Προς το περιεχόμενο

overclock ryzen 5 2400g


toshiba nb200

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια οντας ασχετος με αυτα θα ηθελα να ρωτησω το εξης : εχω τον  επεξεργαστη ryzen 5 2400g με stock  ψυχτρα και μητρικη asrock b450 k4 fatality, εχω βαλει μια καρτα γραφικων rx 5600xt. Η καρτα σουπερ ολα καλα αλλα νιωθω οτι ο επεξεργαστης την κραταει λιγο πισω ειδικα με τα τελευταια παιχνιδια πχ cyberpunk μπορει να προτινει καποιος ενα " safe mode " να κανω λιγο οverclock  να επωφεληθω λιγο στα fps? Ας πουμε πως να τον παω 3.9 ghz  safe κλπ κλπ.. Πρεπει να πειραξω απο τα bios? Μπορω και με ryzen master ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, toshiba nb200 είπε

Καλησπερα παιδια οντας ασχετος με αυτα θα ηθελα να ρωτησω το εξης : εχω τον  επεξεργαστη ryzen 5 2400g με stock  ψυχτρα και μητρικη asrock b450 k4 fatality, εχω βαλει μια καρτα γραφικων rx 5600xt. Η καρτα σουπερ ολα καλα αλλα νιωθω οτι ο επεξεργαστης την κραταει λιγο πισω ειδικα με τα τελευταια παιχνιδια πχ cyberpunk μπορει να προτινει καποιος ενα " safe mode " να κανω λιγο οverclock  να επωφεληθω λιγο στα fps? Ας πουμε πως να τον παω 3.9 ghz  safe κλπ κλπ.. Πρεπει να πειραξω απο τα bios? Μπορω και με ryzen master ?

Καλησπέρα, ο επεξεργαστης σου είναι ένας «1400», οπότε προτεινω δώσε voltage offset να πάει μαξ μέχρι 1.35 (πχ +0.15 κάτι τέτοιο, δες το).

Με τάση 1.35 αρχικά δοκιμάζεις Χ38, Χ38.5 και Χ39. Λογικά θα δουλέψει και στα 3.9

Μηνμες έχεις τουλάχιστον 3200 ετσι; Από το bios όλες οι αλλαγές.

Ο επεξεργαστης σου στο συγκεκριμένο παιχνίδι λογικά θα έχει stutters, όπως και οι παλιοί 6/12 και όλοι οι 4/8 (πχ ακομα και 3300Χ).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μνημες 3000 εχω gskill με ταση 1.35 να το δωσω να παει μεχρι 3.9?

Πως καταλαβαινω οτι δουλευει σωστα? δεν θα φαω blue screen κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, toshiba nb200 είπε

Μνημες 3000 εχω gskill με ταση 1.35 να το δωσω να παει μεχρι 3.9?

Πως καταλαβαινω οτι δουλευει σωστα? δεν θα φαω blue screen κλπ?

Τρέχεις intel burn test. Και βλέπε θερμοκρασίες με hardwareinfo64. Στο Cpu sv2tfn να μην πάει πάνω από 1.35

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...