Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, chrisde είπε

Κοίτα αν εσένα σου αρέσε, πάσο είναι και θέμα γούστου στην τελική. Παρόλο που λατρεύω Hdr και παίζω πλεον σχεδον όλα τα παιχνίδια έτσι, όσον αφορά ταινίες και σειρές, θα συμφωνήσω με τα παιδιά από πάνω, αν δεν έχει native hdr, δεν... Παρόλα αυτά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, είναι ωραίο να υπάρχουν επιλογές και ο καθένας να διαλέγει αυτό που θεωρεί καλύτερο.

Αυτό ακριβώς ειναι περί ορέξεως. Όταν η εικόνα προσωπικά μου φαίνεται κλασεις ανώτερη με σωστό rtx hdr με δυνατό μαύρο και δυνατό λευκό τη στιγμή που το sdr δείχνει αρκετά υποτονικό συγκριτικά. Εννοείται πάντα βλέπουμε 4Κ hdr ατόφιο αλλά υπάρχουν πολλές 1080p sdr που εκεί κάνει τη διαφορά το rtx hdr. Και στα sdr παιχνίδια εννοείται τεράστια διαφορά. 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 27,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2144

  • BlurayMoviesGreece

    1811

  • Arkin

    1691

  • Herald

    1556

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

Αδερφέ μου kkatzo άλλαξα μνήμες και έτρεξα ένα run cyber77 , φοβάμαι να ανεβάσω τα νούμερα μη με κάνουν μπαν γιατί μιλάμε για σκληρό πορνό … αν τα θολώσω περνάνε ; :P

Χρειαζόταν να αλλάξεις γιατί σχεδόν σε έφτανε ο 5800X3D μου. Στο 2-3% διαφορά ήσουν.

Ανέβασε στο benchmark thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Arkin είπε

σωστό rtx hdr με δυνατό μαύρο και δυνατό λευκό

(Ο Θεός να το κάνει) σωστό για τα δικα σου μάτια μπορεί να είναι.

Γενικά σωστό μόνο από τους δημιουργούς μπορεί να βγει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kkatzos είπε

(Ο Θεός να το κάνει) σωστό για τα δικα σου μάτια μπορεί να είναι.

Γενικά σωστό μόνο από τους δημιουργούς μπορεί να βγει.

Ναι αφου για μενα ειναι σωστο αυτο αρκει. Απολαμβανω καλυτερα την ταινια μου? Αυτο νομιζω εχει σημασια. Ο δημιουργος καλη ωρα χθες εβλεπα το alien 3 του 1992 ειχε τα vcr για να αποδωσει αυτο που ηθελε με τα δικα του ματια. Σημερα φτασαμε στα 4Κ HDR που γνωμονα εχουν να διευρυνουν την αντιθεση και την χρωματικη παλετα καθε ταινιας/σειρας. Ειχαν οι τοτε δημιουργοι αυτο στο μυαλο τους? Προφανως και οχι. Και εφοσον υπαρχουν τεχνολογιες που διευρυνουν ολα αυτα σε μια ταινια σειρα κτλ γιατι να μην την χρησιμοποιησουμε. Προφανως δεν τα βαζεις ολα τερμα και βλεπεις μιλαμε για σωστη ρυθμιση σε ενα κακο sdr αρχειο 1080p. Οπως και να εχει προσωπικα κυνηγαω το ατοφιο 4Κ HDR bluray σχεδον ολες οι ταινιες 10ετιας ειναι σε τετοιο format αλλα καποιες αρκετα παλιοτερες και οχι τοσο εμπορικες παραμενουν σε απλη ποιοτητα η οποια περνει τα πανω της με καποιες νεες τεχνολογιες και μπραβο για μενα. Οποιος θελει μην τις χρησιμοποιει σεβαστο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Arkin είπε

Αυτό ακριβώς ειναι περί ορέξεως. Όταν η εικόνα προσωπικά μου φαίνεται κλασεις ανώτερη με σωστό rtx hdr με δυνατό μαύρο και δυνατό λευκό τη στιγμή που το sdr δείχνει αρκετά υποτονικό συγκριτικά. Εννοείται πάντα βλέπουμε 4Κ hdr ατόφιο αλλά υπάρχουν πολλές 1080p sdr που εκεί κάνει τη διαφορά το rtx hdr. Και στα sdr παιχνίδια εννοείται τεράστια διαφορά. 

