Προς το περιεχόμενο

Πειραιάς (Πασαλιμάνι) - διαθεσιμότητα VDSL


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Γνωρίζει κάποιος ποιοι πάροχοι προσφέρουν VDSL (από καμπίνα) στην συγκεκριμένη περιοχή, από Πασαλιμάνι προς Καστέλλα; Επικοινώνησα με Vodafone, Wind και Nova, αλλά δεν έχουν.

Έχω μεγάλο πρόβλημα με 24ρι (έως) internet το οποίο συγχρονίζει πολύ άσχημα στα 6 με πάρα πολλά FEC errors και δεν με εξυπηρετεί καθόλου, καθώς το ΑΚ είναι πάρα πολύ μακριά. FTTH δεν μπορώ να βάλω γιατί πλέον απαιτεί ο πάροχος γραπτή συγκατάθεση από την πολυκατοικία την οποία στη δική μου περίπτωση αρνούνται να δώσουν (έγινε συνέλευση, δεν θέλουν την παραμικρή τρύπα, το παραμικρό καλώδιο ή κανάλι, κλπ) και δεν είμαι σε φάση να μαλώσω. Ξέρω ότι υπάρχει νόμος που δεν προϋποθέτει συγκατάθεση (τον έχει ανεβάσει νομίζω κάποιος και στο insomnia), οι πάροχοι όμως τη ζητούν, άρα έχουν κάποιο λόγο. 

Σημειωτέο ότι ακριβώς μπροστά στην είσοδο του κτιρίου μας, υπάρχει μεταλλικό καπάκι πάνω στην άσφαλτο (σαν φρεάτιο) που γράφει vodafone (της οποίας είμαι πελάτης) και δεν ξέρω που καταλήγει.

Με ενδιαφέρει και με καλύπτει μια 50ρα σύνδεση και αυτό ακριβώς ψάχνω, χωρίς κατασκευές, κλπ. 

Σας ευχαριστώ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εαν εισαι ιδιοκτητης για την δικια σου παροχη τουλαχιστον δεν χρειάζεται καμια συγκατάθεση.

Ο παροχος δεν μπορει να βαλει μονο σε σενα γραμμη χρησιμοποιώντας την υπαρχουσα εγκατάσταση ωστε να μειωσει τισ παρεμβασεις η πρεπει υποχρεωτικά να καλωδιώσει ολη την πολυκατοικία.

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

Εαν εισαι ιδιοκτητης για την δικια σου παροχη τουλαχιστον δεν χρειάζεται καμια συγκατάθεση.

Ο παροχος δεν μπορει να βαλει μονο σε σενα γραμμη χρησιμοποιώντας την υπαρχουσα εγκατάσταση ωστε να μειωσει τισ παρεμβασεις η πρεπει υποχρεωτικά να καλωδιώσει ολη την πολυκατοικία.

Χωρίς τη συγκατάθεση, η vodafone τουλάχιστον (νομίζω και όλοι οι υπόλοιποι) αρνείται να βάλει οτιδήποτε σε FTTH. Είναι πολύ ξεκάθαροι από την αρχή. Επίσης, στην περίπτωσή μας μιλάμε για καθολική άρνηση (το σύνολο εκτός από εμένα) στο να γίνει η συγκεκριμένη υλοποίηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, BritGreek said:

Καλησπέρα. Γνωρίζει κάποιος ποιοι πάροχοι προσφέρουν VDSL (από καμπίνα) στην συγκεκριμένη περιοχή, από Πασαλιμάνι προς Καστέλλα; Επικοινώνησα με Vodafone, Wind και Nova, αλλά δεν έχουν.

