Προς το περιεχόμενο

Ελληνικό πτυχίο και μεταπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα , 

Ειμαι φοιτητης του οικονομικου πανεπιστημιου και βρισκομαι στο 5ο έτος σπουδών. Φετος θα παρω το πτυχιο μου μιας και μου εχει μεινει 1 μάθημα εαρινου εξαμηνου ( το μονο που θα δωσω το 5ο ετος...). Λοιπον εμενα στοχος απο οταν μπηκα στην σχολη ηταν να κανω ενα καλο μεταπτυχιακο στη αγγλια, εχω μεσο ορο 7,3 ( οικονομικη επιστημη) που ειναι ok για να κανω αιτηση σε καποια καλα πανεπιστημια που θελω. Το προβλημα μου ειναι οτι εγω τα 2 πρωτα ετη της σχολης δεν ειχα περασει πολλα μαθηματα με αποτελεσμα το 4ο ετος να περασω 21 και το 3ο 11 (συνολο ειναι 40 μαθηματα και ναι ξεσκιστηκα 🤣). Με δεδομενο ενα καλο score GMAT πιστευετε οτι αυτο θα αποτελεσει ανασταλτικο παραγοντα και θα με περασουν για τεμπελη ;;( μιας και ζητανε αναλυτικη βαθμολογια που αναφερει ημερομηνια που περαστηκε το καθε μαθημα στην αιτηση). Απλα φοβαμαι μην εχω υπερβολικα expectations και στο τελος κανω μια τρυπα στο νερο.

Επεξ/σία από papamix2177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο βαθμός σου είναι μια χαρά, εκτός ίσως για τα top 5. Στο ΗΒ γνωρίζουν την διαφορά των δύο συστημάτων οπότε δεν νομίζω πως θα σε περάσουν για "τεμπέλη". Στα περισσότερα βρετανικά πανεπιστήμια ούτως ή άλλως, το δικό τους 1ο έτος δεν μετράει στον μέσο όρο γιατί το θεωρούν έτος προσαρμογής. Μην σε απασχολεί αυτό. Επίσης, τα περισσότερα πανεπιστήμια ΔΕΝ ζητούν GRE/GMAT κλπ... οπότε αν δεν έχεις σκοπό να πας σε κάποιο που το ζητάει συγκεκριμένα στα entry requirements του προγράμματος (LSE πχ) δεν νομίζω πως θα κερδίσεις κάτι.

Θα σου πρότεινα στις αιτήσεις που θα κάνεις, εκτός από τα πολύ καλά μεταπτυχιακά που ίσως θες να πας, να κάνεις αίτηση και σε μερικά λίγο χαμηλότερα στα rankings για ασφάλεια (για παράδειγμα μην στείλεις μόνο Imperial, UCL, LSE, Edinburgh). Όπως και να έχει νομίζω πως για την πρώτη φορά μετά το Brexit που δεν θα ισχύουν πια τα Home/EU fees θα υπάρχει λίγο μειωμένη ζήτηση που ίσως κάνει την πιθανότητα γίνεις δεκτός σε πολύ καλό πρόγραμμα μεγαλύτερη (απλά όπως έγραψα στείλε και σε μερικά για ασφάλεια - μέσα στα Top 30/40, όχι ΠΑΤΟ - όπως ίσως θα έκανες και στις Πανελλήνιες...).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι από τις λεγόμενες feel well ερωτησεις, μιας και δεν μπορεις να αλλαξεις τιποτα καθε αυτο, ουτε ρωτας συμβουλη, απλα θες καποιος να σε παρει αγκαλια και να σου ψηθιρισει γλυκα, it΄s gonna be all right... 

Έχε έτοιμη μια απάντηση, στην περίπτωση που σε συνέντευξη σε ρωτήσουν τι και πως, αλλά μην σκας παραπάνω. Ούτε σοβαρό θέμα είναι, ούτε μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό. 

Το γεγονός ότι αναφέρεις γενικά, ότι θέλεις να κανείς ένα μεταπτυχιακό στην Αγγλία, και ότι το ήθελες από τότε που ήσουνα 18, μου λέει ότι δεν σε ενδιαφέρει και τόσο το τι ακριβώς, και σε ποιο πανεπιστήμιο, απλά η θεωρητική ιδέα του μεταπτυχιακού στην Αγγλία ...  Άμα είναι έτσι, σκέψου το καλύτερα, ειδικά τώρα με το Brexit σου μειώνει τις δυνατότητες να δουλέψεις στο μέλλον εκεί, και ανεβάζει το κόστος. Άμα δεν είναι έτσι, δεν έχεις τίποτα άλλο να σκεφτείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η αιτηση γενικα ειναι καλη, δε θα ειναι ο παραγοντας να μην σε παρουν αυτος. Κι εγω το ιδιο θεμα ειχα αλλα δεν υπηρχε προβλημα. Με τον βαθμο πτυχιου εισαι κομπλε, οπως σου ειπαν ομως μην περιορισεις τις αιτησεις σου στα πολυ τοπ για να εχεις περισσοτερες πιθανοτητες. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Είναι από τις λεγόμενες feel well ερωτησεις, μιας και δεν μπορεις να αλλαξεις τιποτα καθε αυτο, ουτε ρωτας συμβουλη, απλα θες καποιος να σε παρει αγκαλια και να σου ψηθιρισει γλυκα, it΄s gonna be all right... 

Έχε έτοιμη μια απάντηση, στην περίπτωση που σε συνέντευξη σε ρωτήσουν τι και πως, αλλά μην σκας παραπάνω. Ούτε σοβαρό θέμα είναι, ούτε μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό. 

Το γεγονός ότι αναφέρεις γενικά, ότι θέλεις να κανείς ένα μεταπτυχιακό στην Αγγλία, και ότι το ήθελες από τότε που ήσουνα 18, μου λέει ότι δεν σε ενδιαφέρει και τόσο το τι ακριβώς, και σε ποιο πανεπιστήμιο, απλά η θεωρητική ιδέα του μεταπτυχιακού στην Αγγλία ...  Άμα είναι έτσι, σκέψου το καλύτερα, ειδικά τώρα με το Brexit σου μειώνει τις δυνατότητες να δουλέψεις στο μέλλον εκεί, και ανεβάζει το κόστος. Άμα δεν είναι έτσι, δεν έχεις τίποτα άλλο να σκεφτείς.

Όχι ακριβώς , ήθελα απλά να μάθω αν είναι ανασταλτικός παράγοντας ώστε να μην χαραμίσω συστατικές επιστολές και ελπίζω για πράγματα που δεν είναι ρεαλιστικά με βάση τα αποτελέσματα μου. Σχετικά με το θέμα σπουδών στην Αγγλία , απλά εκεί είναι τα καλύτερα πανεπιστήμια πάνω στον κλάδο των οικονομικών και business ... δεν είναι ότι θέλω να πάω για τουρισμό 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε ψαξου για μεταπτυχιακο στην Ελβετία, που είναι και τα σοβαρά λεφτά. Λονδίνο σε σύγκριση μιλάμε για ψυχούλα. Αυτή ήτανε η γνώμη φίλου, που δουλεύοντας σε οίκονομικα, πήγε από City  Γενευη. Αλλά φάση και κλάση είπε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...