Προς το περιεχόμενο

Παραδοσιακό ξύρισμα


adnis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 750
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, evark είπε

Εγω, 2 χρονια στο ΠΞ, ειμαι εγκρατής 😇.... έχω μόνο 5 και έβαλα φρένο.... και ακόμα να τελειώσει έστω και ένα....

στις λεπίδες λίγο ξέφυγα και πήρα πάνω από 20-30 κουτάκια... με 2-3 ξυρίσματα την εβδομάδα θα χρειαστώ περίπου 3-4 χρόνια να τελειώσουν....

Πάρε γιατί ανεβαίνουν οι τιμές λόγω πληθωρισμού, ποτέ δεν ξέρεις. Φωτιά και λάβρα σαπούνια και μηχανές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Υπάρχει κατάστημα του χώρου που να συνεργάζεται με την BoxNow;
Όλα όσα έχουν αναφερθεί στο νήμα πραγματοποιούν αποστολές με ACS, Speedex, ΕΛΤΑ, Γενική Ταχυδρομική κ.λπ.

Αναφορά σε κείμενο

Αττική:  hairmaker.gr, wellshaved.gr, hairstories.gr, menscare.gr, nipavo.gr
Θεσσαλονίκη: kosmosman.gr, topshaving.gr
Λάρισα: thetwobarbers.com
Hράκλειο: kaizen-shop.gr

Ένα πινέλο χρειάζομαι (συνθετικό, να στεγνώνει γρήγορα) αλλά διστάζω να παραγγείλω λόγω εορταστικής περιόδου.
Μήπως υπάρχει κάποιο μαγαζί στο κέντρο της Αθήνας να κάνω τη δουλειά μου άμεσα;
(και όταν λέμε κέντρο εννοούμε από το Σύνταγμα έως την Ομόνοια)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 9-11 είπε

Υπάρχει κατάστημα του χώρου που να συνεργάζεται με την BoxNow;
Όλα όσα έχουν αναφερθεί στο νήμα πραγματοποιούν αποστολές με ACS, Speedex, ΕΛΤΑ, Γενική Ταχυδρομική κ.λπ.

Ένα πινέλο χρειάζομαι (συνθετικό, να στεγνώνει γρήγορα) αλλά διστάζω να παραγγείλω λόγω εορταστικής περιόδου.
Μήπως υπάρχει κάποιο μαγαζί στο κέντρο της Αθήνας να κάνω τη δουλειά μου άμεσα;
(και όταν λέμε κέντρο εννοούμε από το Σύνταγμα έως την Ομόνοια)
 

Θες μαγαζί κοντά στην Ομόνοια; Σου στέλνω μήνυμα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από 2 μήνες διακοπή, έκανα πάλι δοκιμή σήμερα. Έβαλα πρώτα την ηλεκτρική μηχανή για να πάρει τις μεγάλες τρίχες και μετά ξυριστηκα με την γνωστή μηχανή με ξυράφι Bolzano. Όλα πήγαν καλά χωρίς κόψιμο και ερεθισμους, με το ξυράφι της Bolzano και να θες να κοπείς δεν κόβεσαι. Τρία χέρια ξύρισμα. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα διαπίστωσα πως τα ξυράφια Astra είναι καλύτερα του Bolzano. Με τα Boltzano θες 3 χέρια ενώ με τα Astra εχεις ξεμπερδέψει σε 2 ως 2.5 χέρια. 

Επόμενη δοκιμή κάποια στιγμή είναι τα feather με τα οποία είχα ξεσκιστεί τελευταία φορά. 

Με τα Astra δεν υπήρξε κόψιμο, ερεθισμοι ελάχιστοι. 

Το σπλεντιτ ακόμα δεν τελείωσε. Περιμένω να τελειώσει. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Επόμενη δοκιμή κάποια στιγμή είναι τα feather

Δοκίμασε και τα BIC. Παρόλο που δεν είχα κανένα θέμα με τα feather, έχω καταλήξει σε αυτά τον τελευταίο καιρό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, apostolispd είπε

Δοκίμασε και τα BIC. Παρόλο που δεν είχα κανένα θέμα με τα feather, έχω καταλήξει σε αυτά τον τελευταίο καιρό.

Θα αγοράσω διαφορα και θα κάνω δοκιμές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασε διάφορες... αφου σου άρεσαν οι Astra, θα σου αρέσουν και οι Personna, και οι δυο δεν είναι ιδιαίτερα κοφτερές, οπότε θα σου πρότεινα να μη πας προς το παρόν σε πιο κοφτερές όπως οι feather, Αστορ, perma..... (δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιείς πιο κοφτερές λεπίδες από όσο χρειάζεται). Πάρε επίσης, στη κατηγορία των ήπιων-"γλυκών" λεπίδων την Gillete μπλέ, και Wilkinson.

Εγω πέρα από τις Personna, με βρίσκω να χρησιμοποιώ περισσότερο Wilkinson, κάνει ωραίο ξυρισμα, βγάζει άνετα 3 ξυρίσματα χωρίς πτώση στην απόδοση, και τη βρίσκω σχετικά εύκολα σε μεγάλα σουπερ-μάρκετ. Τις Astra τις χρησιμοποίησα ευχαρίστως, είχα πάρει 2-3 πακετάκια, αλλά δεν τις ξαναπήρα. 

Επεξ/σία από evark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...