Έχω μεγάλο πρόβλημα με 24ρι (έως) internet το οποίο συγχρονίζει πολύ άσχημα στα 6 με πάρα πολλά FEC errors και δεν με εξυπηρετεί καθόλου, καθώς το ΑΚ είναι πάρα πολύ μακριά. FTTH δεν μπορώ να βάλω γιατί πλέον απαιτεί ο πάροχος γραπτή συγκατάθεση από την πολυκατοικία την οποία στη δική μου περίπτωση αρνούνται να δώσουν (έγινε συνέλευση, δεν θέλουν την παραμικρή τρύπα, το παραμικρό καλώδιο ή κανάλι, κλπ) και δεν είμαι σε φάση να μαλώσω. Ξέρω ότι υπάρχει νόμος που δεν προϋποθέτει συγκατάθεση (τον έχει ανεβάσει νομίζω κάποιος και στο insomnia), οι πάροχοι όμως τη ζητούν, άρα έχουν κάποιο λόγο. 

Σημειωτέο ότι ακριβώς μπροστά στην είσοδο του κτιρίου μας, υπάρχει μεταλλικό καπάκι πάνω στην άσφαλτο (σαν φρεάτιο) που γράφει vodafone (της οποίας είμαι πελάτης) και δεν ξέρω που καταλήγει.

Με ενδιαφέρει και με καλύπτει μια 50ρα σύνδεση και αυτό ακριβώς ψάχνω, χωρίς κατασκευές, κλπ. 

Σας ευχαριστώ.

 

 

αν υπαρχει κατι κοντα σου θα το δεις κατα 99 τις 100 εδω.

http://fttxgr.eu/map

λογικα δεν θα υπαρχει.επισης οτι υπαρχει φρεατιο που γραφει vodafone δεν σημαινει οτι δινουν ftth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, poulinos είπε

αν υπαρχει κατι κοντα σου θα το δεις κατα 99 τις 100 εδω.

http://fttxgr.eu/map

λογικα δεν θα υπαρχει.επισης οτι υπαρχει φρεατιο που γραφει vodafone δεν σημαινει οτι δινουν ftth

Σε ευχαριστώ. Προσπαθούν να μου πουλήσουν μόνο FTTH, ενώ δεν συμφωνεί η πολυκατοικία. Στο δίπλα στενό έχει καμπίνα στον χάρτη αυτό για Vodafone FTTH, εκτός αν είναι για συγκεκριμένο πελάτη. Λέει Vodafone FTTH. Επίσης στο site SFBB βγάζει ότι η διεύθυνσή μου δικαιούται επιδότηση για FTTH (μόνο) με Cosmote, Voda και Wind. Το φρεάτιο, επειδή περπάτησα και τα δύο στενά νωρίτερα, είναι μόνο έξω από την πολυκατοικία μας. Δεν υπάρχει άλλο πουθενά. Τουλάχιστον εγώ δεν βρήκα.

VDSL δεν δίνει κανένας πάροχος στον Πειραιά; Βλέπω καμπίνες VDSL της Vodafone στα 600 μέτρα από το σπίτι. Δύο καμπίνες.

Επεξ/σία από BritGreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, BritGreek said:

Σε ευχαριστώ. Προσπαθούν να μου πουλήσουν μόνο FTTH, ενώ δεν συμφωνεί η πολυκατοικία. Στο δίπλα στενό έχει καμπίνα στον χάρτη αυτό για Vodafone FTTH, εκτός αν είναι για συγκεκριμένο πελάτη. Λέει Vodafone FTTH. Επίσης στο site SFBB βγάζει ότι η διεύθυνσή μου δικαιούται επιδότηση για FTTH (μόνο) με Cosmote, Voda και Wind. Το φρεάτιο, επειδή περπάτησα και τα δύο στενά νωρίτερα, είναι μόνο έξω από την πολυκατοικία μας. Δεν υπάρχει άλλο πουθενά. Τουλάχιστον εγώ δεν βρήκα.

VDSL δεν δίνει κανένας πάροχος στον Πειραιά; 

αν δεν βλεπει κοντα σου καμπινα kv ειτε οτε ειτε wind ειτε voda σημαινει οτι δεν δινουν vdsl οποτε μονο ftth αλλα με τους καθυστερημενους που εμπλεξες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, poulinos είπε

αν δεν βλεπει κοντα σου καμπινα kv ειτε οτε ειτε wind ειτε voda σημαινει οτι δεν δινουν vdsl οποτε μονο ftth αλλα με τους καθυστερημενους που εμπλεξες....

