Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποδοσφαιρο και σπορ γενικως και τηλεοραση το ενεργοποιω, ταινιες με τιποτα χανει την μαγεια του ο κινηματογραφος που ειναι φτιαγμενος για 24 καρε.. 

Για παιχνιδια θα δουμε πρωτα και θα κρινουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Το interpolation με τα παραπάνω frames δεν θα το δούν οι 20/30 series γιατί λείπει κομμάτι HW που υπάρχει μόνο στις 40 series.

Αυτό το κομμάτι hardware μάλλον ένα δεμάτι σανό είναι 🤣

Στο motion interpolation υπάρχουν δεκάδες τεχνικές και φίλτρα που χρησιμοποιούνται αρκετά χρόνια τώρα σε TVs και σε video editing προγράμματα. Κάποια μάλιστα χρησιμοποιούν και ΑΙ για αυτό το σκοπό.

Και, έκπληξη έκπληξη, κάποια από αυτά τα AI χρησιμοποιούν τις TensorFlow και TensorFlow 2 ML πλατφόρμες, δηλαδή με 3 γραμμές κώδικα μπορούν να αξιοποιήσουν τους Tensor Cores των RTX.

Τα παιχνίδια είναι πιο απαιτητικά περιβάλλοντα αλλά κάτι μου λέει ότι πρόκειται για μεγαλειώδη κοροϊδία και στοχευμένη απαξίωση των προηγούμενων RTX. Σε κάποια φάση στο μέλλον βέβαια θα το μεταφέρουν και στις παλιότερες αυτό και θα είμαστε ευγνώμονες στον πέτσινο. Έχει γίνει προβλέψιμος...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, TR-909 είπε

Η άποψη 55k χρηστών σε poll του HU για το RT. Τόσο μεγάλη βαρύτητα δίνουν στο RT (που χωρίς DLSS δεν). Αναμονή για RDNA3 και συγκριτικά σε raster.

Fc5bHdlakAE428N?format=jpg&name=4096x409

Point is? 

Ο κοσμος εχει την ταση να απαξιωνει ή να κανει downplay συνηθως πολλα πραγματα μεχρι να γινουν νορμα. Εδω μιλαμε για high end gfx, αν καποιον δεν τον ενδιαφερουν δεν βλεπω και το νοημα επενδυσης σε μια συγχρονη gpu..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Ποια ΑMD τωρα ρε παιδια,εγω εχω να αγορασω καρτα δικη τους απο το 2007...

Έτσι, έτσι , τι πάτε και παίρνετε Radeon και βάζετε στα κουτιά σας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Point is? 

Ο κοσμος εχει την ταση να απαξιωνει ή να κανει downplay συνηθως πολλα πραγματα μεχρι να γινουν νορμα. Εδω μιλαμε για high end gfx, αν καποιον δεν τον ενδιαφερουν δεν βλεπω και το νοημα επενδυσης σε μια συγχρονη gpu..

επενδυση τι εννοεις τωρα για τετοιες gpu? που αλλαζουμε καθε χρονο σχεδον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Έτσι, έτσι , τι πάτε και παίρνετε Radeon και βάζετε στα κουτιά σας. 

Και τζαμπα να μου εδιναν μια θα την χαριζα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Plebas86 είπε

επενδυση τι εννοεις τωρα για τετοιες gpu? που αλλαζουμε καθε χρονο σχεδον?

Δεν καταλαβαινω. Αλλαξανε τα lifecycles και δεν το καταλαβα; 2 ετη ειναι πανω κατω εδω και πολλα χρονια . Νοημα επενδυσης σημαινει νοημα αγορας. Αν δεν σε ενδιαφερουν οι νεες τεχνολογιες απλα κλειστες ή απλα μεινε με την προηγουμενη γενια εννοω. 

Τα γραφικα κινουνται προς συγκεκριμενη κατευθυνση χωρις επιστροφη τον φωτορεαλισμο πλεον. Τετοιου ειδους γκαλοπ δεν εχουν καμια σημασια για εμενα, εκτος απο το να ικανοποιησουν συγκεκριμενες αντιληψεις..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Point is? 

Ο κοσμος εχει την ταση να απαξιωνει ή να κανει downplay συνηθως πολλα πραγματα μεχρι να γινουν νορμα. Εδω μιλαμε για high end gfx, αν καποιον δεν τον ενδιαφερουν δεν βλεπω και το νοημα επενδυσης σε μια συγχρονη gpu..

