Προς το περιεχόμενο

ausbildung


marazl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 hours ago, marazl said:

Αξίζει ausbildung στην Γερμανία για μηχανικός ;

οταν λες μηχανικος; τι εννοεις; μηχανικων αυτοκινητων; μηχανικος αεροσκαφων; μηχανικος κλωστουφαντουργιας; Ποια ειναι η σχεση σου με την γερμανια και τα γερμανικα; τι εχεις σπουδασει μεχρι τωρα;

Επεξ/σία από Aggeluska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/1/2021 στις 3:14 ΜΜ, Aggeluska είπε

οταν λες μηχανικος; τι εννοεις; μηχανικων αυτοκινητων; μηχανικος αεροσκαφων; μηχανικος κλωστουφαντουργιας; Ποια ειναι η σχεση σου με την γερμανια και τα γερμανικα; τι εχεις σπουδασει μεχρι τωρα;

Δίνω πανελλήνιες φέτος από 4ο πεδίο φέτος, μα η επιλογή του συγκεκριμένου επιστημονικού πεδίου ήταν εντελώς λανθασμένη με βάση τα ενδιαφέροντα μου. Δεν κατηγορώ κάποιον, απλά δεν επέλεξα με σύνεση.. Παρασύρθηκα λίγο από τις φήμες "εύκολο πεδίο"  "καλή επαγγελματική αποκατάσταση" και άλλα που ακούγονται από καθηγητές και μαθητές εντός του σχολικού περιβάλλοντος. Δεν ασχολήθηκα με το τι θέλω να κάνω καθώς, μέχρι τέλη της β' λυκείου είμαι κολλημένος με το χόμπι μου την φωτογραφία. Τότε, το μόνο που με ένοιαζε ήταν να ανοίγω youtube και να ψάχνω ιδέες για πορτραίτα να μάθω σωστό φωτισμό κλπ. Δεν είχα ασχοληθεί καθόλου με το τι θέλω να κάνω. Τα ενδιαφέροντα μου είναι γύρο από την ενέργεια και τους αυτοματισμούς. Σκέφτομαι να ξανά δώσω από το 2ο επιστημονικό πεδίο για ΗΜΜΥ. Ένας φίλος μου μεγαλύτερος  (25+) που διαμένει μόνιμα πλέον Στουτγάρδη μου είπε να σκεφτώ το σενάριο να μάθω Γερμανικά και να πάω Γερμανία για Ausbildung. Για αυτόν τον λόγο έκανα το ποστ για να ρωτήσω αν αξίζει. Και αν υπάρχει κάποιο άτομο που να έχει σπουδάσει σε αυτά τα "ΤΕΙ" στην Γερμανία να μου παραθέσει την δική του οπτική γύρο από το αντικείμενο ώστε να καταλήξω τι θα κάνω τελικά.
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί να πας Γερμανία για Ausbildung και όχι για σπουδές?

Αν από ΗΜΜΥ το γυρίσεις σε Ausbildung ρίχνεις πάρα πολύ τον πήχη 

Τα ΤΕΙ μας είναι τριτοβάθμια εκπαίδευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, marazl said:
Δίνω πανελλήνιες φέτος από 4ο πεδίο φέτος, μα η επιλογή του συγκεκριμένου επιστημονικού πεδίου ήταν εντελώς λανθασμένη με βάση τα ενδιαφέροντα μου. Δεν κατηγορώ κάποιον, απλά δεν επέλεξα με σύνεση.. Παρασύρθηκα λίγο από τις φήμες "εύκολο πεδίο"  "καλή επαγγελματική αποκατάσταση" και άλλα που ακούγονται από καθηγητές και μαθητές εντός του σχολικού περιβάλλοντος. Δεν ασχολήθηκα με το τι θέλω να κάνω καθώς, μέχρι τέλη της β' λυκείου είμαι κολλημένος με το χόμπι μου την φωτογραφία. Τότε, το μόνο που με ένοιαζε ήταν να ανοίγω youtube και να ψάχνω ιδέες για πορτραίτα να μάθω σωστό φωτισμό κλπ. Δεν είχα ασχοληθεί καθόλου με το τι θέλω να κάνω. Τα ενδιαφέροντα μου είναι γύρο από την ενέργεια και τους αυτοματισμούς. Σκέφτομαι να ξανά δώσω από το 2ο επιστημονικό πεδίο για ΗΜΜΥ. Ένας φίλος μου μεγαλύτερος  (25+) που διαμένει μόνιμα πλέον Στουτγάρδη μου είπε να σκεφτώ το σενάριο να μάθω Γερμανικά και να πάω Γερμανία για Ausbildung. Για αυτόν τον λόγο έκανα το ποστ για να ρωτήσω αν αξίζει. Και αν υπάρχει κάποιο άτομο που να έχει σπουδάσει σε αυτά τα "ΤΕΙ" στην Γερμανία να μου παραθέσει την δική του οπτική γύρο από το αντικείμενο ώστε να καταλήξω τι θα κάνω τελικά.
 

Σύντομη απάντηση: Δωσε πανελληνιες ξανα στο πεδιο που θες.