Όταν λέμε κοντά, οι καμπίνες που έγραψα στο edit πιο πάνω, δηλαδή στα 600 μέτρα, θεωρούνται ανέφικτες προς σύνδεση με τον χώρο μου; 

Επεξ/σία από BritGreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι το θεμα ειναι αν μπορουν να σου δωσουν απο κει και αν τα καλωδια ειναι πραγματικα τοσο.Έχεις ψαξει διαθεσιμότητες στα σαιτ των παροχων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

Οχι το θεμα ειναι αν μπορουν να σου δωσουν απο κει και αν τα καλωδια ειναι πραγματικα τοσο.Έχεις ψαξει διαθεσιμότητες στα σαιτ των παροχων.

Ναι. Πουθενά διαθέσιμη η VDSL. Μόνο στον ΟΤΕ μου βγάζει ακόμα και για ADSL ότι χρειάζεται διερεύνηση, το οποίο δεν ξέρω τι σημαίνει. 

Επεξ/σία από BritGreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
On 12/01/2021 at 00:15, BritGreek said:

Όταν λέμε κοντά, οι καμπίνες που έγραψα στο edit πιο πάνω, δηλαδή στα 600 μέτρα, θεωρούνται ανέφικτες προς σύνδεση με τον χώρο μου; 

το σπιτι σου παιρνει απο ενα συγκεκριμενο καφαο /kv/cabin πεστο οπως θες το οποιο στον πειραια δεν γινεται να ειναι 600 μετρα μακρυα. λογικα θα ειναι στα 100-150 μετρα το καφαο σου και θα ειναι απο τα παλια.πρεπει να το δεις με βαση το νουμερο που γραφει ο κατανεμητης/box που παιρνεις και μετα να το βρεις στο καφαο.αλλα 600 μετρα δεν παιζει. οποτε μονο για adsl απο το αστικο κεντρο και λογικα ftth.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2021 στις 12:01 ΠΜ, BritGreek είπε

Χωρίς τη συγκατάθεση, η vodafone τουλάχιστον (νομίζω και όλοι οι υπόλοιποι) αρνείται να βάλει οτιδήποτε σε FTTH. Είναι πολύ ξεκάθαροι από την αρχή. Επίσης, στην περίπτωσή μας μιλάμε για καθολική άρνηση (το σύνολο εκτός από εμένα) στο να γίνει η συγκεκριμένη υλοποίηση. 

Χωρις προσωπική εμπειρία, απ οτι βλεπω απο αλλα threads αρκει η υπογραφη του διαχειριστη και να μην υπαρχει ομοφωνη αποφαση οτι ολοι οι ιδιοκτητες δεν θελετε την εγκατασταση, που σημαινει οτι και ενας να θελει μπορει να γινει κανονικα. Διορθωστε με αν εχω λαθος. 

Απο αλλο thread βρηκα αυτο: https://www.e-nomothesia.gr/kat-epikoinonies-telepikoinonies-telephonia/nomos-4463-2017-fek-40a-30-3-2017.html

Ειναι κριμα να συμβαινει κατι τετοιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αν σας πω ότι σήμερα που πήγα στον χώρο είδα ότι ολοκληρώνεται σε όλους τους ορόφους η εγκατάσταση οπτικών, δεν θα το πιστέψετε. Είχα να πάω τρεις εβδομάδες, είχα φάει άκυρο προς όλο αυτό, δεν ξέρω τι έχει γίνει. Το θέμα είναι ότι είδα το πολυπόθητο κουτάκι 2 μέτρα από την πόρτα μου, άρα προχωράω επιτέλους. Μου είπε ο άνθρωπος που τις πέρναγε να περιμένω δύο εβδομάδες για να φαίνεται η ολοκλήρωση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...