Προς το περιεχόμενο

Βιογραφικο με φωτογραφια η χωρις ? στρατιωτικη θητεια ?


dvlsakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην Ελλάδα που νομίζω πως λίγο πολλοί όλοι έχουν πάει στρατό και έχουν μια άποψη , μου φαίνεται και λίγο κοροιδία να προσπαθείς να παρουσιάσεις πως έκανες κάτι σπουδαίο. Ενα απλό ''Στρατιωτικες υποχρεώσεις εκπληρωμενες '' ίσως είναι παραπάνω απο αρκετό :D 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οπωσδήποτε θα βάλεις φωτογραφία, είτε η θέση είναι entry level με κατώτατο μισθό, είτε CEO σε πολυεθνική. Η φωτογραφία πρέπει να είναι επαγγελματική όμως, όχι cropαρισμένη ενώ είσαι σε κάποιο μπαράκι ή στην παραλία ή οπουδήποτε. Δηλαδή:

  • Βρες ένα κινητό με πολύ καλή κάμερα ή μια φωτογραφική μηχανή 
  • Βάλε το καλό σου το πουκάμισο
  • Πήγαινε μπροστά σε ένα λευκό - μπεζ τοίχο
  • Φτιάξε το φωτισμό 
  • Βάλε κάποιον να σε βγάλει φωτογραφία ενώ στέκεσαι ίσια

Η φωτογραφία δεν είναι θέμα "ομορφιάς". Βάζεις ένα πρόσωπο στο μπλα-μπλα, κάνεις το cv σου λίγο πιο ελκυστικό και αυτόν που τα ελέγχει να σε θυμάται λίγο πιο εύκολα. Σκέψου ότι για την ίδια θέση μπορεί να έχουν σκάσει 100αδες βιογραφικά. 

Συμφωνώ με τους υπόλοιπους που έγραψαν για μονοσέλιδο βιογραφικό. Αν δεν έχεις μεγάλη προϋπηρεσία ούτως ή άλλως, δεν χρειάζεσαι παραπάνω. Για τις στρατιωτικές υποχρεώσεις, γράψε μόνο ότι είναι εκπληρωμένες στην ενότητα που βάζεις τα προσωπικά σου στοιχεία. Όποια καθήκοντα κι αν είχες στη στρατονομία, μου φαίνεται δύσκολο ως απίθανο να σε πάρει κάποιος στα σοβαρά. 

 

Ενδιαφέροντα μπορείς να προσθέσεις αν με κάποιον τρόπο μπορείς να κάνεις σύνδεση με την θέση. Πχ δεν ενδιαφέρει κανέναν αν βλέπεις πολλές σειρές και ταινίες, εκτός αν η θέση αφορά video club. Δεν ενδιαφέρει κανέναν αν σου αρέσει το ποδόσφαιρο εκτός ίσως αν παίζεις σε κάποια ομάδα, οπότε μπορείς να πεις για "ομαδικότητα", "ηγεσία", "εκπλήρωση στόχων" κτλ. Πάντα ανάλογα τη θέση. 

 

Να θυμάσαι ότι στο CV τα πολλά λόγια είναι φτώχια, ειδικά αν για τη θέση αυτή σκάνε βιογραφικά σωρηδόν και ειδικότερα αν δεν έχεις και πολλά να πεις ούτως ή άλλως. Να θυμάσαι, τέλος, πως κάθε λέξη που θα γράψεις πρέπει να είσαι έτοιμος να την υποστηρίξεις. Αν γράφεις παραμύθια, θα φανεί. 

 

Καλή επιτυχία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα αλήθεια, φωτογραφία στο βιογραφικό? 

Μόνο για θέσεις διδασκαλίας ξέρω ότι είναι απαραίτητο, μου φαίνεται αδιανόητο να στείλεις για δουλειά γραφείου με τη μουτσουνα σου. Αγγλία/Αμερική θα ήταν πολύ εύκολος τρόπος να μην έχεις απάντηση από πουθενά 

Επεξ/σία από vs_skg
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, vs_skg είπε

Τώρα αλήθεια, φωτογραφία στο βιογραφικό? 

Μόνο για θέσεις διδασκαλίας ξέρω ότι είναι απαραίτητο, μου φαίνεται αδιανόητο να στείλεις για δουλειά γραφείου με τη μουτσουνα σου. Αγγλία/Αμερική θα ήταν πολύ εύκολος τρόπος να μην έχεις απάντηση από πουθενά 

Στην Αγγλία πράγματι. Αλλά σύμφωνα με αυτό,  που επικαλείται την Κομισιόν (όπως και αρκετά παρόμοια άρθρα στο διαδίκτυο με την ίδια πηγή) στο μεγαλύτερο μέρος της Ευρώπης θεωρείται ευπρόσδεκτη η φωτογραφία.

Αλλά δεν μιλάμε για κάποια άλλη χώρα, μιλάμε για την Ελλάδα, όπου η καλύτερη επιλογή (επιβεβαιώνει πάλι η Κομισιόν) ανεξαρτήτου θέσης είναι να βάλεις μια επαγγελματική φωτογραφία στο βιογραφικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας λήγει αυτό το βλακώδες θέμα.

