Προς το περιεχόμενο

gsm amplifiers 3g 4g ???


drfp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με την καταργηση της συσκευης ( το τελειο σημα ) απο την cosmote και καθως η συσκευη μου δεν υποστηριζει το wificalling ψαχνω για gsm amplifiers .... Αρχικα ποια η γνωμη - εμπειρια σας απο αυτα και 2ον τα ιδια μηχανηματα που βρισκω Ελλαδα με περιπου 150 ευρω τα βλεπω απο κινα στα 30-40 ...ποια η διαφορα τους ? ευχαριστω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να μην έχεις σήμα ? Υπάρχει κατοικημένη περιοχή εν έτη 2021 που να μην έχει σήμα στο κινητό ? :-/  Μίλα με τον πάροχο πρώτα..

Για ενισχυτή που ψάχνεις, δε στο προτείνω για αρκετούς λόγους:

1) Αν είναι καλό θα σου βγει ο κούκος αηδόνι οικονομικά.. Είναι πολύ ακριβά

2) Θέλουν ειδική εγκατάσταση - σημείο τοποθέτησης

3) Ενδέχεται να θέλουν και ειδική άδεια , πρέπει να μιλήσεις με την ΕΕΤΤ

4) Αν πάρεις κάτι φθηνιάρικο/κινέζικο, εκτός του οτι θα είναι μάπα , θα βομβαρδίζεσαι με ανεξέλεγκτη ποσότητα ηλεκτρομαγνητικών και εσύ και οι καημένοι οι γείτονες , αλλά αν δεν σε νοιάζει το θέμα της υγείας τότε ίσως σε νοιάζουν οι αρμονικές που θα βγάζει η κινεζιά και αν είσαι λιγάκι άτυχος και πατάει σε συχνότητες αεροδρομίου ή καμιά υπηρεσία, τότε βλέπω να έχεις επισκέψεις :p 

Γενικά ψάξε πρώτα τα αίτια του προβλήματος και μετά τις λύσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, zernex201 είπε

Γιατί να μην έχεις σήμα ? Υπάρχει κατοικημένη περιοχή εν έτη 2021 που να μην έχει σήμα στο κινητό ? 😕 Μίλα με τον πάροχο πρώτα..

Ναι , υπαρχει. Εγω μενω Αττικη , δυτικα προαστια. Στο σπιτι μου και σε ακτινα περιπου 1 χιλιομετρου εχω 1 εως 2 παυλες στην καλυτερη. Το wifi calling ( στο σπιτι ) ειναι μονιμως ενεργοποιημενο. Με την εννοια οτι ειναι αυτοματο , αμα υπαρχει επαρκες σημα δεν ενεργοποιειται ...
Αμα παω πιο "βορεια" , που ειναι και ενα βουνο , εχω σημα καμπανα. Προφανως μενω σε σημειο που η καλυψη των κεραιων ειναι ανυπαρκτη. Ισως ειναι τοποθετημενες σε τετοια σημεια που δεν καλυπτει το σημειο που μενω... εν ετει 2021.
Απο data , καταλαβαινεις οτι μιλαμε για edge στην καλυτερη. Vodafone ολα αυτα. Να μιλησω μαζι τους να τους πω τι ? Βαλτε καμμια κεραια ? Χεσμενο με εχουν.
Το σημα ειναι στα ιδια επιπεδα με οσες συσκευες και αν χρησιμοποιησα . Η cosmote εχει λιγο καλυτερο σημα , η wind ακομα καλυτερο. Απο την wind εφυγα για αλλους λογους..δεν ξαναγυρναω...ισως στο μελλον σκεφτω καμμια cosmote...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mphxths είπε

Ναι , υπαρχει. Εγω μενω Αττικη , δυτικα προαστια. Στο σπιτι μου και σε ακτινα περιπου 1 χιλιομετρου εχω 1 εως 2 παυλες στην καλυτερη. Το wifi calling ( στο σπιτι ) ειναι μονιμως ενεργοποιημενο. Με την εννοια οτι ειναι αυτοματο , αμα υπαρχει επαρκες σημα δεν ενεργοποιειται ...
Αμα παω πιο "βορεια" , που ειναι και ενα βουνο , εχω σημα καμπανα. Προφανως μενω σε σημειο που η καλυψη των κεραιων ειναι ανυπαρκτη. Ισως ειναι τοποθετημενες σε τετοια σημεια που δεν καλυπτει το σημειο που μενω... εν ετει 2021.
Απο data , καταλαβαινεις οτι μιλαμε για edge στην καλυτερη. Vodafone ολα αυτα. Να μιλησω μαζι τους να τους πω τι ? Βαλτε καμμια κεραια ? Χεσμενο με εχουν.
Το σημα ειναι στα ιδια επιπεδα με οσες συσκευες και αν χρησιμοποιησα . Η cosmote εχει λιγο καλυτερο σημα , η wind ακομα καλυτερο. Απο την wind εφυγα για αλλους λογους..δεν ξαναγυρναω...ισως στο μελλον σκεφτω καμμια cosmote...
 

Πωω κατάλαβα.. η vodafone ωστόσο είναι "υποχρεωμένη" να βελτιώσει την κάλυψη στην περιοχή σου. Διαφορετικά έχεις το δικαίωμα να κάνεις ένσταση και να πάς σε άλλη εταιρεία χωρίς να πληρώσεις την ρήτρα του σπασίματος συμβολαίου.