Το ποιντ είναι ότι η ανάγκη για το "wow experience" 10 enthusiasts, δεν αποτελεί κριτήριο για την πλειοψηφία του κόσμου. Όπως προφανώς ούτε το DLSS3 των 35 τίτλων (MS Flight Simulator 😄)είναι σοβαρό κριτήριο επιλογής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι λεγατε εδω μεσα και για το DLSS οταν ειχε ερθει με τις 2000 και τωρα εαν καποιο παιχνιδι βγει και δεν εχει γινεται λαικη επανασταση..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά νέο update για 4090! Πάλι ξεκινάει το κουβέντολογι με την κυρία της γραμμής! Της αναφέρω το μοντέλο 4090 που θέλω και μου λέει ποτέ βγήκαν νέες κάρτες και δεν το πήρα χαμπάρι! Ωραία λέω τα πιάσαμε τα λεφτά μας….Μετά από λεπτομερή  ανάλυση σαν να βγάζω λόγο σε αίθουσα για υποψήφιος 15μελούς μου απαντάει θα σας καλέσουμε σε λίγο! Μετά από 10 λεπτά όντως με κάλεσε και μου είπε πως υπάρχει καρτα για day one η απλή της gigabyte στα 2800€ παρακαλώ πολύ! Να είστε καλά χάρηκα καλή συνέχεια η τελευταία της κουβέντα! Πως να είμαι καλά απαντώ με ένα 3 χιλιαρο που μου είπες……

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Ποια ΑMD τωρα ρε παιδια,εγω εχω να αγορασω καρτα δικη τους απο το 2007...

υπαρχουνε καποιοι που λενε να προτιμησει ο κοσμος την amd, για να παθει κοκομπλοκο η nvidia και να ριξει τις τιμες και να παρουνε στο τελος πιο φθηνες καρτες γραφικων απο την nvidia

το θεμα ετσι οπως σκεφτονται αυτοι θα σκεφτουν και οι αλλοι , και στο τελος παλι nvidia θα καταληξουν οι πιο πολλοι και θα εχει ανεβασμενες τιμες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Pantaz είπε

Παιδιά νέο update για 4090! Πάλι ξεκινάει το κουβέντολογι με την κυρία της γραμμής! Της αναφέρω το μοντέλο 4090 που θέλω και μου λέει ποτέ βγήκαν νέες κάρτες και δεν το πήρα χαμπάρι! Ωραία λέω τα πιάσαμε τα λεφτά μας….Μετά από λεπτομερή  ανάλυση σαν να βγάζω λόγο σε αίθουσα για υποψήφιος 15μελούς μου απαντάει θα σας καλέσουμε σε λίγο! Μετά από 10 λεπτά όντως με κάλεσε και μου είπε πως υπάρχει καρτα για day one η απλή της gigabyte στα 2800€ παρακαλώ πολύ! Να είστε καλά χάρηκα καλή συνέχεια η τελευταία της κουβέντα! Πως να είμαι καλά απαντώ με ένα 3 χιλιαρο που μου είπες……

δηλαδή εως τωρα η zotac του πλαισίου ειναι η φθηνότερη 4090 για pre order σε σχέση με οσους ρώτησες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, crsweber είπε

υπαρχουνε καποιοι που λενε να προτιμησει ο κοσμος την amd, για να παθει κοκομπλοκο η nvidia και να ριξει τις τιμες και να παρουνε στο τελος πιο φθηνες καρτες γραφικων απο την nvidia

το θεμα ετσι οπως σκεφτονται αυτοι θα σκεφτουν και οι αλλοι , και στο τελος παλι nvidia θα καταληξουν οι πιο πολλοι και θα εχει ανεβασμενες τιμες 

Ετσι βασικά λειτουργει στην πράξη ο ανταγωνισμός.

Στην πράξη ομως απο την μια να κράζουμε μονιμα τον Jensen και την nvidia κάθε χρονο και απο την άλλη να του τα σκάμε χοντρά(όπως συμβαινει σε high end μερια στα forum)και μετά πάλι να κράζουμε για τις τιμές/κομμένα features και το μονοπώλειο αυτού.

To vote with your wallet περιπατο σε σχέση με αυτά που γράφονται.

Πάρε τώρα στην μάπα 4070 που την βάφτισε 4080 για να της δώσει μεγάλο καπελο, πάρε 4080 με τιμή στο Θεο.

Και φτάσαμε να θεωρείται ''ευκαιρια'' η αγορά x090 κάρτας κοντα στα 2000+ευρώ, επειδή ανεβασε τις τιμές στις χαμηλότερες κάρτες.

Και πριν 2 χρόνια, πριν βγουν οι 3000, τι διάβαζες στο forum? ''Δεν ξαναδίνω 1100+ευρω για κάρτα μετά την κοροιδια 2080ti''.

Γιαυτο καλά κάνει ο Jensen και κάνει ότι κάνει και του εύχομαι μελλοντικά x070 στα 1500ευρω αφου πέρασε το φράγμα των 1000. 

Κατα τα άλλα μας ενοχλεί το duopoly και κάποιοι περιμενουν να δουν φως με την Intel.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...