Προς το περιεχόμενο

Λογισμικά για τον επίγειο δέκτη Sigmatek dvbr 50 hd


glykotsutsunos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Γνωρίζει κάποιος τον συγκεκριμένο επίγειο ψηφιακό δέκτη; Είναι ο Sigmatek dvbr 50 hd,αρθρωτός που στο ένα άκρο του υπάρχει μόνο αρσενικό βίσμα scart ώστε να μπαίνει στην αντίστοιχη θηλυκή υποδοχή κάποιας TV αν θέλουμε εικόνα sd. O δέκτης είναι επίσης εφοδιασμένος με έξοδο hdmi για σύνδεση με αντίστοιχη είσοδο TV,είναι επομένως ικανός να αναπαράγει εκπομπές σταθμών hd κ διαθέτει θύρα usb με αξιόλογες δυνατότητες multimedia εάν πραγματοποιηθεί σύνδεση του με εξωτερικό hdd ή usb memory stick κατάλληλα φορμαρισμένο. Ο δέκτης που έχω ήταν αχρησιμοποίητος μέχρι πριν λίγες μερες,του κουτιου σφραγισμένος,αν κ η αγορά του είχε γίνει κάπου το έτος 2012 από συνεργάτη της τότε αντιπροσωπείας (Ψηφιακή Τεχνολογία ΑΒΕΕ) για να χρησιμοποιηθεί σε κάποιο project που όμως ουδέποτε πραγματοποιήθηκε μιας κ στην πορεία παρουσιάστηκε η ευκαιρία για την αγορά μιας Samsung 46 d8000 αντί για τη χρήση του με μια παλαιότερη τηλεόραση υγρών κρυστάλλων που δεν διέθετε ψηφιακό δέκτη. Έκτοτε διατηρήθηκε σφραγισμένος σε συρταρι. Το συγκεκριμένο όμως πρότζεκτ αναβίωσε πριν κάποιες μέρες μιας κ υπήρχε τόσα έτη σε αποθήκη κ η ΤV για κάποιο χώρο γραφείου όπου δεν υπάρχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις θέασης,για λόγους κυρίως τηλεοπτικής ειδησεογραφίας κ ευχάριστης παραμονής πελατών. Η TV δουλεύει καλά γιατί διατηρήθηκε σε φύλαξη με σωστό τρόπο,όμως ο δέκτης,με το συγκεκριμένο λογισμικό που φοράει κ δείχνω σε μια από τις φωτό που παραθετω παρουσιάζει κάποιες ενοχλητικές δυσλειτουργίες,ευτυχώς δευτερεύουσας σημασίας που όμως απαιτούν ...σκάλα για την επαναρρύθμιση του. Συγκεκριμένα ενώ όλη μέρα παίζει κανονικά,κ το βράδυ κλείνει μιας κ σταματά το ωράριο λειτουργίας του χώρου,κάθε πρωί βρίσκεται κολλημένος κ εν λειτουργία χωρίς όμως εικόνα ενώ απαιτείται έξοδος του από την τροφοδοσία για να επαναλειτουργήσει με τη σκάλα που λέγαμε! Υπάρχουν κ μερικές άλλες δυσλειτουργίες του όπως πχ ότι μια δυο φορές έκανε μόνος του αναδιάταξη της λίστας καναλιών... Σε κάποια συζήτηση γι αυτόν σε φόρουμ συναδελφικου site βρήκα ότι τα συγκεκριμένα προβλήματα λύνονται πιθανά με αναβάθμιση λογισμικού γιατί ο δικός μου φοράει το αρχικό κ αυτό πιθανά με τα παραπάνω bugs,μάλιστα δίνονται links για την ανεύρεση των αρχείων αναβάθμισης,τα οποία όμως δεν καταλήγουν πουθενά μιας κ η Ψηφιακή Τεχνολογία έχει αφαιρέσει πλέον οποιοδήποτε στοιχείο αφορά τον συγκεκριμένο δέκτη! Επιπρόσθετα δεν βρίσκεται ούτε site της κατασκευάστριας κινεζικής εταιρίας στο διαδίκτυο μια κ πιθανολογώ ότι δεν υφίσταται πια σαν εμπορικό όνομα... Ο δέκτης δεν είναι κακός σε εικόνα κ δυνατότητες για αυτό κ πριν τον αντικαταστήσω ή συμβιβαστώ με την ...σκάλα παρακαλώ αν κάποιος έχει όμοιο δέκτη σε λειτουργία να δει ποιά έκδοση s/w φοράει μπας κ μου την στείλει με mail ή την κατεβάσει σε στικάκι για να την παραλάβω. Ή μήπως ακόμα καλύτερα έχει κρατήσει τα αρχεία s/w που κυκλοφόρησαν κ φορούσε ο συγκεκριμένος δέκτης,όπως κάνω εγώ για όλα τα μηχανήματα που περνούν από τα χέρια μου! Μπορώ να στείλω το τηλ μου για επικοινωνία,αν επιτρέπεται ακόμα,ή κατόπιν συνεννόησης μέσω απευθείας mail ή μέσω του site.Xj3us.jpg.baa0483955e971d9b75acf9c1ebd9951.jpg

Ευχαριστώ!

y5b3Z.jpg

t0tmI.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...