Προς το περιεχόμενο

Φόρτιση iPhone 12


ilouko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλέπω διαφορά στην μπαταρία με την ίδια χρήση όταν το φορτιζω με τον απλό φορτιστή 5w (που θέλει 3 ώρες)  και με τον καινούριο της apple των 20w (που θέλει 1 ώρα να φορτίσει). Με τον γρήγορο φορτιστή η μπαταρία τελειώνει 20-30% πιο γρήγορα . Το έχει παρατηρήσει κανείς ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι παραλογο  να υφισταται κατι τετοιο.

Το να προκαλεσει μεγαλυτερη φθορα η ταχεια φορτιση σε βαθος χρονου στην μπαταρια, συμβαινει.

Το να τελειωνει πιο γρηγορα επειδη φορτιζει με τον γρηγορο, πρωτη φορα το ακουω (το διαβαζω για την ακριβεια).

Επεξ/σία από paris_chav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια η αργή φόρτιση ειναι πιο ομαλή και πέρα απο την μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας προστατεύει και το ρυθμιστή φόρτισης που ειναι ενσωματωμένος επάνω.. Εννοειται πως ειναι 100 φορές καλύτερα ακομα και για βραδυνή φόρτιση. Δεν ειναι τυχαίο που ο 5W φορτιστής της apple εχει 99.97% αποδοση ενω απο 12w και πάνω πέφτεις στο 92%!!!!

Επίσης μικρότερες θερμοκρασίες σημαίνει ελαχιστες επικαθίσεις λιθίου στην άνοδο, ομαλή διαχείριση και προστασία του ηλεκτρολύτη και του διαχωριστη κλπ κλπ κλπ. Ειναι το επόμενο μου paper που γίνεται τώρα το πείραμα και το ελάχιστο όφελος σε χρονο ζωής και θερμοκρασίες ειναι 17%.  Για μένα καντε το.

Επεξ/σία από Ribopaido
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Makatsoras είπε

σου φανηκε κατι παραξενο?

 

Φίλε μου ειλικρινά δεν έχω όρεξη , και εσυ τρώγεσαι . Όποτε άντε στην ευχή του θεού και μην μου ξαναστειλεις . Που σε έπιασε η ηθικολογία μέσα σε ένα site τεχνολογίας . Αυτά στο Facebook που μάλλον σου ταιριάζει καλύτερα , καλή χρόνια σου εύχομαι . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ilouko είπε

Φίλε μου ειλικρινά δεν έχω όρεξη , και εσυ τρώγεσαι . Όποτε άντε στην ευχή του θεού και μην μου ξαναστειλεις . Που σε έπιασε η ηθικολογία μέσα σε ένα site τεχνολογίας . Αυτά στο Facebook που μάλλον σου ταιριάζει καλύτερα , καλή χρόνια σου εύχομαι . 

καλη χρονια φιλε μου.

να εισαι καλα και να περνας καλα παντα με υγεια.

μαλλον κατι δεν περασε σωστα στον γραπτο λογο. 

δεν πειραζει, δεν ειναι η πρωτη φορα που συμβαινει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Makatsoras είπε

καλη χρονια φιλε μου.

να εισαι καλα και να περνας καλα παντα με υγεια.

μαλλον κατι δεν περασε σωστα στον γραπτο λογο. 

δεν πειραζει, δεν ειναι η πρωτη φορα που συμβαινει αυτο.

Τότε λάθος δικό μου . Να είσαι καλά φίλε μου και να έχεις μια καλή χρόνια . Σορρυ απλά παρερμήνευσα αυτά που έγραφες . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 30/12/2020 στις 10:57 ΠΜ, Ribopaido είπε

Παιδια η αργή φόρτιση ειναι πιο ομαλή και πέρα απο την μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας προστατεύει και το ρυθμιστή φόρτισης που ειναι ενσωματωμένος επάνω.. Εννοειται πως ειναι 100 φορές καλύτερα ακομα και για βραδυνή φόρτιση. Δεν ειναι τυχαίο που ο 5W φορτιστής της apple εχει 99.97% αποδοση ενω απο 12w και πάνω πέφτεις στο 92%!!!!

Επίσης μικρότερες θερμοκρασίες σημαίνει ελαχιστες επικαθίσεις λιθίου στην άνοδο, ομαλή διαχείριση και προστασία του ηλεκτρολύτη και του διαχωριστη κλπ κλπ κλπ. Ειναι το επόμενο μου paper που γίνεται τώρα το πείραμα και το ελάχιστο όφελος σε χρονο ζωής και θερμοκρασίες ειναι 17%.  Για μένα καντε το.

Επανερχομαι στο θεμα ως νεος κατοχος Iphone 12, ακομα χωρις φορτιστη. Αρα με λιγα λογια ειναι καλυτερο να αγορασεις φορτιστη με λιγα watt 5w πχ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, gamerMisfitz1 είπε

Επανερχομαι στο θεμα ως νεος κατοχος Iphone 12, ακομα χωρις φορτιστη. Αρα με λιγα λογια ειναι καλυτερο να αγορασεις φορτιστη με λιγα watt 5w πχ? 

Βεβαίως και θα σου κρατάει περισσότερο και η χωρητικότητα της μπαταρίας θα διατηρηθεί οσο γίνεται περισσότερο. Το θεμα ειναι να βρεις χρονο να το εχεις τοση ωρα στο φορτιστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Ribopaido είπε

Βεβαίως και θα σου κρατάει περισσότερο και η χωρητικότητα της μπαταρίας θα διατηρηθεί οσο γίνεται περισσότερο. Το θεμα ειναι να βρεις χρονο να το εχεις τοση ωρα στο φορτιστή.

Χρόνο βρίσκεις. Το τραγικό είναι ότι για να αγοράσεις τέτοιο φορτιστή πρέπει να δώσεις 30 ευρώ όσο δηλαδή κάνει και ο νέος φορτιστής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gamerMisfitz1 είπε

Χρόνο βρίσκεις. Το τραγικό είναι ότι για να αγοράσεις τέτοιο φορτιστή πρέπει να δώσεις 30 ευρώ όσο δηλαδή κάνει και ο νέος φορτιστής 

8 ευρώ απο νεα φιλαδέλφεια γνησιο τον αγορασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.skroutz.gr/s/8910658/Apple-USB-Wall-Adapter-Λευκό-A1400.html?from=catspan
OEM , ιδια κατασκευη εσωτερικα με τον γνησιο , ιδια ποιοτητα πυκνωτων-variac κλπ.

Works for me :)

Επεξ/σία από Ribopaido
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...