Προς το περιεχόμενο

Από profile 17a σε 35b


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, panakos_thess είπε

εγω με το που αλλαξα το προφιλ απο το Zyxel 17α σε 35b πραγματι κερδισα 7mbps μπορει και 8!!!

Άλλαξες προφίλ μέσα από το ρούτερ; Πως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/12/2021 στις 3:07 ΜΜ, skiabox είπε

17a και εγώ.

Για αυτό το καφάο μου δίνει στον wizard της cosmote μέχρι 100mbps.

Screenshot-2021-12-23-at-3-04-10-PM.png

Υπάρχει περίπτωση να μην αναβαθμιστούν όλες οι 17a κάρτες σε 35b τώρα που υποσχέθηκαν διπλασιασμό;

Κοιτάξτε το χάλι του χαλκού εντωμεταξύ.

Πόσο κλειδώνω στα 64 μέτρα από το καφάο.

Να κάνεις το tweak να πιάσεις 100-110 :)

Σου έχω στείλει pm, ότι απορία έχεις, διάβασε τα σχόλια. Τα έχουν πει όλα :P 

Επεξ/σία από HateMe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, MitsosMitsaras είπε

Aπό το ανάλογο μενού του ρούτερ. Πχ στο H288 είναι το παρακάτω.

Εισαι σε καμπινα wind. Η wind σε βαζει σε προφιλ 35b. Το μενου που κοιτας στο Η288Α απλα απ/ενεργοποιει την υποστηριξη στα προφιλς που υποστηριζει το ιδιο. Αν ησουν δηλ σε καμπινα ΟΤΕ και τικαρισμενο να ειναι το 35b εκει , δεν θα δεις 35ari προφιλ να ενεργοποιειται. 
Με λιγα λογια ειναι πρωτιστως θεμα παροχου/καμπινας και δευτερευοντως θεμα υποστηριξης απο το μοντεμ.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/06/2021 at 18:30, skiabox said:

Επειδή θυμάμαι κάτι attainable 120 όταν πρωτομπηκε η καμπίνα, ρίχνω το θέμα της χαμηλής ταχύτητας σε μοίρασμα bandwidth παρά στον χαλκό των 30 μέτρων.

αν ενα dslam ειναι πιτα τοτε θα βλεπεις συγχρονισμο κανονικα 100mbit αλλα θα κατεβαζεις λιγοτερο.το ποσο πιτα ειναι ενα dslam δεν επηρεαζει το συγχρονισμο .μιλαμε πιτα σε bandwidth. αυτο που ισχυει ειναι οτι οσο περισσοτεροι ενεργοποιουνται τοσο περισσοτερο crosstalk το οποιο με το vectoring και s.vectoring διορθωνεται αρκετα.

On 23/12/2021 at 15:07, skiabox said:

17a και εγώ.

Για αυτό το καφάο μου δίνει στον wizard της cosmote μέχρι 100mbps.

Screenshot-2021-12-23-at-3-04-10-PM.png

Υπάρχει περίπτωση να μην αναβαθμιστούν όλες οι 17a κάρτες σε 35b τώρα που υποσχέθηκαν διπλασιασμό;

Κοιτάξτε το χάλι του χαλκού εντωμεταξύ.

Πόσο κλειδώνω στα 64 μέτρα από το καφάο.

Λογικα αργα ή γρηγορα θα αναβαθμιστει. μπορει να σου δινει 100 επειδη δεν υπαρχουν 35b καρτες αλλα μπορει να σου δινει 100 για θεματα χαλκου αποστασεων κτλ.

On 24/12/2021 at 14:27, Andresalonika said:

Απ´ότι φαίνεται ο χαλκός είναι μια χαρά. 
Κάπου όμως υπάρχει διακλάδωση που πρέπει να καταργήσεις. Κυνήγησε το, φέρε κι άλλον ηλεκτρολόγο να το δει. Είναι κρίμα να μην τερματίζεις τόσο κοντά.

η διακλαδωση μπορει να μην υπαρχει και επισης 6 μετρα διακλαδωση δεν ειναι μεγαλο θεμα. για να μην φερει ηλεκτρολογο ας δει κατω ποσο συγχρονιζει.

10 hours ago, panakos_thess said:

εγω με το που αλλαξα το προφιλ απο το Zyxel 17α σε 35b πραγματι κερδισα 7mbps μπορει και 8!!!

μπορεις να κερδισεις κατι επειδη στην ουσια αφηνεις να χρησιμοποιηθουν και αλλες συχνοτητες κτλ που στο 17a δεν χρησιμοποιουνται. ή περισσοτερα bits per tone

On 24/12/2021 at 16:05, skiabox said:

O τελευταίος τεχνικός που ήρθε κατάφερε με τα χίλια ζόρια να μου φέρει 100mbps στον κατανεμητή.

Αλλά είχε τρομερά θέματα από το καφάο μέχρι τον κατανεμητή που είναι μια απόσταση 20 μέτρων.

Τουλάχιστον με μια αλλαγή από το διαμέρισμα μέχρι τον κατανεμητή θα είμαι εγώ σε τέλεια κατάσταση οπότε θα μπορώ να πιέσω πιο αποτελεσματικά την cosmote να κάνει τη δουλειά της.

εφοσον οριακα σου εφερε 100 μεχρι κατω τοτε δεν φταιει η καλωδιωση σου και κατι ειναι εξω.οποτε λογικο που πανω στο σπιτι εχεις 91.δεν ειναι τρελη απωλεια τα 10mbit. εφοσον το up + down ειναι 80 δεν μπορεις να το δωσεις βλαβη. απο καποιο οριο και κατω μπορεις να το δωσεις.

