Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2021


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλεπω να στουκαρει χαμ με περεζ στην πρωτη στροφη..
Ο περεζ πιστευω θα προσπαθησει να χωθει μπροστα απο χαμ για να του κανει την ζωη πιο δυσκολη.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, papoys1 είπε

γιατί από φιλάθλους λόγω μέτρων έχουν φάει άκυρο

Δεν ισχύει αυτό πλέον! Δε ξέρω αν είναι έτσι για όλες τις γωνιές του κόσμου βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Mercedes φαίνεται να έχει καλύτερο Ρυθμό αγώνα. Φαίνεται όμως δεν είναι τίποτα σίγουρο μετά και από τις ρυθμίσεις στις πτέρυγες της Red bull κτλ. Πρέπει να δούμε τι θα γίνει και με την λειτουργία των ελαστικών που παίζουν πάρα πολύ σημαντικό ρόλο στην συγκεκριμένη πίστα. Ο Perez ήταν εντυπωσιακός και στην θέση που βρίσκεται "τρομάζει" τον κοτσιδάκια γιατί πρέπει να κοιτάει καθρέφτες και ξέρει ότι σε περίπτωση ατυχήματος αυτός έχει να χάσει. Από τις λίγες φορές που δύο Red bull μπορούν να κάνουν παιχνίδι στην εκκίνηση.

Πιστεύω τέλος πως αν βρεθούν ο Max και ο κοτσιδάκιας σε σημείο που χωράει μόνο ένας και αυτήν την φορά δεν θα κάνει πίσω κανένας και θα έχουμε έξοδο (το +6 του Max και οι πίστες που έρχονται βοηθάει σε αυτό).

Η άνοδος της Ferrari δείχνει ότι του χρόνου τουλάχιστον δεν θα είναι κομπάρσος, κάτι που χρειάζεται η Formula 1.

Επεξ/σία από liakinen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

δυσκολο μου φαινεται...

η εξηγηση μου μοιαζει πιο απλη και την βλεπω και στο Insomnia. Οι RB fans/ Anti-Ham fans δεν μπορουν να πιστεψουν οτι φετος εχουν ταχυτερο μονοθεσιο και μετρανε την διαφορα σε μsec (μεχρι την Παρασκευη γιατι για σαββατο δεν λεμε τετοια πραγματα)  για να αποδειξουν οτι ο HAM και κατ' επεκταση MERC ειναι ταχυτεροι ουτως ωστε, αν παρουν το πρωταθλημα να παρουσιασουν υπερηρωα τον MAX και σκουπιδακι διχως ανταγωνισμο που πηρε 7 τιτλους τον HAM, ενω αν το χασουν να πουν αφου ειχε καλυτερο μονοθεσιο. 

Εν τω μεταξυ επειδη παλι και στην ΕΡΤ και εδω λεγαμε για ανωτερο μονοθεσιο MERC κτλπ κοιταζα λιγο Poles και ειδα οτι φετος εχει 9 Poles η RBR, ολες ο ΜΑΧ. 5 η MERC , 3 HAM 2 BOT. Εκει που ισοφαριζουν τα πραγματα ειναι σε ρυθμο αγωνα. Που η Merc τα παει καλυτερα απο οτι στα Quali. 

Περιμενα την Mercedes πιο γρηγoρη στο Austin. Ειναι μια πιστα που τους ταιριαζει. 

Δεν θα ελεγα οτι η Redbull εχει γρηγοτερο μονοθεσιο. Υπαρχουν πιστες που ταιριαζουν στην Redbull και πιστες που ταιριαζουν στην Mercedes. Πανω κατω θα ελεγα οτι τα μονοθεσια ειναι ισοδυναμα. Ειδικοτερα μετα το Silverstone νομιζω η Redbull ηταν πιο δυνατη μονο στο Zandvoort.

O Μαξ μπορει να μην ειναι υπερηρωας αλλα μεχρι στιγμης δειχνει οτι ειναι ενα κλικ πανω απο τους υπολοιπους. 