Στο δια ταύτα, η πιο απλη λυση ειναι να βαλεις το κινητο σε καποιο παραθυρο του σπιτιου οπου θα πιανει σημα. Τώρα για την φάση με τα amplifier που λες είναι αρκετά περίεργη υπόθεση για τους παραπάνω λόγους που σε είπα. Προτείνω να ρωτήσεις την vodafone τι μπορείς να κάνεις ή ακόμα καλύτερα φύγε απο vodafone και πάνε σε άλλη εταιρεία με καλύτερη κάλυψη (αλλά οτι κάνεις κάντο με καρτοκινητό για να μην σου τρώνε το μεδούλι μηνιαίως με τους υπέρογκους λογαριασμούς..)

Πατέντες του τύπου "βαλε αλουμινόχαρτο εκεί, διπλωμένο έτσι κλπ" ή βάλε μια κεραία uhf να κοιτάει εκεί (επειδή στάνταρ θα ακουστούν και αυτά) τα ακούω βερεσέ και επικινδυνα. Ασχολούμαι με τηλεπικοινωνίες και έχω μάθει πως με τα ηλεκτρομαγνητικά δεν κάνουμε πειράματα , εκτός και αν μας λένε tesla :) 

Πρακτικά δεν έχω να προτείνω κάτι άλλο πέραν του να αλλάξεις πάροχο. Πληροφοριακά, στην ταράτσα του σπιτιού έχεις σήμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, zernex201 είπε

Πωω κατάλαβα.. η vodafone ωστόσο είναι "υποχρεωμένη" να βελτιώσει την κάλυψη στην περιοχή σου. Διαφορετικά έχεις το δικαίωμα να κάνεις ένσταση και να πάς σε άλλη εταιρεία χωρίς να πληρώσεις την ρήτρα του σπασίματος συμβολαίου.

Well , καρτοκινητο εχω :) Απο κει και περα οσο ειμαι σπιτι και το wifi calling δουλευει δεν εχω αναγκη κατι αλλο..οκ τα data ειναι ανυπαρκτα αλλα θεωρητικα δεν τα χρειαζεται καποιος στο σπιτι του που εχει wifi... τεσπα wind δεν γυρναω...ισως σκεφτω στο μελλον την κοσμοτε που εχει λιιιιγο καλυτερο σημα..οχι κατι τραγικα καλυτερο βεβαια...αλλα στα ορια να μην ενεργοποιειται το wifi calling :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο για το οποιο ζηταω γνωμες ειναι το παρακατω μηχανημα ... https://www.aliexpress.com/item/4000191838346.html?spm=2114.12010612.8148356.1.5f7c1cf2aowi2t

18 ώρες πριν, zernex201 είπε

Γιατί να μην έχεις σήμα ? Υπάρχει κατοικημένη περιοχή εν έτη 2021 που να μην έχει σήμα στο κινητό ? 😕 Μίλα με τον πάροχο πρώτα..

Για ενισχυτή που ψάχνεις, δε στο προτείνω για αρκετούς λόγους:

1) Αν είναι καλό θα σου βγει ο κούκος αηδόνι οικονομικά.. Είναι πολύ ακριβά

2) Θέλουν ειδική εγκατάσταση - σημείο τοποθέτησης

3) Ενδέχεται να θέλουν και ειδική άδεια , πρέπει να μιλήσεις με την ΕΕΤΤ

4) Αν πάρεις κάτι φθηνιάρικο/κινέζικο, εκτός του οτι θα είναι μάπα , θα βομβαρδίζεσαι με ανεξέλεγκτη ποσότητα ηλεκτρομαγνητικών και εσύ και οι καημένοι οι γείτονες , αλλά αν δεν σε νοιάζει το θέμα της υγείας τότε ίσως σε νοιάζουν οι αρμονικές που θα βγάζει η κινεζιά και αν είσαι λιγάκι άτυχος και πατάει σε συχνότητες αεροδρομίου ή καμιά υπηρεσία, τότε βλέπω να έχεις επισκέψεις 😛

Γενικά ψάξε πρώτα τα αίτια του προβλήματος και μετά τις λύσεις.

 

δυστυχως στο σπιτι σε μια περιοχη της θεσσαλονικης που λεγεται Καραμπουρνακι και ειναι και απο τις καλες ολες οι εταιρειες εχουν το πολυ 2 μπαρες κακιστο σημα ... και οι παροχοι απλα κωφευουν ... πιθανον να οφειλεται στο οτι εδω ειναι τα κεντρικα της KFOR με κεντρο τηλεπικοινωνιων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, drfp είπε

αυτο για το οποιο ζηταω γνωμες ειναι το παρακατω μηχανημα ... https://www.aliexpress.com/item/4000191838346.html?spm=2114.12010612.8148356.1.5f7c1cf2aowi2t

δυστυχως στο σπιτι σε μια περιοχη της θεσσαλονικης που λεγεται Καραμπουρνακι και ειναι και απο τις καλες ολες οι εταιρειες εχουν το πολυ 2 μπαρες κακιστο σημα ... και οι παροχοι απλα κωφευουν ... πιθανον να οφειλεται στο οτι εδω ειναι τα κεντρικα της KFOR με κεντρο τηλεπικοινωνιων 

Πάρε κάτι σε αγγλικό/αμερικάνικο/ευρωπαϊκο.. Οι κινεζοι στο θεμα κεραιας φημιζονται για το ghosting (δηλαδη εκτος απο την συχνοτητα που πρεπει να εκπεμπουν, εκπεμπουν το ιδιο πραγμα και σε αλλες "πιο ψηλες , πιο χαμηλες" κλπ. Μη τσιγγουνευτεις τα λεφτα γιατι μπορει να χεις θεματα με παρεμβολες στην τηλεοραση, καταγραφικα καμερων, οθονη υπολογιστη, ρουτερ κ.ο.κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...