Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, TR-909 είπε

Ωραία άρα συμφωνείς λοιπόν ότι το περισσότερο κόσμο δεν τον ενδιαφέρει αυτό που ενδιαφέρει εσένα προσωπικά. Αυτό ήταν το "point". Και δεν ήταν δικό μου, αλλά ενός credible YT reviewer. 

Υπάρχουν δύο ειδών δεν με ενδιαφέρει.

Πρώτον γιατί δεν το  φτάνω οικονομικά , άρα το παίζω αδιάφορος και 

Δεύτερον επειδή είμαι άσχετος με αυτά. 

Κάποιος που ασχολείται και του αρέσει η τεχνολογία πάντα ενδιαφέρεται, ασχέτως κόστους. 

Επεξ/σία από HALF EVIL
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Δεν τον ενδιαφέρει τίποτα, κόβει VRAM, κόβει encoders(Θα δούμε τι θα έχουν τα μικρότερα Ada μοντέλα), κόβει DP 2.0, κόβει HW Scheduler(Από Kepler και μετά νομίζω)..Σου λέει θα μου τα ακουμπήσετε ό,τι κι αν κάνω.

http://disq.us/p/2r3719j

Το RTX IO που είναι; ( ή ήταν το DirectStorage? )

geforce-rtx-30-series-rtx-io-compressed-

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Είναι απλό.....όποιος θέλει αγοράζει τις νέες 4080/4090 gpu και όποιος δεν θέλει απλά προσπερνάει.....απορώ γιατί τόσος ντόρος αφού υπάρχουν gpus για όλα τα χρηματικά θέλω του καθενός είτε σε νέες είτε σε μτχ.....

Γιατι ξέρω γω είμαστε σε ένα τεχνολογικό forum, αρα λογικο και αναμενόμενο να υπάρχουν σχόλια και αντιδράσεις σε νέες κυκλοφορίες όπως συμβαινει και σε άλλα τεχνολογικά προιοντα σε όλο το internet και οπως γινόταν και στα προηγούμενα θέματα πριν απο αυτό..

Γιαυτο ανοίχτηκε και το εδώ θέμα και όχι απλά για να μπουν και να φλεξαρουν οι κάτοχοι των νεων καρτων για να μαζεψουν πολλα likes...

Ούτε το ''υπάρχουν gpu για όλα τα χρηματικά θέλω'' ισχύει στην πραξη οταν η φθηνότερη κάρτα του εδώ θέματος ειναι προς το παρον η 4080 12gb των 1100ευρω,και πολλές 2ετιας κάρτες ακομα παλεύουν το msrp...

Αν ενοχλούνται οι μελλοντικοί κάτοχοι 4080/4090, ας ανοίξουν ξεχωριστό θέμα όπως εγινε με την 2080ti.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, TR-909 είπε

Ωραία άρα συμφωνείς λοιπόν ότι το περισσότερο κόσμο δεν τον ενδιαφέρει αυτό που ενδιαφέρει εσένα προσωπικά. Αυτό ήταν το "point". Και δεν ήταν δικό μου, αλλά ενός credible YT reviewer. 

Δεν τον ενδιαφερει ΜΕΧΡΙ να τον ενδιαφερει.. Αυτη ειναι η ειδοποιος διαφορα.. Οπως εμενα δεν με ενδιαφερει ενα smartphone των 1500 ευρω και η τεχνολογια του ΜΕΧΡΙ να φτασει στα 200-300 ευρω.. 

O credible YTer γιατι αναφερθηκε για να ψαρωσω; Αυτοι κανουν 150 βιντεακια μονο και μονο για τα views/shares/likes αυτη ειναι η δουλεια τους, ακομη και να χαιδεψουν αυτια ή να κανουν flamebait για να γινει ντορος στα ποστς..Welcome to modern internet

 

Το point για να μην κοροιδευομαστε εχει συγκεκριμενες προεκτασεις ,οταν δεν μιλαει για αυτο σε συναρτηση με κατι ουσιωδες οπως το κοστολογιο, το price/perf κ.ο.κ 

Και σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν προκειται να σταματησει η εξελιξη στα γραφικα επειδη η συντριπτικη πλειοψηφια του κοσμου δεν κανει jump ship ακομη.. Αν λειτουργουσε ετσι η τεχνολογια θα ημασταν ακομη στο 1950.. 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Armoral είπε

Δεν είναι έτσι η τόσο απλά τα πράγματα.

μια χαρά απλά είναι τα πράγματα...είτε συμφωνείς με τις νέες τιμές και αγοράζεις είτε απλά προσπερνάς όπως σε κάθε προϊον που τίθεται σε πώληση

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Αν ενοχλούνται οι μελλοντικοί κάτοχοι 4080/4090, ας ανοίξουν ξεχωριστό θέμα όπως εγινε με την 2080ti.

