναν οι devs? 😕 Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα...

Τραβιώταν πέρα δώθε επειδή στα πρώτα 4 χρόνια δεν ήξεραν ούτε καν τι παιχνίδι θα φτιάξουν, και μετά στα άλλα 4 οι μανατζάρηδες τους απαιτούσαν να βάλουν ιδέες που ούτε καν θα βοηθούσαν το παιχνίδι, μόνο και μόνο επειδη οι μανατζάρηδες έτυχε να παίξουν το τάδε παιχνίδι και ήθελαν ένα feature στο Cyberpunk 2077. Σαλάτα και μισή, να καταλάβεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Αν δεν κατεβάσεις και δεν κάνεις install το παιχνίδι δεν μπορείς να ζητήσεις επιστροφή από τη Sony. (lol wut?)

Δν νομίζω ότι έγραψα αυτό, αλλά αν μου ξέφυγε σορρυ, τουλάχιστον για τα 2/3 συννενοηθήκαμε 😅 Ολα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα ψάξω με μανία να αγοράσω ένα Xbox One Cyberpunk Χ 2077 limited edition, σε μερικά χρονάκια θα αξίζει χιλιάδες ευρώ. Θα είναι η μοναδική κονσόλα που βγήκε αφιερωμένη σε ένα παιχνίδι που δεν μπορεί να τρέξει σωστά.

Πέρα από την ειρωνία, πόσο βλάκες και πρόβατα είμαστε. Πόσες φορές ήμουν έτοιμος να πατήσω το κουμπί για την προπαραγγελία, αλλά τελικά όλο το ανέβαλα, ευτυχώς. Το μάρκετινγκ είναι μαγεία, τέλος.

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...