Προς το περιεχόμενο

To Cool Edit δεν βρίσκει αρχεία με Ελληνικά στα Win10


MessengerOfGood

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρατήρησα σε δυο υπολογιστές με Windows 10 ότι το Cool Edit Pro v.2.0 δεν μπορεί να βρεί και να ανοίξει αρχεία όταν έχουν ονόματα με Ελληνικά (ή έχει Ελληνικά κάποιο folder που τα περιέχει). Βγάζει μήνυμα "Cannot find specified file".  

Σε Windows 7 τα βρίσκει και τα ανοίγει κανονικά.

Έψαξα για ρυθμίσεις στο Cool Edit και στα Win10 αλλά δεν βρήκα τίποτα. 

Επειδή είναι μπελάς η μετονομασία στα Αγγλικά και τούμπαλιν, υπάρχει κάτι που διορθώνει αυτό το πρόβλημα;
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εφαρμογή είναι περίπου 20 ετών πλέον, πολύ πιθανό να έχει θέματα με Unicode/non-latin filenames.

Δοκίμασες να την τρέξεις σε Compatibility Mode για Windows XP ή 7;

https://support.microsoft.com/en-us/windows/make-older-apps-or-programs-compatible-with-windows-10-783d6dd7-b439-bdb0-0490-54eea0f45938
https://support.microsoft.com/el-gr/windows/συμβατότητα-παλαιότερων-εφαρμογών-ή-προγραμμάτων-με-τα-windows-10-783d6dd7-b439-bdb0-0490-54eea0f45938

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση που σου έπαιζε σωστά σε λειτουργικό Windows 7 πάντως. Έχεις dualboot σύστημα; Μιλάμε για τα ίδια ακριβώς αρχεία, στην ίδια τοποθεσία/διαδρομή; Ή απλώς θυμάσαι από παλιότερα ότι γενικά δεν είχες πρόβλημα σε Windows 7;

Για δοκίμασε να μικρύνεις τη διαδρομή. Δηλαδή αν τα αρχεία βρίσκονται σε δομή φακελών π.χ.

D:\directory1\directory2\directory3\directory4\directory5\Η Ηχογράφησή Μου.wav

δοκίμασε με ένα αντίγραφο:

D:\test\Η Ηχογράφησή Μου.wav

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάνει και στον υπολογιστή με το dual συστημα (Lnux Mint & Wil10) και στον άλλο που έχει σκέτο Win10. 

Τα Win7 τα έχει ο κουμπάρος μου και το δοκίμασε τώρα εκεί. Και στα δικά μου Win 7 παλιότερα δεν είχα πρόβλημα

Το pathname είναι πολύ κοντό  D:\Η Ηχογράφησή Μου.wav ή E:\CoolEdit\Η Ηχογράφησή Μου.wav.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάτα WINDOWS+R, δώσε intl.cpl και πάτα ENTER.

Πήγαινε στην καρτέλα Διαχείριση και πάτα Αλλαγή τοπικών ρυθμίσεων.

Φρόντισε να είναι στο Τοπικές ρυθμίσεις συστήματος η επιλογή Ελληνικά (Ελλάδας) και να ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ τσεκαρισμένη η επιλογή Beta.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, micos000 είπε

Πάτα WINDOWS+R, δώσε intl.cpl και πάτα ENTER.

Πήγαινε στην καρτέλα Διαχείριση και πάτα Αλλαγή τοπικών ρυθμίσεων.

Φρόντισε να είναι στο Τοπικές ρυθμίσεις συστήματος η επιλογή Ελληνικά (Ελλάδας) και να ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ τσεκαρισμένη η επιλογή Beta.

Αυτό ήταν! Δούλεψε.

Υποψιαζόμουνα ότι έχει να κάνει με ρυθμίσεις Windows αλλά κύτταγα στη γλώσσα...

Θερμά ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, γίνεται, απλά με τα 10άρια η ρυθμίσεις κάποιες φορές είναι λίγο διαφορετικές από έκδοση σε έκδοση, π.χ. στην 2004 πας:

Έναρξη-Ρυθμίσεις-Ώρα και γλώσσα-Γλώσσα (από αριστερά)-Ρυθμίσεις διαχείρισης γλώσσας και σου βγάζει το control panel της διαχείρισης.

Καλύτερα είναι να ανοίξεις τον κλασσικό πίνακα ελέγχου:

Δεξί κλικ στο εικονίδιο Υπολογιστής-Ιδιότητες-Αρχική σελίδα πίνακα ελέγχου-Ώρα και περιοχή-Περιοχή-καρτέλα Διαχείριση.

Το τελευταίο είναι το ίδιο και στα 7άρια.

Επεξ/σία από micos000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...