Αν κάποιος αισθάνεται πιο άνετα με φωτογραφία, ας την βάλει.
Αν κάποιος αισθάνεται το αντίθετο, ας μην την βάλει.

Αλίμονο αν το πρόβλημα για το αν θα σε προσλάβει ο εργοδότης είναι αν είσαι όμορφος ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελική, να είστε ειλικρινείς με τους ευατούς σας. Αν θεωρείτε ότι η φωτογραφία θα σας βοηθήσει βάλτε την. Όχι δε θα πάρουν τον πιο όμορφο αλλά αυτοί που νομίζουν ότι δεν επηρεάζει - έστω και υποσυνείδητα - την άποψη που σχηματίζει ο άλλος είναι γελασμένοι και δε ξέρουν πως λειτουργεί όχι η αγορά εργασίας, αλλά ο κόσμος ολόκληρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σίγουρο είναι, άμα η φωτογραφία δεν είναι επαγγελματικών προδιαγραφών (όχι από στούντιο, μην παρεξηγούμαστε), don΄t even bother. Αμα ειναι, τοτε εκει που ειναι αποδεκτη, μονο θετικα μπορει να το δει καποιος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως οταν ειχα δωσει βιογραφικο γνωστου στον manager μου με φωτογραφια, το σχολιασε αρνητικα μεταξυ αστειου και σοβαρου. Προφανως αν τους εκανε δεν θα ηταν deal breaker η φωτογραφια, αλλα σιγουρα δεν ισχυει το "μονο θετικα μπορει να το δει καποιος"΄.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, zenwalk23 είπε

Εγω παντως οταν ειχα δωσει βιογραφικο γνωστου στον manager μου με φωτογραφια, το σχολιασε αρνητικα μεταξυ αστειου και σοβαρου. Προφανως αν τους εκανε δεν θα ηταν deal breaker η φωτογραφια, αλλα σιγουρα δεν ισχυει το "μονο θετικα μπορει να το δει καποιος"΄.

Όπως συγκεκριμένα ανέφερα, η φωτό πρέπει να είναι επαγγελματικής ποιότητας αλλιώς μην βάζεις καθόλου. Μόνο επαγγελματισμό μπορεί να δείξει, και το τι λέει ο "Μπάμπης ο Μάνατζερ" δεν το αλλάζει αυτό.

Ειδικά στην Ελλάδα που οι επαγγελματικές φωτό στα βιογραφικά είναι η εξαίρεση, θα είναι κάτι που σε ξεχωρίζει με το καλημέρα από τους υπόλοιπους . Ζούμε στην εποχή του LinkedIn, και συζηταμε σοβαρα αμα αποτελει αρνητικο η φωτο στο βιογραφικο; Ακομη και στην χωρες που δεν συνηθιζεται, πχ Αγγλια, παλι τα ιδια ισχυουν και πρεπει να εχεις επαγγελματικη φωτο στο LinkedIn προφίλ σου.

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ο "Μπαμπης ο Μανατζερ" ειναι το νουμερο δυο σε ενα τμημα που εχει πανω απο 500 ατομα δυναμικό. Μονο επαγγελματισμο μπορει να δειξει ισως σε καποιον στο HR. Πολλοι θα το εβλεπαν αρνητικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Papakaliati είπε

Όπως συγκεκριμένα ανέφερα, η φωτό πρέπει να είναι επαγγελματικής ποιότητας αλλιώς μην βάζεις καθόλου. Μόνο επαγγελματισμό μπορεί να δείξει, και το τι λέει ο "Μπάμπης ο Μάνατζερ" δεν το αλλάζει αυτό.

Ειδικά στην Ελλάδα που οι επαγγελματικές φωτό στα βιογραφικά είναι η εξαίρεση, θα είναι κάτι που σε ξεχωρίζει με το καλημέρα από τους υπόλοιπους . Ζούμε στην εποχή του LinkedIn, και συζηταμε σοβαρα αμα αποτελει αρνητικο η φωτο στο βιογραφικο; Ακομη και στην χωρες που δεν συνηθιζεται, πχ Αγγλια, παλι τα ιδια ισχυουν και πρεπει να εχεις επαγγελματικη φωτο στο LinkedIn προφίλ σου.

Μου φαίνεται το ιδανικό είναι διακριτικό εικονίδιο LinkedIn που είναι υπερσυνδεσμος για το προφίλ σου(όπως και για το github) . Για το LinkedIn ο χρυσός κανόνας που ξέρω είναι be dressed like you want to dress at work

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Όπως συγκεκριμένα ανέφερα, η φωτό πρέπει να είναι επαγγελματικής ποιότητας αλλιώς μην βάζεις καθόλου. Μόνο επαγγελματισμό μπορεί να δείξει, και το τι λέει ο "Μπάμπης ο Μάνατζερ" δεν το αλλάζει αυτό.

