Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση τριών χώρων σε ένα δίκτυο.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Να σας πω τι έχω σκεφτεί να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας. Έχω τρία σπίτια στην σειρά. Ίντερνετ έχει το ένα. Θέλω να περάσω καλώδιο στα άλλα δύο και να βγάλω μια ethernet ώστε να βάλω ένα extender στην ethernet και να έχει το κάθε σπίτι wifi internet. Γίνεται; Έχω αγοράσει 100μ utp για να το περάσει ο ηλεκτρολόγος αλλά με προβληματίζει η συνδεσμολογία. Δλδ στο ρούτερ θα πιάνει μια θύρα και μετά θα έχω switch σε κάθε περίπτωση ή μια γραμμή για κάθε χώρο;

Επεξ/σία από for4
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Σύνδεση τριών χώρων σε ένα δίκτυο.
  • Super Moderators
13 hours ago, for4 said:

Καλησπέρα,

Να σας πω τι έχω σκεφτεί να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας. Έχω τρία σπίτια στην σειρά. Ίντερνετ έχει το ένα. Θέλω να περάσω καλώδιο στα άλλα δύο και να βγάλω μια ethernet ώστε να βάλω ένα extender στην ethernet και να έχει το κάθε σπίτι wifi internet. Γίνεται; Έχω αγοράσει 100μ utp για να το περάσει ο ηλεκτρολόγος αλλά με προβληματίζει η συνδεσμολογία. Δλδ στο ρούτερ θα πιάνει μια θύρα και μετά θα έχω switch σε κάθε περίπτωση ή μια γραμμή για κάθε χώρο;

τα γραφεις λιγο λαθος αλλα οκ.θες να ριξεις καλωδιο ethernet απο το modem router σε καθε σπιτι και να βαλεις εκει ενα ACCESS POINT για να εχουν Internet.αν θες εξτρα ethernet εκει μπορεις να βαλεις ενα Switch εκτος αν βρεις access point με παραπανω ethernet.μην πας σε router διοτι θα το πληρωσεις παραπανω και θα κανεις την ζωη σου πιο δυσκολη. αν τωρα θες να πας απο το πρωτο στο δευτερο απο το δευτερο στο τριτο  ή αν θες να πας απο το πρωτο στο δευτερο και απο το πρωτο στο τριτο εσυ το αποφασιζεις.και τα δυο θα παιξουν.απλα στην περιπτωση που πας το ενα μετα το αλλο αν κολλησει το 2ο σπιτι θα πεσει και το τριτο.το βασικο ειναι να μην περασεις τα 100 μετρα εννοειται.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν πάω από το ένα σπίτι στο άλλο θα χρειαστώ switch σε κάθε σπίτι για να συνεχίσει στο επόμενο. Και θα μένει και θύρα ελεύθερη για χρήση. Άρα θα χρειαστω και switch και access point σε κάθε σπίτι. Το να βάλω χωριστό καλώδιο από το μόντεμ ρούτερ σε κάθε σπίτι με προβληματίζει και σαν μήκος καλώδιου μήπως δεν φτάσει αλλά οκ αγοράζω και άλλο, αλλά το κυριότερο ότι θα πρέπει μέσα στο σπίτι να τραβήξω πολλές γραμμές. Ή γίνεται να μπουν όλες στο ίδιο σπιράλ; Αν γίνεται, ίσως είναι καλύτερη λύση αυτή.

Επίσης η γραμμή που θα πάει σε κάθε σπίτι από το μόντεμ ρούτερ γίνεται να καταλήγει σε πριζα ethernet; Και από εκεί με ένα καλώδιο να το συνδέσω στο access point ή γενικά σε ότι θέλω κάθε φορά;

Επεξ/σία από for4
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • Super Moderators
On 05/01/2021 at 22:12, for4 said:

Αν πάω από το ένα σπίτι στο άλλο θα χρειαστώ switch σε κάθε σπίτι για να συνεχίσει στο επόμενο. Και θα μένει και θύρα ελεύθερη για χρήση. Άρα θα χρειαστω και switch και access point σε κάθε σπίτι. Το να βάλω χωριστό καλώδιο από το μόντεμ ρούτερ σε κάθε σπίτι με προβληματίζει και σαν μήκος καλώδιου μήπως δεν φτάσει αλλά οκ αγοράζω και άλλο, αλλά το κυριότερο ότι θα πρέπει μέσα στο σπίτι να τραβήξω πολλές γραμμές. Ή γίνεται να μπουν όλες στο ίδιο σπιράλ; Αν γίνεται, ίσως είναι καλύτερη λύση αυτή.

Επίσης η γραμμή που θα πάει σε κάθε σπίτι από το μόντεμ ρούτερ γίνεται να καταλήγει σε πριζα ethernet; Και από εκεί με ένα καλώδιο να το συνδέσω στο access point ή γενικά σε ότι θέλω κάθε φορά;

απλα η καθε μια λυση εχει τα συν και τα πλην. το βασικο βεβαια ειναι να μην ξεπερασεις τα 100 μετρα. αν μιλας για καλωδια δικτυου ναι μπορεις να βαλεις σε σπιραλ παραπανω απο ενα αρκει να χωρανε.ναι μπορεις να τερματισεις το Utp σε πριζακι σαν αυτο για να ειναι πιο ομορφο και λειτουργικο.

https://www.skroutz.gr/c/2190/Prizes-Diktyou.html?keyphrase=εξωτερικη

εχω δοκιμασει panduit,legrand,central.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.