 

Επεξ/σία από Shyn
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Shyn είπε

O Μαξ μπορει να μην ειναι υπερηρωας αλλα μεχρι στιγμης δειχνει οτι ειναι ενα κλικ πανω απο τους υπολοιπους. 

 

Μην τον συγκρινουμε με τους υπολοιπους ειναι ντροπη για τον Max...Ειναι πανω και απο τον HAM. (στο μυαλο μου τους εχω ως τους 2 πρωτους στο συγκεκριμενο grid και δεν βλεπουν τον 3ο ουτε με κυαλια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

δυσκολο μου φαινεται...

η εξηγηση μου μοιαζει πιο απλη και την βλεπω και στο Insomnia. Οι RB fans/ Anti-Ham fans δεν μπορουν να πιστεψουν οτι φετος εχουν ταχυτερο μονοθεσιο και μετρανε την διαφορα σε μsec (μεχρι την Παρασκευη γιατι για σαββατο δεν λεμε τετοια πραγματα)  για να αποδειξουν οτι ο HAM και κατ' επεκταση MERC ειναι ταχυτεροι ουτως ωστε, αν παρουν το πρωταθλημα να παρουσιασουν υπερηρωα τον MAX και σκουπιδακι διχως ανταγωνισμο που πηρε 7 τιτλους τον HAM, ενω αν το χασουν να πουν αφου ειχε καλυτερο μονοθεσιο. 

Εν τω μεταξυ επειδη παλι και στην ΕΡΤ και εδω λεγαμε για ανωτερο μονοθεσιο MERC κτλπ κοιταζα λιγο Poles και ειδα οτι φετος εχει 9 Poles η RBR, ολες ο ΜΑΧ. 5 η MERC , 3 HAM 2 BOT. Εκει που ισοφαριζουν τα πραγματα ειναι σε ρυθμο αγωνα. Που η Merc τα παει καλυτερα απο οτι στα Quali. 

Οποτε κατά τα λεγόμενα σου η Red Bull είναι ανώτερη.. Αν όχι ανώτερη τουλάχιστον στα ίδια επίπεδα Mercedes... Η κάτι κατάλαβα λάθος? 

5 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Μην τον συγκρινουμε με τους υπολοιπους ειναι ντροπη για τον Max...Ειναι πανω και απο τον HAM. (στο μυαλο μου τους εχω ως τους 2 πρωτους στο συγκεκριμενο grid και δεν βλεπουν τον 3ο ουτε με κυαλια)

Κάπως τα λές μπερδεμένα.. Η σε μένα ξεφεύγει κάτι.. Πώς γίνεται τότε ο verstappen στα τελευταία 7 gp να έχει κερδίσει μόνο μία φορά?? (εκτός spa) 

 

Επεξ/σία από eri77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, eri77 είπε

Οποτε κατά τα λεγόμενα σου η Red Bull είναι ανώτερη.. Αν όχι ανώτερη τουλάχιστον στα ίδια επίπεδα Mercedes... Η κάτι κατάλαβα λάθος? 

Κάπως τα λές μπερδεμένα.. Η σε μένα ξεφεύγει κάτι.. Πώς γίνεται τότε ο verstappen στα τελευταία 7 gp να έχει κερδίσει μόνο μία φορά?? (εκτός spa) 

νομιζω ειναι 2-2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 το MSN δείχνει ότι βρέχει τώρα 😮

13 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

νομιζω ειναι 2-2

Ο Verstappen έχει 2 μαζί με το spa.. Από εκεί και πέρα.. Ο hamilton θα μπορούσε να είχε κερδίσει στην Ουγγαρία αλλά βρήκε μπροστά τού έναν Alonso σε εξαιρετική κατάσταση. Monza ήταν φανερό ότι η Mercedes ήταν γρηγορότερη. Ρωσία το ίδιο... Για την Τουρκία ούτε συζήτηση.. Παρόλο αυτό και πάλι θα βρούμε από αυτούς πού λένε ότι Red Bull είναι γρηγοροτερη. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eri77 είπε

Οποτε κατά τα λεγόμενα σου η Red Bull είναι ανώτερη.. Αν όχι ανώτερη τουλάχιστον στα ίδια επίπεδα Mercedes... Η κάτι κατάλαβα λάθος? 

