Προς το περιεχόμενο

Αλλαλουμ στην ειδικοτητα στη συμβαση εργασιας ( προσλήψη - απολυση- ΕΦΚΑ)


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα! χρονια πολλα! 

Κατεβαζοντας την βεβαιωση προυπηρεσιας ηλεκτρονικα απο τον ΕΦΚΑ παρατηρησα οτι στην προυπηρεσια μου σε μια εταρεια Α (απο Φεβρουαριο 2016 μεχρι Οκτωβριο 2017) , στην ειδικοτητα αναγραφεται υπαλληλος γραφειου αντι για βοηθος λογιστης.

Οποτε μπηκα σε διαδικασια ψαξιματος καθως αυτο ειναι πολυ σημαντικο!

 Δυστυχως υπαρχει μια σημαντικη διαφορα αναμεσα στην ειδικοτητα (βοηθος λογιστης ) που αναφερεται στην προσληψη και απολυση μου στην εταιρεια Α και στην ειδικοτητα που αναγραφεται στην βεβαιωση προυπηρεσιας στο ΕΦΚΑ ( υπαλληλος γραφειου) , καθως και στη βεβαιωση ενσημων που μου ειχε δωσει η εταιρεια καποια στιγμη για πρσσωπικη χρηση (  απλα δεν το ειχα παρατηρησει τοτε)

Δεν ενημερωθηκα ποτε ουτε συναινεσα ποτε σε αλλαγη της ειδικοτητας μου. Τοσο στη συμβαση προσληψης και στο εντυπο αποχωρησης μου αναγραφεται ξεκαθαρα ''βοηθος λογιστης'' και αναλογος φυσικα κωδικος.

Αυτο ειναι πολυ σημαντικο για την πραγματικη απεικονιση και αποδειξη της προυπηρεσιας μου αλλα και για την εξελιξη μου απο β λογιστης σε α λογιστης.

Εχω ενημερωσει τοσο τον ΕΦΚΑ, οσο και την ιδια την εταιρεια , και προχωρησα και σε καταγγελια στην Επιθεωρηση.

Ενημερωτικα ,το ιδιο κουφο εχει γινει και με αλλη εταιρεια που εργαστηκα απο τον Μαρτιο 2020 -Ιουνιο 2020. Δηλαδη βασικος ορος για να συνεργαστουμε ηταν να προσληφθω ως λογιστης,

Πραγματικα στην συμβαση προσληψης αναφερεται ειδικοτητα λογιστης , ενω στην αποχωρηση μου υπαλληλος γραφειου ( και στο ΕΦΚΑ αναφερεται ειδικοτητα υπαλληλος γραφειου)

Φανταζομαι δεν ειμαι μοναδικη περιπτωση. Τι βηματα μπορω να ακολουθησω κι αν μπορει να γινει κατι να αλλαξουν.

 

Επεξ/σία από panosdes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γνωστό ότι πολλές εταιρείες γράφουν τους εργαζόμενους ως υπαλλήλους γραφείου αντί για βοηθός (μηχανικός, λογιστής, προγραμματιστης, πληροφορικαριος κοκ). Πρέπει να πεις στην εταιρεία να το διορθώσει, δεν είμαι γνωστης αλλά αμφιβάλλω αν μπορεί να γίνει αναδρομική διόρθωση της ειδικότητας του εργαζόμενου. Ως λογιστης θα γνωρίζεις καλύτερα τι μπορεί να γίνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καταλαβαινω οτι ζουμε σε μπανανία κ κατα συνεπεια κανουν ο,τι γουσταρουν ΑΝ δε τους ελεγχεις συνεχως.

Αλλα δε μπορω να δεχτω οτι δεν μπορουν να τιμωρηθουν  απο τη στιγμη που εχω τις συμβασεις υπογεγραμμενες.

Ειναι δυνατον να καναν αλλα πραγματα απο αυτα που γραφει το εντυπο προσληψης και αποχωρησης ( απολυσης ή παραιτησης) και να μεινει ατιμωρητο? εστω κ αναδρομικα. Η μια περιπτωση αφορα 6 μηνες πισω κι η αλλη 3 χρονια πισω.

