Προς το περιεχόμενο

hosting eshop


ms06fra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, 

έχω κάποιες ερωτήσεις μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. αρχικά θέλω να φτιάξω ένα νέο eshop και έχω μπερδευτεί να ενημερώσω ότι δεν γνωρίζω από αυτά απλά επειδή θέλω να το κάνω μόνος μου καταλαβαίνετε ότι ψάχνομαι. το eshop θα έχει αρκετά προϊόντα μέσα, στην  ουσία θα βάλω μέσα ότι πουλάω και στο φυσικό κατάστημα μου. εχω αγοράσει ήδη το domain από εκεί και ύστερα σκέφτηκα να το φτιάξω με wordpress ολοι λένε ότι είναι απο τα καλύτερα για eshop και εδώ έχω μπερδευτεί θα πρέπει να πάρω web hosting και αν ναι ποιο θα ήταν κατάλληλο ? ή είδα και στο papaki.gr ότι έχει μια κατηγορία eshop with wordpress woocommers με 20 ευρώ/μηνα . ποιο θα ήταν καλύτερο για εμένα πιστεύετε που να μην θέλει και πάρα πολλές διαδικασίες και να μπορώ να το κάνω και μόνος μου . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν ξερεις τιποτα θα τα βρεις σκουρα...

φυσικο καταστημα και online προβλημα στη διαθεσιμοτητα, δεν ξερω τι προιοντα εχεις αλλα εμεις με ειδη σπιτιου ειχαμε μεγαλο θεμα γιατι λιγες ποσοτητες πολλοι κωδικοι

ποσα προιοντα θα εχεις?
πως θα πληρωνεσαι?
πως θα διαχειριστεις την αποθηκη?
ποιος θα το χειριζεται, παραγγελιες, εκτυπωσεις για courier, αποθηκη του φυσικου καταστηματος

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκέφτομαι να μην βάλω όλα τα προϊόντα στην αρχή κάπου στα 300. η πληρωμή θα είναι με τραπεζική κατάθεση, κάρτες, και με παραλαβή από το κατάστημα & αντικαταβολή  . 

το πρόβλημά μου όμως δεν είναι αυτά, το πρόβλημα μου είναι η δημιουργία του ηλεκτρονικού καταστήματος και πώς θα το φτιάξω και αν εδώ με απλές γνώσεις θα μπορούσα να το κάνω ή να στραφώ σε έναν επαγγελματία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικα και μπορεις...εξαρταται τι θες να κανεις και τι γνωσεις εχεις γενικα οχι συγκεκριμενα
αλλωστε το wordpress βγηκε για αυτον τον λογο, για κοσμο που δεν εχει γνωσεις. Γνωμη μου

για τις καρτες θες καποια πραγματα απο τις τραπεζες
εχεις κατανοησει τι σημαινει domain name, hosting, database, plugins, comments, pages, products, themes ??

Υγ. και πιστεψε με το προβλημα σου ειναι αυτα.... δες τι σε ρωτησα..
Γιατι και να το φτιαξει καποιος το θεμα ειναι μπορεις να το διαχειριστεις?? μονη σου? το φυσικο σου καταστημα? αν ανοιξουμε? ποιος θα κοιταει την αποθηκη σου και στα δυο ετσι ωστε να μην γινει πωληση φυσικη και εσυ εχεις αποθεμα ακομα στο μαγαζι?

Εχεις προγραμα αποθηκης? εχεις υπαλληλο? εχεις παρουσια στα social media, οπου μπορεις και απο εκει να κανεις πωλησεις?
Για εμενα παιζει ρολο το μετα...το να το φτιαξεις ειναι μια εργασια, εγινε τελος...πληρωνεις ΟΚ. Μετα? 

