Προς το περιεχόμενο

Απορίες σχετικά με την έξοδο ήχου στον υπολογιστή μου


j.g.!!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, snbblp είπε

Του έχω δώσει τη μοναδική λύση εδώ και ώρες, και συνεχίζει να ψάχνει αλλού.

Μήπως δεν την κατάλαβε?

Να σου πω και εγώ που είμαι ψιλοασχετος με αυτά δεν το πολύ κατάλαβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πιο απλό κι εύκολο είναι να καρφώσει το βύσμα αυτό σε έναν μετατροπέα female stereo -> male mono. Problem solved.

Το πιο περίπλοκο είναι να πάει σε έναν ηλεκτρονικό να του κολλήσει σωστά ένα άλλο καλώδιο, με άλλα βύσματα, ειδικά για σύνδεση σε PC.

 

Αυτό που έχει τώρα είναι εντελώς λάθος.
Στο XLR υπάρχουν σήμα+, σήμα- και γη. Αν δώσεις τάση phantom τότε παίρνουν τα δύο σήματα + και η γη -

Στο καρφί του PC ωστόσο, καμία σχέση! Το sleeve είναι γη και σήμα-, το tip είναι σήμα+, και το ring είναι phantom+.

Επεξ/σία από snbblp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, tsofras said:

Μήπως δεν την κατάλαβε?

Να σου πω και εγώ που είμαι ψιλοασχετος με αυτά δεν το πολύ κατάλαβα

Ενδιάμεση λύση δεν υπάρχει, ή θα κάνει το πιο απλό που προτάθηκε πιο πάνω, ή αν θέλει να καταλάβει και να αναλύσει το πως και το γιατί γίνεται αυτό που γίνεται θα πρέπει να διαβάσει σεντόνια άρθρα.

Φιλικά πάντα. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, htaccess είπε

Ενδιάμεση λύση δεν υπάρχει, ή θα κάνει το πιο απλό που προτάθηκε πιο πάνω, ή αν θέλει να καταλάβει και να αναλύσει το πως και το γιατί γίνεται αυτό που γίνεται θα πρέπει να διαβάσει σεντόνια άρθρα.

Φιλικά πάντα. :)

Εχουμε πρόβλημα... Αν αρχίσω τα θεωρητικά θα σεντονιάσω. Θα μιλάμε για τελεστικούς, για συμφασικό και αντιφασικό θόρυβο, για διαφορική ενίσχυση, για διανυσματική άθροιση σήματος και δε συμμαζεύεται. Δεν με ρώτησε "πως δουλεύει ο ενισχυτής μικροφώνου", γιατί δεν παίζει ρωτάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, snbblp είπε

Εχουμε πρόβλημα... Αν αρχίσω τα θεωρητικά θα σεντονιάσω. Θα μιλάμε για τελεστικούς, για συμφασικό και αντιφασικό θόρυβο, για διαφορική ενίσχυση, για διανυσματική άθροιση σήματος και δε συμμαζεύεται. Δεν με ρώτησε "πως δουλεύει ο ενισχυτής μικροφώνου", γιατί δεν παίζει ρωτάει.

Έχεις ένα δίκιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, snbblp είπε

Εχουμε πρόβλημα... Αν αρχίσω τα θεωρητικά θα σεντονιάσω. Θα μιλάμε για τελεστικούς, για συμφασικό και αντιφασικό θόρυβο, για διαφορική ενίσχυση, για διανυσματική άθροιση σήματος και δε συμμαζεύεται. Δεν με ρώτησε "πως δουλεύει ο ενισχυτής μικροφώνου", γιατί δεν παίζει ρωτάει.

Μια χαρα τα ειπες.Δεν παραδιδονται δωρεαν μαθηματα.Ρωταει ενα μελος που εχει προβλημα και του απαντας.Αν τωρα θελει καποιος να μαθει εις βαθος,επαινετεο.

Αλλα ας κατσει να μελετησει μονος του,ευκαιρια να μαθει νεα πραγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, snbblp είπε

Το πιο απλό κι εύκολο είναι να καρφώσει το βύσμα αυτό σε έναν μετατροπέα female stereo -> male mono. Problem solved.

Το πιο περίπλοκο είναι να πάει σε έναν ηλεκτρονικό να του κολλήσει σωστά ένα άλλο καλώδιο, με άλλα βύσματα, ειδικά για σύνδεση σε PC.

 

Αυτό που έχει τώρα είναι εντελώς λάθος.
Στο XLR υπάρχουν σήμα+, σήμα- και γη. Αν δώσεις τάση phantom τότε παίρνουν τα δύο σήματα + και η γη -

Στο καρφί του PC ωστόσο, καμία σχέση! Το sleeve είναι γη και σήμα-, το tip είναι σήμα+, και το ring είναι phantom+.

Ο μετατροπέας που λες , για την λύση του προβλήματος , μήπως είναι αυτός εδώ :

https://www.skroutz.gr/s/4397143/Lancom-3-5mm-male-3-5mm-female-EA2006.html#specs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, benign είπε

Μια χαρα τα ειπες.Δεν παραδιδονται δωρεαν μαθηματα.Ρωταει ενα μελος που εχει προβλημα και του απαντας.Αν τωρα θελει καποιος να μαθει εις βαθος,επαινετεο.

Αλλα ας κατσει να μελετησει μονος του,ευκαιρια να μαθει νεα πραγματα.

Μωρέ και μαθήματα δωρεάν παραδίδω, δεν κολλάω σ' αυτό από τεμπελιά, αλλά στο αν πρέπει να το κάνω δημόσια. Θέλω να πω, είναι σαν τον ορισμό του φλύαρου: "φλύαρος είναι αυτός που όταν τον ρωτάς τι ώρα είναι, επιμένει να σου εξηγήσει πως δουλεύει το ρολόι".

3 λεπτά πριν, j.g.!!! είπε

Ο μετατροπέας που λες , για την λύση του προβλήματος , μήπως είναι αυτός εδώ :

https://www.skroutz.gr/s/4397143/Lancom-3-5mm-male-3-5mm-female-EA2006.html#specs

α, γειά σου!

:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, snbblp είπε

Μωρέ και μαθήματα δωρεάν παραδίδω, δεν κολλάω σ' αυτό από τεμπελιά, αλλά στο αν πρέπει να το κάνω δημόσια. Θέλω να πω, είναι σαν τον ορισμό του φλύαρου: "φλύαρος είναι αυτός που όταν τον ρωτάς τι ώρα είναι, επιμένει να σου εξηγήσει πως δουλεύει το ρολόι".

α, γειά σου!

:)

Ο.Κ. , σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου . 

Θα κοιτάξω να αγοράσω αυτόν τον αντάπτορα και θα δω πιο μετά αν το πρόβλημα παραμένει ή οχι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν , ευχαριστώ όλους όσους έδειξαν ενδιαφέρον για το συγκεκριμένο θέμα . 

Η λύση που μου προτάθηκε δεν ήταν δυσνόητη !

Το μόνο που μου μένει τώρα είναι να αγοράσω τον συγκεκριμένο αντάπτορα ,

να τον δοκιμάσω και να δω αν το πρόβλημα παραμένει ή όχι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...