Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, sokos1 είπε

πανέμορφη @babisskg ! Πως την κάνεις την φωτογραφία ετσι σαν πίνακα με το γκρι πλαίσιο και τις σκιές?!

    Ευχαριστώ πολύ , χαίρομαι που άρεσε , εδώ σηκώνει πολύ νερό , από τα διαθέσιμα mp του αισθητήρα ( Nikon D610 ) , από το ότι οι περισσότερες μηχανές κι' έχουν περάσει καμποσες από τα χέρια μου , αποδίδουν πολύ διαφορετικά σε έντονο φώς , από κάποιες προτιμήσεις μου , όπως να κατεβάζω την έκθεση κατά 1 έως 2 στοπ , από το WB που δεν αφήνω σε αυτόματο , από τον φακό όπου εδώ έχουμε έναν μανιουαλ Tokina 400 f/6.3 σε f mount , εξαιρετικός ........ από , από , από ...... 

  Κρατήθηκα με νύχια και με δόντια να μην ανεβάσω την γνήσια ....... για να μην προκαλέσω το κοινό αίσθημα , αφού θα φαινόταν η μη διαφορά με αυτήν που έπεσε Lr στο αυτόματο . 

  Το σχόλιο μου άρεσε ιδιαίτερα , ο λόγος είναι ότι κρύβει πολλές αλήθειες , μία ότι δεν έχει τόση σημασία το διαθέσιμο σύνολο και το γράφω μετά πλήρους συνειδήσεως , έχοντας παρόμοια με μία απλή point and shoot ........ έχει να κάνει με τον χρόνο που θα αφιερώσει κανείς σε ένα σύστημα αυτό που θα λέγαμε trough trial and error ....... 

   Θα μπορούσαμε να λέγαμε πολλά επί μέρες , μήνες , χρόνια σαν ανταλλαγή απόψεων , κλείνω το λογύδριο ευχόμενος να αποκτήσει η φωτογραφία την πρέπουσα σημασία και όχι το hardware , άλλωστε περιμένω Sony ...... για να χαρούν ορισμένοι ...... 🤣🤣🤣 ....... compact μάλιστα ...... δεν είναι το σύνολο που θα κάνει κάποιον να δεί τα πράγματα διαφορετικά .

   Το τρίπτυχο παραμένει , προς τιμήν κάποιου που το διευκρίνησε ....... πρώτα η εξέλιξη της οπτικής , μετά ο φακός ...... ε ....... κι' ένα σώμα ..... γιατί χρειάζεται .

ShadowPic_9115.jpg

6 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Ευχαριστώ πολύ , χαίρομαι που άρεσε , εδώ σηκώνει πολύ νερό , από τα διαθέσιμα mp του αισθητήρα ( Nikon D610 ) , από το ότι οι περισσότερες μηχανές κι' έχουν περάσει καμποσες από τα χέρια μου , αποδίδουν πολύ διαφορετικά σε έντονο φώς , από κάποιες προτιμήσεις μου , όπως να κατεβάζω την έκθεση κατά 1 έως 2 στοπ , από το WB που δεν αφήνω σε αυτόματο , από τον φακό όπου εδώ έχουμε έναν μανιουαλ Tokina 400 f/6.3 σε f mount , εξαιρετικός ........ από , από , από ...... 

  Κρατήθηκα με νύχια και με δόντια να μην ανεβάσω την γνήσια ....... για να μην προκαλέσω το κοινό αίσθημα , αφού θα φαινόταν η μη διαφορά με αυτήν που έπεσε Lr στο αυτόματο . 

  Το σχόλιο μου άρεσε ιδιαίτερα , ο λόγος είναι ότι κρύβει πολλές αλήθειες , μία ότι δεν έχει τόση σημασία το διαθέσιμο σύνολο και το γράφω μετά πλήρους συνειδήσεως , έχοντας παρόμοια με μία απλή point and shoot ........ έχει να κάνει με τον χρόνο που θα αφιερώσει κανείς σε ένα σύστημα αυτό που θα λέγαμε trough trial and error ....... 

   Θα μπορούσαμε να λέγαμε πολλά επί μέρες , μήνες , χρόνια σαν ανταλλαγή απόψεων , κλείνω το λογύδριο ευχόμενος να αποκτήσει η φωτογραφία την πρέπουσα σημασία και όχι το hardware , άλλωστε περιμένω Sony ...... για να χαρούν ορισμένοι ...... 🤣🤣🤣 ....... compact μάλιστα ...... δεν είναι το σύνολο που θα κάνει κάποιον να δεί τα πράγματα διαφορετικά .

   Το τρίπτυχο παραμένει , προς τιμήν κάποιου που το διευκρίνησε ....... πρώτα η εξέλιξη της οπτικής , μετά ο φακός ...... ε ....... κι' ένα σώμα ..... γιατί χρειάζεται .

ShadowPic_9115.jpg

    Για το γκρι πλαίσιο και τις σκιές , επειδή λειτουργώ στο δρόμο στην κυριολεξία , έψαχνα καιρό μια εφαρμογή σε περιβάλλον Android , παρά βέβαια τα δικαιώματα που ζητάει , αυτή βγήκε βολική . Ασχολούμαι με την ασφάλεια στο δίκτυο γενικά . Ήθελα κάτι που να δημιουργεί γρήγορα αυτές τις σκιές , χωρίς πολλά πολλά , ο σημαντικότερος λόγος να φέρνει παράλληλα το αρχείο σε μέγεθος ανεβάσματος . 