Ειδικά στην Ελλάδα που οι επαγγελματικές φωτό στα βιογραφικά είναι η εξαίρεση, θα είναι κάτι που σε ξεχωρίζει με το καλημέρα από τους υπόλοιπους . Ζούμε στην εποχή του LinkedIn, και συζηταμε σοβαρα αμα αποτελει αρνητικο η φωτο στο βιογραφικο; Ακομη και στην χωρες που δεν συνηθιζεται, πχ Αγγλια, παλι τα ιδια ισχυουν και πρεπει να εχεις επαγγελματικη φωτο στο LinkedIn προφίλ σου.

Το LinkedIn ειναι πλατφορμα επαγγελματικης δικτυωσης, δεν ειναι βιογραφικο.

Στην Αγγλια και στην Αμερικη (οπως και σε πολλες αλλες χωρες), το βιογραφικο εχει παει στον καδο αν υπαρχει οποιαδηποτε μορφης φωτογραφια πανω, για αυτον τον λογο ειναι ευρεως γνωστο οτι ειναι μεγαλο φαουλ και δεν το κανει κανενας. Δεν προσφερει τιποτα θετικο, δεν θα κανει καμια καλη εντυπωση και δε θα δειξει επαγγελματισμο. Το βιογραφικο πρεπει να "μιλαει" απο μονο του μεσω αυτων που εχεις γραψει, οχι απο το πως εισαι εμφανισιακα. 

Η προσεγμενη εμφανιση σαφως και μπορει και πρεπει να δειχνει επαγγελματισμο, αλλα αυτο θα ερθει στα σταδια της συνεντευξης. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, taketrance είπε

Το LinkedIn ειναι πλατφορμα επαγγελματικης δικτυωσης, δεν ειναι βιογραφικο.

Στην Αγγλια και στην Αμερικη (οπως και σε πολλες αλλες χωρες), το βιογραφικο εχει παει στον καδο αν υπαρχει οποιαδηποτε μορφης φωτογραφια πανω, για αυτον τον λογο ειναι ευρεως γνωστο οτι ειναι μεγαλο φαουλ και δεν το κανει κανενας. Δεν προσφερει τιποτα θετικο, δεν θα κανει καμια καλη εντυπωση και δε θα δειξει επαγγελματισμο. Το βιογραφικο πρεπει να "μιλαει" απο μονο του μεσω αυτων που εχεις γραψει, οχι απο το πως εισαι εμφανισιακα. 

Η προσεγμενη εμφανιση σαφως και μπορει και πρεπει να δειχνει επαγγελματισμο, αλλα αυτο θα ερθει στα σταδια της συνεντευξης. 

 

Μην τα ξαναλέμε παιδιά. Ένα παλικάρι έχει ποστάρει παραπάνω μια καλή λίστα, με τι ισχύει σε κάθε χώρα. Στην πλειοψηφία της ΕΕ, η φωτογραφία, χωρίς ποτέ φυσικά να είναι απαραίτητη, συνήθως αναμένεται, και ισχύουν τα ακριβώς αντίθετα από αυτά που παρέθεσες, προσφέρει θετικά, κάνει καλή εντύπωση, και θα δείξει επαγγελματισμό. 

Το βιογραφικό δεν πρέπει μόνο να μιλάει μέσω αυτών που έχεις γράψει, αλλά και με το να είναι ευανάγνωστο, καλά δομημένο, χωρίς ορθογραφικά. Άλλωστε το έχουμε πει 100 φορές, η φωτογραφεία δεν έχει να κάνει με την ομορφιά, αλλά με τον επαγγελματισμό σου. Και το LinkedIn δεν αποτελεί απλα μια πλατφορμα επαγγελματικης δικτυωσης, αλλά και έναν από τους καλυτερους τροπους ευρεσης εργασιας. 

Και για να τελειώνουμε, οποίος έχει κινηθεί επαγγελματικά σε ΗΠΑ, ΗΒ η σε άλλη χώρα όπου η φωτό δεν συνηθίζεται , θεωρεί ότι η φωτογραφία δεν έχει θέση στο βιογραφικό, όσοι στις DACH και σε άλλες Βόρειες χώρες, σύμφωνα με τα βιώματα τους πιστεύουν ότι έχει.   

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/1/2021 στις 4:01 ΜΜ, vs_skg είπε

Τώρα αλήθεια, φωτογραφία στο βιογραφικό? 

Μόνο για θέσεις διδασκαλίας ξέρω ότι είναι απαραίτητο, μου φαίνεται αδιανόητο να στείλεις για δουλειά γραφείου με τη μουτσουνα σου. Αγγλία/Αμερική θα ήταν πολύ εύκολος τρόπος να μην έχεις απάντηση από πουθενά 

Έλα στην Σκανδιναβία με CV δίχως φωτογραφία (επαγγελματική) να δούμε πόσες απαντήσεις θα λάβεις. 

Τα πάντα είναι θέμα αγοράς/χώρας, πάντα πρέπει να προσαρμόζεις το βιογραφικό σου στην χώρα που κάνεις αίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...