Προς το περιεχόμενο

Πως μπορω να δωσω ίντερνετ στο διπλα ακριβως σπιτι.ειναι δυο ιδια πανομοιότυπα σπιτια ιδια χρονολογια φτιαγμεν.


anso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω vdsl γραμμη και εχω συνδεσει απο το μοντεμ με ethernet το pc μου.στο διπλα σπιτι μενει ο αδερφος μου και θελει να συνδεσει ps4 k tv με καλωδιο ethernet και παραλληλα να εχει και wifi.ουσιαστικα τα πιο κοντινα σημεια τα χωριζει ενας τοιχος.αξιζει να κοιταξω powerline? Θα καταφερει να συνδεθει ή επειδη εχουν διαφορετικους πινακες αν εχει σημασια βεβαια θα εχει θεμα;επισης τα extender κοβουν πολυ οποτε δε νομιζω να κοιτουσα εκει.σκεφτηκα να παρει ενα ρούτερ,να συνδεθει ασυρματα με το μοντεμ μου και απο κει να βαλει εθερνετ σε ps4 κ tv.αξιζει η θα χανει ταχυτητα;

Βεβαια ο καλυτερος τροπος που βλεπω είναι να τραβηξω εθερνετ καλωδιο,να ανοιξω τρυπα τοιχο,να το συνδεσει με ρουτερ και απο κει να συνδεσει tv,ps4 και να εχει και wifi.Δε ξερω βεβαια αν αυτο καταργήσει το wifi του ρουτερ μου ή την συνδεση του καλωδιου με το pc μου.

Οποιαδηποτε ιδεα αποψη γνωμη θα βοηθουσε αρκετα ωστε να τακτοποιηθεί το κομματι αυτο με οσο δυνατον την καλύτερη ταχύτητα στο σπιτι του.ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού μπορείς να περάσεις καλώδιο ethernet από σπίτι σε σπίτι πέρνα το και βάλε ένα Mikrotik router εκεί.Θα έχεις την πλήρη διαχείριση με τα καλύτερα αποτελέσματα.

Ενημερωτικά το Mikrotik στην ethernet 1 θα παίρνει το Internet από σένα και θα το διαμοιράζει εκεί είτε ασύρματα είτε ενσύρματα.

Χρειάζεσαι πολύ λίγες ρυθμίσεις στο Mikrotik.Συγκεκριμένα θα κάνεις bridge από την 2 εώς την 5 (η 8 port) μαζί και το wifi και θα δώσεις ένα rule στο firewall/NAT για περνάει το internet σε αυτές τις ports.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, pantosqwerty είπε

Αφού μπορείς να περάσεις καλώδιο ethernet από σπίτι σε σπίτι πέρνα το και βάλε ένα Mikrotik router εκεί.Θα έχεις την πλήρη διαχείριση με τα καλύτερα αποτελέσματα.

Ενημερωτικά το Mikrotik στην ethernet 1 θα παίρνει το Internet από σένα και θα το διαμοιράζει εκεί είτε ασύρματα είτε ενσύρματα.

Χρειάζεσαι πολύ λίγες ρυθμίσεις στο Mikrotik.Συγκεκριμένα θα κάνεις bridge από την 2 εώς την 5 (η 8 port) μαζί και το wifi και θα δώσεις ένα rule στο firewall/NAT για περνάει το internet σε αυτές τις ports.

Για να περασω καλωδιο πρεπει να τρυπήσω τοιχο.αν πες το κανω ,μετα το δικο μου μοντεμ θα εκπεμπει κανονικα wifi η θα πιανω πχ απο το mikrotik.επισης το μοντεμ μου με το pc που ναι μεσα απο ethernet συνδεδεμένο θα ναι ακομα  λειτουργικο η παλι απο μικροτικ πρεπει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το router σου θα εκπέμπει κανονικά wifi όπως και το Mikrotik το δικό του wifi.Δεν ακυρώνεις για κάποιο λόγο το modem σου επειδή θα βάλεις και ένα router πάνω σε αυτό.

Προσοχή δεν αναφέρομαι σε πολύπλοκες ρυθμίσεις πχ να κάνεις bridge το mikrotik με το router σου και να κάνει Pppoe μέσω του mikrotik ώστε να το modem σου να έχει απλά τον συγχρονισμό.Συγκεκριμένα το pc σου θα συνδεθεί στην eth1 ας πουμε του Modem σου και το mikrotik στην eth2 όπου θα παίρνει μια ip απο τον dhcp του Modem σου για να διαμοιράζει το Internet ενσύρματα/ασύρματα στο δίπλα σπίτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pantosqwerty είπε

Το router σου θα εκπέμπει κανονικά wifi όπως και το Mikrotik το δικό του wifi.Δεν ακυρώνεις για κάποιο λόγο το modem σου επειδή θα βάλεις και ένα router πάνω σε αυτό.

Προσοχή δεν αναφέρομαι σε πολύπλοκες ρυθμίσεις πχ να κάνεις bridge το mikrotik με το router σου και να κάνει Pppoe μέσω του mikrotik ώστε να το modem σου να έχει απλά τον συγχρονισμό.Συγκεκριμένα το pc σου θα συνδεθεί στην eth1 ας πουμε του Modem σου και το mikrotik στην eth2 όπου θα παίρνει μια ip απο τον dhcp του Modem σου για να διαμοιράζει το Internet ενσύρματα/ασύρματα στο δίπλα σπίτι. 