Επεξ/σία από panosdes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω αν προβλέπεται και τι προβλέπεται στο κομμάτι των ποινών για αυτό το θέμα. Ο λόγος που το κάνουν είναι για να γλιτώσουν κάτι στα ένσημα, οπως και αμοιβή ως υπάλληλος γραφείου και όχι με βάση την εκάστοτε κλαδικη συλλογική σύμβαση. Προφανώς για να το κάνουν υπολογίζουν ότι δεν θα προχωρήσει σε καταγγελία ο εργαζόμενος αλλά και να κάνει έχουν ψάξει από πριν τυχόν πρόστιμα και κυρώσεις οπότε βλέπουν ότι τους συμφέρει τόσο αυτό όπως και χιλιάδες άλλες παραβάσεις της εργατικής νομοθεσίας. Καταγγελία φυσικά και να κάνεις γιατί δεν έχεις να χάσεις τίποτα ειδικά αν έχεις φύγει από τους συγκεκριμένους εργοδότες. Το έχουν αρκετοί αυτό το θέμα, αν χρειάζεσαι για τον ΑΣΕΠ την απόδειξη εμπειρίας υπάρχει λύση χωρίς τρέξιμο αλλά για αυτό που θες εσύ την αναβάθμιση τάξης όπως λες πρέπει να το ψάξεις, ρώτα κάποιον υπεύθυνο στον φορέα σου τι παίζει με αυτές τις περιπτώσεις κι αν μπορεί να αποδειχτεί με άλλον τρόπο η εμπειρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'' ..αν χρειάζεσαι για τον ΑΣΕΠ την απόδειξη εμπειρίας υπάρχει λύση χωρίς τρέξιμο'',  Πως μπορω να αποδειξω οτι εργαζομουν με αυτη την ειδικοτητα οταν φαινομαι υπαλληλος γραφειου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Για τον ΑΣΕΠ, καταθέτεις υπεύθυνη δήλωση στην οποία αναφέρεις εργοδότη χρονικό διάστημα και ειδικότητα. 

Καταθέτεις υπεύθυνη δήλωση αλλά και το χαρτι βεβαίωσης προυπηρεσίας (https://www.efka.gov.gr/el/elektronike-yperesia-choregeses-bebaioses-proyperesias) που πια αναγράφει και την ειδικότητα.Οπότε θα αναγράφει υπάλληλος γραφείου για τον φίλο.

 

Επεξ/σία από chsam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτο ακριβως αποτελει και την αφορμη να δω την μαλακια που ειχαν κανει στις εταιρειες. Παλαιοτερα δεν αναφεροταν στις βεβαιωσεις του ΕΦΚΑ η ειδικοτητα

Αντε βρες ακρη τωρα, εστω μεσω της πιεσης απο την καταγγελια στην Επιθεωρηση να μου δωθει καποια βεβαιωση που θα αναφερει οτι εχει γινει λαθος. 

Επεξ/σία από panosdes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
On 27/12/2020 at 00:44, panosdes said:

Τι βηματα μπορω να ακολουθησω κι αν μπορει να γινει κατι να αλλαξουν.

Υποθέτω ότι μπορεί να γίνει αναδρομική αλλαγή με κάποιο πρόστιμο ίσως για τον εργοδότη.

Όμως, οι εργατικές διαφορές παραγράφονται μετά από πέντε χρόνια, δηλαδή πρέπει να κινηθεί δικαστική διαδικασία μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα. Καταλαβαίνεις ότι αυτό το «Φεβρουάριος 2016» είναι ιδιαίτερα προβληματικό στην περίπτωσή σου, αν θες να διεκδικήσεις κάτι έχεις δύο μήνες να το κάνεις. Μιλάς σήμερα με το ΣΕΠΕ της περιοχής σου, καθώς και με εργατολόγο (αν βρεις τέτοιες μέρες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Δεν γνωρίζω αν προβλέπεται και τι προβλέπεται στο κομμάτι των ποινών για αυτό το θέμα. Ο λόγος που το κάνουν είναι για να γλιτώσουν κάτι στα ένσημα, οπως και αμοιβή ως υπάλληλος γραφείου και όχι με βάση την εκάστοτε κλαδικη συλλογική σύμβαση. Προφανώς για να το κάνουν υπολογίζουν ότι δεν θα προχωρήσει σε καταγγελία ο εργαζόμενος αλλά και να κάνει έχουν ψάξει από πριν τυχόν πρόστιμα και κυρώσεις οπότε βλέπουν ότι τους συμφέρει τόσο αυτό όπως και χιλιάδες άλλες παραβάσεις της εργατικής νομοθεσίας. Καταγγελία φυσικά και να κάνεις γιατί δεν έχεις να χάσεις τίποτα ειδικά αν έχεις φύγει από τους συγκεκριμένους εργοδότες. Το έχουν αρκετοί αυτό το θέμα, αν χρειάζεσαι για τον ΑΣΕΠ την απόδειξη εμπειρίας υπάρχει λύση χωρίς τρέξιμο αλλά για αυτό που θες εσύ την αναβάθμιση τάξης όπως λες πρέπει να το ψάξεις, ρώτα κάποιον υπεύθυνο στον φορέα σου τι παίζει με αυτές τις περιπτώσεις κι αν μπορεί να αποδειχτεί με άλλον τρόπο η εμπειρία. 

