Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Kirmike είπε

Εμένα για παράδειγμα είναι ο μετρητής μου στο μπαλκόνι μου. Άρα μπορώ να δώσω χαμηλή μέτρηση τον Μάρτιο και μετά να το ισοφάρισω στην επόμενη που θα γίνει τον Μάιο. Με συμφέρει αφού θα έχει πιο χαμηλό TTF.   Σωστά?

Οι ηλεκτρονικοί μετρητές με τηλεμέτρηση στέλνουν ενδείξεις αυτόματα.

Οι υπόλοιποι μετρητές (ηλεκτρονικοί χωρίς τηλεμέτρηση ή αναλογικοί) έχουν συγκεκριμένες ημερομηνίες όπου έρχεται η ΕΔΑ για καταμέτρηση (4 φορές το χρόνο πλέον)... και σου ξαναλέω πως η πλατφόρμα της ΕΔΑ ανοίγει τις ίδιες ημερομηνίες για να δώσουμε εμείς ένδειξη. Δε γίνεται να δώσεις φουσκωμένη ένδειξη το Μάρτιο (εκτός κι αν δε δώσεις πρόσβαση στο τεχνικό της ΕΔΑ για να πάρει καταμέτρηση... και να φροντίσεις μη τυχόν του ανοίξει κανένας άλλος).

8 λεπτά πριν, cyberguy είπε

εαν ειναι στο μπαλκονι σου παιζεις μπαλα οπως θελεις, μικρη καταναλωση τους ακριβους μήνες και μεγάλη τους φτηνούς. Το κάνει και ένας φιλος απο το χωριό, ειδικα΄με το 0.05 εκαψε για 2 χρονια αεριο ;)

Με τον τεχνικό πώς παίζει μπάλα... τον αφήνει να πάρει μέτρηση 1 φορά το χρόνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Οι ηλεκτρονικοί μετρητές με τηλεμέτρηση στέλνουν ενδείξεις αυτόματα.

Οι υπόλοιποι μετρητές (ηλεκτρονικοί χωρίς τηλεμέτρηση ή αναλογικοί) έχουν συγκεκριμένες ημερομηνίες όπου έρχεται η ΕΔΑ για καταμέτρηση (4 φορές το χρόνο πλέον)... και σου ξαναλέω πως η πλατφόρμα της ΕΔΑ ανοίγει τις ίδιες ημερομηνίες για να δώσουμε εμείς ένδειξη. Δε γίνεται να δώσεις φουσκωμένη ένδειξη το Μάρτιο (εκτός κι αν δε δώσεις πρόσβαση στο τεχνικό της ΕΔΑ για να πάρει καταμέτρηση... και να φροντίσεις μη τυχόν του ανοίξει κανένας άλλος).

Με τον τεχνικό πώς παίζει μπάλα... τον αφήνει να πάρει μέτρηση 1 φορά το χρόνο;

Ναι αν του δώσεις πρόσβαση 1 φορά τον χρόνο δεν έχεις θέμα. Άρα εγώ του έδωσα πρόσβαση στις 9/1 . Οπότε στις 9/3 θα δώσω χαμηλή μετρητήση και στις 9/5 θα το φέρω στα ίσια. Και θα του ξανά δώσω πρόσβαση 9/11 στις αρχές του χειμώνα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πάει βάσει καμπύλης (ιστορικού κατανάλωσης) στη περιοχή σου, πχ αυτό που ανέβασε συμφορουμήτης νομίζω είναι από Θεσ/νίκη.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

676149675_.jpg.378a08a1fbd77e54fc3d5bf1c7d74c63.jpg

 

Επί τόπου έγινε η αλλαγή και εμφανίστηκε άμεσα στο ebill τους

Τι εννοείς επί τόπου έγινε η αλλαγή? Δεν μιλάω για αλλαγή στο κατάστημα αλλά τηλεφωνικά. Εγώ την ρώτησα από ποτέ θα ξεκινήσει η χρέωση με gas benefit και μου είπε σε καμία εκδομαδα το πολύ και αφού στείλω τα δικαιολογητικά που μου ζήτησε εκ των οποίων είναι και η υπεύθυνη δήλωση αποδοχής του συμβολαίου από εμένα. Ευχαριστώ

