Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση μνήμης - Compatibility για το καλύτερο performance


dalbajob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρετε και καλές γιορτές. Χρόνια πολλά.

Το desktop μου έχει πάνω αυτές (2x4gb) και θέλω να πάω στα 16gb. Αυτές όμως δεν πουλιούνται πλέον ώστε να πάρω ακόμη ένα ζευγάρι. Επομένως θέλω τα φώτα σας για να γίνει η δουλεία με όσο το δυνατόν καλύτερο performance.Το υπόλοιπο setup του υπολογιστή είναι όλο AMD.

Η μία επιλογή είναι να βάλω αυτήν που είναι 8αρα, ίδιο μοντέλο ίδια όλα. Χάνω όμως το dual channel γιατί θα έχω πάνω 3 μνήμες, σωστά?

Η δεύτερη επιλογή είναι να πάω σε αυτές  που είναι 2x4 (για να μη χάσω το dual channel ?) αλλά δεν ξέρω αν θεωρείται της ίδιας οικογένειας.

Η τιμή είναι ίδια, άρα αδιάφορο.

Τι προτείνετε?

Thanks in advance.

Επεξ/σία από dalbajob
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι intel το setup σας, οι 2 απο τις 3 μνημες θα δουλεψουν dual channel, αλλα η μονη θα χρησιμοποιηθει απο τον controller σαν disk cache. Αρα δεν ειναι ασχημη λυση.

Αυτο νομιζω εγω, μπορει να κανω λαθος ομως, Γιαννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jbgoode είπε

Αν ειναι intel το setup σας, οι 2 απο τις 3 μνημες θα δουλεψουν dual channel, αλλα η μονη θα χρησιμοποιηθει απο τον controller σαν disk cache. Αρα δεν ειναι ασχημη λυση.

Αυτο νομιζω εγω, μπορει να κανω λαθος ομως, Γιαννης

Το setup όλο είναι AMD. Δεν ήξερα ότι μπορεί να παίζει ρόλο. Πάω να κάνω edit το original post. Ευχαριστώ για το tip όπως και να χει...Καλά Χριστούγεννα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε το δεύτερο σετακι μνήμες να έχεις 2 σετ dual channel.

Δεν έχει σημασία που είναι διαφορετικές. Αυτό ήταν αρχαίο πρόβλημα στις μνήμες. Δεν υφίσταται πια. Θα δουλεψουν κανονικά αλλά θα χρονιστουν στην χαμηλότερη. Τα latency είναι ελάχιστα χειρότερα στις νέες αλλά μικρή η διαφορά.

Θα έλεγα ότι είναι πιο ισορροπημένο να βάλεις μια και μια σε κάθε dual channel. Αλλά και ανά σετ να τις βάλεις δεν θα έχεις πρόβλημα.

Νομίζω ότι η αγορά του δεύτερου σετ εχει περισσότερα πλεονεκτήματα από μια μόνη 8gb

Προσωπικα ίσως θα σκεφτομουν να πουλήσω τις 2Χ4gb και να βαλω 2X8gb dual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Βάλε το δεύτερο σετακι μνήμες να έχεις 2 σετ dual channel.

Δεν έχει σημασία που είναι διαφορετικές. Αυτό ήταν αρχαίο πρόβλημα στις μνήμες. Δεν υφίσταται πια. Θα δουλεψουν κανονικά αλλά θα χρονιστουν στην χαμηλότερη. Τα latency είναι ελάχιστα χειρότερα στις νέες αλλά μικρή η διαφορά.

Θα έλεγα ότι είναι πιο ισορροπημένο να βάλεις μια και μια σε κάθε dual channel. Αλλά και ανά σετ να τις βάλεις δεν θα έχεις πρόβλημα.

Νομίζω ότι η αγορά του δεύτερου σετ εχει περισσότερα πλεονεκτήματα από μια μόνη 8gb

Προσωπικα ίσως θα σκεφτομουν να πουλήσω τις 2Χ4gb και να βαλω 2X8gb dual

Ευχαριστώ. Άρα θα παραγγείλω τις διπλές.

Είχα σκεφτεί και εγώ να πουλήσω τις δικές μου αλλά πέρα από τη "βαβούρα"  με την πώληση, ανεβαίνει και το τελικό κόστος στο να πάρω 2x8. Συν ότι δε σκοπεύω ποτέ να ανέβω πάνω από 16 ώστε να χρειάζομαι τα 2 slots κενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...