Δεν υπάρχει συλλογική σύμβαση λογιστών, τα ίδια με έναν υπάλληλο γραφείου παίρνει στο βασικό

Μετράνε όμως τα ένσημα για να πάρεις την α τάξη, θες τρία χρόνια ένσημα για αυτό

2 λεπτά πριν, logistoulis είπε

 

 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, giorgos608 said:

παιδια αν εισαι ο ΙΤ τι ειδικότητα πρεπει να σου βάλουν?

 

 

 

 

Σε κάποιες εταιρείες με δήλωναν σαν μηχανικό πληροφορικής σε άλλες σαν υπάλληλο γραφείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Malthador είπε

Υποθέτω ότι μπορεί να γίνει αναδρομική αλλαγή με κάποιο πρόστιμο ίσως για τον εργοδότη.

Όμως, οι εργατικές διαφορές παραγράφονται μετά από πέντε χρόνια, δηλαδή πρέπει να κινηθεί δικαστική διαδικασία μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα. Καταλαβαίνεις ότι αυτό το «Φεβρουάριος 2016» είναι ιδιαίτερα προβληματικό στην περίπτωσή σου, αν θες να διεκδικήσεις κάτι έχεις δύο μήνες να το κάνεις. Μιλάς σήμερα με το ΣΕΠΕ της περιοχής σου, καθώς και με εργατολόγο (αν βρεις τέτοιες μέρες).

ΟΙ εταιρειες ειναι Αθηνα , εγω μενω Κρητη πλεον.

Φανταζομαι με ΣΕΠΕ Αθηνας θα μιλησω. Ηδη εχω κανει καταγγελια , κ λόγικα θα  με καλεσουν, εχει βγει αριθρμος πρωτοκολλου! 

Γνωριζεις αν υπαρχει κοστος για τη διαδικασια? Δεν εργαζομαι πλεον και ειναι αδυνατο να πληρωσω δικηγορο!

Επεξ/σία από panosdes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μετα απο καταγγελια στον ΣΕΠΕ και επικοινωνια πηρα 2 απαντησεις. 
 

Η μια απο ΣΕΠΕ παλληνης ( οπου ειναι και η μια εταρεια) , οτι δεν εμπλεκονται σε θεματα ενσημων , καθως φαινομουν στις λιστες προσωπικου τους ως λογιστης. Επεμεινα βεβαια οτι ο ΕΦΚΑ με παραπεμπει στον ΣΕΠΕ κι οτι πως αλλιως μπορει να προστατευτει ή να διεκδικησει καποιος κατι, αν οχι μεσω ΣΕΠΕ.

 

Η αλλη απαντηση ηρθε απο ΣΕΠΕ πειραια ( οπου εδρευει η αλλη εταιρεια) , που ηταν πολυ πιο κατατοπιστικη κ ετοιμοπολεμη. Μου ειπε οτι αν εργαζομουν τωρα εκει, θα ηταν πιο ευκολο καθως θα ερχοταν επι τοπου επιτελειο ΣΕΠΕ για ελεγχο , οτι ειναι συνηθισμενη τακτικη εταιρειων , οτι θα πρεπει να το κυνηγησω , και να κανω αιτηση διαφορας. Αυτο σημαινει οτι θα καλεσουν την εταιρεια σε απολογια κ πιθανο να καλεσουν κ εμενα , ετσι ωστε να γινει κουβεντα στο τραπεζι με τον ΣΕΠΕ ως διαμεσολαβητη και να βρεθει λυση,

 

Μενω κρητη αλλα αν χρειαστει για κατι τετοιο θα παω Αθηνα!

Επεξ/σία από panosdes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...