εκει βαζεις και dcip3 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτρεξα ένα Royal με το Galax bios stock και είμαι ήδη ένα +5% από FE και 400pts πάνω από Palit oc.Ελπίζω το σ/κ που θα τεστάρω το oc να μην τα παίξει η κάρτα από temps/spikes🙏.
2024-04-12-220904.png
2024-04-12-222635.png

IMG-1747.jpg
IMG-1748.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Arkin είπε

Ναι αφου για μενα ειναι σωστο αυτο αρκει. Απολαμβανω καλυτερα την ταινια μου? Αυτο νομιζω εχει σημασια. Ο δημιουργος καλη ωρα χθες εβλεπα το alien 3 του 1992 ειχε τα vcr για να αποδωσει αυτο που ηθελε με τα δικα του ματια. Σημερα φτασαμε στα 4Κ HDR που γνωμονα εχουν να διευρυνουν την αντιθεση και την χρωματικη παλετα καθε ταινιας/σειρας. Ειχαν οι τοτε δημιουργοι αυτο στο μυαλο τους? Προφανως και οχι. Και εφοσον υπαρχουν τεχνολογιες που διευρυνουν ολα αυτα σε μια ταινια σειρα κτλ γιατι να μην την χρησιμοποιησουμε. Προφανως δεν τα βαζεις ολα τερμα και βλεπεις μιλαμε για σωστη ρυθμιση σε ενα κακο sdr αρχειο 1080p. Οπως και να εχει προσωπικα κυνηγαω το ατοφιο 4Κ HDR bluray σχεδον ολες οι ταινιες 10ετιας ειναι σε τετοιο format αλλα καποιες αρκετα παλιοτερες και οχι τοσο εμπορικες παραμενουν σε απλη ποιοτητα η οποια περνει τα πανω της με καποιες νεες τεχνολογιες και μπραβο για μενα. Οποιος θελει μην τις χρησιμοποιει σεβαστο. 

Έχει δίκιο ο @kkatzos. Αλλά για να καταλάβεις αυτό που θέλει να σε πει πρέπει να διαβάσεις αντίστοιχα τεχνικά θέματα πχ. πως αναπαράγονται τα χρώματα σε μια οθόνη( όλες τις τεχνολογίες) , χρωματικό φάσμα, απόκλιση χρωμάτων σε σχέση με το πρότυπο και άλλα πολλά.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aetos1988 είπε

Έχει δίκιο ο @kkatzos. Αλλά για να καταλάβεις αυτό που θέλει να σε πει πρέπει να διαβάσεις αντίστοιχα τεχνικά θέματα πχ. πως αναπαράγονται τα χρώματα σε μια οθόνη( όλες τις τεχνολογίες) , χρωματικό φάσμα, απόκλιση χρωμάτων σε σχέση με το πρότυπο και άλλα πολλά.   

Ο kkatzos είπε για τα καμμένα άσπρα τα οποία είναι ρύθμιση από το rtx hdr δεν σημαίνει ότι πρέπει να ειναι όπως στα screens που έβαλα. Το θέμα είναι τι αρέσει στον καθένα έχω δει κόσμο που βάζουν δυναμική αντίθεση καταστρέφουν τα πάντα στις τηλεοράσεις και όμως μόλις τους βάζω κινηματογραφική εικόνα και χρώμα θερμό μου λένε χάλια η εικόνα και το ξανά γυρνάνε στην δυναμική. Τι θέλω να πω. Ειναι καθαρό γούστο. Χθες είδα alien 3 και το 4 με hdr και γούσταρα πρώτη φορά με τέτοια εικόνα μετά έβαλα prometheus με σωστό hdr 4k και οκ προφανώς είναι καλύτερο και όπως πρέπει απλά γιατί να χάσεις το μαύρο και το λευκό που σε δίνει το πρόγραμμα της nvidia πέρα από τα χρώματα. Σωστό η λάθος εφόσον γούσταρα αυτό έχει σημασία. Ο άλλος μπορεί να βλέπει σε sdr με 250nits κανένα πρόβλημα ή σε δυναμική καλή ώρα που εκεί δε μένει τίποτα. Εφόσον το γουστάρει σεβαστο και μαζί του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γούστο ναι οκ αλλά σε μια ταινία το χρώμα στα πρόσωπα πρέπει να είναι σωστό. Αν σε κάποιον αρέσει να βλέπει ένα λευκό πρόσωπο κόκκινο λες και του έχει ανέβει η πίεση 1000 πάσο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Ο kkatzos είπε για τα καμμένα άσπρα τα οποία είναι ρύθμιση από το rtx hdr δεν σημαίνει ότι πρέπει να ειναι όπως στα screens που έβαλα. Το θέμα είναι τι αρέσει στον καθένα έχω δει κόσμο που βάζουν δυναμική αντίθεση καταστρέφουν τα πάντα στις τηλεοράσεις και όμως μόλις τους βάζω κινηματογραφική εικόνα και χρώμα θερμό μου λένε χάλια η εικόνα και το ξανά γυρνάνε στην δυναμική. Τι θέλω να πω. Ειναι καθαρό γούστο. Χθες είδα alien 3 και το 4 με hdr και γούσταρα πρώτη φορά με τέτοια εικόνα μετά έβαλα prometheus με σωστό hdr 4k και οκ προφανώς είναι καλύτερο και όπως πρέπει απλά γιατί να χάσεις το μαύρο και το λευκό που σε δίνει το πρόγραμμα της nvidia πέρα από τα χρώματα. Σωστό η λάθος εφόσον γούσταρα αυτό έχει σημασία. Ο άλλος μπορεί να βλέπει σε sdr με 250nits κανένα πρόβλημα ή σε δυναμική καλή ώρα που εκεί δε μένει τίποτα. Εφόσον το γουστάρει σεβαστο και μαζί του. 