6 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Τελευταια προταση ειναι η απαντηση.

Σε ρυθμο αγωνα οπως σου λεω ειναι μαζι απο τι φαινεται. Σε Quali ειναι ανωτερη ξεκαθαρα η RBR. 

Τωρα αμα πιασουμε τι θα μπορουσε να γινει αν ο HAM παταγε το κουμπι και δεν εχανε τα φρενα, αν ο ALO δεν επαιζε την αμυνα της ζωης του και διαφορα αλλα δεν νομιζω οτι εχει νοημα. Η F1 ειναι ολα αυτα τα απροβλεπτα και για αυτο την γουσταρουμε. Εν τελη ομως το μονο που μενει ειναι τα αποτελεσματα. Και τα αποτελεσματα λενε οτι η RBR ειναι ανωτερη στα Quali και σε ρυθμο αγωνα ειναι ισα. Μια ο ενας μπροστα μια ο αλλος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

 Σε Quali ειναι ανωτερη ξεκαθαρα η RBR. 

 

Πρέπει να τσεκάρεις λίγο τα δεδομένα νομίζω... Μετά από Silverstone, ο verstappen έχει πάρει μόνο ένα pole position. (χωρίς το σημερινό) Όλα τα άλλα τα έχει πάρει η Mercedes ( spa και Sochi δεν μετράνε επειδή στα qualify είχε βροχή και οι συνθήκες, όπως καλά ξέρεις, αλλάζουν τρομερά) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, eri77 είπε

Πρέπει να τσεκάρεις λίγο τα δεδομένα νομίζω... Μετά από Silverstone, ο verstappen έχει πάρει μόνο ένα pole position. (χωρίς το σημερινό) Όλα τα άλλα τα έχει πάρει η Mercedes ( spa και Sochi δεν μετράνε επειδή στα qualify είχε βροχή και οι συνθήκες, όπως καλά ξέρεις, αλλάζουν τρομερά) 

Τι ακριβως να τσεκαρω? Οι 9 Poles του Max vs 3 του HAM ειναι λαθος δεδομενο? Στο τελος της σεζον μπορει να ειναι 9-9 αλλα θα το δουμε τοτε. Τωρα ειναι 9 vs 3.  Τωρα αμα κοβουμε  ρε ραβουμε αναλογα πριν και μετα απο καποιο GP βγαζουμε οτι θελουμε. Δεν αποτελει σωστο δεδομενο ομως. 

 

Αν ας πουμε απο εδω και περα ο Lewis παρει καθε Pole και νικη δεν θα πω στο τελος ηταν ισαξια μονοθεσια. Θα πω οτι μετα τον Οκτωβρη ξεφυγε η Merc και αυτο φανηκε. Εν τελη ειχε οντως ανωτερο μονοθεσιο. Αλλα θα ειναι συνολικο για την χρονια. Μεχρι τωρα δεν φαινεται καποιος να ξεχωριζει σε ρυθμο αγωνα...στα Quali ομως εχουν διαφορα!

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω στην στροφη 1 θα εχουμε μικρα τζατζαρισματα μεταξυ της πρωτης τετραδας.
Οποιος εχει την εσωτερικη θα μπορεσει να χρησιμοποιησει ολο το πλατος της πιστας, οποτε αν καποιος ειναι στην εξωτερικη και ειναι ισια/ελαχιστα πισω, θα εχει θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την διαφορα σημερα θα την κανει η στρατηγικη.η pirelli δινει για ταχύτερη στρατηγικη

medium-hard-hard (2 pits)

ολοι ξερουμε οτι με τα hard η mercedes πετάει κυριολεκτικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...