Εχεις τον χρονο ν μου προτεινεις 2-3 ρουτερ να κοιταξω.;η αληθεια ειναι δεν θελω να ξεφυγει η τιμη.επισης σεταρετε ευκολα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

MikroTik RB941-2nD 

 

δες αυτό δεν νομίζω να χρειάζεσαι κάτι περισσότερο.23 ευρώ και θα έχεις ασύρματο/ενσύρματο στο δίπλα σπίτι.Σημεία προσοχής είναι πως δεν έχει 5 ghz σύνδεση με ασύρματο παραμόνο 2.4Ghz και οι ethernet είναι μέχρι 100 Mbps.Γραψε στο youtube το μοντελο μονάχα και αφιέρωσε λίγο χρόνο να δεις πως λειτουργεί.Και ναι θεωρώ πως είναι αρκετά εύκολο ωστόσο αυτό ειναι σχετικό.

Επεξ/σία από pantosqwerty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, pantosqwerty είπε

MikroTik RB941-2nD 

 

δες αυτό δεν νομίζω να χρειάζεσαι κάτι περισσότερο.23 ευρώ και θα έχεις ασύρματο/ενσύρματο στο δίπλα σπίτι.Σημεία προσοχής είναι πως δεν έχει 5 ghz σύνδεση με ασύρματο παραμόνο 2.4Ghz και οι ethernet είναι μέχρι 100 Mbps.Γραψε στο youtube το μοντελο μονάχα και αφιέρωσε λίγο χρόνο να δεις πως λειτουργεί.Και ναι θεωρώ πως είναι αρκετά εύκολο ωστόσο αυτό ειναι σχετικό.

Παντως στα σχολια λεει οτι δεν ειναι κ ιδιαιτερα ευκολα να το φτιάξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tα μικροτικ ειναι 5 λεπτα να τα φτιαξεις αν αφιερωσεις πρωτα 1 χρονο να διαβασεις.  Το καλο ομως ειναι οτι θα μαθεις πραγματα που δε φανταζεσαι και δε θα εκτιθεσαι λεγοντας οτι αμα κανεις bridge στην ουσια κοβεις το dsl, οπως λεει ο κεφαλας που δε προσλαβα ποτε στη forthnet.

Επεξ/σία από logvphys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, logvphys είπε

Tα μικροτικ ειναι 5 λεπτα να τα φτιαξεις αν αφιερωσεις πρωτα 1 χρονο να διαβασεις.  Το καλο ομως ειναι οτι θα μαθεις πραγματα που δε φανταζεσαι και δε θα εκτιθεσαι λεγοντας οτι αμα κανεις bridge στην ουσια κοβεις το dsl, οπως λεει ο κεφαλας που δε προσλαβα ποτε στη forthnet.

Αν είναι να φαω ενα χρόνο διαβασμα παω δινω παλι πανελλήνιες 🤣.ωχ θεε μου το βλεπω να του γ*μ*ω το σπιτι.

30 λεπτά πριν, vins είπε

Νομίζω με καλωδιο και 1 xiaomi 4a θα είναι οκ

Ειδα κάτι βίντεο και σχετικα φανηκε ευκολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, anso είπε

Αν είναι να φαω ενα χρόνο διαβασμα παω δινω παλι πανελλήνιες 🤣.ωχ θεε μου το βλεπω να του γ*μ*ω το σπιτι.

Ειδα κάτι βίντεο και σχετικα φανηκε ευκολο

Το πρότεινα στο θείο μου που δεν το πολυέχει και το κατάφερε και σχετικά γρήγορα. Επίσης το συγκεκριμένο έχει και 5άρα μπάντα, που αν είναι σχετικά κοντά στην κονσόλα, μπορεί να τη δουλεύει και με wifi, χωρίς καλώδιο.

Εγώ έχω το tp link archer c6 v2, το οποίο επίσης το προτείνω και έχω δουλέψει και το Tenda AC10U που επίσης είναι καλό.

Αλλά νομίζω ότι το xiaomi είναι vfm, βέβαια περίμενε μήπως σου πει και κανένας που το κατέχει περισσότερο το άθλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vins είπε

Το πρότεινα στο θείο μου που δεν το πολυέχει και το κατάφερε και σχετικά γρήγορα. Επίσης το συγκεκριμένο έχει και 5άρα μπάντα, που αν είναι σχετικά κοντά στην κονσόλα, μπορεί να τη δουλεύει και με wifi, χωρίς καλώδιο.

Εγώ έχω το tp link archer c6 v2, το οποίο επίσης το προτείνω και έχω δουλέψει και το Tenda AC10U που επίσης είναι καλό.

Αλλά νομίζω ότι το xiaomi είναι vfm, βέβαια περίμενε μήπως σου πει και κανένας που το κατέχει περισσότερο το άθλημα.

Mikrotek ή xiaomi κοιτουσα αλλα το mirkotek θελει λιγο γνωσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει και μια απλη λυση.απο το δικο σου  router καλωδιο μεχρι το διπλα διαμερισμα.αν σου περισσευει ενα παλιο adsl modem το κανεις access point και εχεις και ethernet

οι ρυθμισεις ειναι πολυ ευκολες μετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, poulinos είπε

υπαρχει και μια απλη λυση.απο το δικο σου  router καλωδιο μεχρι το διπλα διαμερισμα.αν σου περισσευει ενα παλιο adsl modem το κανεις access point και εχεις και ethernet

οι ρυθμισεις ειναι πολυ ευκολες μετα

Το ιδιο δεν είναι αν παρω απλα πχ ενα χιαομι ρουτερ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...