Υγ. Σε εμένα πάντως στο e-bill εμφανίζεται ακόμα gas control (σήμερα έκανα την τηλεφωνική αίτηση για την αλλαγή σε benefit)

 

 

Επεξ/σία από tzitzikas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Εγώ την ρώτησα από ποτέ θα ξεκινήσει η χρέωση με gas benefit και μου είπε σε καμία εκδομαδα το πολύ και αφού στείλω τα δικαιολογητικά που μου ζήτησε εκ των οποίων είναι και η υπεύθυνη δήλωση αποδοχής του συμβολαίου από εμένα. Ευχαριστώ

Υγ. Σε εμένα πάντως στο e-bill εμφανίζεται ακόμα gas control (σήμερα έκανα την τηλεφωνική αίτηση για την αλλαγή σε benefit)

ακόμα στο στάδιο της αίτησης είσαι , για ΔΕΗ είναι γνωστό οτι δουλειά γίνεται κατόπιν ραντεβού σε κατάστημα

όπως και στο παρελθόν έτσι και τώρα , μπορεί να πάρει 1-2 μέρες απο τη στιγμή που πάρουν τα δικαιολογητικά ή μήνας+ αν κολλήσει η φάση και δεν τα βλέπουν ....

Μπορεί άλλα να δείχνει σε σένα το ebill και άλλα να βλέπουν απο εκεί με τις "αναβαθμίσεις" που κάνουνε

Spoiler
39 λεπτά πριν, Kirmike είπε

Ναι αν του δώσεις πρόσβαση 1 φορά τον χρόνο δεν έχεις θέμα.

και παραπάνω αν στείλεις φωτό με υπεύθυνη δήλωση γιατί λένε οτι θα κόψουν την παροχή 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

και παραπάνω αν στείλεις φωτό με υπεύθυνη δήλωση γιατί λένε οτι θα κόψουν την παροχή 😁

Δε κατάλαβα? Τι να στείλω φωτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Kirmike είπε

Δε κατάλαβα? Τι να στείλω φωτό?

εννοώ οτι μέχρι ένα ετος το αργότερο μπορεί κάποιος να καθυστερήσει την επιτόπια μέτρηση , μετά προβλέπεται κόψιμο της παροχής , εμένα ,για μια περίοδο που ήταν παραπάνω η καθυστέρηση , δέχτηκαν φωτό με υπεύθυνη δήλωση

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

Όσοι κάνατε τηλεφωνικά την μετάβαση από control σε benefit πόσο καιρό σας πήρε από την ημέρα του τηλεφωνήματος μέχρι να γίνει η μετάβαση στο σύστημα? Θα ήθελα να έχω πάει σε κατάστημα να το κανω, αλλά υπάρχει δυσκολία να φύγω από την εργασία αυτό το διάστημα.

σε εμένα 3-4 ημέρες. Όταν έλαβα το email που με πληροφορούσε για την αλλαγή άλλαξε και η ένδειξη στο mydei

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ekrepali είπε

Πάει βάσει καμπύλης (ιστορικού κατανάλωσης) στη περιοχή σου, πχ αυτό που ανέβασε συμφορουμήτης νομίζω είναι από Θεσ/νίκη.

  Απόκρυψη περιεχομένων

676149675_.jpg.378a08a1fbd77e54fc3d5bf1c7d74c63.jpg

 

Επί τόπου έγινε η αλλαγή και εμφανίστηκε άμεσα στο ebill τους

Καλημέρα κ εγώ αναρωτιόμουν γιατί έχω αναλογικό μετρητή (θεσσαλονικη ) ποιος ξέρει να εξηγεί το διάγραμμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ότι έχει να έρθει λογαριασμός από τον Σεπτέμβρη και έτσι όπως πάμε θα το χάσουμε το επίδομα θέρμανσης, εάν κάνω καταγγελία στην myrae θα αλλάξει κάτι;

Γιατί πέρυσι που είχα κάνει για την ρήτρα αναπροσαρμογής, μετά από πάρα πολλά μηνύματα και νέα αιτήματα που άνοιγα ΠΟΤΕ δεν πήρα απάντηση από την MyRAE και ο πάροχος τότε που είχα, είχε βάλει την κασετούλα και η απάντηση ήταν η ίδια παπάτζα κάθε φορά.