προσωπικά δεν ενοχλούμαι διότι δεν τσιμπάω με αυτές τις τιμές 4000 series....απλά να μην επαναλαμβανόμαστε κάθε λίγο και λιγάκι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kkatzos είπε

H πλειοψηφία του κόσμου έχει iGPU ή τίποτα RX580/1060. Δε μας ενδιαφέρει.Το RT ήρθε για να μείνει και προσφέρει το κάτι παραπάνω.

Φυσικά και πρέπει να ενδιαφέρει τι έχει η πλειοψηφία όταν εν έτει 2022 στο steamcharts είναι πρώτη η GTX 1060 - τους game publishers τους ενδιαφέρει και μάλιστα πολύ. Όταν το RT γίνει mainstream και όχι "gimmick υπό προϋποθέσεις" (DLSS) το ξανασυζητάμε. Για εμένα το πρώτο κριτήριο παραμένει το raster performance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχετε την εντυπωση οτι απο το rasterization κομματι θα παμε κατευθειαν σε full raytraced paths και απιστευτο φωτορεαλισμο που στοιχιζει σε επιδοσεις 5 γενεες απο εδω που ειμαστε;

Δεν καταλαβαινω ειλικρινα. Κλειστε ξαναλεμε τα "gimmicks" γιατι χωρις τα "gimmicks" και εμας τους τρελους που αγοραζουμε σημερα αυτα δεν θα τα βλεπατε ποτε και πουθενα σε κανενα τομεα της τεχνολογιας.  

Ουτε σας ειπε κανεις οτι RT ή τιποτα δεν υπαρχει rasterization (δεν γινεται αυτο και να θελαμε), ουτε οπως αναφερθηκε πριν απο μονα τους τα γραφικα χωρις το αρτιστικο κομματι λενε κατι (εμεις μιλαμε ΚΑΘΑΡΑ για την τεχνολογικη εξελιξη ομως εδω) ουτε οτι τα πραγματα ειναι ροδινα.. Λιγο σφαιρικη αντιληψη ζηταμε γιατι εχει γινει λιγο αστεια αυτη η επαναληψη..

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, BabisTs είπε

προσωπικά δεν ενοχλούμαι διότι δεν τσιμπάω με αυτές τις τιμές 4000 series....απλά να μην επαναλαμβανόμαστε κάθε λίγο και λιγάκι

Από την στιγμή που οι κάρτες δεν έχουν κυκλοφορήσει επίσημα στην αγορά(τότε θα ξεκαθαρίσει ποιος ενδιαφέρεται πραγματικά και ποιος όχι), οπως και benchmarks αυτών, αναγκαίο κακο ειναι η επανάληψη κάθε λίγο και λιγάκι.

Και στις rtx 2000, συνέχεια για το πόσο ανούσιο ειναι το RT και το dlss διαβάζαμε με το τότε battlefield οπως και στις rtx 3000 που συνέχεια διαβάζαμε για Metro και Cyberpunk.

Ανάλογα σχόλια θα διαβάσει κάποιος και στο youtube κάτω απο τα γνωστά κανάλια.

Και το πρόβλημα για τον περισσότερο κόσμο δεν ειναι η 4090 οπως δεν ηταν και στην προηγουμενη γενια η 3090, αλλά οι 2 4080 (και κυριως η 12αρα), για το τεράστιο price hike των τιμών τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πραγματικότητα οι καταναλωτές προσδιορίζουν τις τάσεις και τις τιμές αλλά επειδή υπάρχουνε πολλά πρόβατα την πατάμε όλοι. Ανεξάρτητα τι έγινε με τις τιμές λόγω Covid και mining που μέχρι ενός σημείου είχε μια λογική, από κει και πέρα: αφενός χρειάζεται να μην τσιμπάμε σε ό,τι μαρκετινίστικη βλακεία κυκλοφορεί και αφετέρου χρειάζεται και συναγωνισμός από AMD (και ίσως και Intel) για να προσγειωθούν εκεί στην κλεφτεNVIDIA. Όσο αγοράζουμε υπερτιμημένα προιόντα τόσο θα μας πιάνουν τον πωπώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, BabisTs είπε

μια χαρά απλά είναι τα πράγματα...είτε συμφωνείς με τις νέες τιμές και αγοράζεις είτε απλά προσπερνάς όπως σε κάθε προϊον που τίθεται σε πώληση

προσωπικά δεν ενοχλούμαι διότι δεν τσιμπάω με αυτές τις τιμές 4000 series....απλά να μην επαναλαμβανόμαστε κάθε λίγο και λιγάκι

Όχι δεν είναι το θέμα συμφωνώ η όχι. Κι εγώ έκραζα και τελικά έδωσα 1350 για την 3080ti.

Στο τρυπάκι μπαίνεις και πας και τους τα ακουμπάς.

Τώρα όμως δε μπορώ να αποδεχθώ τη συγκεκριμένη τακτική. Δε θα πάνε 4000 μια κάρτα για video games επειδή έτσι γουστάρουν. Μην τρελαθούμε κιόλας.

Είπαμε να βγάλουν χρήματα όχι να μας στραγγίξουν οικονομικά για το gaming 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...