Προς το περιεχόμενο

Αποτροπή για υποκλοπή αρχείων κωδικών


lambros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας και καλή χρονιά,

Πώς μπορώ να βοηθήσω ένα φίλο μου που δεν μενει κοντα και που πήγε και νοικιάζει σε πολυκατοικία που έχουν internet από τον ιδιοκτήτη και σε κάθε διαμέρισμα ένα AP.

Θέλει να μην μπορεί κάποιος από πολυκατοικία να μπορεσει να του υποκλέψει κωδικούς αρχεία κτλ.

Γνώση καλή ούτε εγώ ούτε ο ίδιος.

Κάθε βοήθεια δεκτή.

Ευχαριστώ πολύ

 

Επεξ/σία από lambros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς δεν γίνεται φίλε... Μπορεί ο ιδιοκτήτης να ελέγχει σχεδον τα πάντα. Ανάλογα πόσο καλό είναι το κεντρικό modem-router του (φαντάζομαι δεν έχει κρατήσει αυτό που του δίνει πάροχος) . Έχει μια στοιχειώδη ασφάλεια με το https αλλά μπορεί να παρακαμφθεί με πολλούς τρόπους...

Επεξ/σία από filip123go
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ιδιοκτητης δεν ξερει απο αυτα εχει κρατηση του παροχου.

Το ξερω οτι πρεπει να βαλει δικο του ρουτερ αλλα λεμε μηπως γινεται με κανενα software εκτος απο αλλαγη σε hardware τυπου total care

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η καλύτερη λύση είναι να κάνει μια δική του σύνδεση με δικό του ρούτερ (ή του παρόχου του ενίοτε)

Αν αυτό δεν είναι εφικτό, τότε καλό είναι να χρησιμοποιεί VPN με καλή κρυπτογράφηση, όσο περιηγείται στο internet.. Για την περίπτωση του προτείνω το ProtonVPN . Δεν κάνω διαφήμιση , αλλά θεωρώ ότι σε θέμα ασφάλειας είναι ότι καλύτερο.

Η κίνηση του δικτύου μέσα από ένα καλό δίκτυο VPN καθιστά αδύνατο στον πάροχο ή σε οποιονδήποτε τρίτο να παρακολουθήσει το που μπαίνεις και τι κάνεις (οι αρμόδιες αρχές ωστόσο, πιθανόν να βρουν τον τρόπο να σε εντοπίσουν)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, zernex201 είπε

Η καλύτερη λύση είναι να κάνει μια δική του σύνδεση με δικό του ρούτερ (ή του παρόχου του ενίοτε)

Αν αυτό δεν είναι εφικτό, τότε καλό είναι να χρησιμοποιεί VPN με καλή κρυπτογράφηση, όσο περιηγείται στο internet.. Για την περίπτωση του προτείνω το ProtonVPN . Δεν κάνω διαφήμιση , αλλά θεωρώ ότι σε θέμα ασφάλειας είναι ότι καλύτερο.

Η κίνηση του δικτύου μέσα από ένα καλό δίκτυο VPN καθιστά αδύνατο στον πάροχο ή σε οποιονδήποτε τρίτο να παρακολουθήσει το που μπαίνεις και τι κάνεις (οι αρμόδιες αρχές ωστόσο, πιθανόν να βρουν τον τρόπο να σε εντοπίσουν)

Το θεμα δεν ειναι η κινήσεις του στο διαδίκτυο, αλλά το οτι ο υπολογιστής του είναι εκτεθειμένος σε κάθε ειδους ορέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Το θεμα δεν ειναι η κινήσεις του στο διαδίκτυο, αλλά το οτι ο υπολογιστής του είναι εκτεθειμένος σε κάθε ειδους ορέξεις.

Ναι,  σωστό και αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/1/2021 στις 11:46 ΠΜ, lambros είπε

Καλημέρα σας και καλή χρονιά,

Πώς μπορώ να βοηθήσω ένα φίλο μου που δεν μενει κοντα και που πήγε και νοικιάζει σε πολυκατοικία που έχουν internet από τον ιδιοκτήτη και σε κάθε διαμέρισμα ένα AP.

Θέλει να μην μπορεί κάποιος από πολυκατοικία να μπορεσει να του υποκλέψει κωδικούς αρχεία κτλ.

Γνώση καλή ούτε εγώ ούτε ο ίδιος.

Κάθε βοήθεια δεκτή.

Ευχαριστώ πολύ

 

Όσο παραμένει στο ίδιο δίκτυο all together δεν υπάρχει τρόπος να προστατευτεί. Αν πάλι δεν γίνεται, το VPN είναι έως ένα βαθμό μέτρο προστασίας και:

  • Ας συνδέσει το PC του με έναν Microsoft λογαριασμό και να σιγουρευτεί πως έχει ενεργοποιημένο το 2FA
  • Να σιγουρευτεί ότι δεν κάνει τίποτα share, κυρίως για φακέλους με αργεία
  • Ας φτιάξει το Windows Firewall έτσι ώστε να είναι σίγουρος πως δεν θα επιτρέπει οποιαδήποτε εισερχόμενη κίνηση από οποιοδήποτε device εντός του δικτύου πέραν του modem-router

Κατά τα άλλα, καλύτερα να βάλει δική του σύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ναι κάπως έτσι θα το έκανα και εγώ.Θα αγόραζα ένα φτηνό Mikrotik θα το έβαζα dhcp client στην port 1 που θα ήταν η wan μου και θα δημιουργούσα ένα vlan για να μην έχω σχέση με το "κοινόχρηστο δίκτυο" .Έπείτα θα έστηνα και ένα firewall στα μέτρα μου .Όχι τίποτα ιδιαίτερο απλά θα έκανα drop κάθε πακέτο που ερχόταν στο subnet μου και δεν το είχα ζητήσει εγώ.

Όσο για την εξερχόμενη κίνηση θα νοίκιαζα ένα vpn (ξέχασε τα free / public) και θα έβγαινα μέσω αυτού στο internet και την κρυπτογράφηση που θα μου προσέφερε.

Όπως και να έχει μην έχεις στο μυαλό σου πως επειδή είσαι στο δίκτυο του ο άλλος με ένα κουμπί κάνει τα παντά.Μπορεί εύκολα να βλέπει που μπαίνεις αλλά δεν μπορεί να δει τι κάνεις όσο είσαι εκεί.Ότι κάνεις στο Internet δεν είναι διάχυτο για να μπορεί να το δει ο οποιοσδήποτε (δεν το στέλνεις σε plain text) άλλα μέσω κρυπτογραφήσεων αναλόγως πάντα την υπηρεσία που τρέχεις ή τα site που μπαίνεις.

Τώρα αν ο ιδιοκτήτης είναι ο Kevin Mitnick δυστυχώς shit happens.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...