Προς το περιεχόμενο

Προβληματα με Cosmote και υπηρεσιες authenticator.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταλαβαινω πως δεν ειναι εδω το σωστο forum για αυτο το θεμα αλλα δεν ξερω που αλλος να απευθυνθω.

Καλησπερα σε ολους. Ακουστε το προβλημα μου και νιωστε τον πονο μου.

Μετα απο ταλαιπωριες με προηγουμενο παροχο(Vodafone) αποφασιζω να αλλαξω στην Cosmote. Ολα καλα, καλο πακετο κτλπ. Ευχαριστημενος.

Ξεχναμε ομως τον κωδικο για τον Dropbox. Τιποτα σοβαρο, στελνουμε εντολη για sms και συνεχιζουμε. Μηνημα δεν λεει να ερθει. Παραξενο. Ανακαλυπτουμε ομως πως το ιδιο προβλημα ειναι και στις υπηρεσιες Steam Mobile Guard και Blizzard Authenticator. Στο νεο νουμερο Cosmote που μου δωσανε, αυτα τα μηνυματα ερχονται κανονικα. Σε αλλα κινητα με Cosmote και αυτα ερχονται κανονικα. Η διαφορα ειναι πως το νουμερο που εχω ηταν το παλιο μου απο Vodafone.

Αυτο το ανακαλυπτω και αρχιζα να απασχολω την τεχνικη υποστηριξη τους πριν απο εναμιση μηνα. Με ενημερωνει καποιος πως και καλα, οι εταιριες αυτες μπορει να χρησιμοποιουν μεσαζωντες που το μπλοκαιρνει το firewall της Cosmote(φουλ μπαρουφα) και πως δεν ειναι δικια τους ευθυνη(και παλι μπαρουφα).

Το μονο που μπορω να καταλαβω ειναι πως το προβλημα ειναι απο το γεγονος που εκανα το νουμερο μεταβαση σε διαφορετικη εταιρια. Δεν εξηγειται αλλιως.

Εχει περασει καποιος αλλος παρομοιο προβλημα στο παρελθον? Μπας και ειμαι ο μοναδικος ατυχος? Και σε αυτη την φαση, τι αλλο μπορω να κανω? Δεν υπαρχει περιπτωση να αλλαξω νουμερο και δεν ειναι οι μοναδικες υπηρεσιες που αντιμετωπιζω αυτο το προβλημα.

Επεξ/σία από bornmild
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, bornmild είπε

Καταλαβαινω πως δεν ειναι εδω το σωστο forum για αυτο το θεμα αλλα δεν ξερω που αλλος να απευθυνθω.

Καλησπερα σε ολους. Ακουστε το προβλημα μου και νιωστε τον πονο μου.

Μετα απο ταλαιπωριες με προηγουμενο παροχο(Vodafone) αποφασιζω να αλλαξω στην Cosmote. Ολα καλα, καλο πακετο κτλπ. Ευχαριστημενος.

Ξεχναμε ομως τον κωδικο για τον Dropbox. Τιποτα σοβαρο, στελνουμε εντολη για sms και συνεχιζουμε. Μηνημα δεν λεει να ερθει. Παραξενο. Ανακαλυπτουμε ομως πως το ιδιο προβλημα ειναι και στις υπηρεσιες Steam Mobile Guard και Blizzard Authenticator. Στο νεο νουμερο Cosmote που μου δωσανε, αυτα τα μηνυματα ερχονται κανονικα. Σε αλλα κινητα με Cosmote και αυτα ερχονται κανονικα. Η διαφορα ειναι πως το νουμερο που εχω ηταν το παλιο μου απο Vodafone.

Αυτο το ανακαλυπτω και αρχιζα να απασχολω την τεχνικη υποστηριξη τους πριν απο εναμιση μηνα. Με ενημερωνει καποιος πως και καλα, οι εταιριες αυτες μπορει να χρησιμοποιουν μεσαζωντες που το μπλοκαιρνει το firewall της Cosmote(φουλ μπαρουφα) και πως δεν ειναι δικια τους ευθυνη(και παλι μπαρουφα).

Το μονο που μπορω να καταλαβω ειναι πως το προβλημα ειναι απο το γεγονος που εκανα το νουμερο μεταβαση σε διαφορετικη εταιρια. Δεν εξηγειται αλλιως.

Εχει περασει καποιος αλλος παρομοιο προβλημα στο παρελθον? Μπας και ειμαι ο μοναδικος ατυχος? Και σε αυτη την φαση, τι αλλο μπορω να κανω? Δεν υπαρχει περιπτωση να αλλαξω νουμερο και δεν ειναι οι μοναδικες υπηρεσιες που αντιμετωπιζω αυτο το προβλημα.

Η φορητοτητα δεν παιζει ρολο, ολοι εχουμε κανει αλλαγη παρόχου. Εφόσον τώρα είσαι στη cosmote ρωτα αν υπάρχει κάποια υπηρεσία ενεργή που να μπλοκάρει οτιδήποτε μηνύματα. Αν όχι, δες αν η συσκευή σου έχει κάποιο φιλτράρισμα στα μηνύματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τον bornmild. Όλα δουλεύαν ρολόι μέχρι και τέλη Ιουλίου για μένα. Σε προσπάθεια μου προ εβδομάδας δεν ήρθε sms από blizzard. Δοκίμασα και σε άλλες υπηρεσίες (από forex, ανταλλακτήρια μέχρι ότι μπορείς να φανταστείς). Sms πουθενά. Όπως και ο bornmild και το δικό μου cosmote νούμερο είναι απο φορητότητα vodafone η οποία όμως έχει γίνει χρόνια τώρα. 