8 hours ago, Andresalonika said:

Άλλαξες προφίλ μέσα από το ρούτερ; Πως;

αν η καρτα δεν παιζει 35b στο dslam τοτε και να το τσεκαρεις το 35b στο ρουτερ παλι θα παιξει σε 17a

3 hours ago, panakos_thess said:

εσενα σου εχουν ενεργοποιησει μονο το 35b.οποτε θεωρητικα μπορεις να παιξεις μεχρι το max 300 mbit του vdsl.οποτε εισαι μια χαρα.αν καποιος δεν φτανει τα 100 σε 35b μπορει να δοκιμασει μηπως μια in a million μονο με 17a τα πιασει. αρκει να τον ριξει στο 17a και να συγχρονισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Συγγνώμη για που ξεθάβω το thread αλλά εδώ και 1 βδομάδα με έχουν αναβαθμίσει δωρεάν από τα 50Mbit στα 100Mbit (Cosmote) και με έχει πεθάνει στις αποσυνδέσεις. Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια ρύθμιση στο Speedport Entry 2i να το γυρίσω στα 50Mbit;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, dali13gr είπε

Συγγνώμη για που ξεθάβω το thread αλλά εδώ και 1 βδομάδα με έχουν αναβαθμίσει δωρεάν από τα 50Mbit στα 100Mbit (Cosmote) και με έχει πεθάνει στις αποσυνδέσεις. Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια ρύθμιση στο Speedport Entry 2i να το γυρίσω στα 50Mbit;

Οχι δεν ειναι κατι που μπορεις να κανεις απο το modem , αναγκαστικα τηλεφωνο και δηλωνεις βλαβη

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, dali13gr said:

Συγγνώμη για που ξεθάβω το thread αλλά εδώ και 1 βδομάδα με έχουν αναβαθμίσει δωρεάν από τα 50Mbit στα 100Mbit (Cosmote) και με έχει πεθάνει στις αποσυνδέσεις. Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια ρύθμιση στο Speedport Entry 2i να το γυρίσω στα 50Mbit;

must https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρεται,
Εχω βαλει Wind 1 μηνα και εχω συνεχεις αποσυνδεσεις. Αρχικα ειχα 100, μετα υποβαθμιση σε 50 (και μου λενε να παω πισω σε 24αρα).  Θα μπορουσα να παιξω με τα προφιλεσ μηπως και γινει κατι? (Ρωτησα τεχνικο της Wind και μου ειπε οτι δε πρεπει να τα πειραξω - Παραθετω τις ρυθμισεις οπως τις ειχαν και στην 100αρα αλλα και στη 50αρα τωρα).
Επισης γνωριζει καποιος αν το DHCP Realese Time που σε μενα ειναι Default 1 μερα, παιζει ρολο σε αποσυνδεσεις καμερων (ξανασεταρισμα). Αν αλλαζει δηλαδη το IP στις καμερες ή σε αλλες συσκευες που το θελω σταθερο?

windProfiles.PNG

Επεξ/σία από giorgos kan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, giorgos kan said:

Χαιρεται,
Εχω βαλει Wind 1 μηνα και εχω συνεχεις αποσυνδεσεις. Αρχικα ειχα 100, μετα υποβαθμιση σε 50 (και μου λενε να παω πισω σε 24αρα).  Θα μπορουσα να παιξω με τα προφιλεσ μηπως και γινει κατι? (Ρωτησα τεχνικο της Wind και μου ειπε οτι δε πρεπει να τα πειραξω - Παραθετω τις ρυθμισεις οπως τις ειχαν και στην 100αρα αλλα και στη 50αρα τωρα).
Επισης γνωριζει καποιος αν το DHCP Realese Time που σε μενα ειναι Default 1 μερα, παιζει ρολο σε αποσυνδεσεις καμερων (ξανασεταρισμα). Αν αλλαζει δηλαδη το IP στις καμερες ή σε αλλες συσκευες που το θελω σταθερο?

 

ta 35b κτλ αν τα πειραξεις μπορει να μην συγχρονισεις καν.τα πανω μπορεις να τα πειραξεις.τα capabilities εννοω. στις καμερες κτλ μπορεις να βαλεις static ip.γενικα και σε dhcp να το εχεις δεν πρεπει να σου κανει αποσυνδεσεις. αλλα αν θες ειτε βαλε infinite το dhcp lease η καλυτερα δωσε καρφωτες ip στις καμερες εκτος ευρους dhcp . και firmware στις καμερες αν εχουν πιο νεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Υπαρχει τροπος να μαθουμε αν η καμπινα μας υποστηριζει 35β; Ειμαι με 100αρα οτε κ τερματιζει,  εχω max attainable στα 126mbps κ οπως γραφει το fritzbox 89 καλωδιακα μετρα απο το καφαο. 
 

Αν βαλω 200αρα θα με πανε αναγκαστικα σε 35β η αν δεν υποστηριζει η καμπινα θα με αφησουν εκει στα 126; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Thresh είπε

Αν βγάζει διαθεσιμότητα για 200αρα τότε υποστηρίζει. 😛

Χεχε σωστος. Αρα πχ απο 17α σε 35β ποσο παραπανω μπορει να παει αν τωρα δειχνει max attainable 126 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, malias4 said:

Χεχε σωστος. Αρα πχ απο 17α σε 35β ποσο παραπανω μπορει να παει αν τωρα δειχνει max attainable 126 ?

220+ λογικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...