εμεις εχουμε αυτο
https://www.milka-home.gr
Μονος μου το εκανα, εχω ενα επιπεδο, ισως και 3-4

Επεξ/σία από verylife78
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τις καρτές εχω σκοπό να επικοινωνήσω με την τράπεζα μέσα στην βδομάδα  για να ενημερωθώ τι θέλει η τράπεζα και ψάχνω βιντεακια για το αν υπάρχουν σχετικές εφαρμογές που θα συνδέονται . το domain & hosting τα έμαθα τα υπόλοιπα τα ψάχνω ακόμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα ειναι νωρις να ασχοληθεις με hosting και επικοινωνια με τραπεζες κλπ. Ξεκινα το σκεψιμο και υλοποιηση της ιστοσελιδας, αγορα του κατάλληλου θεματος (δεν νομιζω να φτιαξεις δικο σου απο το 0;), το γενικοτερο design του eshop (landing page, προβολη προϊόντων), ευρεση φωτογραφιων των προϊόντων κλπ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ΕΣΠΑ που έρχεται σύντομα και 100% κάλυψη μέχρι 5000 δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνεις πειράματα μόνος σου. Μπορείς άνετα να προσλάβεις έναν επαγγελματία να κάνει τη δουλειά, που γνωρίζει τα τερτιπια του WooCommerce και πώς να στήσει σωστά μια σελίδα. 

Εναλλακτικά, αν θες να το κάνεις μόνος σου, μπορείς να δεις προς Shopify πλευρά, όπου δεν θα χρειαστεί να μπλέξεις με hosting, αναβαθμίσεις, βάσεις δεδομένων κτλ. Το κόστος του ουσιαστικά είναι μια η άλλη, στο 30αρι το μήνα. 

Σχετικά με το ΕΣΠΑ μπορείς να διαβάσεια εδώ άρθρο μου, ενημερώνετε μόλις υπάρχουν νέα.

https://rodoswebdesign.gr/espa-eshop-5000euro/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Left13S είπε

Ακομα ειναι νωρις να ασχοληθεις με hosting και επικοινωνια με τραπεζες κλπ. Ξεκινα το σκεψιμο και υλοποιηση της ιστοσελιδας, αγορα του κατάλληλου θεματος (δεν νομιζω να φτιαξεις δικο σου απο το 0;), το γενικοτερο design του eshop (landing page, προβολη προϊόντων), ευρεση φωτογραφιων των προϊόντων κλπ.

ναι όλα αυτά τα έχω κάνει το ερώτημα μου είναι αν θα πρέπει να πάρω μόνο hosting ή καλύτερα να επερνα πακέτο για την υλοποίηση του eshop. 

10 ώρες πριν, Babasu είπε

Με ΕΣΠΑ που έρχεται σύντομα και 100% κάλυψη μέχρι 5000 δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνεις πειράματα μόνος σου. Μπορείς άνετα να προσλάβεις έναν επαγγελματία να κάνει τη δουλειά, που γνωρίζει τα τερτιπια του WooCommerce και πώς να στήσει σωστά μια σελίδα. 

Εναλλακτικά, αν θες να το κάνεις μόνος σου, μπορείς να δεις προς Shopify πλευρά, όπου δεν θα χρειαστεί να μπλέξεις με hosting, αναβαθμίσεις, βάσεις δεδομένων κτλ. Το κόστος του ουσιαστικά είναι μια η άλλη, στο 30αρι το μήνα. 

Σχετικά με το ΕΣΠΑ μπορείς να διαβάσεια εδώ άρθρο μου, ενημερώνετε μόλις υπάρχουν νέα.

https://rodoswebdesign.gr/espa-eshop-5000euro/

σε ευχαριστώ πολύ,

γνωρίζω για το εσπα δεν με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο εμένα. και δεν θέλω το shopify θέλω στο wordpress μήπως μπορείς να με βοηθήσεις με το ερώτημα μου που είναι αν θα πρέπει να επιλέξω μόνο το hosting και αν ναι με πόση χωρητικότητα είτε να πάρω πακέτο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς παρεξήγηση αυτά που θα γράψω....