  Όχι τέλειο , αλλά σβέλτο .

   https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tenetstudio.shadowpic

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Titos301 είπε

ωραιο το καστρακι!!! μπηκατε μεσα; ειναι επισκεψιμο;

..συγνώμη για την αργοπορεία της απάντησης.  ναι , είναι επισκέψιμο . πήγαμε εκεί το Σάββατο  μετά το δικό μας Πάσχα.   λόγω καλής μέρας  είχε μεγάλη αναμονή κόσμου  για επίσκεψη , οπότε το χαζέψαμε απ' έξω.. και συνεχίσαμε στην όμορφη παλιά πόλη..

 

18 ώρες πριν, star12 είπε

 Νικ χρησιμοποίησες τηλεφακο για τις λείψεις .. η ευρυγώνιο  στυλ 17 50 ?.

τον ff tamron sp  24 - 70 f 2.8 vc τον g1 .   τηλεφακός  δεν υπάρχει,  είναι στα μελλοντικά σχέδια..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, babisskg είπε

    άλλωστε περιμένω Sony ...... για να χαρούν ορισμένοι ...... 🤣🤣🤣 ....... compact μάλιστα ......

🏆🏆🏆 😂
RX100 υποψιάζομαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ub40 είπε

🏆🏆🏆 😂
RX100 υποψιάζομαι!

      Δεν έβρισκα τίποτε για να ταιριάξω κανέναν Vitrox ......... η em1 φταίει ...... είχε πειραγμένο λογισμικό και μου έκανε προβολή το λογότυπο της Sony μέσα στο evf ....... πέρασε στο υποσυνείδητο ...... 🤣🤣🤣 ........ την άλλη περίπτωση να μου είχαν ρίξει κάτι στο φαγητό την τσεκάρισα ....... δεν ήταν από εκεί ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, babisskg είπε

      Δεν έβρισκα τίποτε για να ταιριάξω κανέναν Vitrox ......... η em1 φταίει ...... είχε πειραγμένο λογισμικό και μου έκανε προβολή το λογότυπο της Sony μέσα στο evf ....... πέρασε στο υποσυνείδητο ...... 🤣🤣🤣 ........ την άλλη περίπτωση να μου είχαν ρίξει κάτι στο φαγητό την τσεκάρισα ....... δεν ήταν από εκεί ....... 

Sony ε;
Πέφτουν ένα ένα τα κάστρα...

αλλά εδώ θα μου πεις κι εγώ σε λίγες μερες περιμένω FF...τι να λέμε...

 

Μια ίσον καμία!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, highpriest είπε

Sony ε;
Πέφτουν ένα ένα τα κάστρα...

αλλά εδώ θα μου πεις κι εγώ σε λίγες μερες περιμένω FF...τι να λέμε...

 

Μια ίσον καμία!

     Sony ........ γιατί οι Fuji ήταν κούκος αηδόνι , δεν βρέθηκε καμία Sigma της προκοπής , έπαιζε και μία Powershot αλλά δεν είχε αισθητήρα μιάς ίντσας , ενώ η άλλη που είχε ήταν πανάκριβη ....... 

     Για την ιστορία το σώμα της em1 θα εξυπηρετεί τις μακριές λήψεις , ενώ η πορδή θα είναι για μπες βγες ...... και φυσικά δεν θα μπορέσει να καλύψει μακρινές λήψεις ....... άρα ...... μία ίσον καμία ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, babisskg είπε

 

ShadowPic_9115.jpg

 

η μηχανη που έβγαλε την παραπάνω φώτο τώρα είναι στα δικά μου χέρια.
Υπέροχη κομπακτ παλιάς εποχής αλλά έχει μια σκονίτσα ρε γμτ που ότι και να έκανα δεν μπορεσα να την βγάλω. Φαίνεται και στην παραπάνω φώτο στην πάνω μερια της τεντας στο κεντρο

Σκεφτομαι να την ανοίξω

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, highpriest είπε

η μηχανη που έβγαλε την παραπάνω φώτο τώρα είναι στα δικά μου χέρια.
Υπέροχη κομπακτ παλιάς εποχής αλλά έχει μια σκονίτσα ρε γμτ που ότι και να έκανα δεν μπορεσα να την βγάλω. Φαίνεται και στην παραπάνω φώτο στην πάνω μερια της τεντας στο κεντρο

Σκεφτομαι να την ανοίξω

 

   Μη ...... τζιζ ...... είναι μονοκόμματο το βαρέλι του φακού ........ χώρια που πρέπει να λυθεί η μισή μηχανή για να φτάσεις μέχρις εκεί . 

Μόλις τώρα, babisskg είπε

   Μη ...... τζιζ ...... είναι μονοκόμματο το βαρέλι του φακού ........ χώρια που πρέπει να λυθεί η μισή μηχανή για να φτάσεις μέχρις εκεί . 

     Υπάρχουν κάποιοι που άνοιξαν τρύπα στα πλευρά του βαρελιού ...... για να ρουφήξουν σκόνη ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

E-M1MarkIII / 12-100mm F4.0 

18mm 1/1000 f 5.6 iso 200

Ozero Maloye Lebyazh'ye, Καζάν, Ταταρστάν.

image.jpeg.b1e32d178748afeebd0a8485e384c4af.jpeg

Επεξ/σία από akatel
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...