Επεκταμενη απαντηση: Αν ψαξεις στο forum θα βρεις συζητησεις για το Ausbildung, στις οποιες εχω συμμετασχει και εγω και θα σου λυθουν αρκετες αποριες. Εχω κανει και τα τρια απο αυτα που σκεφτεσαι. Εχω φοιτησει 2 ετη σε Γερμανικο ΤΕΙ (HAW λεγονται), εχω κανει αιτησεις για Ausbildung και εχω παει σε συνεντευξεις κλπ και, τελος, εχω δωσει πανελλαδικες στα 26 μου και μπηκα στο Τμημα μηχανικων Η/Υ και πληροφορικης στο ΠΑΔΑ. Οποτε εχω συνολικη εικονα.

Αρχικα, τα Ausbildung ειναι πολυ καλα και συμφερουν να τα κανεις για συγκεκρημενες ειδικοτητες. π.χ. Μαγειρας, κομμωτικη, αισθητικος κλπ. Σαφως μπορεις να κανεις και Ausbildung σαν μηχανολογος και προγραμματιστης κλπ ΑΛΛΑ αυτα που μαθαινεις στο Ausbildung ειναι πολυ πολυ συγκεκριμενες γνωσεις που θα σε βοηθησουν να κανεις ΕΝΑ συγκεκριμενο ποστο. Οι Ausbildung (αν θυμαμαι καλα) χωριζονται σε 3 κατηγοριες: αυτες οπου δεν εχουν καθολου πρακτικη και πληρωνεις μια ιδιωτικη σχολη αρκετα λεφτα και μεσα σε 3 χρονια παιρνεις το χαρτι, αυτες που σε προσλαμβανει καποιος και 3 μηνες δουλευεις, 3 μηνες πας σχολειο κλπ και αυτο διαρκει απο 3-5 χρονια αναλογα την ειδικοτητα, παιρνεις μισθο και το σχολειο που πας ειναι συνηθως δωρεαν και τελος αυτες που ειναι πτυχιο πανεπιστημιου και ταυτοχρονα Ausbildung. Προσωπικα, αν θελεις καποιο επαγγελμα οπως μαγειρας, κομμωτης, ξενοδοχειακος υπαλληλος κλπ να πας καρφι Ausbildung. Διαφορετικα δεν αξιζει γιατι: α)  Σαν μηχανικος θα πρεπει (για μενα) να εχεις ολες τις βασικες θεωρητικες γνωσεις που σου προσφερει το πανεπιστημιο για να εισαι ολοκληρωμενος, ενω τα εργαστηρια που θα κανεις σε ενα ΤΕΙ ειτε γερμανικο ειτε Ελληνικο δεν προκειται να τα κανεις σε κανενα Ausbildung β) οι θεσεις για Ausbildung ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ λιγες και ακομα και ακομα και αν σε καλεσουν παιζει να περασεις απο πολλες συνεντευξεις και τεστακια για την θεση και στο τελος να μην παρεις την θεση.

Γερμανικα ΤΕΙ: Για να μπεις σε τει σε τεχνολογικο τομεα θελεις συνηθως B2 ή C1 στα γερμανικα ή TestDAF TDN 3 ή 4. Αναλογα την πολη που θα πας το κριτηριο της γλωσσας αλλαζει. για να παρεις Β2 απο το μηδεν, θες τουλαχιστον 1.5 χρονια πιστευω εντατικα γερμανικα, ενω για C1 θες 2 σιγουρα. Αν παρεις το πιστοποιητικο γερμανικων, μετα πιστευω μπαινεις σχετικα ευκολα στην σχολη με τον βαθμο των πανελληνιων σου. Στα θετικα ειναι οτι η παιδεια ειναι δωρεαν στην Γερμανια και συνηθως πληρωνεις ενα 400αρι το εξαμηνο το οποιο δεν ειναι διδακτρα αλλά φοροι και 6μηνη καρτα για τα ΜΜΜ. (η καρτα αν δεν εισαι φοιτητης εχει 100ευρω τον μηνα (Αναλογα την πολη που εισαι βεβαια)). Επισης στα θετικα των σπουδων στην Γερμανια ειναι οτι θα εχεις κορυφαιο εξοπλισμο στο εργαστηριο και αν τελειωσεις μηχανολογια εκει μετα εχεις απειρες εταιριες να διαλεξεις να πας να δουλεψεις. Στα αρνητικα, κοστος ζωης ενα 800 το λιγοτερο τον μηνα, δεν παρεχουν δωρεαν βιβλια στους φοιτητες, δεν παρεχουν δωρεαν φαγητο, δεν παρεχουν δωρεαν εστια.

Η επιλογη του να ξανα δωσεις πανελλαδικες: Θα διαβασεις να ξανα δωσεις και θα σου παρει πιο λιγο απο οσο  θα σου παρει να μαθεις γερμανικα. Περνώντας σε ελληνικο Πανεπιστημιο θα εξοικονομησεις χρηματα, θα τρως τσαμπα, δωρεαν βιβλια. Τα ελληνικα πανεπιστημια δεν εχουν να ζηλεψουν σε τιποτα τα γερμανικα ΤΕΙ. Στο μονο που υστερουμε ειναι λιγο ο εξοπλισμος αλλα και αυτο εξαρταται απο το τμημα.

Για μενα συμφερει να κανεις εδω το πτυχιο σου με την ησυχια σου και μετα στο τελευεταιο ετος κανεις γερμανικα και πας μετα αν θες Γερμανια για δουλεια/μεταπτυχιακο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...