φίλε απ ότι φαίνεται δεν έχεις ιδέα για το αντικείμενο, ακόμα και για βασικά πράγματα. όχι ότι είναι κάτι δύσκολο, αν ασχοληθείς (που μάλλον έχεις την όρεξη) θα πετύχεις κάποτε....... αυτό που θέλεις.

Αλλά εδώ δε μιλάμε για κατασκευή μιας ιστοσελίδας ως χόμπυ αλλά ως εργαλείο για τη δουλειά σου. Κάτι που θα σου αποφέρει χρήματα.

Δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου και η πρώτη σου προσπάθεια θα είναι αυτό το site απ ότι κατάλαβα. Εγώ δε έχω ασχοληθεί καθόλου με τη ζαχαροπλαστική, ποιο πιστεύεις θα ήταν το αποτέλεσμα αν έκανα το πρώτο μου γλυκό για να συμμετέχω σε διαγωνισμό ζαχαροπλαστικής; (το πρώτο γλυκό που έφτιαξα πάντως ήταν πολύ νόστιμο αλλά από εμφάνιση.....)

Να ξέρεις ότι στην πορεία θα βρεθείς αντιμέτωπος με πολλά θεματάκια. Είναι σίγουρο ότι κάτι δε θα σου δουλεύει σωστά. Κάτι θα θέλεις να κάνεις και δε θα μπορείς. Πόση ώρα θα τρως για να ρωτάς σε forum πως να το κάνεις; Κι αν ήταν για το χομπυ σου εντάξει. αλλά εδώ είναι για δουλειά. Αν για κάποιο λόγο δε σου δουλεύει σωστά η διασύνδεση με την τράπεζα τι θα κάνεις; Η τράπεζα σου στέλνει απλά ένα pdf με οδηγίες. Βέβαια δε θα καταλάβεις τίποτα από τα τεχνικά αλλά δεν έχει και τόση σημασία διότι θα χρησιμοποιήσεις έτοιμο Plugin

Όπως σου είπαν παραπάνω, έρχεται ΕΣΠΑ. δε θα πληρώσεις τίποτα. Βάλε έναν επαγγελματία να σου το κάνει και όλο αυτό το διάστημα ασχολήσου ώστε να είσαι σε θέση κάποια στιγμή να κάνεις μόνος σου αλλαγές και να μην έχεις ανάγκη κανέναν. Στην αρχή καλό είναι να έχεις έναν επαγγελματία δίπλα σου.

Το eshop είναι η βιτρίνα του καταστηματος σου. Ειλικρινά εξοργίζομαι όταν βλέπω επαγγελματίες να μην είναι διατεθημένοι να πληρώσουν για κάποιο εργαλείο της δουλειάς τους, το οποίο θα τους φέρει χρήματα. Σα να είμαι φωτογράφος και να τσιγκουνεύομαι να αγοράσω φωτογραφική μηχανή.

Να πω ότι στη δουλειά που είμαι, είχαμε κάποια site. Τα δύσκολα από αυτά τα είχαμε δώσει σε κάποια εταιρεία για την κατασκευή τους και τη συντήρηση. Κάποια άλλα απλά wordpress τα χειριζόμασταν εμείς. Εγω κάθισα και ασχολήθηκα σχεδόν 1 χρόνο, κάνοντας δοκιμές μόνος μου ώστε να πω μετά ότι δε τη χρειαζόμαστε την εταιρεία, θα τα κάνουμε όλα μόνοι μας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σου απαντησω στο ερωτημα σου, αυτο το πακετο που ειδες στο παπακι θα σου εχει προεγκατεστημενο το wp woocommerce με καποια plugins και εσυ θα ξεκινήσεις να στηνεις το eshop σου. Απο οτι λενε θα εχεις και βοηθεια με την συνδεση στο skroutz κλπ. Αν πας σε απλο πακετο, θα πρεπει να κανεις τις διαδικασιες αυτες μονος σου. Σιγουρα υπαρχουν πολλα tutorials στο google που θα σε βοηθησουν στο πως νας στησεις το woocommerce, plugins κλπ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...