Φίλος με ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά (cosmote από φορητότητα Vodafone - και αυτός χρόνια τώρα) επιβεβαίωσε ότι μέχρι και τέλη Σεπτέμβρη που δοκίμασε τελευταία φορά λάμβανε sms κανονικά. Την τελευταία βδομάδα τίποτα! Steam, blizzard, Dropbox etc δεν του έρχεται sms. 

Και κάπου εδώ αρχίζει η παράνοια. Φίλοι μας με Vodafone, Wind λαμβάνουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ τα sms από ολες αυτες τις υπηρεσίες όπως ΚΑΙ φίλοι μας που έχουν "καθαρά" νούμερα comsote. 

Τέλος να σημειωθεί οτι λαμβάνω κανονικά sms από φίλους στο εξωτερικό με νουμερα Αμερικής, Ολλανδίας, Αγγλίας. 

Μετά απο πολλά τηλέφωνα στο 13888 κατάφερα να ανοίξει ticket με τον εκπρόσωπο να μου τονίζει ότι θα το προωθήσει αλλά ότι δεν μπορεί να υποσχεθεί κάτι.

Απ όλα τα "στοιχεία" που έχω στη διάθεσή μου είναι ξεκάθαρο πως η cosmote κάτι έχει πατατιάσει από τον Σεπτέμβρη και μετά με τα firewall της και με τα νούμερα που παλιά ανήκαν στη Vodafone. 

Ελλάδα αθάνατη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικια μου εμπερια με την εξυπηρετηση της Cosmote ηταν εντελως απαραδεκτη. Μου ειπανε κιολας να παω εγω πισω στο παλιο παροχο και να ανοιξω εκει θεμα, κατι εντελως κουφο αφου το θεμα ειναι απο την μερια της Cosmote.

Δεν ξερω-δεν γνωριζω. Το μονο σιγουρο ειναι πως απλως θα φυγω απο την Cosmote.

Ελπιζω τουλαχιστον αυτο το thread να ειναΙ χρησιμο ως προειδοποιση πριν καποιος αποφασισει να παει στην Cosmote.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Σεπτέμβριο είχε γίνει μια μεγάλη υποκλοπή δεδομένων πελατών κινητής της Cosmote για την οποία βγήκε ανακοίνωση τον Οκτώβριο και ελέγχεται από ΑΔΑΕ αλλά πέρασε στα ψιλά και δεν άνοιξε ρουθούνι. Με τα στοιχεία που υπόκλεψαν υπήρχε η πιθανότητα να μπορεί να γίνει SIM swap των συνδρομητών για ακριβώς αυτόν το λόγο, δλδ κάποιος άλλος να μπορεί να λαμβάνει τα SMS από 2 Step Verification. Για ψάξτε το λίγο...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

και εγω εχω το ιδιο προβλημα, ενω πιο παλια δεν το ειχα.

Μετακομισα στην cosmote απο vodafone το 2014. Μεχρι πριν κανα χρονο ολα δουλευαν κομπλε, αλλα τωρα οποτε εχω χρειαστει sms για verification κτλπ δεν ερχονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μετά από αρκετά τηλέφωνα στο 13888(αρχές Γενάρη το τελευταίο) με πήραν από το "τεχνικό" την πρώτη βδομάδα του Φλεβάρη. Με έβαλαν να κάνω sms request και να κάνει live trace ο τεχνικός να δει που κολλάει. Όταν έγινε η διαδικασία μου είπε ένα σας ευχαριστώ για την υπομονή σας θα το προωθήσω και θα σας ενημερώσουμε. Περιμένω να δω αν θα κρατήσουν την παράδοση να απαντάνε στο μήνα πάνω ή αν θα πάμε για Απρίλη. Ειλικρινά απορώ πως κάτι που επηρεάζει λογικά όλους τους αριθμούς της cosmote απο φορητότητα Vodafone και σου κόβει την πρόσβαση σε τόσες υπηρεσίες δεν έχει γίνει "θέμα". 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Επεσα σε αυτό το θέμα από αναζήτηση στο google.

Ο αριθμός μου είναι από φορητότητα από Vodafone σε cosmote αλλά αυτό έγινε πριν αρκετά χρόνια.

Σταμάτησα να λαμβάνω verification SMS κάποια στιγμή πέρσι. Συγκεκριμένα από Blizzard και Sony δεν λαμβάνω τίποτα. Πήρα τηλ πριν λίγο και περιμένω να με καλέσουν από Cosmote. Θεωρώ δεν θα βγει άκρη με αυτά που διαβάζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα update, σήμερα δοκίμασα πάλι και μου ήρθαν και από blizzard που δεν ερχόταν και από Sony επίσης. Δεν ξέρω αν έκανε κάτι ο υπάλληλος που μίλησα, τώρα όμως όλα οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα και μάλιστα είναι αρκετά σοβαρό γιατί αφορά sms από web banking και δεν έχω πρόσβαση στο λογαριασμό μου στο εξωτερικό!

Αφού επικοινώνησα με 13888 και δήλωσα την "βλάβη" μου ζήτησαν το τηλέφωνο από το οποίο έρχονται τα sms και πότε έκανα προσπάθειες. Τους ενημέρωσα και για τα δύο και κατέγραψαν το "αίτημα" και μου είπαν ότι θα με καλέσουν εντός 48 ωρών. Οι μέρες περνούσαν και κάλεσα πάλι όπου εκεί με ενημέρωσαν ότι όντως βρήκαν τα μπλοκαρισμένα sms στο firewall τους και θα με καλέσουν. Από τότε, όχι μόνο δεν έχει γίνει απολύτως τίποτα (ούτε επικοινωνία ούτε λύση) αλλά το μόνο που λένε είναι το ποιηματάκι τους ότι το έχουν καταγράψει και θα με καλέσει ο αρμόδιος τεχνικός. Ακόμα εδώ και περιμένω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...