Τα κινηματογραφικά πρότυπα είναι συγκεκριμένα πάνω πχ. στα χρώματα κτλ. ότι έχει απόκλιση θεωρείται ως μη φυσικό. Μπορεί εννοείτε για σένα να σου φαίνεται το κινηματογραφικό χάλια και το δυναμικό τέλειο αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό.  Δεν μπορείς να του ''την πεις'' σε κάποιον που σε λέει το σωστό.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Γούστο ναι οκ αλλά σε μια ταινία το χρώμα στα πρόσωπα πρέπει να είναι σωστό. Αν σε κάποιον αρέσει να βλέπει ένα λευκό πρόσωπο κόκκινο λες και του έχει ανέβει η πίεση 1000 πάσο.

Το ρυθμιζεις αυτο δεν χρειαζεται να ειναι τοσο υπερτονισμενα οπως στα screens που εβαλα εχει sliders για να τα φτιαξεις οπως θελεις. Ειχα λιγο τσιμπημενο το saturation για αυτο δειχνει τοσο εντονο το προσωπο εγω το εβαλα για να δειξω οτι δεν θελει την εφαρμογη και τον codec που εβαλα πριν 2 σελιδες αλλα αν βαλουμε την εφαρμογη στο nvidia app το βλεπει σαν παιχνιδι και μπαινει απο εκει με ctrl+z. Ας το χρησιμοποιησει ο καθενας οπως θελει εχει ρυθμισεις για τα παντα η ας το αφησει τελειως κλειστο οτι του αρεσει.

Μόλις τώρα, aetos1988 είπε

Τα κινηματογραφικά πρότυπα είναι συγκεκριμένα πάνω πχ. στα χρώματα κτλ. ότι έχει απόκλιση θεωρείται ως μη φυσικό. Μπορεί εννοείτε για σένα να σου φαίνεται το κινηματογραφικό χάλια και το δυναμικό τέλειο αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό.  Δεν μπορείς να του ''την πεις'' σε κάποιον που σε λέει το σωστό.   

Το θεμα εδω ειναι πια ειναι τα κινηματογραφικα προτυπα? Το sdr ειναι το σωστο η το hdr? Δηλαδη βλεπεις μια ταινια σε 10 διαφορετικα format αλλου εχει grain αλλου ειναι καθαρη η εικονα αλλου υποτονικα χρωματα αλλου τονισμενα. Πιο ειναι το σωστο απο ολα αυτα? Εγω παντα κινηματογραφικη εικονα εχω με θερμο 2 στις τηλεορασεις μου ειναι το πιο φυσικο ουτε δυναμικη ουτε τιποτα. Απλα εδω επειδη μιλαμε για HDR εφοσον η οθονη το υποστηριζει μπορεις να εχεις πιο εντονο λευκο και καλυτερο μαυρο με το rtx hdr. Δεν χρειαζεται να ειναι σαν τα screens πιο πανω εκεινα τα εβαλα για να δειξω τη διαφορα με τερμα saturation ανεβασμενο contrast. Μπορεις να το δουλεψεις συνετα και να βγαλεις κατι πολυ ανωτερο του sdr χωρις να χαλασεις καθολου την αρχικη πιστοτητα. Στο τελος ουτε οι ιδιοι που βγαζουν τις ταινιες δεν ξερουν πιο ειναι το σωστο γιατι δεν ειναι να πεις οτι εβγαλαν ενα release και αυτο ειναι η καθε ταινια ειδικα οι γνωστες εχουν βγει σε 10 διαφορετικες ποιοτητες mastered κτλ κτλ. Εχω δει σε αιθουσα στο cosmos στο εμπορικο εικονα που τα χρωματα απλα υπερκαλυπταν το ενα το αλλο δεν υπαρχει καποια πιστοτητα και οταν την ειδα στην τηλεοραση ηταν κλασεις ανωτερη και πιο φυσικη. Το σημαντικο ειναι να ειναι calibrated το καθε monitor/τηλεοραση για φυσικα χρωματα απο εκει και περα δεν μπορουν να γινουν και πολλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

το θέμα με το nvidia app είναι να το βγάλουν σε full release είναι τέρμα buggαρισμενο σε βαθμό να μη το χρησιμοποιώ καν οποτε θέλει δουλεύει

Spoiler

ντορπη η nvidia δεν εχει ποτε Bugs,παρτο πισω γτ θα στειλω στον πετσινο να σου παρει την 4090:P

 

  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...