Επεξ/σία από Uberalles_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, marina8282 είπε

Καλημέρα κ εγώ αναρωτιόμουν γιατί έχω αναλογικό μετρητή (θεσσαλονικη ) ποιος ξέρει να εξηγεί το διάγραμμα;

676149675__jpg.378a08a1fbd77e54fc3d5bf1c7d74c63.jpg.jpg.69ff22507c965ec152e010b71e3a2260.jpg

Ας πούμε ότι έρχονται 1 φορά το χρόνο για καταμέτρηση... τότε ισχύουν τα νούμερα του γραφήματος, δηλαδή ο Νοέμβριος αντιστοιχεί στο 10.8% της κατανάλωσης ο Δεκέμβριος στο 17.7% της κατανάλωσης κλπ.

Αν η περίοδος κατανάλωσης αφορά δίμηνο πχ Νοέμβριος - Δεκέμβριος τότε προσθέτεις τα ποσοστά των μηνών που σε ενδιαφέρουν δηλαδή: 10.8+17.7 = 28.5%

Και μετά βρίσεις την αναλογία σε 100%:

Νοέμβριος: 10.8*100/28.5= 37.9%

Δεκέμβριος: 17.7*100/28.5 = 62.1%

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, ekrepali είπε

676149675__jpg.378a08a1fbd77e54fc3d5bf1c7d74c63.jpg.jpg.69ff22507c965ec152e010b71e3a2260.jpg

Ας πούμε ότι έρχονται 1 φορά το χρόνο για καταμέτρηση... τότε ισχύουν τα νούμερα του γραφήματος, δηλαδή ο Νοέμβριος αντιστοιχεί στο 10.8% της κατανάλωσης ο Δεκέμβριος στο 17.7% της κατανάλωσης κλπ.

Αν η περίοδος κατανάλωσης αφορά δίμηνο πχ Νοέμβριος - Δεκέμβριος τότε προσθέτεις τα ποσοστά των μηνών που σε ενδιαφέρουν δηλαδή: 10.8+17.7 = 28.5%

Και μετά βρίσεις την αναλογία σε 100%:

Νοέμβριος: 10.8*100/28.5= 37.9%

Δεκέμβριος: 17.7*100/28.5 = 62.1%

Οκ ευχαριστώ πολύ κατάλαβα κάπως.Με αυτό το 37,9% πως μπορώ να υπολογίσω τις κιλοβατωρες που θα με χρεώσουν τον μήνα Νοέμβριο;; ένα παράδειγμα για να δω ποσα κυβικά θα χρεωθώ;; Πχ 15 μέρες τον Ιανουάριο έχω καψει 1100κιλοβατωρες πως θα υπολογιστεί ποσα κυβικά θα με χρεώσουν;

ευχαριστώ 

Επεξ/σία από marina8282
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tempo είπε

σε εμένα 3-4 ημέρες. Όταν έλαβα το email που με πληροφορούσε για την αλλαγή άλλαξε και η ένδειξη στο mydei

Καλημέρα. Οι 3-4 ημέρες ήταν από την ημέρα που τους έστειλες απάντηση στο email τους (με το οποίο σου έστειλαν το νέο συμβόλαιο benefit) στέλνοντας τους την υπεύθυνη δήλωση αποδοχής μαζί με ταυτότητα και δικαιολογητικό αφμ ή από την ημέρα που έκανες την αίτηση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marina8282 είπε

 Πχ 15 μέρες τον Ιανουάριο έχω καψει 1100κιλοβατωρες πως θα υπολογιστεί ποσα κυβικά θα με χρεώσουν;

Εξαρτάται απ τη περίοδο καταναλωσης και μπλέκουν.τα μαθηματικά αν είναι μισοί οι μήνες... Δεν έχω χρόνο να το κάνω.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

Καλημέρα. Οι 3-4 ημέρες ήταν από την ημέρα που τους έστειλες απάντηση στο email τους (με το οποίο σου έστειλαν το νέο συμβόλαιο benefit) στέλνοντας τους την υπεύθυνη δήλωση αποδοχής μαζί με ταυτότητα και δικαιολογητικό αφμ ή από την ημέρα που έκανες την αίτηση? 

19 Ιανουαρίου (βραδάκι) τους έστειλα τα χαρτιά μου ζητούσαν, 23 Ιανουαρίου (μεσημεράκι) έγινε η αλλαγή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...