Προς το περιεχόμενο

Πότε 1 παλιό Software component είναι abandonware


masteripper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά...

Μια ερώτηση μάλλον μπερδεμένη.

Έχω βρει 1 αρχαίο ActiveX .dll το οποίο καλύπτει κάποιες συγκεκριμένες ανάγκες (κάνει διαγράμματα) αλλά ενώ είναι σε τιμή χώμα και άνετα θα το αγόραζα δυστυχώς το site/εταιρεία έχει βαρέσει φαλιμέντο εδώ και 8 χρόνια+

Ευτυχώς η υποτυπώδης προστασία του προσπερνιέται εύκολα για να κάνω απρόσκοπτα την δουλειά μου αλλά το θέμα είναι ότι το προορίζω για μια εφαρμογή που προτίθεμαι να την ανέβασω σε διάφορα site /portfolio και πάει λέγοντας...οπότε πόσο "παράνομος" θα είμαι αν αναγκαστικά μαζί με την εφαρμογή υπάρχει και αυτό το συγκεκριμένο .dll

Εταιρεία,λεπτομέρειες κτλ μόνο απο το Internet Archive βρίσκονται και δεν έχει και τρελλά snapshots....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομικά: Δεν έχω ιδέα, δεν είμαι δικηγόρος. Μόνο από δικηγόρο παιρνουμε τέτοιες πληροφορίες, όχι απ'το ίντερνετ.

Ρεαλιστικά: Εφόσον δεν υπάρχει εταιρία πλεον, αμφιβάλλω οτι θα 'χεις θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, vel0city είπε

Νομικά: Δεν έχω ιδέα, δεν είμαι δικηγόρος. Μόνο από δικηγόρο παιρνουμε τέτοιες πληροφορίες, όχι απ'το ίντερνετ.

Ρεαλιστικά: Εφόσον δεν υπάρχει εταιρία πλεον, αμφιβάλλω οτι θα 'χεις θέμα.

Κάπως έτσι το σκέφτομαι και εγώ.. απλώς έλεγα μήπως κάποιος έπεσε σε κάποια παρόμοια κουβέντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, vel0city είπε

Νομικά: Δεν έχω ιδέα, δεν είμαι δικηγόρος. Μόνο από δικηγόρο παιρνουμε τέτοιες πληροφορίες, όχι απ'το ίντερνετ.

Ρεαλιστικά: Εφόσον δεν υπάρχει εταιρία πλεον, αμφιβάλλω οτι θα 'χεις θέμα.

Ακριβως αυτο.

Αν ησουν μεγαλη, γνωστη και κερδοφορος εταιρια και αντιλαμβανομουν (δυσκολο) οτι χρησιμοποιεις τον κωδικα μου και μπορουσα να το αποδειξω (ακομα πιο δυσκολο) τοτε (ισως) να εμπαινα στα (πολλα) εξοδα και την ταλαιπωρια να σε μηνύσω με την ελπίδα να αρπαξω κατι (καποτε). Οποτε, ρεαλιστικα, ο κινδυνος ειναι αμελητεος.

Αν παλι πιστευεις πως μπορει να υπαρξει προβλημα και πρεπει να εισαι καλυμενος, ειτε επικοινωνείς σε όλα τα εμαιλ που μπορείς να βρεις στο παλιό τους σαιτ (αν υπαρχει). Μην αναφέρεις ποια εταιρία είσαι και τι κάνετε, αναφέρσου πολυ γενικα και αοριστα στο ενδεχομενο αγοράς για καποιο προτζεκτ (για να μην τραβήξεις βλεματα). Αν δεν υπαρξει αποκριση, ρωτας δικηγορο, ο οποιος μπορει να ψαξει και να επιβεβαιωσει αν οντως η εταιρια ειναι σταματημενη/χρεωκοπημενη/whatever, στην οποια περιπτωση δεν υπαρχει (μαλλον) θεμα.

Αν ο εργοδοτης σου γκρινιαξει για το κοστος του δικηγορου, του αντιπαραβαλλεις το κοστος σε εργατοωρες του να φτιαχτει ο αντιστοιχος κωδικας απο εσας. Χρόνος + χρημα + αποτελεσμα = πιο ακριβα θα σας ερθει  ενδεχομενως. 

Αν εισαι εσυ ο εργοδοτης, τα ζυγιζεις και αποφασιζεις μονος σου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, georgemarios είπε

Ακριβως αυτο.

Αν ησουν μεγαλη, γνωστη και κερδοφορος εταιρια και αντιλαμβανομουν (δυσκολο) οτι χρησιμοποιεις τον κωδικα μου και μπορουσα να το αποδειξω (ακομα πιο δυσκολο) τοτε (ισως) να εμπαινα στα (πολλα) εξοδα και την ταλαιπωρια να σε μηνύσω με την ελπίδα να αρπαξω κατι (καποτε). Οποτε, ρεαλιστικα, ο κινδυνος ειναι αμελητεος.

Αν παλι πιστευεις πως μπορει να υπαρξει προβλημα και πρεπει να εισαι καλυμενος, ειτε επικοινωνείς σε όλα τα εμαιλ που μπορείς να βρεις στο παλιό τους σαιτ (αν υπαρχει). Μην αναφέρεις ποια εταιρία είσαι και τι κάνετε, αναφέρσου πολυ γενικα και αοριστα στο ενδεχομενο αγοράς για καποιο προτζεκτ (για να μην τραβήξεις βλεματα). Αν δεν υπαρξει αποκριση, ρωτας δικηγορο, ο οποιος μπορει να ψαξει και να επιβεβαιωσει αν οντως η εταιρια ειναι σταματημενη/χρεωκοπημενη/whatever, στην οποια περιπτωση δεν υπαρχει (μαλλον) θεμα.

Αν ο εργοδοτης σου γκρινιαξει για το κοστος του δικηγορου, του αντιπαραβαλλεις το κοστος σε εργατοωρες του να φτιαχτει ο αντιστοιχος κωδικας απο εσας. Χρόνος + χρημα + αποτελεσμα = πιο ακριβα θα σας ερθει  ενδεχομενως. 

Αν εισαι εσυ ο εργοδοτης, τα ζυγιζεις και αποφασιζεις μονος σου.

 

 

Αυτό με το email Μάλλον θα κυνηγήσω...αν και μετά απο 8 χρόνια δεν βλέπω πολύ φως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RMChart....πολύ καλό...Google or Internet Archine

Αν θες κάτι πιο φρέσκο ένας Ιταλός εφτιαξε και αυτό

http://leandroascierto.com/blog/charts-control-con-gdi/

αλλά έχει λιγότερα γραφηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...